Pes baskervillský

Pes baskervillský https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284911/bmid_pes-baskervillsky-EUM-284911.jpg 5 3834 482

Nejslavnější Doylův detektivní příběh. Detektiv Sherlock Holmes se svým přítelem a pomocníkem doktorem Watsonem vyšetřují případy záhadných úmrtí na venkovském panství v pochmurné vřesovištní krajině. Kdo měl zájem na smrti sira Charlese, dobrosrdečného mecenáše zdejšího nehostinného kraje? Je oním vraždícím monstrem skutečně nepolapitelný děsivý pes? Jedinečné líčení atmosféry tajemství a hrůzy z událostí, které se zdánlivě vzpírají lidskému chápání, vychází u této nejznámější anglické detektivky z principů gotického románu.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Romány

Vydáno: , XYZ (ČR)

The Complete Sherlock Holmes , 1902

JáraTym
JáraTym
26.07.2022 5 z 5

Mistrovský kus klasické světové detektivní literatury. Nechte se ponořit do husté mlhy na blatech, projeďte se drožkou po Londýně, zjistěte něco o poněkud záhadné rodině Baskervillů a zažijte napínavý a poutavě napsaný příběh jednoho z nejslavnějších detektivů všech dob.

KaLiBi
KaLiBi
22.07.2022 3 z 5

Pěkná kniha, vydání s krásnou obálkou i přebalem. Děj je napínavý se strhujícím závěrem. Jen si čtenář chvíli zvyká na starší jazyk, kterým je dílo psáno.

Tony86
Tony86
27.06.2022 3 z 5

Čekal jsem záhadnější a hlavně aspoň trochu děsivý příběh, to se ale nekoná, takže pro mě vcelku zklamání a není to proto, že detektivky zrovna nevyhledávám. Pes je pes, snad jen trošku přerostlý, a kempující Holmes to taky docela pokazil. Na druhou stranu se mi líbily Watsonovy popisy událostí a zasazení do ponurého prostředí blat; no mohlo to být zajímavější.

luculi
luculi
13.06.2022 5 z 5

Nejdříve jsem měla obavu se do knihy pustit. A nejen do této, ale celkově tohoto autora. Vždycky jsem měla téma Sherlocka moc ráda, jenže dosud jsem ho znala jen prostřednictvím jiných vyprávění, jiných tvůrců. Takže jsem nevěděla, co čekat od originálu.

Jako vždy se tu udržuje základ, tedy detektiv a jeho přítel doktor a jak bývá často zvykem, doktor je vypravěčem, který popisuje jeden z jejich případů. Klasická linka se střídá s jiným stylem, tedy dopisy nebo deníkovými záznamy, které to trošku ozvláštňují.

Když jsem knihu četla, lekla jsem se, že se slavného detektiva snad ani nedočkám. Vyskytl se totiž na začátku dění a většinu knihy se vyskytoval pouze Watson. Ale nakonec se v rámci jednoho překvapení přece jen Sherlock objevil, aby čtenáře zdárně přivedl k závěru, kde typicky bylo vysvětleno vše do posledního detailu.

Nebylo to sice nějak napínavé, padoucha jsem tak nějak vlastně nehledala, takže to bylo i trošku překvapení. Opět jsem si užila dobové jednání postav i mluvu, kterou mám ráda. Takže jsem celkově spokojená a žádné zklamání se nekoná...

FlexiMZ
FlexiMZ
31.05.2022 5 z 5

Spoustu let jsem o této klasice slyšela a učila se o ní ve škole asi jako většina z nás. Nikdy jsem ale po žádném případu proslulého Sherlocka Holmese nesáhla a nečetla ho. Neviděla jsem film ani žádnou seriálovou adaptaci případů tohoto slavného londýnského detektiva. No prostě ostuda, přiznám se bez mučení...
Netajím se však tím, že z klasiky mě baví převážně ty začátky hororových, strašidelný příběhů, temnější věci a pak tyhle detektivní a dobrodružné.
Baskervillského psa jsem si chtěla dlouho přečíst, ale pořád jsem ho odkládala. Začátek mě vtáhnul. Hltala jsem stránky a začetla jsem se hned. Bohužel jsem udělala chybu v tom, že jsem přečetla první polovinu v podstatě na jeden zátah, ale tu druhou až po týdenní pauze, během níž jsem četla jinou knihu a část důležitých věcí jsem trochu pozapomínala. Jde o krátkou knihu o 200 stranách a ten případ tu odsýpá, takže důležité je tu vše.
Příběh je to skvělý! Klasika v sobě skrývá skvělé kousky, jen je potřeba dát jim tu šanci a věnovat čas.

rafan65
rafan65
06.05.2022 5 z 5

Příběh jsem poprvé viděl ve filmovém podání, které bylo lehce odlišné od originálu, ale rozhodně mě zaujal. Sherlock Holmes jeden z prvních velkých detektivů, je opravdu originální osobnost která čtenáře vždy uchvátí. Dokonale popsané prostředí, jemně vytvořené postavy, výskyt záhadných jevů a postav, prostě super kniha.

Yokolobuna
Yokolobuna
14.04.2022 4 z 5

Poctivá klasika. Sherlock jako postava sice není mému vkusu úplně blízký, alespoň jeden z jeho příběhů jsem si však chtěl v písemné podobě vychutnat. Jaké bylo překvapení, že v Psovi baskervillském hraje na první housle spíše Dr. Watson.

V relativně krátkém textu se rozehrává poutavý příběh s plíživou atmosférou anglických močálů a vřesovišť. Ve své ponurosti krásných, stejně tak ale smrtících. Doyle ve knize klade před čtenáře pořádné množství otázek a naštěstí na ně do konce knihy poskytne i uspokojivé odpovědi.

Překlad z roku 1905 Josefa Pachmayera působí spíše příjemným dobovým dojmem než archaicky a když se čtenáři to přehnané gentlemanství až škrobenost občas trochu zajídá, jednou za čas působí text v podobném stylu spíše jako osvěžení. Jen je trochu škoda horší redakční práce mnou vlastněného vydání. Občas tak vypadlo slovo nebo část věty, které tak i po opakovaném čtení prostě nedávaly smysl. Našel se i sem tam nějaký překlep.

Osobně mne maličko zklamal závěr, který hlavně s ohledem na řešení postavy hlavního padoucha působil trochu antiklimatický.

Hodnocení na DK v době přečtení: 90 %; Moje hodnocení: 80 % jako 3372. hodnotící.

ja.kordo
ja.kordo
13.04.2022 4 z 5

Záhadné, atmosférické, a aj prekvapivé! Dostal som viac-menej to, čo som čakal ;) Určite odporúčam.

petrarka72
petrarka72
07.04.2022 2 z 5

Obvykle pětihvězdičková klasická detektivka s hororovými rysy a parádní atmosférou... Těšila jsem se, že jsem našla nové zajímavé nakladatelství - charakterizační obrázky Adély Korbelářové na obálkách 1400 jsou kouzelné - ale bohužel chyby, překlepy a nesmyslné formulace se v knížce objevují v takovém množství, že se to prostě nedá snést. Navíc mám pocit, že tam proběhlo nějaké šméčko kolem překladu (velmi nevyrovnaného až nedodělaného) - v tiráži je jako jeho autor uveden H. Jost, ale vzhledem k tomu, že tento pán přeložil své poslední dílo v třicátých letech a Doyla v seznamu na překladatelské databázi nemá, k tomu chybí copyright, není uvedeno zdrojové cizojazyčné vydání... cítím čertovinu. Navíc jazykově mě spousta věcí až bolela, takže před vydáním ve 1400 z roku 2021 upřímně varuji. Zkusím možná překlad Richarda Podaného (Odeonu s výhradami věřím), ten starší od Františka Gela je snesitelný i dnes.

bupilla
bupilla
17.03.2022 5 z 5

Konečne som si tento podmanivý príbeh prečítala, asi som čakala na toto prekrásne nové vydanie :)
Toto vydanie je pre mňa vyslovene lahôdkou, páči sa mi grafické spracovanie a papiere sú tiež prekrásne.
Príbeh mi samozrejme je známy už celé desaťročia, kedysi dávno som videla filmové spracovanie, ale zabudla som na rozuzlenie a tým pádom som si teraz to čítanie neskutočne užila :)
A ten archaický jazyk - až ma prekvapilo, ako dobre mi to padlo. Vyslovene som sa niesla na vlne príbehu, slov, viet... a pôsobilo to mňa tak zvláštne upokojujúco a pútavo zároveň.
Veľmi ma bavili dialógy, všetky postavy a to prostredie, tá výborne vykreslená ponurá atmosféra.
A idem si rovno pozrieť aj filmové spracovanie z roku 2000, nech ešte chvíľu zotrvám v tomto príbehu :)
Poklad v mojej knižnici a odporúčam všetkými desiatimi.

katiiks
katiiks
14.03.2022 4 z 5

Ačkoli Sherlocka Holmese znám přirozeně jako postavu, nikdy jsem nečetla žádnou knižní předlohu a i tento konkrétní příběh byl pro mě úplně nový. Dostala jsem se k němu v rámci výzvy a rozhodně nelituji. Bavila mě skvěle popisovaná tajemná atmosféra v prostředí močálů a vřesovišť, mlha, tma a vlezlý chlad pro mě byly skvěle představitelné. Navzdory těžké atmosféře a určité tajemnosti je však kniha hlavně lehkou, příjemnou jednohubkou, což v tomto případě vůbec není oxymoron.
Zejména druhá polovina mě neskutečně bavila. A to se opravdu nepovažuji za fanouška detektivek.

Magdalena5
Magdalena5
14.03.2022 5 z 5

Rozhlasové čtení na pokračování mě nalákalo k vyhledání hodně zažloutlého vydání Psa z mé letité knihotéky a k jeho x-tému přečtení. Nu, nebyl to zabitý čas.

JessieEx
JessieEx
10.03.2022 4 z 5

Moje první setkání se Sherlockem Holmesem (resp. dr. Watsonem) a musím říct, že jsem spokojená! Určitě jsem ráda za ten nový překlad, zkoušela jsem číst kousek jako eknihu, která je zde v nabídce, takže starší vydaní, a nemohla jsem se vůbec zorientovat, nešlo to, jak už jsem byla začtená do nového překladu...
Co se týče čtivosti, tak za mě určitě byla lepší druhá polovina příběhu. Atmosféru to má ovšem výbornou od začátku do konce!

Nevěděla jsem, co čekat, ale jde o klasickou detektivku s nádechem mystery. A jako klasická detektivka to má pro mě jednu nedokonalost - způsob vyšetřování. Stejně jako u jiných vyšetřovatelů (třeba Hercule Poirot) vaří i Sherlock Holmes z vody a jeho teorie jsou vystavěny na velmi chabých základech - domněnkách bez důkazů. Je pak až skoro neuvěřitelné, že to všechno do sebe nakonec zapadne.
Nechápejte mě špatně, klasické detektivky miluju, ale tím, že už mám načteno i hodně detektivek moderních, vidím tam ty mezery.
Jinak ale můžu doporučit!

kaja9825
kaja9825
04.03.2022 5 z 5

Tento příběh mám ráda už od dětství a fascinoval mě. Viděla jsem samozřejmě různé filmové zpracování, ale teda kniha mě opravdu nadchla. Jsem ráda, že jsem po ní sáhla v rámci mého rozhodnutí zabřednout i do klasik, které by měl každý aspoň trochu znát.

SBH
SBH
09.02.2022 4 z 5

Asi bych o své vůli po notoricky známém příběhu vůbec nesáhla, do cesty mi knihu postavil osud (neodbytná Holmesova fanynka). A jak dobře udělal!
Stejně jako označení bestseller, není označení „klasika“ zárukou vůbec ničeho. Ovšem v tomto případě jsem si četbu naprosto užívala, nejspíš také zásluhou překladu R. Podaného. Děkuji nastotisíckrát. Svižné zábavné vyprávění plné vtipu, sympatických postav, úchvatných popisů krajiny, typického Holmesova vyšetřování.
Jediným záporem bylo, že celou zápletku znám z mnoha filmových zpracování a tentokrát jsem si dokonce pamatovala, kdo je vrah. Prvek napětí tím byl poněkud devalvován. Ovšem atmosféra na jedničku, bezútěšnost vřesoviště mi zalézala pod kůži. Šarmantní sir Henry Baskerville měl pro mě pochopitelně tvář Martina Shawa, s tím nelze hnout. Taky jsem přemýšlela, proč je mi mnohem sympatičtější Poirot než Holmes (zatím nevyřešeno), ale spisovatel je za mě lepší Doyle než Christie.
Za čtyři a vřele doporučuji.

Pert
Pert
07.02.2022 5 z 5

Moc hezké.

Majulda8
Majulda8
04.02.2022 5 z 5

Skvělá zápletka. Obdivuji, jak byli v té době schopni získávat informace bez existence internetu.

maca_t
maca_t
03.02.2022 4 z 5

Kniha mě bavila. Máme ji v knihovně tak dlouho a nikdy mě nenapadlo ji přečíst, až teď v rámci výzvy. Určitě si ještě od tohoto autora ráda něco přečtu a se Sherlockem Holmesem v hlavní roli!

Booky84
Booky84
24.01.2022 5 z 5

Pro mne klasická detektivka s úžasným Sherlockem Holmesem a jemu asistujícím Dr. Watsonem. Při čtení jsem chvílemi cítila chlad a mlhu z vřesovišť. Určitě si přečtu i další příběhy této pozoruhodné detektivní dvojice.

Kulda1981
Kulda1981
23.01.2022 5 z 5

Tohle je asi nejlepší knížka od A.C.Doyla. Prostě výborné, není co jiného napsat. Četla jsem poprvé jako dítě a teď znovu. A možná si ji ještě jednou někdy přečtu. A to se u detektivky nestává, alespoň mě ne.