Šikmý kostel

Šikmý kostel https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428618/bmid_sikmy-kostel-3Jk-428618.png 5 6723 1603

Šikmý kostel série

Románová kronika ztraceného města, léta 1894–1921. Podtitul knihy lapidárně shrnuje příběh o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později zašla na úbytě – také kvůli těžbě uhlí. Dnes už z výstavných budov a vznosné katedrály nezbylo nic. Jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny. Kniha začíná obrovským důlním neštěstím roku 1894, které drsně zasáhlo do života obyvatel celého kraje. Patří mezi ně i hrdinové této knihy, jejichž pohnuté osudy můžeme po následující čtvrtstoletí sledovat. Barbora, Julka a Ludwik jsou představiteli tří naprosto odlišných dějových linií, které se však na mnoha místech proplétají a vytvářejí plastický obraz polozapomenutých časů, jejichž drsnost je pro dnešního čtenáře v mnoha ohledech téměř nepředstavitelná. Každý z hrdinů čelí životním výzvám po svém: někdo se jim trpně poddává, jiný se snaží uchopit šance, které mu kvasící doba nabízí. Do všech osudů však opakovaně a nemilosrdně zasahují velké dějiny, které úsilí obyčejného člověka mohou snadno proměnit na prach. Anebo ne. Příběh je vystavěn na skutečných událostech, z nichž mnohé doposud nebyly v české románově tvorbě zpracovány. Vyprávění ubíhá v dramatickém tempu a natolik autenticky, že se děj před očima čtenáře mnohdy mění na film zaznamenávající i to, co donedávna zůstávalo skryto ve třinácté komnatě české historie.... celý text

Lely
11.08.2023 5 z 5

Čtení knihy jsem poměrně odkládala a ani nevím proč, je výborná. Příběh, osudy postav, historie...přečteno jedním dechem. Perfektní.

nula87
11.08.2023 4 z 5

Pohnuté osudy lidí v pohnuté době. Procházíme s hlavními hrdiny jejich těžkými životy, kde krátké chvíle štěstí střídají většinou mnohem delší období strachu, bolesti a problémů. Taková doba ale byla, a na Karvinsku umocněna tím, že se vám doslova pod nohama pohybuje zem.
Lednická umí vyprávět tak, abychom vše prožívali společně s postavami. Je vidět, že velmi poctivě studovala onu dobu, a velmi dobře chápe tento kraj.

Jana-Marie
06.08.2023 5 z 5

Čtení této knihy jsem dlouho odkládala, byla ale úžasná - parádní čtení, oceňuji, že jsem se dozvěděla hodně o historii. Určitě plánuji přečíst i další autorčiny knihy.

Markéta321
31.07.2023

Skvěle vystavený propletenec postav a osudů na pozadí dramatických událostí té doby. Skutečné události jsou zde velmi zdařile využity jako určující mezníky v životě hrdinů a jejich rodin. Postavy působí autenticky a dýchají životem.

natalie-p6706
30.07.2023 5 z 5

První kniha od autorky co jsem četla. Zaujala mě natolik, že mám už koupenou druhou, ale tam mě momentálně odrazuje tloušťka knihy, tak sbírám odvahu

Araso
30.07.2023 5 z 5

Výborná kniha! Už se těším na druhý díl... na třetí díl si budeme dle vyjádření autorky muset ještě nějakou chvíli počkat :-(

sajanka
28.07.2023 5 z 5

Je to opravdu výborná kniha a klobouk dolů před autorkou.

Máca216
25.07.2023 5 z 5

Úžasná kniha. Drsná. Ale jedna z nejlepších v tomto roce, co jsem četla.

Pengi
24.07.2023 5 z 5

Velmi ctive a pro me i velmi obohacující, nevěděla jsem z historie teto oblasti bohužel vůbec nic. Uz se těším na druhy a brzo snad i na treti dil, doufám si to udrži tuto laťku

marketa7233
24.07.2023 5 z 5

Naprostá bomba. Asi můj první historický román, historie mě příliš nezajímá ale tato kniha tak zajímavě a poutavě popisuje tehdejší dobu, že jsem se nemohla odtrhnout.

Sarah01
22.07.2023 5 z 5

Krásně a poutavě napsáno. Na druhý díl se stále chystám, určitě na něj dojde, až přečtu Životice, ty mě lákají víc.

Markushka
20.07.2023 5 z 5

Vedle toho že je kniha velmi čtivá, je i velmi obohacující. Člověk se dozvídá mnohé z historie a nestačí žasnout nad podmínkami, ve kterých lidé dokázali žít a pracovat.

Lenny33
19.07.2023 4 z 5

Neskutečně zajímavé čtení, ale zároveň i drsné. Člověk si uvědomí, v jaké pohodlné době to žije.

Surmei
18.07.2023 5 z 5

Šikmý kostel mi ležel na nočním stolku tak 2 roky a se čtením jsem otálela, protože jsem se bála těžké četby a upřímně ani nejsem fanda historie, spíše naopak.
Nyní už jsem přečetla všechny knížky a protože se cítím být v těžší životní situaci, rozhodla jsem se do četby pustit.
Naprosto úchvatný román, který mě dostal ještě před započetím četby. Jsem místní, celý život, 5 let jsem dojížděla do Karviné na VŠ, takže okolí je mou srdcovkou a stačilo mi vidět mapku na vnitřní straně obálky a cítila jsem pýchu, že to tady znám, že tady jsou mé kořeny, že tady jsem doma.
Čas od času je dobré si připomenout, jaké těžké časy zažívali naši předkové, připomenout si, co nás formovalo a připomenout si to a ty, díky kterým existujeme.
Příběh mě zcela pohltil, nemohla jsem se dočkat, až se zase začtu. Příběhy se krásně prolínaly, všechny postavy jsem si oblíbila a doslova jsem hltala jejich příběhy. Krásně začleněno bylo i zde používané nářečí, spoustu slov (možná všechny) používáme dodnes.
Dozvěděla jsem se spoustu nových informací, např. poutě do Wieliczky, česko-polská válka a budu si zjišťovat další informace. A rovněž se chystám v nejbližší době do Karviné, protože si nemůžu pomoci.
Už teď mě na nočním stolku čeká druhý díl a vrhám se na něj ihned.

Fčelička
16.07.2023 5 z 5

Čtivé a poučné. Pro dnešní mladé až nepochopitelné. Je dobře, že se problém soužití otevřel. Mnozí jsme možná ani netušili.......

MisaDud
14.07.2023 5 z 5

Pro mě trošku těžší čtení z hlediska obsahu. Opravdu reálně vylíčen těžký život tehdejší doby a moc mě zaujaly pasáže z dějin, na které se "zapomnělo".

Vcelar1980
13.07.2023 5 z 5

Krásná kniha z oblasti, na kterou se rádo zapomíná, popřípadě se trochu zesměšňuje nebo podněcuje (nejsem odtamtud, ale právě proto to tak někdy cítím). Přitom život tam musel byt setsakramentsky těžký jak co se práce tyče, tak co se národnostích otázek týče. Pro ty, které národnostní téma zaujalo, doporučuji shlédnout polský film Volyně (kniha mi dala připomenout i příběh polsko-ukrajinský).

krtik
12.07.2023 5 z 5

Naprosto famózní a velmi čtivé. Silné životní příhody havířů a jejich rodin v těžkých dobách. Velmi mě bavilo místní nářečí.

ZCT
08.07.2023 5 z 5

Parádní kniha. Hned si člověk uvědomí, jak skvěle se má.

GingerXX
05.07.2023

Krásně napsaný příběh o těžkém životě ženy horníka.
Krásné napsaný příběh o životech bližních ženy horníka, jejichž kartami zamíchaly události dějin.
Kdykoli vidím bílé růže, vzpomenu si na hlavní hrdinku.