Sila prítomného okamihu - Sprievodca na ceste k duchovnému rastu

Sila prítomného okamihu - Sprievodca na ceste k duchovnému rastu https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352209/bmid_sila-pritomneho-okamihu-IES-352209.jpg 4 675 150

Sprievodca na ceste k duchovnému rastu. Kniha Sila prítomného okamihu je fenomén, o ktorom sa rozpráva už od jej prvého vydania. Dnes je svetovým bestsellerom, hoci ju autor nepísal s úmyslom nadchnúť davy, ale podeliť sa s ľuďmi o svoje poznanie. Patrí k vzácnym knihám, ktoré majú moc radikálne zmeniť život čitateľa k lepšiemu. Eckhart Tolle je súčasný duchovný učiteľ, ktorý sa neprikláňa k nijakému konkrétnemu náboženstvu alebo duchovnej tradícii. Píše s nadčasovou a nekomplikovanou jasnosťou starých duchovných majstrov a odovzdáva jednoduchý a pritom hlboký odkaz: Najpriamejšia cesta ku šťastiu a spokojnosti je schopnosť naplno žiť v prítomnosti. Jeho jasné posolstvo a presvedčivé slová objasňujú filozofiu, ktorej paralely nachádzame v budhizme. Tajomstvo spočíva v uvedomení si skutočnosti, že naše ego sa upína na minulosť (hoci sa už nedá zmeniť) a budúcnosť (hoci ju nemôžeme poznať). Pochopenie, že jediná skutočná realita je prítomný okamih, umožňuje zbaviť sa neplodného pripútania k predstavám a naplno prijať život.... celý text

Literatura světová , Duchovní literatura , Esoterika, astrologie, okultismus

Vydáno: , Eastone Books

The Power of Now , 1997

toppka
toppka
10.06.2021 2 z 5

Přečetla jsem skoro čtvrtinu a musela jsem to odložit, jinak bych asi umřela nudou.

Pe3ček
Pe3ček
05.05.2021 5 z 5

Neuvěřitelná knížka. Podle mě mi změnila život. Po dlouhých letech, co mě trápí úzkosti, mám pocit, že jsem našel nekonečné množství vnitřního klidu. Klidu, který můžu mít kdykoliv a hned bez vnějších vlivů. Najednou i obyčejná přítomnost jako procházka pod zamračenou oblohou, která by jinak byla provázena úzkostí, je krásná a klidná. Ten svatý klid je uvnitř mě a je to nepopsatelné. Klíčové uvědomění pro mě bylo "nebuďte v souladu se svými myšlenkami, jen je pozorujte". Jakmile přijde úzkostná myšlenka, je obrovská a strach také. Jakmile ji ale začnu pozorovat, myšlenka se zmenší na miniaturní velikost a strach také a moje pozornost se z budoucnosti myšlenky přenese zpět do přítomnosti na pozorování myšlenky. Pozorování vlastních myšlenek nejsou myšlenky, je to něco víc. Podle mě toto vědomé setrvávání v přítomnosti je klíčem k zvládnutí úzkostí. Děkuji, děkuji, děkuji.

Mirin1349
Mirin1349
30.03.2021 4 z 5

Z knihy mám rozporuplné pocity, i když celkově ji hodnotím kladně, protože to není problém knihy, ale můj vlastní. Některé poznatky jsou na mě v tuhle chvíli prostě stále až příliš filozofické a neuchopitelné. Na druhou stranu jsem si z ní vzala dost a rozhodně věřím, že mám na čem stavět. Jsem si vědoma toho, že bude zapotřebí se k ní vracet. Je to zvláštní, většinou jsem měla potřebu nad určitou tématikou popřemýšlet úplně jinde, než mi velel symbol. Na tuhle knihu musí být nálada a rozpoložení.

PietroGrencik
PietroGrencik
27.03.2021 5 z 5

Ja ju mám rád.
Ajkeď pre mnohých to asi nie je šálek kávy

Trina1
Trina1
25.03.2021

Překvapuje mě, že má tato kniha tak vysoké hodnocení. Já jsem přečetla asi sedmdesát stran a stačilo. Jedna věc byla omílaná pořád dokola dokola dokola. Jako kolovrátek. A proto, že jsem ji nedočetla, nebudu hodnotit hvězdičkami. Jen k ní napíšu svůj skromný poznatek.
Za velmi geniální považuji autorův nápad rozpliznout na necelých 180 stran myšlenku, kterou naše lektorka jógy shrnula do pár vět, jenž zněly zhruba takto: "Co bylo, bylo. To nezměníme. Co se stane, to neovlivníme. Nemá smysl se tím stresovat. Žijte v přítomnosti a užívejte si ji." Takže o tom je vlastně celá knížka :-/

Zlajda95
Zlajda95
07.02.2021 2 z 5

Kdybych tento titul neposlouchala jako audioknihu, tak bych ho nikdy neabsolvovala celý. Knížka nepochybně obsahuje zajímavé a přínosné myšlenky a ve své době jistě mohla být přelomová, ale dnes už přecijen je nabídka knih na téma mindfulness mnohem bohatější a nemusí se do toho nutně míchat duchovno.

Celkem se mi líbila forma otázek a odpovědí, to by ovšem autor tyto odpovědi musel formulovat srozumitelně a prakticky.

Randyz1986
Randyz1986
06.02.2021 4 z 5

Raději mám asi více vědecky založené knihy, tohle bylo na mě už asi až moc duchovní, ale na druhou stranu dost myšlenek bylo zajímavých a asi na nich něco bude...

Kvítek84
Kvítek84
01.02.2021 4 z 5

První kapitolu jsme s manželem slyšeli asi 3x v audio verzi - manžel u ní vždy usnul :) a mně došlo, že Eckhart je takový uspávač hadů, že jeho mluvený suchopárný projev zkrátka nedám.

Tak jsem si nadělila knižní verzi, v které už jsem se dokázala lépe zorientovati a ukotvit. No a taky si s nevolí potvrdit, že mě dosti ovládá má hlava, mašinka stavěná na problémy a přehrávající je stále dokola.
Nicméně, krom frustrace se počítá i uvědomění, že to tak mám a to je první krok k tomu, aby se člověk mohl začít snažit zaryté otravné návyky měnit. Když se přistihnu jak mi v hlavě jede gramofonová deska, tak už v tom dokážu víc rozpoznat mou drahou hlavičku makovičku a dávám jí pomyslné stopky. Hlavně před spaním se to hodí.

Suma sumárum, kniha která mi ukázala, jak moc jsem v područí své mysli. Tady a teď sice zní v podání Eckharta jednoduše, ale mně to jde velmi ztuha. Když už se podaří, tak jsem ve flow a je mi krásně, takže na tom rozhodně něco bude!

Kniha, ke které se určitě ještě vrátím a sama jsem zvědavá jestli se mi kdy podaří něco z ní uvést do praxe!

Pája89
Pája89
14.01.2021 2 z 5

Toto velmi oblíbená kniha se mi opravdu špatně četla. I když nejsem začátečník duchovního rozvoje, kniha je složitá. Nakonec jsem sáhla po verzi audioknihy, jinak bych jí snad ani nedočetla. Žádné důležité poznatky jsem si z knihy nevypisovala, jak to běžně dělám. Knihu jsem poslala dál, znovu se k ní vracet nejspíš nebudu.

Gabibi
Gabibi
26.12.2020 4 z 5

Tohle je zvláštní knížka. Je to fenomém, základní literatura duchovního rozvoje, velmi oblíbená a často doporučovaná (bůhví nakolik tomu pomohla Tolleho spolupráce s Oprah Winfrey), a to vše navzdory tomu, že je psaná tak nějak neatraktivně, suše, teoreticky. Jednoduchým jazykem popisuje hlubokou moudrost, které je těžké skutečně porozumět. Doporučuji se ke knize dostat až později po přečtení jiných myslitelů (Franckh, Gounelle, Fordová, Jordánová,...) A při čtení si dělat poznámky, ke kterým se později můžete vrátit. Osobně jsem tuhle knihu pojala spíše studijně, než jako zábavu:-) A vyplatilo se to!

Petoklad
Petoklad
15.12.2020 5 z 5

Přiznám se, že s Tollem pořád ještě bojuju a tak ani tato kniha není to, nad čím bych áchnul. Neustále omílá svoje tadadam, ale neodpovídá na otázky, které se během čtení vyrojují. Někdy tolleho dkonce podezírám, že se spřáhnul s establihmentem, aby z nás, ubohých duší, pomohl ještě na chvíli vytlačit energii a šťávu a ještě chvilku udržet soukolí kapitalismu v běhu. Protože teď jsem přeci šťastný, žejo, tak na co řešit, že planeta umírá... no nic, asi to pořád nechápu.

knihyKeMne
knihyKeMne
22.10.2020 4 z 5

Konečně jsem se odhodlala tuto slavnou knihu už dál neobcházet. Z nějakého důvodu jsem měla pocit, že se mi bude špatně číst, ale že je k dalšímu rozvoji potřebná.

Takže - nakonec to čtení bylo v pohodě, člověk asi opravdu musí pro některé knihy dozrát. Uvítala jsem i to, že částečně jde i o formu otázek (a to reálných otázek, jaké napadají každého). Nepochopila jsem úplně všechno, občas jsem i ztrácela koncentraci, ale tak to má být, to důležité pro tuto chvíli mi kniha předala. A nebylo toho málo.

Autor často citoval Ježíše, Buddhu, i třeba Lao-c', ale nepochopila jsem, proč stejně často cituje z knihy Kurz zázraků - že by skrytá reklama? Mimochodem další kniha, kterou jsem nečetla.

petra7309
petra7309
06.10.2020 5 z 5

Nebudu tvrdit, že všemu rozumím, ale knihu mám ráda a občas se k ní vracím. Vždy najdu něco nového, zajímavého.

Milly34
Milly34
28.09.2020 4 z 5

Je to zajímavá,silná,nitro probouzející kniha.
Hodně mi dala, hodně"v tom dobrém smyslu slova"mi vzala.
Je dobré být na ni připraven ji pochopit

ditul
ditul
10.09.2020 5 z 5

Pro mě nic nového, mám načteno už z mnoha jiných knih, alespoň jsem si to zopakovala :) a kniha se čte pěkně.
*Jestliže se přestaneš ztotožňovat se svou myslí, mysl ztratí svou nutkavou potřebu odmítat realitu, což je příčinou všech konfliktů a bolestí. Jakmile přijmeš to, co je, osvobodíš se z područí mysli. Připravíš podmínky pro lásku, radost a klid. Nejdřív přestaneš odsuzovat sebe, pak přestaneš odsuzovat partnera. Nejlepším katalyzátorem změny v partnerském vztahu je úplné přijetí partnera se všemi jeho vlastnostmi. Tím překročíš hranice svého ega. Přestaneš být obětí nebo pachatelem, žalobcem nebo obžalovaným. Přestaneš být stahována do nevědomých problémů partnera, takže je přestaneš posilovat. Pak se buď rozejdete - s láskou -, nebo budete žít společně v přítomnosti - ve sféře Bytí.

Niu
Niu
16.08.2020 4 z 5

Knížka mi dala zabrat, i přesto, že teď procházím seberozvojovým obdobím a mám toho spoustu v hlavě. Začala jsem někdy před rokem, pak byla dlooooouhá pauza a dnes jsem konečně dočetla na druhý zátah. Je pravda, že pro mne byla knížka od sedmé kapitoly víc zaměřená na moje prožitky (myšleno konkrétní příklady ze života). Je zajímavé, že v každé knížce se ve výsledku píše o tom samém, ale třeba zásadní věci vidí každý autor jinak - viz např. Franckh, Dalajláma a Tolle (jistě by se našli i další). Tolleovy myšlenky jsou pro mne těžko uchopitelné, stejně asi jako kniha. Už se mi zdálo, že tu podstatu mám, ale ona mi uplavala. V jedné kapitole to vlastně popisuje, jako nesnažit se pochopit něco. A pojmy Bytí a Nebytí ... vědomí, nevědomí. Tato kniha byla těžká na soustředění, na pojmy, které autor používá. Možná se mohl držet trochu při zemi, aby byl smrtelníkům blíž. Otázky v kapitolách (ve stylu Hovory s Bohem), mi narušovaly pochopení celého textu, protože přeskakovaly od jednoho tématu k dalšímu, nebo spíše k další linii myšlenek. Je pro mne těžké to vyjádřit. Uvidím, jestli se časem ke knížce znovu vrátím nebo dám přednost méně komplikovanému stylu.

Barbanka
Barbanka
16.08.2020 5 z 5

Pokud bych měla tuto knihu číst a ne poslouchat jako audio, tak bych ji určitě nepřečetla. I při poslechu jsem občas ztrácela koncentraci, určitě se k ní ještě vrátím. Vše v knize je logické, jen v praxi hůře proveditelné :) chce to na sobě hodně zapracovat, dovolím si říct, že mnohým z nás se to za celý život nepovede.

Dyrmon
Dyrmon
04.08.2020 3 z 5

Pro člověka, jenž je toto první knihou do úvodu nauky o sobě samém (nebo-li spíše o přítomném okamžiku, probuzení, bdělosti), to může být určitě zajímavá kniha. Obvykle se "normální" člověk s tímto tématem setká jen okrajově a tak ho to může svým způsobem poněkud fascinovat.
Ale bohužel já knize nemohu dát lepší hodnocení a to především z toho důvodu že je příliš rozvláčná a neurčitá k tomu co chce sdělit. Obsahuje tolik zbytečné (a několikrát opakované) omáčky, podivných slovních kombinací a frází (resistence, energetická pole, apod..), že si opravdu nedokáži představit člověka který po dočtení dosáhnul čistého prožitku přítomného okamžiku. Kniha vám sice dá povědomí o tom co je vlastně tím přítomným okamžikem myšleno, ale v poněkud technické a neosobní formě. Pokud se o tuto tématiku zajímáte či chcete zajímat, tak jsou zde mnohem lepší a vhodnější díla. Například - Ticho promlouvá, od stejného autora.

Plague
Plague
25.07.2020 5 z 5

“Smrt vás zbaví všeho co nejste. Tajemství života je zemřít než umřete. Zjistit, že smrt neexistuje.“

Podle mě jsou dva druhy lidí. Ti, co jsou připraveni na tuto knihu a ti co ne (což neznamená že jednou nebudou). Kdybych ji četl před rokem, dala by mi míň .... přede dvěma, nedala by mi skoro nic.
Tahle kniha vás nespasí, neosvítí, nepovznese, ne...cokoli. Autor to opakuje od začátku do konce. Pouze vám ukáže cestu. Když si nepřipustíš, že by mohla být jiná cesta než ta kterou kráčíš, sebelepší argument/kniha/spisovatel/whatever tě o tom nepřesvědčí. Stačí ale jediný moment v životě (u mě nemoc), a vše může být jinak.

Kdo sám sobě rád lže (protože to je ta nejsnazší věc na světě) si nejspíš bude lhát dál, ale dá to větší práci .... a třeba jednou nebude.
Těm ostatním může pomoct. Říkáš si “A s čím?” Hmmmm. Se vším a zároveň s ničím, protože všechno by nebylo bez ničeho stejně jako by zvuk nebyl bez ticha. A o to jde!! Nic neslibuje, nic negarantuje, nic nezaručuje (a že planých slibů, garancí, záruk jsem si vyslechl mraky).

Vipassana76
Vipassana76
16.07.2020

Moc hezky se to čte, nicméně jsem měl takovej pocit, že autor přečetl devět knih a napsal desátou...