Šílené výčitky

Šílené výčitky https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353246/bmid_silene-vycitky-4zR-353246.jpg 3 1086 321

Novinka od autorky Sedmilhářek a Manželova tajemství je konečně tu! Pedantská účetní Erika a bohémská violoncellistka Clementine toho mají společného jen málo, ale přesto jsou prakticky odjakživa nejlepší kamarádky. Jenže zatímco bezdětná Erika by pro Clementine strčila ruku do ohně, nábožně lpí na každém slovu své kamarádky a s oblibou jí radí, jak vychovávat dcery, Clementine se do téhle role nechala kdysi vmanévrovat svou soucitnou matkou a po většinu času jí ta její otravná obdivovatelka pořádně leze na nervy. A pak je jednoho krásného, slunečného dne pozve obě i s jejich manžely, Samem a Oliverem, Eričin soused na grilování. Co se na nějaké obyčejné garden party mohlo přihodit tak strašného, že teď všichni litují, že pozvání přijali? A hlavně – čí je to vina?... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Truly Madly Guilty

Arwen777
10.10.2021 5 z 5

Nechápu tak nízké hodnocení, mně se kniha moc líbila.
Jako vždy u Liane Moriarty se dotýká nějakého závažného problému, tady pocitu viny. Od začátku jsme vtaženi do života několika rodin a víme, že došlo k nějaké tragické události, jen nevíme k čemu konkrétně. Autorka nám pomalu odkrývá ten osudný den takřka minutu po minutě, zároveň nás ale provází i dobou po incidentu a ukazuje, jak těžce poznamenala událost rodiny a jednotlivé postavy a hlavně vztahy.
Je pravda, že děj není nijak strhující, ale ta atmosféra něčeho, co se stalo, a my stále nevíme co, i když vidíme, jak pocity viny ničí každého jednoho, je geniálně vytvořená. Obdivuji umění Liane Moriarty tak dokonale vykreslit psychiku postav, tak dobře proplést nitky vztahů, a tak skvěle popsat následky nějaké události, které můžeme být aktéry i my. Krásně ukazuje, jaké šrámy si který člověk nese a jak rozdílně se vypořádáváme se stresovou situací. A jak si každý neseme své břímě životem, o kterém druzí nemusí mít tušení.
Mně přišla kniha naprosto realistická, s neštěstím se může setkat každý z nás a většina si za svůj život nese v sobě výčitky a nejistotu, jestli tenkrát mohli něco udělat jinak. A to velice často i neoprávněně. Přesto se s tím mohou potýkat po celý život.
Za mě kniha, o které budu ještě dlouho přemýšlet. Doporučuji.

Mathiola8
28.08.2021 5 z 5

Jo nakonec skvělá kniha. Plynula sice pomalu, ale je kam spěchat? Není už ten svět sám uspěchaný? Byl to hezký příběh, dotáhnutý do detailů. S postupným gradováním. Jo za mě moc pěkné a dobře se mi četl.

Fanda74
09.08.2021 3 z 5

Trochu mi trvalo než jsem se prokousal tak první třetinou, ale protože už jsem nějaké knihy o této autorky četl, tak jsem asi tušil, že používá opět stejný princip - čtenář se zase až na konci dozví, co se vlastně stalo. Třeba Sedmilhářky nebo Manželovo tajemství se mi líbily víc, ale tato kniha také není špatná. Jak pár vteřin může nabourat vědomí tolika lidí a přivodit jim výčitky - jestli jsme náhodou nemohli udělat něco jinak.

clarkens
01.08.2021 2 z 5

Než se člověk prokouše první polovinou knihy, která je téměř o ničem a na každé stránce je několikrát zmíněno ono grilování, tak je to poněkud zdlouhavé. Závěr ale už obsahuje podstatně víc informací, a tak jako oddychovka si myslím, že dobrý.

vydzu
23.06.2021 2 z 5

Zpočátku se mi knížka líbila a četla se mi dobře, líbilo se mi, jak je napsaná. To mě ale bohužel rychle přešlo. Protože dobrým stylem psaní se nedá zachránit celková kvalita knihy. Kniha mě nebavila, byla moc dlouhá a strašně se táhla, dokonce mi přišlo, že ani nemá téměř žádný děj. Většina postav mi byla nesympatická, líbili se mi jen Erika s Oliverem. Udržovala mě při čtení otázka: Co tak zásadního se stalo na grilování, když o tom všichni i po takové době mluví? Kdybych na tohle nebyla tak zvědavá, asi bych ji odložila. Úplně na konci se mi kniha konečně začala líbit, to už ale bylo bohužel trochu pozdě. Autorku ale ještě nezavrhnu, četla jsem od ní jiné knihy a ty se mi líbily.

hlentilka
06.06.2021 2 z 5

Cože se to stalo na GRILOVÁNÍ? Byl to jediný důvod, proč jsem knihu dočetla celou. Zbytečné natahování. Je to škoda....

Laaaney
06.06.2021 2 z 5

Kniha se strašně táhne , půlka knihy a stále se píše, že se něco zásadního stalo, vlastně jen kvůli tomu jsem to už dočetla, ale děj celkově o ničem, i ten závěr, opravdu se tahle kniha nepovedla.

Gracinka
31.05.2021 2 z 5

Nuda, nuda, nuda.
Hlavní hrdinové nesympatičtí, dej téměř žádný.

Naďa2411
27.05.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, úplná oddychovka. Erika a Clementina jsou dlouhodobé kamarádky z dětství. Námětem a středobodem knihy je, co se stalo v osudný den při grilování u jedné návštěvě u sousedů, kterého se zúčastnily obě ženy s manžely a dětmi. Spisovatelka pomalu odkrývá karty a nechává čtenáře napjatého s tím, že popisuje rozdílné problémy všech postav, jaká mají povolání, co se děje uvnitř v rodině, jaké měl kdo dětství, jaká mají trama, co se děje u sousedů. Jsme svědky vyprávění příběhu osudného dne skoro minutu po minutě, které nás brzdí vstupy poté… Kniha je velmi napínavá, protože příběh je vyprávěn všemi účastníky toho dne a pořád jsem si kladla otázku, co tak hrozného se stalo, že májí pak všichni ŠÍLELNÉ VÝČITKY.

Biba_with_Book
21.05.2021 5 z 5

Knizky od tehle autorky mam rada, dobre se ctou a dej ma spad. Nejinak je tomu i v tomto pripade.
Celou prvni pulku jsem byla napnuta jak ksandy coze se to na tom grilovani stalo.
Je to take dost o pocitech hlavnich postav - o jejich detstvi, traumatech a jak se diky tomu dokazi vyporadat s zivotnimi situacemi.
Nekdy opravdu staci vterina nepozornosti, ktera muze roztocit neskutecny zivotni kolotoc.
Nicmene, z celeho pribehu mi nakonec bylo nejvic lito Harryho. I clovek, ktery je navenek zly a nerudny muze mit dobre srdce.

Annkag
19.05.2021 3 z 5

Na tento knize mně nejvíc překvapilo mé vnímání postav.Nekteré byli jako fakt na facku....nebo na kladívko po hlavičce....
Přiznám se...měla jsem v průběhu čtení různé představy a teorie toho co se tam vlastně stalo....
Ale ako ten konec?Tak to jsem fakt nečekala...

Kiki22
12.05.2021 4 z 5

Nevyvážené kamarádství dvou žen, manželství, rodičovství a výčitky svědomí každého z účastníků nehody. To jsou ve zkratce hlavní témata. Je tu dobře vidět, že když se něco přihodí, každý u sebe najde něco, co mohl udělat jinak, každý na sebe může vztáhnout vinu, se kterou je těžké žít. Životy Eriky, Olivera, Clementine, Sama, Vida a Tiffany to obrátí naruby. Uvítala bych, kdyby autorka odhalila už dřív, co se vlastně stalo, než že stráááášně dlouho opakovala, že se něco stalo "během toho grilování". V druhé půlce knížka nabere na obrátkách a na konci se všechno pěkně spojí.

Adýsek69
09.05.2021 4 z 5

Já mám radši horrory,detektivky a hlavně vraždy,ale zkusila jsem si koupit i něco jiného (bylo to v akci) a musím říct, že toho nelituji. Byl to čtivý příběh, který se může stát úplně kdykoliv a komukoliv a tady to aspoň všechno dobře dopadlo. Až později jsem zjistila,že tato autorka napsala Sedmilhářky, což mimochodem byl výbornej seriál. Nebráním se další knížce.

alusa4302
21.04.2021 4 z 5

super čtivé

Pavlína2019
17.04.2021

Bohužel, kniha mě nezaujala, asi po 30-ti stranách jsem ji odložila...

MišusWinner
16.04.2021 3 z 5

Děj sice byl napínavý, ale ne nějak zajímavý. Tak jak jsem byla ze začátku nadšená ze to vypada na dobrou knihu,byla jsem zklamaná. Asi zatím nejslabší kniha od autorky.

hroneczek
12.04.2021 4 z 5

I když už to byla moje třetí kniha od této autorky, tak jsem opět byla zvědavá, co se vlastně bude dít (nebo spíše stalo) a předem jsem to neuhodla. Ze začátku může být děj trochu moc spletitý a složitý, ale to se v průběhu knihy krásně rozuzlí a vše se vysvětlí.
Knihy od L. Moriarty vřele doporučuji.

Denisa121
02.04.2021 odpad!

Šílené výčitky mám tak maximálně z toho, že jsem po této knize sáhla. Knihu jsem četla s přestávkami téměř rok, nechtělo se mi k ní vracet. Nakonec jsem ji ale s velkým sebezapřením dočetla. Po prokousání prvními 150 stranami to vypadalo, že by to nakonec nemusela být taková tragédie a děj se trochu rozběhl, bohužel jen na chvíli a posledních 100 stran byla stejná nuda jako ty první. Nepodstatné věci byly popisovány zdlouhavě a nudně - kniha má 450 stran, ale 200 stran by bohatě stačilo. Už nikdy více!

pch1976
26.03.2021 odpad!

Hodně špatná a nudná kniha.

capricorn__
20.03.2021 odpad!

Tahle knížka se táhla jako smrad. Liane Moriarty ztěžka vyjde ze svého mustru, její knížky jsou až na pár knížek všechny stejné, proto chápu, že ji mnozí čtenáři vidí jako sázku na jistotu, pokud si její styl oblíbí. Já autorku právě kvůli tomu rád nemám. Byť jsem přečetl skoro všechny její knihy, tahle mi z úplně všech připadala určitě nejhorší. Skoro 460 stránek o JEDNOM dni? Ano, ten den byl tragický a hutný, jasně, ale tohle všechno by se dalo upřímně shrnout do 100 stran. I její charakteristický smysl pro humor tu chyběl. Mám "Šílené výčitky", že jsem tuhle knížku četl, upřímně.