Sídla českých panovníků

Sídla českých panovníků https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/444329/bmid_sidla-ceskych-panovniku-5jD-444329.jpg 5 3 2

Tato kniha je určena především mladším čtenářům, ale jistě nabídne zajímavé informace i dospělým, kterým postačí do historie jen nahlížet, aniž by museli zdolávat obsáhlé odborné texty. V první části vás seznámí s výstavbou panovnických sídel, jimiž nebyly pouze hrady, s jejich obranou i s běžným životem vznešených obyvatel – od vytápění, svícení a (ne)mytí až po hodování či turnaje, jichž se nezúčastňovaly kobyly. Druhá část knihy je pozvánkou k procházkám po nejvýznamnějších českých sídlech, které doplňují snadno zapamatovatelné a méně známé zajímavosti. Dozvíte se například: • proč králové nepobíhali po hradních nádvořích s korunou na hlavě, • proč bylo nutné v přesýpacích hodinách vyměňovat písek, • co měl Karel IV. společného se švestkami, čím si čistil zuby a proč byl vězněn na dvou hradech, • na kterém zámku se nachází nejstarší dochovaný výtah, starý 150 let, • co měli zakázáno obyvatelé domečků Zlaté uličky na Pražském hradě, • který panovnický zámek dostal „otočený“ orloj, • jak rytíři chránili svá brnění před rezivěním, • proč nebyli účastníci turnajů vytahováni na koňský hřbet jeřábem.... celý text

Ronnie Sparks
29.08.2020 5 z 5

Knihu rozhodně doporučuji! Určitě nesmí chybět dítěti v knihovně. Já jako dospělá jsem z ní fakt nadšená.
Kniha je rozdělená do dvou částí. V první části knihy se nejprve dozvíme základní informace o prvním osídlení našich slovanských předků. Dále se dopodrobna dočteme, jak se tehdy stavěli hradiště a poté hrady. Dokonce se dozvíme, jaké bylo vybavení v hradech a jaké měli na hradech zábavy. V druhé části se vydáme na procházku po našich nejznámějších hradech či zámcích. Dozvíme se poměrně dost zajímavostí a legend. Skvělý je, že autorka k hradům dopsala, jaké filmy a pohádky se na nich točili.
Více v mé recenzi.

Knižní střípky
13.07.2020 5 z 5

Kniha je doplněna naprosto úžasnými ilustracemi pana Jiřího Filípka, je zde i spousta opravdu detailních technických nákresů, ale vše je samozřejmě uzpůsobeno pro chápání a oko dětského čtenáře. Tato příručka může velice dobře sloužit i jako doplnění dějepisu na škole. Pokud jezdíte rádi po hradech a zámcích a tyto zážitky si oblíbily i vaše děti, rozhodně se po této knize podívejte.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky