Šikmý kostel 2

Šikmý kostel 2 https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460110/bmid_sikmy-kostel-2-wiw-460110.jpg 5 3733 793

Šikmý kostel série

Románová kronika ztraceného města, léta 1921–1945. S Barkou, Ludwikem, Julkou a dalšími hrdiny trilogie Šikmý kostel se setkáváme vzápětí poté, co jsme je v závěru prvního dílu opustili. Zatímco ve zbytku nově vzniklého Československa nastávají zlaté časy, v Karvinné – jak se nyní město jmenuje – se stále významně projevují důsledky předešlého dramatického dění a prosakují do všech oblastí života. Ne vždy v dobrém. I přesto lze říct, že dvacátá léta jsou pro obyvatele města relativní selankou, dobou významných společenských změn a ekonomického rozmachu. Nastupující generace se může těšit výsadám, které byly v nedávné minulosti nedosažitelné, a začínají se před ní rozprostírat dříve netušené možnosti. Klíčící naděje však rázně ukončí hospodářská krize a vzápětí opětovný vzestup nacionalistických nálad. Napětí ve společnosti stoupá a rodiny našich hrdinů rozštěpují rozdílné názory: zatímco jedni se nadcházející hrozby obávají nebo mezi prvními nesou její ničivé důsledky, jiní probíhající změny vítají jako šanci k odčinění utrpěných křivd. Smršť událostí po nástupu německé okupace však nakonec smete všechny, protože v tomto regionu i druhá světová válka probíhala dosti jinak než ledaskde jinde. Příběh je i tentokrát vystavěn na skutečných událostech a čtenář s překvapením zjišťuje, že mnohé z toho, co se ve druhém díle Šikmého kostela odehrává, zůstávalo po dlouhá desetiletí skryto ve třinácté komnatě dějin.... celý text

Zuzvil
31.12.2023 5 z 5

U většiny knih, kterým dávám 5* můžu říct, že mě nutí číst dál a dál, u této je to právě naopak a přesto (spíše právě proto) má také plný počet hvězdiček. Chtěla jsem si ji dávkovat, chtěla jsem se do příběhu nořit (a zase se vynořovat) a prostě si ji užívat co nejdéle (což se mi dařilo i neplánovaně, protože vždy nebyl čas číst). Paní Lednická má neskutečný talent vystihnout postavy a připodobnit je nám čtenářům, to samé lze říci o přibližování dějin. Nemusí nikterak zabíhat do přílišných detailů a přesto se jako čtenář zorientuji a přesně vím o čem je řeč. Krásně je v knize zakomponována i zmínka o Životicích (samostatná kniha je také skvost, ale tu už jste určitě všichni četli ;-). Tentokrát ani nelze psát, že knihu doporučuji k přečtení, toto prostě být čteno MUSÍ.

angelika29
28.12.2023 5 z 5

Nemám ve zvyku psát autorovi jak je kniha dobrá ale tady jsem to udělat musela. Oba díky jsem četla jedním dechem. Myslím, že jsem si také o dost rozšířila obzory o historická data oproti tomu, co jsme se učili ve škole. Všem moc doporučuji tyto knihy si přečíst. Stojí to za to.

Annannas
14.12.2023 5 z 5

Velmi silné a skvělé. I druhý díl mi hodně rozšířil vědění o tomto kraji.... děkuji za takové knihy.

Marie60
02.12.2023 5 z 5

I zde doporučuji k přečtení, i když se mi první díl zdál lepší.
Jenže zde jsou popsány lépe další otřesné události během druhé světové války na Karvinsku a v okolí. Rozhodně si pět hvězdiček zaslouží a opět doporučuji.

Luvy
20.11.2023 5 z 5

Dočetla jsem druhý díl s odstupem. Chytl mě víc než první díl. Je to má srdcovka.

Dada077
17.11.2023 5 z 5

audiokniha (25hod37min, číta Jan Szymik - Vilma Cibulková sa mi v prvom diele páčila viac)
Zvláštne, ale vždy, keď si chcem napísať komentár ku skutočne dobrej, práve prečítanej, alebo vypočutej knihe, dlho iba držím prsty na klávesnici a nedokážem nájsť správne slová k popísaniu práve prežitého. Previesť do písanej podoby pocity, ktoré ešte v dozvukoch lomcujú mojím rozumom, srdcom, citmi.
Znovu a znovu opakovať a popisovať dej nemá zmysel, krátky prehľad poskytuje už DK a potom aj stovky čitateľských komentárov.
Pri tomto druhom diele sa autorke vyčíta ponurosť. Ale opísať dobu, týkajúcu sa náhlej zmeny hraníc štátov bez ohľadu na obyvateľstvo, stáročia pokojne žijúce na území a nepotrebujúce mapy, či opísať dopad zverstiev druhej svetovej vojny na tých istých ľudí sa s ľahkosťou a humorom nedá. Ako v doslove sama autorka vraví - zlo plodí iba ďalšie zlo. Spomínaným doslovom (v audioknihe ho podáva sama Karin Lednická) dovysvetľováva skutočnosti k opisovanému kraju Ostravska a Karvinska, alebo k nárečiu, ktoré možno na prvý pohľad z románu nebolo zjavné. Mimoriadne dobrý počin jedného z mála autorov, ktorí na konci knihy nevymaľujú iba polstranu mien, ktorým sú za vznik svojho diela neskonale vďační a bez ktorých "by určite táto kniha nevznikla", až čitateľ nadobudne dojem, že knihu napísali oni a sám autor iba zakúpil papier, na ktorý sa vytlačila.

zimka.r
16.11.2023 4 z 5

Velmi zajímavé pokračování. Už teď vyhlížím třetí díl!

janturecek2001
20.10.2023 5 z 5

Stejně dobré pokračování fantastické české knihy.

ledu
12.10.2023 4 z 5

Velmi dobře napsaná kniha, stejně jako první díl. Zajímavá historie, dobře rozpracované postavy, silný příběh. Jelikož jsem druhý díl četla za delší dobu po prvním, přivítala bych na začátku knihy nějaký přehled postav z prvního dílu jako je to např. u Geniální přítelkyně.

marierachel
07.10.2023 5 z 5

Druhý díl se mi líbil ještě více než první. Je drsnější, zhuštěnější. V prvním díle jsem měla pocit, že navzdory jeho četným kvalitám ještě trošku něco chybí. Ve druhém díle už mi nechybělo nic. Ráda doporučuju k přečtení. Nebylo pro mě úplně snadné (např. orientace v postavách mi dala zabrat, plus ten rozsah knihy a depresivnost témat), ale stálo to za to.

Martina023
06.10.2023 5 z 5

Krásná nezapomenutelná kniha. Doporučuji.

ivca84
14.09.2023 5 z 5

dalsí osudy rodiny a obyvatel docela se tesim az bude dej pokracovat

hana4834
13.09.2023 4 z 5

Zase strhující příběh jen trošku natáhli

kosátkoo
02.09.2023 5 z 5

Druhý díl snad ještě předčil ten první.

Luteka
31.08.2023 5 z 5

Jedním slovem GENIÁLNÍ! Těším se na 3. díl :)

Ainyska
31.08.2023 3 z 5

Ufff... a mám to za sebou. Tohle byl obrovský boj. Knihu jsem četla přes dva měsíce a to u mě není moc zvykem. Neustále jsem odkládala a prokládala a nechtělo se mi k ní zkrátka vracet, jenže já se snažím knihy dočíst, i když ne vždy se to povede. Tahle kniha se dobře čte, zpracovává zajímavé téma a první díl byl opravdu dobrý, ale tento? Nuda a zase jen nuda, až na výjimky. V postavách jsem měla nehorázný guláš, po každé kapitole jsem nevěděla kdo s kým, jak a proč. Když budu mít náladu a dočkáme se 3. dílu, tak se možná na něj mrknu, i když už teprve nebudu vědět kerá mete. A znovu tyto dva díly číst nebudu. Ale kniha jako taková špatná není, jen mi prostě nesedla........

Formicka93
30.08.2023 5 z 5

Další skvost od Karin Lednické.

Lely
11.08.2023 5 z 5

Perfektní pokračování, perfektního příběhu. Smekám před autorkou. Propracování postav je geniální.

Barbievitko
09.08.2023 5 z 5

Já prostě žasnu, jak autorka plynule a nekostrbatě cestuje dějinami s tak silnými a propletenými příběhy. Nehty jsem si mohla ukousat. Tváře od slz otírala, ale hlavně za každou otočenou stranou jsem si říkala, že v porovnáním s tím, co řešili naši předci, opravdu žádné problémy ani těžký život nemám. Smekám a jdu vyhlížet 3. díl.

PetraBery
07.08.2023 5 z 5

Po třech letech jsem se vrátila do ztraceného města, kdy druhý díl románové kroniky je stejně skvělý jako díl předchozí. Na osudy všech zúčastněných jsem byla opravdu zvědavá, autorka výborně vykreslila vše podstatné z uvedené doby. Knize nechybělo vůbec nic a kdybych mohla, dám hvězd ještě více.