Siddhártha

Siddhártha https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11241/bmid_siddhartha-KtR-11241.jpg 5 911 109

Povídka Siddhárta napsaná v letech 1919 až 1922 nese podtitul "indická báseň". Vskutku básnickým jazykem se v ní vypráví příběh bráhmanského syna Siddhárthy, který hledá pravdu a smysl života. Hermann Hesse (1877-1962) si při hledání cesty z myšlenkových a společenských krizí své doby i z krizí vlastních bere na pomoc myšlení Východu. Vedle čínské moudrosti jsou to především prvky hinduismu a zejména buddhismu, k němuž autor dlouhá léta inklinoval. Buddhismus však naprosto nebyl nějakým jeho "vyznáním" a povídka Siddhártha je dle Hesseho vyjádření výrazem osvobození od svázanosti indickým myšlením. V podstatě zde jde o velmi německé hledání svébytné osobní existence, vlastního já. Nikoli skrze nějakou nauku, ale osobním úsilím. Lidské moudrosti se nelze naučit pomocí doktriny, je nutno k ní dospět vlastním životem.... celý text

Literatura světová , Novely

Vydáno: , Argo

Siddhartha , 1922

Plážovýbarman
05.02.2018 4 z 5

Poetické a duchovní knihy nejsou úplně šálek mé kávy ale kniha byla velmi zajímavá a naprosto odlišná od všech dosud čtených knih.

Shindo
25.01.2018 4 z 5

Moja prvá Hesseho kniha, odvtedy ma to už nepustilo. Útla počtom strán, bohatá obsahom, s mnohými zaujímavými myšlienkami a keďže vyšla v Argu, tak aj pekným obalom. No narozdiel od mnohých iných som nebol z knihy totálne odvarený a unesený - možno je to tým, že jej nekonečné velebenie a pozitívne recenzie zo všetkých strán ju v mojich očiach nejak podvedome postavili na piedestál a potom prišla realita.

Andre2609
22.12.2017 5 z 5

Moja oblubena ..

Hawkey
04.12.2017 4 z 5

Chválím audio knihu namluvenou M.Táborským. V psané podobě by mi asi trvalo déle se dějem prokousat. Není to hold jednohubka..Je tam tolik a tolik myšlenek a poselství, že si zaslouží být přečtena víckrát a pokaždé se v ní objeví něco nového. Doporučuju ji nezhltnout, ale dávkovat, ať má hlava čas si to srovnat.

PeterPetrik
04.11.2017 5 z 5

Piata prečítaná kniha od môjho obľúbeného autora. To je jedno o čom Hesse píše, je to vždy bravúrne.
Kniha je novelou z východu v západnom štýle a nemyslite si že je o budhovy. .)

whack
24.09.2017 3 z 5

Knižka je písaná pekným, pokorným jazykom, napriek tomu vo mne Siddhárthov príbeh vyvoláva viac pocit skľučujúci než inšpirujúci. Samozrejme si uvedomujem, že je to iba tým, že o budhizme mám minimálne vedomosti a navyše si osobne len ťažko viem predstaviť obdobie, v ktorom sa príbeh odohráva (medzi 6. a 4. storočím pred naším letopočtom na severovýchode Indie), ale celý život blúdiť po krajine a hľadať "mier", žobrať, hladovať a potom zomrieť, mi pripadá skôr prázdne ako niečo napĺňajúce. Knižka je pre mňa zaujímavá iba z historického hľadiska.

Jacck
23.07.2017 4 z 5

Je to útlá knížečka, co se dá přečíst za jeden den. Vypráví příběh života Siddhárty, který se v mládí vydá na duchovní pouť ve snaze nalézt osvícení. Po různých zkušenostech a slepých uličkách jej nalézá až na sklonku života. Z duchovního hlediska je kniha trochu naivní, ale i tak velmi podnětná.

Pablo7
29.06.2017 5 z 5

Vynikající kniha. Psána bohatým ale srozumitelným jazykem. Je o duchovní cestě člověka, který hledá smysl života. I když jsem o budhismu nic nevěděl a ani jsem neznal základní pojmy, tak mě kniha oslovila.

gersie
26.06.2017 5 z 5

Moc hezky napsaná kniha pro "hledače pravdy". Kdo hledá a najde tuhle knihu a pronikne hluboko do jejích myšlenek , ten už v podstatě hledat nemusí. Skutečně vyjímečné počtení.

-Kathus-
18.06.2017 5 z 5

Hlboká duchovná, filozoficko-poetická kniha o hľadaní a (ne)nachádzaní, o (ne)zmysle, (ne)bytí, živote, smrti... veľkých témach, ktoré Hesse jednoducho dokáže spracovať bez moralizovania a pátosu.

JosefHorák
17.06.2017 5 z 5

I když je to jen smyšlenka, tak impulz, který mi to dalo a stále dává, je nezměrný. Doporučuji také audio verzi namluvenou Táborským. Indové to také zfilmovali ale nemá to tu vypovídací a spouštěcí hodnotu.

kralika
12.03.2017 5 z 5

Poetická kniha o putování, o hledání, o vědění, o moudrosti, o lásce, o řece, o všem...

LordSnape
15.01.2017 3 z 5

Je mi jasné, co tím chtěl autor říci, ale já už jsem přeci jen četl životopisy Marpy nebo Milarepy a za nimi přeci jen Siddhártha pokulhává. Jazyk je krásný, místy trochu poeticky komplikovaný, ale to dle mě nestačí.

Kraken84
11.01.2017 5 z 5

Nádherná kniha o životě a o lidské povaze.

Malefisto
19.12.2016 5 z 5

Kniha, která mě zasáhla přímo do srdce....nebo duše? Její obsah a duchovní rozměr se mnou natolik rezonuje, že kdybych si musel vybrat jednu knížku, kterou bych si mohl nechat u sebe na pustém ostrove, vezmu si jednoznačně Siddhárthu! Je to kniha, kterou můžete stále číst dokola a vždycky v ní najdete tolik nového a když ji umíte správně uchopit a prožít, vždy Vás dovede přímo k prožitku PRAVDY, Vědomí, Boha....je asi jedno jak to kdo nazve :)

ErikaKej
14.11.2016 5 z 5

must read-velmi pekne

anarchius
18.08.2016 5 z 5

Povinna literatura

KMiriam
17.06.2016 5 z 5

Kniha hluboká a pravdivá. Ani sebeduchovnější nauka, zůstane-li při ní, nás nepromění v "osvícenou" bytost, neopíráme-li její obsahy o bezprostřední zkušenost. Kniha je sice z buddhistického prostředí, ale platí to stejně u všech náboženství. Bez osobního "setkání", bez osobní účasti na životě v sobě samém, jsou všechny cesty pouhými prašnými stezkami a k cíli nevedou. Jsou pohými metodami, a ne živým Duchem v nás všech.

Cirrina
26.05.2016

neskutečně nadčasová kniha. Dokonalý pohled na různé formy lidského žití. V Siddharthovi je tolik myšlenek, tolik objasnění pravdy o životě...
Také jsem četla ve 20ti a velmi mne ovlivnila. Od té doby se k ní vracím... tak jako on i já vidím věci s přibývajícími lety jinak, to my všichni. Ale tato kniha mne nasměrovala k lepšímuuvědomnění si sebe i pro mne doopravdy podstatných hodnot. Jsem přesvědčena, že díky této knize vnímám lépe život.

Sparkling
20.05.2016 3 z 5

Spíš *** a půl. Některé myšlenky za to stály, ale nesedí mi styl ani kultura, ze které kniha vychází (tedy spíš pro mě není ničím atraktivní).