Šíleně smutné povídky

Šíleně smutné povídky https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/160843/mid_silene-smutne-povidky-Y2h-160843.jpg 4 234 53

Tereza Boučková, autorka bestsellerů Indiánský běh a Rok kohouta, přichází po několika letech odmlky s novou knížkou. Poprvé jsou to povídky, žánr, který je podle znalců literatury snad ze všeho nejtěžší. Povídka v sobě musí mít všechno, co má román - svého hrdinu, svůj příběh i jeho rozuzlení, ale zároveň si musí vystačit s mnohem menším prostorem k vyprávění. Třináct Šíleně smutných povídek je třináct příběhů, které mají ve svém vyznění smutek, někdy úplně konkrétní a hmatatelný, jindy spíše mlhavý a neurčitý, ale mnohé jsou i tak docela veselé, ironické a plné paradoxů. Všechny povídky jsou napsané více než minimalisticky, a přitom je v nich všechno: touha po lásce, přijetí, tichu, přátelství, vnitřním míru anebo alespoň klidu ve zpustošeném nebo jen úplně vyhaslém manželství, stejně jako odhodlání překonat těžkou, tragickou nepřízeň osudu. Tereza Boučková vstupuje do cizích životů jednoznačně a nekompromisně. Zdá se, že všechno, co nám pohledem jiných zaujatě a vášnivě vypráví, se stalo jí. Přitom jsou to docela obyčejné příběhy docela obyčejných lidí.... celý text

Anitka.KM
08.01.2018 4 z 5

...ze života, smutné, hořké, ale četlo se samo, dávalo to smysl...většinou....

Lidka
10.12.2017 4 z 5

Ty povídky byly hořko-smutné, právě takové, jaký náš život opravdu často je. P.S. Moc dobré a protože jsem poslouchala jako audioknihu, kterou četla sama autorka tak bych řekla, že ještě lepší.

Chesterton
29.11.2017 5 z 5

Šíleně smutné, moudré, šíleně dobré. Audio mě nadchlo. A to povídky nemusím.

martin09
18.11.2017 4 z 5

Povídky moc často nečtu, ale když už jsem se odhodlal nějakou přečíst, tak toho rozhodně nelituji. Povídky Terezy Boučkové jsou velice zajímavé. Zaujal mě styl psaní přímé řeči, jelikož autorka píše bez uvozovek. Každá povídka měla své kouzlo, ale jen některé byly opravdu šíleně smutné..

Alethea_k
07.10.2017 5 z 5

V mnohém se dá Tereza Boučková přirovnat k H. Pawlowské (v dobrém). Povídky o obyčejných lidech, obyčejných životech. Radosti i strasti na několika stranách. Na rozdíl od Haliny jí ale chybí jakási špetka humoru, díky kterému by se nad příběhy, jež plodí, povznesla. A právě to dělá Boučkovou kvalitní spisovatelkou, která si místo v České řadě Odeonu zaslouží.
Povídky o obyčejných lidech středního věku, tedy věku produktivity, případně příprava na onen postproduktivní, přinášejí reálný pohled na svět. Žádné růžové brýle. Všechny texty propojuje ztráta štěstí, přesvědčení, že je všechno špatně, touha po zlepšení a mimo jiné touhy, které už naplnit nejdou.
Velice se mi také líbí myšlenka propojená s totalitou a komunistickým režimem jako takovým. Manželství byla konzistentní, přetrvávala hlavně proto, že lidé měli strach, neměli žádné jiné jistoty a duševně byli mnohem silnější, než dnes, ve světě demokracie a "ničeho". Rozvod je typickým tématem, stejně jako podvod a smutek. Zpočátku jsem si myslela, že povídky budou převážně šílené a ne smutné, ovšem po přečtení všech mi zůstává jen díra v hlavě a cítím se absolutně na pokraji citové vyprahlosti - stejně, jako postavy Boučkové.

holkaslebkou
15.09.2017 2 z 5

Málo. Málo na dobrou knihu.
Celé mi to připadalo jako jedna velká snaha o "něco". Krátké, úsečné věty. Pointy v hádankách. Surovost, krutost... Ale ne. Povídky byly příliš strojené, nevěřila jsem jim. Nebavily mě.

Veronika95
14.09.2017 1 z 5

Popravdě jsem od knihy moc nečekala a stejně mě zklamala.
Některé povídky byly tak zvláštně dokončené, že vlastně ani dokončené nebyly. Popravdě jsem u některých takových povídek ani nevěděla, jak autorka konec myslela. Asi mi k pochopení chybí životní zkušenosti.
Název "Šíleně smutné povídky" dá se říci odpovídají celé atmosféře knihy. Avšak občas povídky nebyly smutné, ale jen šílené.

Danago
19.08.2017 5 z 5

Tereza Boučková píše velice poutavě. I když já povídky většinou nečtu, dávám přednost delším příběhům, tak u této knížky jsem udělala výjimku a rozhodně toho nelituji. Povídky jsou smysluplné, velice uvěřitelné a neskutečně smutné. U velké většiny z nich jsem nemohla udržet slzy. Tak mě nedokázalo dlouho nic dojmout. Jsou to opravdu Šíleně smutné povídky , přesto jsem moc ráda, že jsem si knížku přečetla a určitě to není naposledy, ke knížce se po čase určitě ještě znovu vrátím, protože za to opravdu stojí.

Simikik
10.08.2017 5 z 5

Terezka Boučková je pro mě srdcovou záležitostí. Všechny její knihy vždy shltnu na jeden zátah během pár dní a vždycky mě dostanou svojí surovou realitou. Životní příběh jejich rodiny je pro mě inspirací. Tato kniha obsahuje třináct příběhů, které vypadají, jakoby je prožila sama autorka. Tuto knihu jsem si zakoupila a rozhodně se k ní chci ještě někdy vrátit a vše dopodrobna promyslet.

dagmar5477
02.08.2017 3 z 5

Knihu jsem si vzala k ukrácení dlouhé chvíle při čekání na úřadech a na to svou úlohu splnila. Popravdě mne zaujal jen poslední příběh.

Ssojka42
09.07.2017 2 z 5

Působivé hned ze začátku,,,, hořké,,,, není můj šálek kávy

Danago
11.06.2017 5 z 5

Jako audiokniha krásné, pravdivé a šíleně smutné. Skvěle namluveno samotnou autorkou. U každé povídky jsem měla slzy v očích.

fruitbueno
24.03.2017 4 z 5

Povídky Terezy Boučkové ve mně zanechaly doopravdy hluboký dojem. Jsou dobře vystavěné, zaujmou a přinášejí takovou míru smutku, bolesti i překvapivých momentů, že vám na dlouho seberou dech. Přesto v nich nechybí humor, spíše absurdní, a jakási nenápadná forma naděje.

StihOMam
14.03.2017 3 z 5

Neurazí, nenadchne. Jen jedna povídka mě zaujala natolik, že si ji pamatuji i po letech. Ostatní zcela vyšuměly.

Janet11
29.06.2016 1 z 5

Povídkové knihy mám ráda, člověk si u nich tak nějak oddechne, nicméně tato sbírka nejspíš nebyla mým šálkem kávy a jediným důvodem, proč jsem ji dočetla je ten, že má tak málo stran, jinak bych ji nejspíš odložila. Snad mě jiná kniha od této autorky osloví více.

Pavo.Klima
01.03.2015 3 z 5

+0,25 hvězdy k tomu.
Povídky často nečtu. Titul jsem měl půjčený od máti, abych měl co louskat, když jsem byl na několikadenní návštěvě...
...až na totálně smolařskou povídku Emilovu "Do nebe", která mi přišla přišroubovaná, se mi příběhy celkem líbily. Několik povídek nese na sobě odkaz - pachuť minulé doby (normalizace, život za vlády komunistů), v jiných se zjevují výdobytky dneška jako jsou sociální cyklistické sítě na internetu. Autorka se pokouší. Pokouší. Pokouší! opakovaně a jednoslovně přiblížit eskalaci pocitu, či dění. Kulisy příběhů využívají kontrastu velkoměsta x vesnice. Častěji jsou hrdinové zralého věku, kdy bilancují své vztahy, překvapeně zjišťují, že setrvačnost se ještě nemusí shodovat se spokojeností druhého partnera. Opakovaně mám pocit, že autorka naznačuje, že sňatky z rozumu, kdy se člověk snaží prožívat fungují jinak než, když to opravdu přijde. Zároveň si nemyslím, že povídky jsou tragické, jen občas silně smutné - čas mnoho hran v životě obrousí, i když svět už potom nemá tak ostré kontury jako dřív...
Zapůsobily na mne tyto kusy - povídky: Bouřka, Svatá Hana, Přes most.

Marceles
25.01.2015 3 z 5

Povídky ze života - nic moc veselého, jak už název napovídá. Některé lepší, některé horší. Nějak zvlášť mě nezaujaly.

sandra.sancho
31.12.2014 3 z 5

Povídky mě bavily, ale některé jsem nepochopila. Možná to bylo i tím, že se odehrávaly za dob komunismu a to já jsem nezažila tak se neumím tolik vžít.

Andulino
19.11.2014 3 z 5

Oddechové povídky, z nichž některé mě zaujaly, pobavily či dojmuly. Ideální na cestu do školy či do práce.

pipetion
06.06.2014 5 z 5

Povídky se mi četly lehce. Až mi bylo líto, že jsem si je nešetřila, že jsem je za den všechny přečetla. Smutné, vtipné, veselé, úsměvné ... ale hlavně šíleně dobré.

smutek

1990  78%Indiánský běh
2016  81%Život je nádherný
2013  74%Šíleně smutné povídky
2020  77%Bhútán, má láska

Kniha Šíleně smutné povídky je v