Šikmý kostel 2

Šikmý kostel 2 https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463564/bmid_sikmy-kostel-2-OLb-463564.jpg 5 3733 793

Šikmý kostel série

S Barkou, Ludwikem, Julkou a dalšími hrdiny trilogie Šikmý kostel se setkáváme vzápětí poté, co jsme je v závěru prvního dílu opustili. Zatímco ve zbytku nově vzniklého Československa nastávají zlaté časy, v Karvinné – jak se nyní město jmenuje – se stále velmi silně projevují důsledky předešlého dramatického dění. Prosakují do všech oblastí života. Ne vždy v dobrém. I přesto lze říct, že dvacátá léta jsou pro obyvatele města relativní selankou, dobou významných společenských změn a hospodářského rozmachu. Nastupující generace se může těšit výsadám a možnostem, které byly v nedávné minulosti nedosažitelné, a začínají se před ní rozprostírat dříve netušené možnosti. Klíčící naděje však rázně ukončí hospodářská krize a vzápětí po ní opětovný vzestup nacionalistických nálad. Napětí ve společnosti stoupá a rodiny našich hrdinů rozštěpují rozdílné názory: zatímco jedni se nadcházející hrozby obávají nebo mezi prvními nesou její ničivé důsledky, jiní probíhající změny vítají jako šanci k odčinění utrpěných křivd. Smršť událostí po nástupu německé okupace však nakonec smete všechny, protože v tomto regionu i druhá světová válka probíhala dosti jinak než ledaskde jinde. Příběh je také tentokrát vystavěn na skutečných událostech a čtenář s překvapením zjišťuje, že mnohé z toho, co se v druhém díle Šikmého kostela odehrává, zůstávalo po dlouhá desetiletí skryto ve třinácté komnatě dějin.... celý text

Surmei
06.08.2023 5 z 5

S četbou prvního dílu jsem otálela asi dva roky, kdy mi ležel na nočním stolku a absolutně mě i přes všechny kladné recenze a superlativy nelákal. Sotva jsem se ale pustila do četby, hned jsem objednávala díl druhý a plynule tak navázala.
Nedokážu říct, který se mi líbil více. Pohltily mě oba díly. A to jsem historický analfabet, dějiny a historie jdou celý život mimo mě, základy v hlavě mám, ale víc nic, takže mě upřímně překvapilo, jak mě příběh chytnul. Možná z časti proto, že je to z mého okolí a že popisovaná místa znám nebo mi něco říkají. Možná proto, že je to prostě geniálně zpracovaný silný příběh na základě skutečných událostí, díky kterému si uvědomíme, jak moc máme dnešní život lehký oproti životu tehdá a jak moc si toho nevážíme. A kolik věcí považujeme za naprostou samozřejmost. Příběh mě natolik vtáhnul, že jsem jím doslova žila. Dokonalé.

markulina711
04.08.2023 5 z 5

První díl mě nebavil,ale nemám v povaze odkládat knížky, tak jsem se tím prokousala, do druhého dílu jsem se teda vůbec nehnala, ale dostala jsem ho darem, dlouho se na něj prášilo na nočním stolku a obsahuje mapu, takže kandidát na čv. Těžké začátky, postavy a jejich předchozí osudy jsem si nepamatovala. A pak úžas. Málokdy se stane,že pokračovaní je lepší než první díl. Tady teda nepochybně. Hltala jsem stránky plné přebujelého nacionalismu a nesmiřitelnosti. Člověk člověku vlkem. Ono nestačí,že v těšínském regionu se žilo vždycky těžko, těžce se dělalo na chleba, že rodiny musely přežít hospodářskou krizi ve 30.letech. Fanatismus, zabedněnost a umíněnost rozklížila sousedství i celé rodiny. Smutné čtení. Poučíme se někdy?

sajanka
28.07.2023 5 z 5

Ano, ještě lepší díl. Vše mi připomíná vyprávění mojí tchýně, chodila do české, polské i německé školy v tomto kraji. Díky ní a Karin Lednické jsem se dověděla o historii na těšínsku a okolí spoustu věcí, o lterých jsem neměla tušení. Jsem zvědavá na třetí díl.

Ondřej827
26.07.2023 5 z 5

Ojedinělý případ, kdy pokračování překoná první díl. Historie dopadá tvrdě na hlavní hrdiny a před osudem není úniku, Člověk se nemůže odtrhnout.

painthers
23.07.2023 5 z 5

Druhý díl se mi líbil ještě víc jak ten první, asi i kvůli tomu, že poslední stránky už popisují dobu dětství a mládí mých prarodičů. Několikrát jsem si u čtení vzpomněla na jejich vyprávění, na vyprávění dědy, který byl nuceně poslán kopat zákopy na východní frontu.
S babičkou už ani jeden nežijí a při opakované připomínce toho, jak strašná musela tahle válečná doba pro všechny být, mi opět chybí. Doufám, že nikdo z nás ani našich dětí nebude muset tohle zažívat. Autorce děkuji za poutavý příběh, který není schopen člověk přestat číst, dokud neotočí poslední stránku.

gab72
21.07.2023 5 z 5

Ještě čtivější než Šikmý kostel 1. Krásné rozpracování postojů jednotlivých postav. Jak klíčí zlo, jak se přikrmuje, jak se může zapomenout, že ti druzí jsou taky jen lidi, obyčejní lidé, jako ti první, a všichni ti obyčejní chtějí jen pracovat aby mohli spokojeně žít.
Příběhy jednotlivých žen, ať sester Barky nebo jejich dcer....opravdu povedené, procítěné. Velký důraz je i kladen na sounaležitost muže a ženy, manželů, kteří si mají být oporou, mají pochopení pro druhého. Potřebují se. Základ partnerství...vzkaz pro další generace :)!
Nádherně převedené historické události do lidských příběhů. To se paní Karin Lednické povedlo. A ta lehounká zmínka o Životicích, což je další výborná kniha. Skvělé!!! :)

Markushka
20.07.2023 5 z 5

Trochu jsem se pokračování obávala, ale zcela zbytečně. Kniha mě vtáhla tak jako v její první části. Prožívala jsem s postavami jejich osudy a znovu se nepřestávala divit, čeho všeho jsou lidé schopni, ať už v kladné či záporné rovině. Co jen to má tamní kraj za chmurnou historii...

Fčelička
16.07.2023 5 z 5

Ani druhý díl neztratil na dramatičnosti a tempu. Strhující čtení!!!

MartiH19
16.07.2023 5 z 5

K oběma dílům nemůžu dodat nic navíc než to, co už tu bylo stokrát, možná tisíckrát napsáno, příběh s duší, nádherný příběh, co Vás chytne a už nepustí ani po dočtení. Nemůžu se dočkat 3. dílu a dalších knih. P.Lednická jen tak dál.

lalela
13.07.2023 5 z 5

Konečně jsem se dostala k druhému dílu a je ještě drsnější, než první. Je zvláštní, že člověk se učí o válce, jak to všechno bylo, ale lidské osudy poznáte až z takových knížek, jako je šikmý kostel. Kolik utrpení, zklamání, nenávisti a zmařených lidských životů. Teď lituju, že jsem dřív neposlouchala dědečka, který, ač ne z Karvinska, válku zažil a měl na ni špatné vzpomínky, jako všichni, až teď bych dokázala pochopit jeho vzpomínky. Šikmý kostel ve mě zanechal velkou stopu, i já bych se na ta místa chtěla jednou podívat.

Margherita_N
12.07.2023 5 z 5

Je za tím vidět tolik práce, rešerší, tak upřímný vztah ke Karvinsku. A při tom jde o přirozeně napsaný příběh, kdy i já, které jsou ta místa velmi vzdálená, prožívám životy postav měnící se na pozadí velkých událostí dvacátých, třicátých a čtyřicátých let. Všichni si jen chtějí žít své obyčejné životy, jenže je žijí v národnostně smíšeném prostředí, na křehkých hranicích, o kterých pořád někdo svrchu rozhoduje, a v době, která jim bere příbytky i rodiny. Už tu není žádná Barbora, která se na počátku prvního dílu vydala na solnou pouť a následně kvůli tomu přišla o muže i jediného syna.

Teď příběh táhnou její dcery, vnučky a vnukové. Dcerami jsou zpupná Fanka, která od sotva přežívající rodiny utekla a těsně před matčinou smrtí se zase objevila na prahu, nová matka rodu Barka a kamsi s manželem odstěhovaná Žofka, o které nevíme téměř nic. Fanka se ze strastiplného pobytu ve Lvově vrátila s nevlastní dcerou, Barka má pět dětí, z nich nejnadanější, ale životem zklamaná Ženka dostává v románu nejvíc prostoru. Román celkově táhnou hlavně ženské hrdinky a jejich obětavost - vychovávají vlastní i nevlastní děti, pomáhají druhým, i když při tom riskují vlastní životy.

Je to moc dobré počtení, těším se, jak autorka zpracuje poválečnou dobu, padesátá a šedesátá léta.

ZCT
08.07.2023 5 z 5

Kniha nešla odložit. Skvělé počtení.

Aligator805
03.07.2023 5 z 5

Krásná kniha. Snad ještě o trochu lepší než první díl. Velká poklona autorce, která odvedla neskutečnou práci. Historie tohoto kraje je unikátní. Lednická opravdu umí krásně přiblížit atmosféru a velmi dobře popsat lidské osudy, pocity a povahy jednotlivých osob. Velmi se těším na závěrečný díl a doufám že si udrží takto nastavenou vysokou úroveň.

stanislav0373
03.07.2023 5 z 5

Naprosto skvělá kniha. Odráží smutnou dobu do tváří hlavních hrdinů a hrdinek, pomáhá nám pochopit myšlenkové pochody jednotlivých skupin obyvatel a provádí nás regionem, jehož osud nebyl nikdy jednoduchý.

I přes určitou tíži, tklivost je v tomto románu mnoho věcí, které člověka rozveselí, povzbudí či mu alespoň pomohou srovnat problémy dneška s těmi, kterými si museli projít lidé do roku 1945.

Doporučuji všem.

Mikik
27.06.2023 5 z 5

Po jedničce i tenhle díl neskutečná jízda. Autorka je skvělá vypravěčka a přesto je vše tak skutečné.

MarceD.
26.06.2023 5 z 5

Co k tomuhle napsat? Snad jen jedno velké ufffff. Tak skvělá kniha, kde posledních 250 stran jsem četla prakticky na jeden zátah, protože jsem ji prostě nemohla odložit. Jestli si i třetí díl udrží takhle nastavenou laťku, tak se máme na co těšit.

Neo1tex
24.06.2023 5 z 5

Vynikající kniha. Stejně, jako první díl. Čistě náhodou jsem četl knihy v pořadí první díl, Životice a druhý díl a dalo mi to při četní druhého dílu příjemný kontext. Mohu tedy tohle pořadí doporučit i dalším čtenářům.

Karin Lednická je bezesporu vynikající autorka. Když se člověk po přečtení zamyslí, co se stále děje ve světě kolem nás, uvědomí si, jak tupí a nepoučitelní lidé jsou.

lifeoptimist
15.06.2023 5 z 5

Skvěle napsáno - kniha o hodně hrozné době, ale z mého pohledu výborně napsáno. Zrovna v této době je třeba spoustě lidí připomínat historii. Pokud bude další část, ráda si přečtu pokračování.

rumund
29.05.2023 5 z 5

Skvělá, skvělé a ještě jednou skvělé. Moc mě druhý díl Šikmého kostela bavil, stejně jako první, a nemohl jsem přestat číst. Bylo to jako číst nějakou rodinnou kroniku a to mě strašně moc bavilo. Navíc je to tady z mého kraje, kde spoustu míst znám osobně. Ale i tak jsem toho zjistil hodně nového, což mě až překvapilo. Doufám, že spisovatelka Lednická bude pokračovat třetím dílem Šikmého kostela od roku 1945 a dál. Určitě by to bylo moc zajímavé se dále dozvědět, jak bude celá rodina pokračovat v žití a co vše ještě zažijí. Jsem nadšen.

valda
26.05.2023 4 z 5

(SPOILER) V pokračování trilogie o lidech žijících v oblasti staré Karvinné, které se nyní jmenuje Karviná-Doly. Kvůli poddolování bylo celé město nakonec srovnáno se zemí, kromě kostela, který byl původně na kopci. Kopec se propadnul a kostel naklonil na stranu. Odtud název. Druhý díl je do roku 1945 a je ještě o 200 stránek delší než první. Oblast, o které píše je určitě unikátní. Patřila k českému království, ale tím že byla na hranicích, tak se zde vždy přelévali obyvatelé početnějšího Polského národa. Když se v roce 1918 rozpadlo Rakousko-Uhersko a bylo potřeba vytyčit hranice nového státu, Československa, bylo rozhodnuto použít hranici původního českého království, přestože obyvatelé Záolží, jak se oblasti říkalo byli většinově Poláci. Samozřejmě to způsobilo jisté napětí mezi lidmi formujícími Československo. Část Poláků se kvůli perzekucím muselo vystěhovat. Celé to vyvrcholilo tím, že Poláci využili Mnichovské dohody a území připadlo v roce 1938 Polsku. Část Čechů se muselo vystěhovat. O rok později Němci Polsko napadli a území bylo přiděleno do Německé říše. Začala jedna z největších "germanizací" průmyslově důležitého území a lidé hromadně museli podepisovat prohlášení, že se stávají Němci. Poláci a Češi, kteří nepodepsali, se většinou museli vystěhovat. V roce 1945, když Němci podruhé prohráli válku, musela se část poněmčených vystěhovat. Místo nich se vrátili někteří Češi. V závěru trilogie se nejspíš dočteme, že ani ti to neměli jednoduché. Jak je vidět, tohle území je opravdu unikátní a autorka ho má skvěle zmapované a umí o tom psát. A vy se tak můžete opět ujistit, jak se dneska máme dobře.