Šikmý kostel

Šikmý kostel https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428618/bmid_sikmy-kostel-3Jk-428618.png 5 6751 1608

Šikmý kostel série

Románová kronika ztraceného města, léta 1894–1921. Podtitul knihy lapidárně shrnuje příběh o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později zašla na úbytě – také kvůli těžbě uhlí. Dnes už z výstavných budov a vznosné katedrály nezbylo nic. Jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny. Kniha začíná obrovským důlním neštěstím roku 1894, které drsně zasáhlo do života obyvatel celého kraje. Patří mezi ně i hrdinové této knihy, jejichž pohnuté osudy můžeme po následující čtvrtstoletí sledovat. Barbora, Julka a Ludwik jsou představiteli tří naprosto odlišných dějových linií, které se však na mnoha místech proplétají a vytvářejí plastický obraz polozapomenutých časů, jejichž drsnost je pro dnešního čtenáře v mnoha ohledech téměř nepředstavitelná. Každý z hrdinů čelí životním výzvám po svém: někdo se jim trpně poddává, jiný se snaží uchopit šance, které mu kvasící doba nabízí. Do všech osudů však opakovaně a nemilosrdně zasahují velké dějiny, které úsilí obyčejného člověka mohou snadno proměnit na prach. Anebo ne. Příběh je vystavěn na skutečných událostech, z nichž mnohé doposud nebyly v české románově tvorbě zpracovány. Vyprávění ubíhá v dramatickém tempu a natolik autenticky, že se děj před očima čtenáře mnohdy mění na film zaznamenávající i to, co donedávna zůstávalo skryto ve třinácté komnatě české historie.... celý text

HelenBarbora
06.01.2024 5 z 5

Naprosto dechberoucí, drsné, smutné i dojemné čtení. Bojím se přečíst si druhý díl..

OldaB
31.12.2023 5 z 5

Skvělá sonda do života na česko-polském pomezí. Autorka výborně pracuje s postavami, čte se to prakticky samo.

PabloFuentes
31.12.2023 5 z 5

Přenádherné dílo a lepší knihu ke čtení k zakončení roku si neumím představit. Skvěle přednesený příběh z kraje, kde se těžce vydělává na chléb, a z historie, o které se u nás tak moc nemluví. Musím říct, že Karin Lednickou můžu klidně přirovnat třeba ke Kateřině Tučkové, protože je vidět, že stejně jako paní Tučková i paní Lednická má skvěle nastudovanou historii a životy horníků, o kterých její román pojednává. Těším se na druhý díl.

beer.veronika
28.12.2023 5 z 5

Krásná kniha s velice smutnými osudy.
Knihy jsem se prvně bála, jelikož nejsem fanouškem historických románů, ale po přečtení nelituji ani jedné chvilky (určitě si přečtu i pokračování knihy).
Během čtení knihy jsem se dozvěděla plno nových informací o mém regionu.

Bylo mi líto Barbory (a hlavně její dcery Barky), když se z ní ke konci knihy stala nevrlá ženská.

Vendula897
28.12.2023 5 z 5

Román napsaný skvěle, co mě ale uchvátilo mnohem, mnohem více je naprosto dokonalá autorčina práce s historickými fakty. To teda klobouk dolů a s plnou parádou smekám ....

evickakyticka
24.12.2023 3 z 5

Zajímavé. Ke konci až moc provázané politikou, což mi srazilo v hodnocení jednu hvězdičku, ale i tak dobrá kniha. Život kolem práce na šachtě i v pohraničí byl zajímavý. Autorka hezky a lehce podala propletené vztahy hlavních postav.

Rapeh
13.12.2023 3 z 5

Velmi zajímavá kniha. Moc mne zaujalo, že jsou zde popsány 4 příběhy, které se nenásilně prolínají. Historické knihy nejsou můj šálek kávy, ale zde je historie podána nenásilně a velmi zajímavě. Těším se na pokračování.

angelika29
12.12.2023 5 z 5

Mám ráda historii ale nejčastěji 12. - 15.století. Této knize jsem se dost dlouho vyhýbala. Jednou jsem si ale přečetla ukázku a musela jsem ji mít. Od této knihy jsem se nedokázala odtrhnout. Je to možná také tím, že jsem několik let do tohoto koutu země jezdívala na dovolenou. Každopádně je úžasně napsaná a nedá se dát z ruky pokud nedočtete poslední stránku. Autorce moc děkuji za krásné ztvárnění tamějšího života. Je v něm i hodně moudra našich babiček.
Vřele doporučuji k přečtení.

martiline
05.12.2023 2 z 5

Ačkoli je kniha napsaná tak, že mne čtení úplně pohltilo ... tak jsem ve čtení nenašla nic hezkého. K tomuto regionu nemám vůbec žádný vztah, někde kolem Ostravy jsem byla asi jedinkrát v životě a jinak jsem znala jen pohlednice černo-černého ostravského smutku. A černo-černá (a pesimistická a depresivní) je i celá kniha ... celý příběh. Mám za sebou tolik přečtených knih i z druhé světové války, smutných, těžkých, při kterých mi tekly slzy, cloumaly mnou emoce a tíseň, zároveň naděje, obdiv, obrovský soucit, láska k těm neexistujícím postavám ... tady nic, žádné slzy, soucit ... kdeže, zůstal jen vztek. Tragédie stíhá tragédii, víra je tu pošlapaná ... a ani u jedné postavy jsem nenašla jakousi skrytou moudrost, porozumění, všichni tam žili s klapkami na očích, bez lásky, bez naděje, s hloupostí a s utrápeným osudem ... tohle fakt není pro mne.

Marie60
02.12.2023 5 z 5

Pro mě je to úžasná kniha, jedna z těch, kterou jsem nemohla dát z ruky. Koupila jsem ji tištěnou a jakmile jsem uviděla druhý díl, neváhala jsem, ať to stojí, co to stojí. Ale ten druhý díl už mě tak nenadchl, i když je stejně silný.
Obdivuji autorku a doporučuji k přečtení.

AliStejsy
30.11.2023

Bohužel nedočteno.. nemohla jsem se pořádně začíst, děj je strašně pomalý, ztrácela jsem se v postavách. Nerada nedočítám knihy, ale když jsem viděla, kolik mi ještě zbývá do konce, odložila jsem jí.. na to, jaké jsou zde vynikající recenze, jsem byla překvapená, že u mě příběh nezabodoval

kokos1
29.11.2023

Sudety jsou můj šálek kávy, ale spíše literatura faktu. Ale se zájmem jsme si knihu přečetl.

TomHr
16.11.2023 5 z 5

Od prvních stránek silný příběh, nepřikrášlené líčení osudů hornické rodiny v Polsku. Teda ve Slezsku. Tedy vlastně v Rakousko-Uhersku. Pak v Československu. Kde vlastně? A záleží na tom? Důležité je, jak se lidem žilo, jak byli havíři hrdí na svou dřinu, jak se rodina protloukala po ztrátě živitele. A jestli se mluvilo německy, polsky, česky nebo po našimu, to bylo přece všem jedno.
Nyní přichází pro mě nejzajímavější moment celé knihy. Co se nám v dějepise jeví jako záslužná činnost – působení českých učitelů a Matice České, zakládání čistě českých škol, českého divadla, šíření české kultury – přispívá sice k sebeuvědomění Čechů ve Slezsku, ale najednou přestává být jedno, jak komu zobák narostl. Vím sice o „sedmidenní“ československo-polské válce, ale netušil jsem, čím si opravdu prošlo po roce 1918 Těšínské Slezsko, jakým národnostně motivovaným vražděním mezi civilním obyvatelstvem, jakou nenávistí. A to su Ostravak! Už jenom za (vynikající!) zpracování trochu zapomenutého konfliktu si Šikmý kostel zaslouží všechny hvězdy a vysoké ocenění.
Půl hvězdy bych strhnul za jazyk, který je snad poněkud plochý, až reportážní, jakoby neodpovídající síle příběhu. Ale celkově: knížka, kterou jen tak nedostanete z hlavy.

Fortuna7
12.11.2023 4 z 5

Šikmý kostel od Karin Lednické je kniha, která obletěla český knižní svět. Příběh je rozdělen na čtyři části, přičemž v každé z nich je hlavní postavou někdo jiný, ale osudy postav se vzájemně prolínají. Hned první dvě části mě nadchly a já se od čtení nemohla odtrhnout. Poté mi ale přišlo, že děj začal lehce pokulhávat a už jsem do knihy nebyla tak zažraná. Při čtení jsem ale nejvíc obdivovala autorčino zpracování historie. To mě fascinovalo a už se těším, až budu pokračovat s dalšími díly. Osobně jsem o této části naší historie netušila skoro nic a jsem vážně velmi zvědavá, jak bude autorka pokračovat.

bzung
11.11.2023 3 z 5

Prvních sto stran uběhlo velice svižně, strohý styl autorky perfektně sedl k těžkému životu v hornické kolonii na přelomu 19./20. století. Nicméně pak se příběh překlenul v mezigenerační, lehce unylou, vesnickou romanci, a až do konce knihy nenabral dech. Závěr, který mohl být vcelku zajímavý, jsem dočítal již jen z povinnosti. Snad kvůli dlouhému časovému záběru v knize jsou postavy a jejich charaktery vykresleny jen velice povrchně a jejich osudy mě ani v těžkých chvílích nijak nestrhly.
Na knize oceňuji důslednou práci s reáliemi, popis doby působí autenticky. Pro srovnání se mi nabízí Vondruškova Falknovská huť (výborná dobová rešerše vs. slabší postavy/příběh), leč z těch dvou mi Vondruška vychází přece jen jako lepší vypravěč.

mila2411
09.11.2023 5 z 5

Co se dalo dělat, četli to už všichni, musel jsem i já :-) Ano, čekal jsem dobrou knihu a je to VÝBORNÉ. Jistě, smutné, až beznadějné, ale i lidské a o nekonečném hledání NADĚJE... asi nepřekvapím: sqělá čeká kniha!

Iwíček
08.11.2023 5 z 5

Knihu Šikmý kostel jsem si přečetla již potřetí, tentokrát pro účely tvorby diplomové práce. Je to luxusní čtenářský zážitek, jenž čtenáři přibližuje těžký život havířů a zároveň těžkosti Ostravska jako takového. Historicky je kniha velmi povedená a myslím si, že je třeba ocenit, že autorka spolupracovala nejen s pamětníky, ale také s renomovanými historiky. Příběh je čtivý, dojemný a hodně silný. Líbí se mi, že jsem se mohla seznámit i s místním dialektem. Román mohu vřele doporučit všem milovníkům české historické literatury a životních příběhů.

Julie1982
29.10.2023 5 z 5

Tohle je kniha, která mě po dlouhé době fakticky zaujala.

simona8022
26.10.2023 4 z 5

Knihy popisující dlouhá období nejsou úplně můj šálek kávy, ale tady musím smeknout. Jsem autorce neskonale vděčná za poctivou rešerši, na styl jsem si časem zvykla a už se těším na druhý díl.

Dada077
25.10.2023 5 z 5

(audiokniha 8. hod, číta bravúrne Vilma Cibulková)
Krásna sága baníckej rodiny v niekdajšom poľsko-českom pohraničí. Bolo by škoda knihu neprečítať. Mimo iného som sa dozvedela, čo to znamená, keď "chlap šel rubat do ďury", aj čo je to "ograbčora".
Všetky hviezdy a teším sa na pokračovanie.