Šikmý kostel 2

Šikmý kostel 2 https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463564/bmid_sikmy-kostel-2-OLb-463564.jpg 5 3733 793

Šikmý kostel série

S Barkou, Ludwikem, Julkou a dalšími hrdiny trilogie Šikmý kostel se setkáváme vzápětí poté, co jsme je v závěru prvního dílu opustili. Zatímco ve zbytku nově vzniklého Československa nastávají zlaté časy, v Karvinné – jak se nyní město jmenuje – se stále velmi silně projevují důsledky předešlého dramatického dění. Prosakují do všech oblastí života. Ne vždy v dobrém. I přesto lze říct, že dvacátá léta jsou pro obyvatele města relativní selankou, dobou významných společenských změn a hospodářského rozmachu. Nastupující generace se může těšit výsadám a možnostem, které byly v nedávné minulosti nedosažitelné, a začínají se před ní rozprostírat dříve netušené možnosti. Klíčící naděje však rázně ukončí hospodářská krize a vzápětí po ní opětovný vzestup nacionalistických nálad. Napětí ve společnosti stoupá a rodiny našich hrdinů rozštěpují rozdílné názory: zatímco jedni se nadcházející hrozby obávají nebo mezi prvními nesou její ničivé důsledky, jiní probíhající změny vítají jako šanci k odčinění utrpěných křivd. Smršť událostí po nástupu německé okupace však nakonec smete všechny, protože v tomto regionu i druhá světová válka probíhala dosti jinak než ledaskde jinde. Příběh je také tentokrát vystavěn na skutečných událostech a čtenář s překvapením zjišťuje, že mnohé z toho, co se v druhém díle Šikmého kostela odehrává, zůstávalo po dlouhá desetiletí skryto ve třinácté komnatě dějin.... celý text

KatkaM98
21.05.2023 5 z 5

Hodně jsem se bála do série pustit, protože nerada čtu depresivní literaturu, ale ze všech stran jsem poslouchala jak je knížka skvěláno a opravdu.
1. díl přečten jedním dechem, druhý taktéž. Příběh jsem žila s postavami, smála se s nimi, plakala s nimi a trochu i trpěla, při výjimečně popsaných scénách. Trošku mi v knížce chyběly překlady cizojazyčných vět, pod čarou, sice šla většina odvodit, ale občas jsem hledala překladač pro přesnost. Autorce ale skláním hlubokou poklonu a těším se na další knihu, kterou si nenechám ujít.

Yukon
17.05.2023 5 z 5

Za mě asi to nejlepší z české tvorby, co jsem zatím četla. Dlouho jsem se téhle knížce vyhýbala, protože jsem se bála, že to bude na mě moc depresivní a těžké a historické. Nevím, jak je možné, že kniha s takovými smutnými osudy je vlastně pozitivní, motivační, povzbuzující, nadějeplná a hladící po duši. Jo, a ještě je fakt dobře čtivá! Moc mě bavila, byla krásná a ještě jsem se něco naučila z naší historie. Tak neváhej a pojď do toho ;)
PS: Nesrovnávám 1./2. díl, beru je jako jedno krásné veledílo.

Štěpinambura
09.05.2023 5 z 5

Opět skvělké počtení, poplakala jsem si a uvědomila si, jak život v té době probíhal.

Kamčučák
04.05.2023 5 z 5

Opět přečteno jedním dechem. Autorka tak skvěle popisuje děj, až mi místy přislo, jak bych byla s hlavními hrdiny u jídelního stolu. Už se těším na další díl.

Miladad
01.05.2023 5 z 5

Ani druhý díl šikmého kostela není veselé čtení. I přesto knížku všem doporučuji, dozvíme se v ní hodně o části naší země, která byla dlouho opomíjená. V některých momentech má člověk při čtení strach co zase přijde za katastrofu a někdy se stane přesně to co očekáváte. Autorka odvedla skvělou práci založenou na mnoha historických zdrojích. Při líčení scén, kdy se některé postavy radikalizují mi vytanula na mysl analogie se současným světem a dezinfo scénou. Jinak je ale náš dnešní blahobyt, kterého si nevážíme až ostudný.

renakr
21.04.2023 5 z 5

skvělá, těším se na další díl.

Januli
20.04.2023 5 z 5

Jsem ráda, že už jsem knihu dočetla. Ne že by se mi nelíbila, to vůbec, dílo je bravurně napsáno, jen je to těžké čtení. Čtení o tom, co se tady dělo a co museli prostí lidé zažívat...jsem hrozně vděčná, v jaké době žiju a co vše máme. Vazme si toho!! A doufám, že už se nic z toho, co jsem si přečetla, nebude opakovat. Paní Lednická, smekam před vámi.

packlik
20.04.2023

Moc pěkné pokračování, ikdyž doba je to neradostná. Je až děsivé, jak rozhodnutí, které v jednu chvíli životy zachraňuje, je může za pár let zničit.

Hall3006
19.04.2023 5 z 5

Tož výborné to bylo. Tak dobré že bych dal 5+1 hvězd, kdyby to šlo. Druhý díl popisující etnické a národností kotrmelce a příkoří na Karvinsku po vzniku ČSR až po osvobození Slezska Rudou armádou. Čtení jsem ředil přemýšlením o tom, co vše museli lidé v tomto regionu vytrpět a kolik vůle k životu museli mít, aby to nejhorší co nám dvacáté století dalo, přežili. Tuto knihu nejen doporučuji. Tuto knihu budu označovat jako "must read".

Adush
14.04.2023 5 z 5

Strhující pokračování. Zrovna v tom nejlepším mě překvapil konec. Ale co, ráda si počkám na třetí díl.

Lucieenka
12.04.2023 5 z 5

Bravurní kniha. Klaním se spisovatelce.

sikope
12.04.2023 5 z 5

Oba díly zasluhují aplaus ve stoje.

st18321
10.04.2023 5 z 5

Druhý díl mě naprosto pohltil. Ani na okamžik jsem se nenudil. S knihy přímo sálá tíživá atmosféra doby. Nestává se mi často abych i po dočtení knihy na postavy myslel. Už se nemůžu dočkat závěrečného dílu a doufám, že vyjde ještě letos. Protože jinak to nevydržím. Pro mě zatím nejlepší kniha jakou jsem letos četl.

Viviana-Mori
01.04.2023 5 z 5

Opravdu moc pěkné. Člověk se leccos dozví z dějin v podobě ne zrovna veselého osudu postav. Tento díl na mě zapůsobil ještě více, než ten první. Kniha se čte moc dobře, je poutavá, však ne zrovna veselá, ale takový je život.
Nevím, co bych víc psala za omáčku okolo, prostě skvělá kniha a tentokrát dávám plný počet hvězd.

Janca007
01.04.2023 5 z 5

Hned po dočtení prvního dílu Šikmého kostela jsem se pustila do druhého. Knížka mě opět pohltilo, líbilo se mi, jak se u postav vyvíjí dej, který odráží dobu, ve kterém se život odehrává. Kladně hodnotím, že autorka vychází z historických faktů. Skvělé čtení. Snad brzy vyjde i třetí díl.

Lamanai
31.03.2023 4 z 5

I druhý díl ságy je silným příběhem zasazeným do pohnutých dějin v oblasti, kde byl život vždy složitý. Dějiny dobře známe, proto se mnohé, co se v knize přihodí, dá očekávat. Zajímavé je tak především vidět tehdejší život z úhlu běžných lidí a očima různých postav, které nám umožňují nahlédnout do více společenských prostředí. Mně na knize přijde nejzajímavější její regionální aspekt. Poslouchal jsem v audio verzi.

Horal123
30.03.2023 5 z 5

O této knize mohu mluvit pouze v superlativech. Jestli nějaký současný český autor/ka umí psát, tak je to Karin Lednická.

retrivr
19.03.2023 5 z 5

Palec nahoru za doslov.

Luci19346
19.03.2023 5 z 5

I druhý díl byl plný očekávání, zklamání a smrti. Řekla bych, že nebyl tak surový, ale spíše mi přišel psychicky více náročný. Konec mi dal naději. Doufám, že bude třetí díl a moje naděje se naplní.

malýčtenář
17.03.2023 4 z 5

Kniha, která zaujme i čtenáře, který o této době neví skoro nic. Natož jaký to byl těžký život a odhaluje události, o kterých člověk nemá ani tušení. I když první díl se mi asi líbil více. Nedokážu si představit o čem bude třetí díl, jak se s ním autorka popasuje.