Šikmý kostel

Šikmý kostel https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/434224/bmid_sikmy-kostel-7BI-434224.png 5 6672 1595

Šikmý kostel série

Románová kronika ztraceného města. Podtitul knihy lapidárně shrnuje příběh o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později zašla na úbytě – také kvůli těžbě uhlí. Dnes už z výstavných budov a vznosné katedrály nezbylo nic. Jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny. Kniha začíná obrovským důlním neštěstím roku 1894, které drsně zasáhlo do života obyvatel celého kraje. Patří mezi ně i hrdinové této knihy, jejichž pohnuté osudy můžeme po následující čtvrtstoletí sledovat. Barbora, Julka a Ludwik jsou představiteli tří naprosto odlišných dějových linií, které se však na mnoha místech proplétají a vytvářejí plastický obraz polozapomenutých časů, jejichž drsnost je pro dnešního čtenáře v mnoha ohledech téměř nepředstavitelná. Každý z hrdinů čelí životním výzvám po svém: někdo se jim trpně poddává, jiný se snaží uchopit šance, které mu kvasící doba nabízí. Do všech osudů však opakovaně a nemilosrdně zasahují velké dějiny, které úsilí obyčejného člověka mohou snadno proměnit na prach. Anebo ne. Příběh je vystavěn na skutečných událostech, z nichž mnohé doposud nebyly v české románově tvorbě zpracovány. Vyprávění ubíhá v dramatickém tempu a natolik autenticky, že se děj před očima čtenáře mnohdy mění na film zaznamenávající i to, co donedávna zůstávalo skryto ve třinácté komnatě české historie.... celý text

Fortuna7
Fortuna7
12.11.2023 4 z 5

Šikmý kostel od Karin Lednické je kniha, která obletěla český knižní svět. Příběh je rozdělen na čtyři části, přičemž v každé z nich je hlavní postavou někdo jiný, ale osudy postav se vzájemně prolínají. Hned první dvě části mě nadchly a já se od čtení nemohla odtrhnout. Poté mi ale přišlo, že děj začal lehce pokulhávat a už jsem do knihy nebyla tak zažraná. Při čtení jsem ale nejvíc obdivovala autorčino zpracování historie. To mě fascinovalo a už se těším, až budu pokračovat s dalšími díly. Osobně jsem o této části naší historie netušila skoro nic a jsem vážně velmi zvědavá, jak bude autorka pokračovat.

bzung
bzung
11.11.2023 3 z 5

Prvních sto stran uběhlo velice svižně, strohý styl autorky perfektně sedl k těžkému životu v hornické kolonii na přelomu 19./20. století. Nicméně pak se příběh překlenul v mezigenerační, lehce unylou, vesnickou romanci, a až do konce knihy nenabral dech. Závěr, který mohl být vcelku zajímavý, jsem dočítal již jen z povinnosti. Snad kvůli dlouhému časovému záběru v knize jsou postavy a jejich charaktery vykresleny jen velice povrchně a jejich osudy mě ani v těžkých chvílích nijak nestrhly.
Na knize oceňuji důslednou práci s reáliemi, popis doby působí autenticky. Pro srovnání se mi nabízí Vondruškova Falknovská huť (výborná dobová rešerše vs. slabší postavy/příběh), leč z těch dvou mi Vondruška vychází přece jen jako lepší vypravěč.

mila2411
mila2411
09.11.2023 5 z 5

Co se dalo dělat, četli to už všichni, musel jsem i já :-) Ano, čekal jsem dobrou knihu a je to VÝBORNÉ. Jistě, smutné, až beznadějné, ale i lidské a o nekonečném hledání NADĚJE... asi nepřekvapím: sqělá čeká kniha!

Iwíček
Iwíček
08.11.2023 5 z 5

Knihu Šikmý kostel jsem si přečetla již potřetí, tentokrát pro účely tvorby diplomové práce. Je to luxusní čtenářský zážitek, jenž čtenáři přibližuje těžký život havířů a zároveň těžkosti Ostravska jako takového. Historicky je kniha velmi povedená a myslím si, že je třeba ocenit, že autorka spolupracovala nejen s pamětníky, ale také s renomovanými historiky. Příběh je čtivý, dojemný a hodně silný. Líbí se mi, že jsem se mohla seznámit i s místním dialektem. Román mohu vřele doporučit všem milovníkům české historické literatury a životních příběhů.

Julie1982
Julie1982
29.10.2023 5 z 5

Tohle je kniha, která mě po dlouhé době fakticky zaujala.

simona8022
simona8022
26.10.2023 4 z 5

Knihy popisující dlouhá období nejsou úplně můj šálek kávy, ale tady musím smeknout. Jsem autorce neskonale vděčná za poctivou rešerši, na styl jsem si časem zvykla a už se těším na druhý díl.

Dada077
Dada077
25.10.2023 5 z 5

(audiokniha 8. hod, číta bravúrne Vilma Cibulková)
Krásna sága baníckej rodiny v niekdajšom poľsko-českom pohraničí. Bolo by škoda knihu neprečítať. Mimo iného som sa dozvedela, čo to znamená, keď "chlap šel rubat do ďury", aj čo je to "ograbčora".
Všetky hviezdy a teším sa na pokračovanie.

janturecek2001
janturecek2001
20.10.2023 5 z 5

WOW!! Asi nejlepší česká kniha od roku 2020...

zimka.r
zimka.r
14.10.2023 4 z 5

Knížka zaujme hned na začátku. Postupně se prokousáváte životem až do konce. Hned budu navazovat druhým dílem, abych si pamatovala kdo je kdo. Akorát konec knížky mě nějak asi nezaujal. Neměla sem tu potřebu dočíst a vědět jak to dopadlo jako to bývá u jiných knih.

martina8425
martina8425
14.10.2023 5 z 5

Za touhle knihou je vidět obrovský kus práce. Obrovsky povedený kus práce. I přes tvrdou realitu tehdejší doby, drsnost kraje a politickou situaci, které ovlivňovaly osudy místních, jsem si v příběhu dokázala najít světlé chvilky, které do něj vracely lidskost. Pokud budu mluvit čistě o jazyku, jakým je kniha napsaná, je to, alespoň pro mě, skvost. Hodně oceňuju také velmi citlivé přeskakování v ději, kdy vám ale vlastně nic neuteče (a to není samozřejmostí u každého autora).
Jen se pokaždé nemusíte prokousávat dalších deset stránek např. o tom, jaký byl porod, svatba nebo pohřeb, protože těch je v knize poměrně hodně. Autorka se zaměřila na jiné životní situace, a to mi je sympatické.

Princezna22
Princezna22
13.10.2023 5 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audio knihu a docela dlouho vždy když byl čas.. Bylo to zajímavé, někdy smutné a někdy strašně natáhle.. Určitě si pustím i další díl, jako e knihu. Moc pěkné

O77
O77
12.10.2023 2 z 5

Jedná se nepochybně o kvalitní knihu, ale příběh sám se čte těžce. Takže za mě nedočteno.

Hani_cerna
Hani_cerna
08.10.2023 5 z 5

Wow, tak tohle byl nářez. 5 hvězdiček je málo. Sepsání knihy muselo dát spisovatelce velkou práci, smekám! Dozvěděla jsem se spoustu historických zajímavosti a moc se mi líbilo propojení postav. Těším se na druhý díl.

mia.com
mia.com
05.10.2023 4 z 5

Mam takovy druh pribehu rada, takze ja jsem spokojena, i kdyz obcas se mi do cteni moc nechtelo a kapku se to tahlo. Celkove ale krasa. Hlavne miluju to propletani postav, jak plyne cas a jak ti lide zili. Tesim se na dalsi dil.

Radimka
Radimka
30.09.2023 5 z 5

Byla to fakt pecka, příběhy rodin z chudýho karvinska. Moc zajímavý, nejmíň mě bavilo, když se začali mezi sebou mydlit Moraváci s Polákama. Ale jinak se nešlo odtrhnout.

Jellylorum
Jellylorum
26.09.2023 3 z 5

3,5 hvězdičky

uzivatel1190
uzivatel1190
26.09.2023 3 z 5

Půjčila jsem si s velkým očekáváním, nadšení úplně nesdílím, knížku jsem nakonec dočetla, ale bylo tak všechno strašně zdlouhavé. Autorka si určitě dala spoustu práce, aby takové detaily nastudovala. Druhý díl si nejspíše také přečtu, aľe musím si dát chvilku pauzu.

brnensky-ctenar
brnensky-ctenar
26.09.2023 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, od začátku se čte jedním dechem. Autorka perfektně vystihla dobové reálie konce 19. a začátku 20. století. Velmi dojemný příběh, plný emocí. Perfektní literární počin, možná nejlepší česká kniha posledních let.

marcela3655
marcela3655
26.09.2023 5 z 5

Právě dočteno.Zavřela jsem knihu a po zádech mi přeběhl mráz.Často se mi v hlavě honilo ,že 100let není dlouhá doba a ty šíleně rozdíly dnes a nyní. Člověk z tohoto kraje, v dřívější době ,měl hodně těžký život...respekt.....Kniha je nádherná ,už od první stránky jsem tušila,že to bude wau..........Jsem momentálně plná emocí. Doporučuji knihu všem.

tulipi
tulipi
23.09.2023

Poslechnuto jako audiokniha na Českém rozhlase, těším se, až bude čas na pokračování - v jakékoli podobě...