Si mŕtvy: História bombardovania

Si mŕtvy: História bombardovania https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/421814/bmid_si-mrtvy-historia-bombardovania-mok-421814.jpg 4 7 2

Čo urobíme so svetom, v ktorom máme možnosť zničiť samých seba v priebehu niekoľkých minút? Stačí stisnúť jeden gombík, odpáliť zopár bômb.. Odpoveď hľadá Sven Lindqvist v dejinách nasýtených pušným prachom i oslepujúcimi zábleskami výbuchov. A zisťuje, že realita ďaleko predstihla všetky najsmelšie sci-fi romány. Kniha Si mŕtvy. História bombardovania, to je 400 fragmentov, 400 malých výbuchov, ktoré spoločne utvárajú plastickú predstavu o dejinách bomby. Drážďany, Hirošima, Kórea... Všade tam človek demonštroval svoju absolútnu moc rozsievaním smrti z nebeských výšin a toto konanie sa snažil ospravedlniť tými najabsurdnejšími spôsobmi. A hoci v knihe Si mŕtvy. História bombardovania čítame predovšetkým o minulosti, táto kniha je v istom zmysle aj varovaním do budúcnosti. A môžeme len dúfať, že nie je aj predpoveďou. Dejiny sú vždy labyrint plný odbočiek, zákrut a slepých uličiek. Iná nie je ani táto kniha. Podobne ako legendárny román Julia Cortázara Nebo-Peklo-Raj, aj Sven Lindqvist nám dáva niekoľko možností, ako cez knihu prejsť, ako ju prečítať. Zároveň nám však umožňuje, aby sme si vybrali aj vlastnú cestu, aby sme v dejinách blúdili celkom slobodne.... celý text

Literatura faktu , Historie

Vydáno: , Absynt

Nu dog du: Bombernas århundrade , 1999

sattah
sattah
10.11.2023 1 z 5

Otravnejšiu knihu som ešte nečítala.
Sústavne tam musíte listovať, lebo jednoducho kniha nenadväzuje v jednej línii štýlom 1.. 2.. 3,
ale čítate 1 odstavec pod ním je odkaz napr. číslo 58, tak teraz listujete v knihe hľadáte 58 odstavec a tam je zas je odkaz napr. na číslo 140 tak zas listujete....

Namiesto toho, aby to bolo v náväznosti napísané, tak sa len sústredíte na číselka.

Ak čítate odstavec po odstavci 1 odstavec, 2 odstavec, 3odstavec atď, tak nedáva kniha žiadnu logiku.

Logiku kniha dáva, ak listujete ako idiot...

Tých pár strán, čo ma bavilo listovať, tie boli zaujímavé, ale 10min max som vedela trpieť takúto blbinu listovaciu

sika444
sika444
29.03.2023 5 z 5

O této knize lze napsat jen to, že je třeba ji číst a nechat se formovat tím, co z obrovského množství pramenů a literatury Lindqvist sestavil.
Předně je zde mnoho informací, jež se nějak nevešly do standardních učebnic dějepisu - především o masakrech obyvatel kolonií, bombardování severní Afriky, Sýrie, Iráku ve 20. letech 20. století. Pak je zde hodně věcí uvedeno do vzájemných souvislostí, např. význam fanatického zastánce bombardování, který na konci války srovnal se zemí Tokio, v přístupu USA k válce v Koreji a k jadernému vyzbrojování v 50. letech. Co mě zaujalo nejvíc, byly ukázky z literárních děl anglosaské provenience, která odhalují rasismus, pohrdání Asiaty, vytvářejí dystopie, v nichž - zvláště v americké poválečné produkci - prostě je ideálem fašistický režim bílých Američanů.
A na závěr jen povzdech: Škoda, že kniha je dostupná pouze ve slovenském nebo anglickém překladu (A History of Bombing). Stálo by za to ji mít česky.

bombardování

Sven Lindqvist