Pes baskervillský

Pes baskervillský https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38292/bmid_pes-baskervillsky-QvD-38292.png 5 3834 482

Čtvrtý svazek souboru Příběhy Sherlocka Holmese přináší třetí ze čtyř klasických románů o tomto hrdinovi. Pes baskervilský je nejslavnější a nejčtenější detektivní román všech dob. Doyle zde jedinečně evokoval atmosféru tajemství a děsu z událostí, které se zprvu vzpírají logickému vysvětlení.

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , Jota

The Complete Sherlock Holmes , 1902

Margherita_N
Margherita_N
12.03.2024 5 z 5

Přečteno po letech znovu v rámci zevrubného seznamování se se Sherlockem Holmesem. Pes baskervillský je moc hezká detektivka, která začíná tím, že za slavným detektivem Holmesem a dr. Watsonem přijde jiný doktor, jménem Mortimer. Svěří se jim se záhadnou smrtí svého pacienta, sira Charlese Baskervilla. Doktor žije stejně jako Baskervillové na blatech a ta jsou určující pro atmosféru celé knihy, právě kolem ponurých vřesovišť se všechno odehrává. Sir Charles se smrti obával, strašila ho rodinná kletba, která prý po desetiletí pronásleduje Baskervilly, protože jeden z nich Hugo v osmnáctém století unesl místní dívku a uvěznil ji ve svém sídle. Té se povedlo utéct, ale pronásledovaná opilým Hugem únavou na útěku zemřela. Hugo Baskerville, který podle svého prohlášení zaprodal svou duši temným silám, aby ji našel, ležel vedle ní, když ho našli, trhán velkým černým psem. Když Mortimerův pacient Charles skutečně podivně zemře a dědicem panství je prohlášen příbuzný z Kanady, vypraví se Holmes s Watsonem do vřesovišť a přichází na kloub zamotanému příběhu. Odkrývají tajemství služebné a jejího bratra a mazaně narafičí past na podezřelého, aby zjistili, jak to s tím psem je. Málem při tom obětují dalšího Baskervilla.

katerina3502
katerina3502
26.02.2024 5 z 5

Klasika ke které se velmi ráda vracím...

Emik87
Emik87
24.02.2024 4 z 5

Nejslavnější případ Sherlocka Holmese. Temna na blatech a na nich pobíhá strašlivý pes. Prostě skvělé čtení.

Lolila
Lolila
16.02.2024 5 z 5

Klasika, ktorá nikdy neprestane baviť.:-)

Vlk222
Vlk222
13.02.2024 5 z 5

Klasika.

Kopta
Kopta
25.01.2024

Budu se muset vrátit někdy v podobě audia. Nevěřím, že by ta kniha byla tolik nezáživná.

petulik330
petulik330
11.01.2024 5 z 5

Kdo by neznal legendárního britského detektiva Sherlocka Holmse. Buď knižního nebo filmového. Já jsem se ke knize o tomto geniálním detektivu dostala až teď, což je ostuda.
Kniha byla sice psaná jazykem zastaralým, což se místy špatně četlo, ale jak si čtenář na tento jazyk zvykl četlo se to poměrně snadno.
Ke knize se nedá nic jiného napsat že je to naprosto skvělé napsaný román, který člověka potěší i po tolika letech.

orson
orson
01.01.2024 4 z 5

Jsem si vůbec nevybavoval o čem to je! Pamatoval jsem si jen tu moderní verzi ze seriálu BBC, takže jsem si to rád přečetl a dobré to bylo. Jen jsem musel najít verzi psanou v moderní češtině, tu starou jsem nedával.

Ivet_V
Ivet_V
01.01.2024 4 z 5

Mám ráda Sherlocka Holmse, takže pro mě příběh nebyl překvapením. Ale co mě překvapilo, bylo jak dobře se to četlo. Fakt skvělý, jen bych si přála aby se na naší škole z toho dalo maturovat.

Tomk0
Tomk0
03.12.2023 5 z 5

Super detektivka s podzimní atmosférou. 82%

ozzak
ozzak
19.11.2023 5 z 5

Nejslavnější detektivní román od Connana Doyla nejslavnější detekti Sherlock Holmes se pouští do souboje s pekelným psem. Velmi ponury detektivní román který nestratil sve kouzlo i po 100 letech od napsání.

JointlieKat94
JointlieKat94
16.11.2023 4 z 5

Tak to byla další z klasik, která mě překvapila. Já ale vlastně vůbec nevěděla, do čeho jdu! No vážně, netušila jsem ani to, že to je jeden z případů Sherlocka Holmese. A velmi povedený!

Líbila se mi atmosféra, bažiny a tajemství, ale i od poloviny předvídatelnej děj (jasně že jsem nejdřív podezřívala všechny!). A ke všemu se mi to dobře četlo.
Jsem spokojená!

kilometr
kilometr
08.11.2023 4 z 5

Velmi čtivý detektivní příběh.Sherlock Holmes se svým přítelem a pomocníkem doktorem Watsonem řeší případ v pochmurné krajině vřesovišť. 90%.

mila2411
mila2411
06.11.2023 4 z 5

Klasika klasik. Horror jak má být!

Petr874
Petr874
29.10.2023 5 z 5

Čtení této detektivky jsem si velice užil. Bylo to svižné a dobře se to četlo (a to cením). Knížku jsem četl hlavně kvůli maturitní četbě a asi bez ní bych se nikdy nedozvěděl o Psu baskervillském. Děj a zápletka mě nebyli špatné, ale zase na druhou stranu se tak cca po půlce knihy dalo prokouknout, kdo za tím vším stojí. A ta tajemství. Také prostředí se mi líbilo, prostě Londýn a okolí (v tomto případě mokřady, neprůhledno a tajemno) + detektivka, no pro mě strašně super. Doporučuji.

Profesorskey
Profesorskey
20.10.2023 4 z 5

Klasika detektivního žánru obalená do lehkého temna. Musím ocenit jazyk, kterým je kniha psána, jelikož se jedná o něco, co od dnešních autorů do ruky nedostaneme. Jazyk to je pestrý, malebně popisný a starý, ale ne natolik, aby učinil četbu nepříjemnou. Ač chápu, že některým nemusí vyhovovat. Druhým plusem knihy je prostředí, které mi připomnělo čas strávený ve Skotských Highlands. Déšť, mlha a mokřady tak v mé paměti ožily o něco silněji, než bych byl býval čekal, a proto také to dobré hodnocení.

K samotnému příběhu, který byl již několikrát zfilmován, mohu říci jen to, že se jedná o Sherlockovskou klasiku. Je to prostře machr. Ale nepřináší nic, z čeho by si člověk sedl na zadek - což je možná způsobeno zfilmováním, které mám nejspíše stále někde v zadních částech mysli, jelikož jsem velké množství vyústění předvídal.

adelkas
adelkas
13.10.2023 5 z 5

Autor je jeden z mých oblíbených klasiků. Detektivka na svou dobu je super. Super čteni v říjnu na navozeni atmosféry.

MartinaCh27
MartinaCh27
18.09.2023 4 z 5

I přes mé vlastní rezervace chápu, proč je "Pes baskervillský" považován za klasiku žánru. Doyleova schopnost vytvářet atmosféru tajemství a napětí je bezesporu úchvatná. Tato kniha by mohla být pro mnoho čtenářů fascinujícím čtením, ačkoliv pro mě osobně to nebyl zážitek na opakované přečtení.

Ani832
Ani832
27.08.2023 5 z 5

Baskervillský pes je asi nejznámější a nejopěvovanější knihou se Sherlockem Holmesem. I přes obří očekávání mě nezklamala a její čtení jsem si extrémně užila.

Prostředí vřesoviště/blat dodává detektivce tajemnou atmosféru, jako dělanou pro podzimní upršený den pod dekou. Zmiňovaná atmosféra příběhu dodává hodně, máte pocit, jako byste tam stáli a cítili přicházející mlhu.

Jedinou výtku mám k malému množství podezřelých, jelikož potom nebylo těžké uhodnout, kdo se za psem skrývá. Nicméně děj se z většiny odehrává na relativně malé vesnici, v podstatě na samotě, takže větší množství postav by úplně nedávalo smysl.

Určitě se pustím do všech třech dalších novel s Holmesem, možná pak přijdou na řadu i povídky.

katallinka
katallinka