Šifra samotného Boha

Na schodech egyptského muzea v centru Káhiry osloví Tomáse Noronhu neznámá žena. Jmenuje se Ariana Pakravan, pochází z Íránu a u sebe má kopii dosud nezveřejněného dokumentu. Jde o starý spis s podivným titulem a záhadnou básní (v hádance). Nečekaným setkáním začne pro Tomáse vzrušující dobrodružství: zaplete se do nukleární krize s Íránem a odhalí nejdůležitější, ale nikdy nezveřejněný objev Alberta Einsteina, objev, který rozkryje to největší ze všech mystérií - vědecký důkaz o existenci Boha. Příběh o lásce, intrikách a zradě, pronásledování a duchovním hledání, díky kterému je odhaleno jedno z nejúžasnějších tajemství všech dob. Dos Santos patří v Portugalsku k nejčtenějším autorům a jen Šifry samotného Boha se prodalo přes 100 000 výtisků. Čtenáře především zaujalo, že vedle napínavého příběhu je kniha i objevným rozhovorem hlavních hrdinů nad klíčovými objevy 20. století, které jsou přehledně a čtivě vysvětleny....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22262/big_sifra-samotneho-boha-Bu1-22262.jpg 4.167

Vydáno: , Plus

A Fórmula de Deus, 2006

Kniha Šifra samotného Boha

loskatos

Bože. Autor nějak nevěděl, co chce vlastně napsat. Takže začal psát dobrodružný román z vědeckého prostředí, plný tajných služeb (včetně všech klišé kolem) a skončil knihu jako populárně naučný věštník.
Opravdu jsem se modlil, aby už byl konec. A to jsem kovaný ateista.

RichardvonT.

1. Tak to jsme vyhráli několik jackpotů za sebou, paráda!
2. A moci si přečíst Šifru samotného Boha v češtině je další malý bonus:-)
3. Začínám trošku chápat, proč vědec Grygar věří v Boha.

Knížka ŠSB se čte jedním dechem a skvělá (nikoliv snad povinná) průprava je vědět aspoň letem světem, co je to kvantový skok, princip neurčitosti a proč nám tak chybí jakási Teorie všeho.
Komu se to líbilo, nechť si přečte i Stručnou historii téměř všeho (ze které se zde mimochodem také něco málo cituje), něco o Buddhovi, zenových mistrech a Bhagavadgítu (nebo radši ne, ta už je moc tlustá).

Tomha
03.06.2020

Srovnání s Brownem se zde přímo nabízí. Tento počin ale z mého pohledu vítězí na celé čáře. Na plný počet hvězd to sice za mě není, zejména kvůli několika mírně hluchým místům ve druhé části knihy a ne příliš přesvědčivým dialogům, ale příběh sám o sobě mě velmi bavil. Vysvětlení principů fyziky bylo poučné, knize nechybělo napětí a spád.

Inugoya
09.05.2020

Pecka. Knihu jsem přečetla se zatajeným dechem, a i když jsem nikdy nebyla blázen do fyziky či matematiky (spíš naopak), velmi mě to bavilo. Za mě mnohem lepší počin než Šifra Mistra Leonarda.

Vidlička
17.10.2017

Jak už název napovídá, jedná se o takovou "Brownovku", ale troufám si tvrdit, že dos Santos o stupeň vede. Vedle detektivního pátrání po šifře samotného Boha se čtenář hlavně srozumitelně a erudovaně seznámí s kvantovou fyzikou, která je myslím vědecké téma číslo jedna naší doby. Moc povedené.

ladaol
27.08.2017

Jako laika mně velice zaujalo vysvětlení principů fyziky. Konečně jsem pár věcí pochopila. Rozhodně se ke knize ještě vrátím. Zrovna dávali dokument o tom, že lidstvo přežije jedině díky tomu, že expanduje do vesmíru, jak příznačné...

Miqqie
29.04.2017

Ohodnotím možná trochu nespravedlivě, ale dávám 3*. Hodnocení je dáno především koncepcí knihy, kdy asi polovina knihy vykládá příběh, který je z mého pohledu trochu naivní, ne příliš napínavý a velmi jednoduchý. Druhou tváří knihy, jsou rozmanité rozhovory na témata jako je politika, věda, to zejména fyzika a také náboženství. Rozhovory postav na mne působily trochu povrchně a byly podány neutrální formou. Vzhledem k tomu že jsem fyzik, jsem si rozhovory až tak neužíval, protože naprostá většina témat pro mne nebyla nová, ale musím férově uznat, že jsem neshledal žádnou zásadní chybu a dle mého názoru se jednalo povětšinou o korektní tvrzení. Rovněž filozofická a náboženská témata nebyla nijak závadná, ale nebyla ani oslnivá, do knihy přesto svým způsobem dobře zapadala. Ještě štěstí, že se tam téměř vůbec neřešil Islám, to už častěji padlo slovo kabala.
Myslím si, že číst to jako náctiletý, byl by to skvělý zážitek. Stejně tak kdybych měl minimum znalostí z diskutovaných témat a oborů, bylo by to určitě výtečné čtení. Musím ještě pochválit posledních 150 stránek, které měly poměrně dobrou úroveň a přečetl jsem je za jeden den.
Vzhledem ale k celkovému pojetí, kdy mně ani jednou nezamrazilo v zádech a zažil jen pár dějových překvapení dávám 70%.

kocour_mikeš
19.10.2015

Zajímavá kniha, silně čtivá (u mne zejména první polovina), btw:podobně je popsána
fyzika v Pohlově sérii Gateway. Děj odsejpá, netřeba hlubších zamyšlení, vše je servírováno a odkrýváno bez průtahů, prostě prima jízda. Dávám 70%.