Šikmý kostel

Šikmý kostel https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/428618/bmid_sikmy-kostel-3Jk-428618.png 5 6729 1605

Šikmý kostel série

Románová kronika ztraceného města, léta 1894–1921. Podtitul knihy lapidárně shrnuje příběh o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později zašla na úbytě – také kvůli těžbě uhlí. Dnes už z výstavných budov a vznosné katedrály nezbylo nic. Jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny. Kniha začíná obrovským důlním neštěstím roku 1894, které drsně zasáhlo do života obyvatel celého kraje. Patří mezi ně i hrdinové této knihy, jejichž pohnuté osudy můžeme po následující čtvrtstoletí sledovat. Barbora, Julka a Ludwik jsou představiteli tří naprosto odlišných dějových linií, které se však na mnoha místech proplétají a vytvářejí plastický obraz polozapomenutých časů, jejichž drsnost je pro dnešního čtenáře v mnoha ohledech téměř nepředstavitelná. Každý z hrdinů čelí životním výzvám po svém: někdo se jim trpně poddává, jiný se snaží uchopit šance, které mu kvasící doba nabízí. Do všech osudů však opakovaně a nemilosrdně zasahují velké dějiny, které úsilí obyčejného člověka mohou snadno proměnit na prach. Anebo ne. Příběh je vystavěn na skutečných událostech, z nichž mnohé doposud nebyly v české románově tvorbě zpracovány. Vyprávění ubíhá v dramatickém tempu a natolik autenticky, že se děj před očima čtenáře mnohdy mění na film zaznamenávající i to, co donedávna zůstávalo skryto ve třinácté komnatě české historie.... celý text

Princezna22
13.10.2023 5 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audio knihu a docela dlouho vždy když byl čas.. Bylo to zajímavé, někdy smutné a někdy strašně natáhle.. Určitě si pustím i další díl, jako e knihu. Moc pěkné

O77
12.10.2023 2 z 5

Jedná se nepochybně o kvalitní knihu, ale příběh sám se čte těžce. Takže za mě nedočteno.

Hani_cerna
08.10.2023 5 z 5

Wow, tak tohle byl nářez. 5 hvězdiček je málo. Sepsání knihy muselo dát spisovatelce velkou práci, smekám! Dozvěděla jsem se spoustu historických zajímavosti a moc se mi líbilo propojení postav. Těším se na druhý díl.

mia.com
05.10.2023 4 z 5

Mam takovy druh pribehu rada, takze ja jsem spokojena, i kdyz obcas se mi do cteni moc nechtelo a kapku se to tahlo. Celkove ale krasa. Hlavne miluju to propletani postav, jak plyne cas a jak ti lide zili. Tesim se na dalsi dil.

Radimka
30.09.2023 5 z 5

Byla to fakt pecka, příběhy rodin z chudýho karvinska. Moc zajímavý, nejmíň mě bavilo, když se začali mezi sebou mydlit Moraváci s Polákama. Ale jinak se nešlo odtrhnout.

Jellylorum
26.09.2023 3 z 5

3,5 hvězdičky

uzivatel1190
26.09.2023 3 z 5

Půjčila jsem si s velkým očekáváním, nadšení úplně nesdílím, knížku jsem nakonec dočetla, ale bylo tak všechno strašně zdlouhavé. Autorka si určitě dala spoustu práce, aby takové detaily nastudovala. Druhý díl si nejspíše také přečtu, aľe musím si dát chvilku pauzu.

brnensky-ctenar
26.09.2023 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, od začátku se čte jedním dechem. Autorka perfektně vystihla dobové reálie konce 19. a začátku 20. století. Velmi dojemný příběh, plný emocí. Perfektní literární počin, možná nejlepší česká kniha posledních let.

marcela3655
26.09.2023 5 z 5

Právě dočteno.Zavřela jsem knihu a po zádech mi přeběhl mráz.Často se mi v hlavě honilo ,že 100let není dlouhá doba a ty šíleně rozdíly dnes a nyní. Člověk z tohoto kraje, v dřívější době ,měl hodně těžký život...respekt.....Kniha je nádherná ,už od první stránky jsem tušila,že to bude wau..........Jsem momentálně plná emocí. Doporučuji knihu všem.

tulipi
23.09.2023

Poslechnuto jako audiokniha na Českém rozhlase, těším se, až bude čas na pokračování - v jakékoli podobě...

Godgifu
19.09.2023 5 z 5

Když někdo napíše knihu o kraji, který znáte jak svoje boty, protože jste se tam narodili a máte tam rodinu, a navíc ji napíše dobře, tak se nemůžete ubránit pocitu hrdosti, byť jste to tam jako náctiletí bytostně nesnášeli, ty haldy hlušiny cestou do Karviné, prach, náletové dřeviny, komíny, oprýskané, šedé budovy, těžní věže snad na každé světové straně... prostě hnus. Sakra, ale má to tam svoje kouzlo, genia loci, přičemž se autorce povedlo jej uchopit a zpracovat tak, že si podmanilo i cizince. Když už tam v tej Stonavě skoro 20 let nežijete a pak si čtete, jak se postavy v knížce pohybují v místech, která máte prochozená, a zažívají události, které se staly i ve vaší rodině, jako že někdo zahynul v dole... tak jednoznačně srdcovka!

Valyk
17.09.2023 3 z 5

Nesdílím nadšení. Na knize nutno ocenit to, že si autorka dala velikou práci s nastudováním informací o době v lokalitě, okolo které se celý román točí. Je to i hezky zpracované, ale docela nudné. To bych ale zase až tak nekritizoval, kdyby to nebylo spojeno s druhou pro mě obrovskou chybou. Tou je to, že je tam postav jak na orloji, popis jejich osudů se střídá a nevím proč tak hloupě se přeskakuje tak, až se mi zamotala hlava kdo je kdo a jaký osud se zrovna odvíjí. Takže je to hloupě náročné na pozornost. Běda vám nečíst dva dny a pak knížku otevřít. Úplně se ztratíte o kom je zrovna řeč a kdo je koho mámou, tchyní, strýcem nebo jen známým. Za mě v tomto veliký deficit na tak rozsáhlou knihu.

hana4834
13.09.2023 4 z 5

Strhující příběh

marieskalic
09.09.2023 5 z 5

Jedna z nejlepších českých knih v tomto století. DOPORUČUJI!

Heide
08.09.2023 5 z 5

Krásně napsaná kniha, zanechala hluboký dojem, stejně tak i druhý díl, který mám už také přečtený. Prostě pohlazení po duši...DOPORUČUJI!

kosátkoo
02.09.2023 5 z 5

To, co dokázaly ženské vydržet je neskutečné. Je to o síle, nezdolnosti, ale i o obyčejných věcech. Moc se mi knih líbila a dotýkalo se mě každé její slovo, písmeno, řádek...

TonkaG
01.09.2023 5 z 5

Kniha sa ma dotkla a zanechala hlboký dojem. Asi preto, že som žena, že môj otec bol baník a o tých dvoch skupinách to hlavne bolo. Znovu som si uvedomila, že som vďačná za to, že celý svoj život som prežila v mieri, že sa nám na tomto našom kúsku zeme vyhla vojna, aj keď je práve neďaleko za našimi hranicami.
Prekvapilo ma, ako učebnice histórie poplatné dobe, v ktorej som vyrastala, odignorovali celý česko-poľský konflikt. Ďakujem Karin Lednickej, že mi rozšírila vedomosti.
Určite knihu odporúčam. Hoci už len pre ten pocit, ako dobre sa nám žije a že by sme to tak mali zachovať aj pre naše deti a nenechať sa zmanipulovať do akýchkoľvek národnostných, náboženských, ani žiadnych iných konfliktov.

Luteka
31.08.2023 5 z 5

Miluji, když je na knize vidět práce autorky. A zde ta veškerá práce a příprava vykrystalizovala v naprosto vynikající knížku, která obsahuje jak unikátní historický podklad, tak velmi čtivý příběh a realistické postavy se vším hezkým a zlým, co k lidem patří. Navíc musím vyzdvihnout roli žen v příběhu, kdy konečně hrály hlavní roli a autorka zpracovala jejich osudy, které byly hybatelem změn. Mám velikou radost, že máme více a více českých autorek, které znázorňují ženy, jaké opravdu jsou.

AlčaPapež
25.08.2023 5 z 5

Hodně oceňuji, že si autorka dala takovou práci s rešerší. Že je příběh postaven na reálných událostech, které ji třeba i pověděli pamětníci.
Nečekala bych, že mě bude tak dlouho (čtu už druhý díl) bavit číst o těch stejných postavách (trochu jsem se toho bála), ale díky tomu, že se v knize pořád něco děje, se člověk vůbec nenudí a nenudí ho ani postavy.
Už se těším na třetí díl.

manasx
21.08.2023 5 z 5

Dlouho jsem knihu odkládala, asi jen proto, že to čte každý a musím říci, že skvělé. Velice mne to bavilo. Velmi hezky a čtivě popisován život v té době, na dědině, tvrdost výchovy a vyrovnávání se s tragédiemi. Už mám v knihovně druhý díl.