Spratek: Příběh dítěte, které nikdo nemiloval

Spratek: Příběh dítěte, které nikdo nemiloval https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24012/bmid_spratek-pribeh-ditet-24012.jpg 5 883 205

Sheila série

Kniha představuje skutečný příběh šestileté Sheily, která se dostane do speciální třídy pro děti s poruchami chování. Její učitelkou a zároveň prvním člověkem, který jí projeví lásku, je Torey Hayden. Ta po čase zjistí, že dívka má nadprůměrnou inteligenci, je učenlivá a dřímá v ní skrytý génius. Kniha je pozitivním svědectvím o síle pedagogických a terapeutických prostředků, a pedagoga představuje jako přítele, který neváhá pro dítě překonávat různé těžkosti.... celý text

Literatura světová , Povídky , Romány

Vydáno: , Portál

One Child , 1980

Lemurka
19.12.2018 5 z 5

Krásný, smutný, dojemný příběh napsaný čtivě. Díky učitelce dostala Sheila šanci na normální život. Kéž by takových učitelů bylo více. Vždy je mi smutno z toho, když vidím, jak některé děti vyrůstají v takových otřesných podmínkách, není divu, že jsou pak takové ... Jak velký vliv na děti má láska, pozornost, trpělivost, věnování času..
Zkusím i jé knihy od autorky.

markovka
17.12.2018 5 z 5

Ctive, poutave, dechberouci. Zacnete cist a nejde prestat.

Burnettka
12.11.2018 5 z 5

Nemůžu říct, že bych se od knihy neodtrhla. Spíše byla chvílemi tak silná, že jsem ji musela odložit. Jsou ve mně rozporuplné pocity.. Kniha skvělá o tom žádná, jen jsem neměla tu potřebu ji neustále číst. Ovšem když jsem se začetla, tak jsem četla jak zběsilá. Tato autorka je super.. nejen že skvěle píše, ale obdivuji ji jako člověka.

popeluška
13.10.2018 5 z 5

Kniha se mi moc líbila,plná bolesti ale zároveň naděje v lepší zítřky....Knihy od autorky mám hodně moc ráda a už teď se těším na pokračování. Autorce klobouk dolů za vše co dělá..není to jednoduché...ale stojí to za to.

kh123
03.10.2018 4 z 5

Tenhle příběh nejde jen tak popsat. Je zároveň mrazivý a dojemný, neuvěřitelný a bohužel snadno uvěřitelný, dobře napsaný a úplně prostě převyprávěný, něco v něm jde zdánlivě snadno a zároveň by jediné špatně zvolené slovíčko mohlo všechno zhatit... stojí za přečtení pedagogům i nepedagogům...

Epes
09.09.2018 5 z 5

Tuhle knihu by si měl přečíst každý student pedagogické fakulty, aby si ujasnil, že učitelství je poslání a služba a že pravý učitel hodný toho jména investuje sebe sama ve prospěch svěřených dětí. Nad příběhem Spratka jsem několikrát brečel - nad bezmocností a odkázaností droboučkého dítěte, kterému osud nadělil tak otřesný život. Tím spíš si člověk uvědomí, jak posvátná a nezastupitelná je role učitele a jak velký je to profesní závazek této roli dostát. Učitelka Torey nejen že byla dětem oddaná, ale dokázala být i pevná a přímá, a i když to bylo často pro děti těžké, nic lepšího se jim nemohlo přihodit.

lenkaabooks
10.08.2018 5 z 5

Knihy od T.Hayden si musím dávkovat s jistým odstupem. Protože po přečtení se mi vždy honí v hlavě PROČ. Jak je možné, že se tak malým dětem dějí takové věci, že žijí v takových podmínkách, že si nikdo nevšiml že je něco v nepořádku. Šestiletá Sheila se dostane do speciální třídy při čekání na umístění do ústavu. Provedla totiž příšernou věc. Nezjistíme proč, ale budeme sledovat to, jak se pod správným vedením z nezvladatelného "spratka" klube výjimečně inteligentní dítě.

Jolina
23.07.2018 5 z 5

Z pedagogického hlediska velmi dobrá dějová kniha, ve které čtenář pochytí mnoho z možných přístupů k problematickému dítěti. Rozhodně to chce velkou a nekonečnou trpělivost - a možná si ji ani nedokážeme představit...

VladkaBU
15.07.2018 5 z 5

... zajímavý příběh malé Sheilly a i celé třídy. Takových učitelů, jako Torey je málo, a nepochopení vyšší moci naopak hodně. Těším se na druhý díl

Ellen16
19.06.2018 5 z 5

Tohle je jedna z knížek, na kterou se nedá jen tak zapomenout. Neuvěřitelně silný příběh o lásce a porozumění, ale i smutku a beznaději. Určitě si přečtu pokračování.

Tamaik
02.06.2018 5 z 5

Fantastická kniha! Miluji knihy od této autorky! Kdo pracuje s dětmi ji určitě ocení ještě víc, protože je i přínosem poznatků a praktik. Pracuji s dětmi a vše dostupné jsem si již přečetla. Škoda, že jich není víc.

RadkaŠ.
12.05.2018 4 z 5

Za mě prostě super!! Tyto knihy mě prostě baví.

Káča2015
13.03.2018 5 z 5

No, jako bývalá učitelka ji naprosto obdivuji. Skvělé a uvěřitelné.

Eva88
12.03.2018 3 z 5

Je mi to až hloupé dát jen tři hvězdičky. Nehodnotím ale příběh, který je smutný, silný a je nad lidské chápání, že se nevinným dětem mohou dít taková svinstva. :-( Hodnotím čtivost a formu psaní. Knížka mě úplně nepohltila a chvílemi mi přišlo, že spíše než o "Spratkovi", je kniha o autorce samotné.

maryland
10.01.2018 5 z 5

Od začátku do konce naprosto úžasná kniha. Torey L. Hayden je pro mne srdeční záležitostí. Tuto knihu jsem četla snad třikrát a pořád ve mně zanechává strašně hřejivý pocit.

Sisssi
19.12.2017

Další zajímavé dílko Torey Haydenové. Překvapilo mne, že ještě v 70. letech byly udělovány fyzické tresty a rovněž každodenní ranní přísahání vlajce a zpěv vlasteneckých písní. Vždycky mě dokáže pobavit, jak podobný vývoj prodělal i přes ideologické odlišnosti Východ i Západ.

Chesterton
11.11.2017 5 z 5

První setkání s Torey a hned láska na první pohled. Navíc v audioknize, která je velice sugestivní. Nemá chybu. Soucit, radost, naděje, obdiv pro podobné lidi, kteří těmto dětem pomáhají!! Malá Sheila se často téměř zhmotnila.

ivusse
29.10.2017 5 z 5

Příběh, u kterého jsem se nejednou zamyslela nad dětmi... nad svými, i nad těmi, které učím... Příběh, který není bohužel ojedinělý. Držela jsem Torey i Sheile palce. Silné...

petraso
22.09.2017 4 z 5

Kniha čtivá, protože má zajímavé téma. Myslím si, že kniha mohla být obsáhlejší a některé události a postavy více rozvedené. Přijde mi až nenormální, že se autorka nezmínila více o činu, který dívka spáchala. Protože, to bylo opravdu hodně hodně přes čáru.

Evišťátko
24.07.2017 5 z 5

Dlouho jsem zvažovala nad tím, zda jsem u některé z knih , které jsem kdy četla, brečela. Tahle bude asi první. Kolik takových dětí je kolem nás a možná o nich nevíme. A nemyslím tím jen Sheillu. A jak je těžké milovat ty, kteří se chovají tak, že v prvním kontaktu není nic co by na nich člověk miloval. A že mít je rád je tak těžké. A že mít rád někdy zkrátka bolí.

zanedbávané děti poruchy chování speciální pedagogika odborná literatura

Torey L. Hayden (p)
americká, 1951