Šikmý kostel 2

Šikmý kostel 2 https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463564/bmid_sikmy-kostel-2-OLb-463564.jpg 5 3735 794

Šikmý kostel série

S Barkou, Ludwikem, Julkou a dalšími hrdiny trilogie Šikmý kostel se setkáváme vzápětí poté, co jsme je v závěru prvního dílu opustili. Zatímco ve zbytku nově vzniklého Československa nastávají zlaté časy, v Karvinné – jak se nyní město jmenuje – se stále velmi silně projevují důsledky předešlého dramatického dění. Prosakují do všech oblastí života. Ne vždy v dobrém. I přesto lze říct, že dvacátá léta jsou pro obyvatele města relativní selankou, dobou významných společenských změn a hospodářského rozmachu. Nastupující generace se může těšit výsadám a možnostem, které byly v nedávné minulosti nedosažitelné, a začínají se před ní rozprostírat dříve netušené možnosti. Klíčící naděje však rázně ukončí hospodářská krize a vzápětí po ní opětovný vzestup nacionalistických nálad. Napětí ve společnosti stoupá a rodiny našich hrdinů rozštěpují rozdílné názory: zatímco jedni se nadcházející hrozby obávají nebo mezi prvními nesou její ničivé důsledky, jiní probíhající změny vítají jako šanci k odčinění utrpěných křivd. Smršť událostí po nástupu německé okupace však nakonec smete všechny, protože v tomto regionu i druhá světová válka probíhala dosti jinak než ledaskde jinde. Příběh je také tentokrát vystavěn na skutečných událostech a čtenář s překvapením zjišťuje, že mnohé z toho, co se v druhém díle Šikmého kostela odehrává, zůstávalo po dlouhá desetiletí skryto ve třinácté komnatě dějin.... celý text

malýčtenář
17.03.2023 4 z 5

Kniha, která zaujme i čtenáře, který o této době neví skoro nic. Natož jaký to byl těžký život a odhaluje události, o kterých člověk nemá ani tušení. I když první díl se mi asi líbil více. Nedokážu si představit o čem bude třetí díl, jak se s ním autorka popasuje.

dadinkaaa
14.03.2023 4 z 5

Výborná kniha, ale oproti prvnímu dílu trochu zklamání.

Kabuky
11.03.2023 5 z 5

Stejně výborné jako první díl.

Christeene
08.03.2023 5 z 5

Silne. Opet krasne napsane. Dekuji za knihu, ktera mluvi i o hrdosti, hrdosti cloveka za prislusnost k narodu. Pro mou generaci uz je to skoro nepochopitelne, pro generaci mych deti uz to bude zcela na urovni sci-fi, i proto je dulezite to popsat, aby se to dostalo i k teto generaci ve forme, ktera je proste dokonala.

Slysela jsem od znamych i knihovnice, ze druhy dil je slabsi, nez prvni. Musim nesouhlasit. Take se mi libi celkovy ton knihy, nikomu nic nenuti, nepodsouva a hlavne nesoudi!

axi81
01.03.2023 5 z 5

Bála jsem se, že po dlouhé pauze od prvního dílu a množství knih přečtených mezi tím, si nebudu pamatovat, na co příběh navazuje. Naštěstí autorka zapomnětlivým občas něco připomene, takže jsem se úplně neztrácela. Kniha je rozhodně opět skvostným dílem. Jsem ráda, že díky ní mohu nahlédnout do té části historie, která nezasvěceným není známá. Díky! :) Dám si malou pauzu a vrhnu se na Životice.

Allla9
01.03.2023 5 z 5

Knížka byla silná - a to do počtu stránek, ale hlavně, co se týká obsahu. Zachycuje období od roku 1921 až po rok 1945. Skvěle je zde zobrazené okolí Karvinné (jak se tehdy město jmenovalo) a osudy jednotlivých rodin, které jsou mnohdy smutné. Doporučuji k přečtení.

E_Lan
01.03.2023 5 z 5

Znovu tak skvělá kniha plná neskutečných příběhů ze života. Bravo! Člověk hltá sled událostí, navíc tak poutavě vylíčených, vesměs velmi smutných. Bude-li třetí díl, bude to má jasná další volba.

Dana12
28.02.2023

Knihu jsem přečetla velmi rychle tak jako první díl, a jsem moc ráda, za to jak krásně autorka dokázala vystihnout osudy postav a vtáhnout čtenáře do děje.

ElaJel
21.02.2023 5 z 5

Úžasně čtivá kniha, nedokázala jsem se odtrhnout. Napínavý příběh plný zvratů, který detailně popisuje nelehkou dobu.

Gaboskaaa
19.02.2023 4 z 5

Když si rekapituluji příběh, byl opět velmi silný, téma složité. Nedaří se mi ale nesrovnávat, první díl byl pro mě čtivější..

cmelda26
15.02.2023 5 z 5

Neuvěřitelně silné a strhující příběhy, byla jsem šokována silným polským nacionalismem - to nás v hodinách dějepisu neučili. Už nedočkavě vyhlížím 3.díl.

milito999
13.02.2023 5 z 5

Včera v noci jsem dočetla druhý díl trilogie Šikmý kostel a jsem stále plná emocí. Posledních 200 stran jsem nemohla odložit.

Říkám si, jaké hrůzy lidé museli přetrpět. Neumím si představit, že mi odvedou dítě a dají ho do cizí země na převýchovu, manžela zastřelí před domem a vy nemůžete udělat naprosto nic. A ženy byly neuvěřitelně silné! Asi nejsilnější momenty byly právě na posledních stránkách. Trochu vidím paralely v současné době a je mi úzko.

Karin Lednická napsala strhující a velmi náročný příběh a představuje nám kraj Karviné z jiného úhlu, na který by se jinak zapomnělo.

katulkav
13.02.2023 4 z 5

Historie se opakuje...bohužel,ještě dnes se lidi neponaučili...velmi smutné a strhující pokračování historické rodinné ságy,které jsem četla se zaujetím.

Andy2244
28.01.2023 4 z 5

Nevím, čím to, ale první díl se mi líbil víc. Možná proto, že byl zkrátka první. Na třetí díl se těším, ale kdyby nebyl, asi bych to přežila.

Jessy
19.01.2023 5 z 5

Ihned po přečtení prvního dílu jsem se pustila do pokračování a opět jsem byla nadšená. Obecně mám problém číst něco, co se odehrává ve válečných letech, protože to na mě působí tísnivě, ale jsem ráda, že jsem se nenechala odradit. Autorka píše i o těch největších hrůzách tak, že čtenář nedokáže odvrátit zrak od textu. Zároveň to člověka nutí se nad spoustou věcí zamyslet, hledat paralely se současným světem, uvědomit si, že lidská povaha a názory jsou různé, že člověk k člověku se dokáže chovat neskutečně krutě a bez lítosti. Před mnohými věcmi je třeba nezavírat oči, nehodnotit minulost ani současnost pouze černobíle a hlavně se nevzdávat.

Pišingr
13.01.2023 4 z 5

Skvělá kniha, navzdory očekávání se mi ale více líbil první díl. Pravděpodobně byly historické události zobrazené v tomto díle příliš temné a beznadějné. Obdivuju autorku, jak dokáže množství postav vystihnout tak, že se nepletou. Čte se hladce!

kob
06.01.2023 5 z 5

Druhý díl je stejně úžasný jako první!

Randyz1986
02.01.2023 5 z 5

První i druhý díl jsou úžasné knížky otevírající nelehké téma Slezska, o kterém jsem téměř nevěděl. Jsem i moc rád, že vznikla i skvělá audiopodoba, protože přečíst bych je možná z časových důvodů nezvládal. Kéž by si je přečetli či poslechli všichni, zvlášť ti ohánějící se nacionalismem, abychom se zvládli poučit z chyb minulých a v budoucnu jsme už takovým hrůzám předešli.

EvaHonsová
01.01.2023 5 z 5

Opět vynikající kniha, která vás vtáhne do života obyčejných lidí ztraceného města v létech 1921 - 1945. Řeší se mimo jiné národnost slezská, česká, polská nebo německá. Jak toto rozhodnutí může fatálně ovlivnit osudy lidí.

Fiddis
31.12.2022 5 z 5

Ani druhý díl mě nezklamal. I když téma bylo opět těžké, četlo se to příjemně díky skvělému autorčinu stylu a dozvěděla jsem se pro mě leccos nového. Komu se líbil první díl, určitě vám druhý doporučuji :-)