Shannarův meč

Shannarův meč https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/7390/shannaruv-mec-7390.jpg 3 214 37

Shannarův meč série

1. kniha série Shannara. Před dávnými věky obrátily války prastarého Zla celý svět v trosky a přinutily lidstvo bojovat s mnoha dalšími národy jako byli gnómové, trollové, trpaslíci a elfové. Černý mág, kterého všichni považovali za mrtvého, se chystá zničit celý svět. Jediná zbraň, která může zastavit řádění temných sil je Shannarův meč. A právě ten musí pozvednout Shea, poslední z dědiců královské krve.... celý text

Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Classic

The Sword Of Shannara , 1977

Sliver
16.03.2018 4 z 5

Bavilo víc než Pán Prstenu. Vlastně lepší kopie jak originál.

LukasMoravec
28.01.2018 4 z 5

Klasická fantasy...tak klasická jak jen může být.
Všechno to cestování, hospody jak z vystřižené z AD&D, které jsem kdysi hrával snad každý týden...
Ale zpět ke knize.
Je to prostě příběh střihem připomínající Tolkiena a je to dobře, protože se tím člověk může vrátit na cesty močály, temnými hvozdy, mezi elfy a trpaslíky.
Jednu hvězdičku z hodnocení jsem strhl za překlad, který obsahuje několik chyb, ztracených slov a překlepů.
Kdo nečetl tuhle knihu, je to jakoby jste ve Scifi nečetl Nadaci.

špulo
24.01.2018 4 z 5

Veľmi, veľmi sa to podobá Tolkienovi. Natoľko, že asi v polovici som nad tým mávol rukou a tú podobu som si začal užívať. Je to predsa rozprávka. A pekná. Takým sa odpúšťajú rôzne nedostatky - v remesle, v logike, v štylistike. Niekedy proste vládne pocit nad formou...

Dragell
30.11.2016 2 z 5

Od knihy jsem očekávala velkolepé dobrodružství, bohužel jsem v hlavě neustále porovnávala až podivuhodné podobnosti s Tolkienových dílem, utápěla se v rozsáhlých popisech a snažila se najít cestu k postavám, kterým něco chybělo.
Za sebe mohu říct, že to je jedině kniha pro někoho, kdo nečetl Tolkiena. Kniha může nabídnout několik zajímavých scén a soubojů.

KatnissLavender
09.11.2016 5 z 5

Velkolepý fantasy příběh, který vás nepřestane okouzlovat. Pokud bych o nějakém příběhu mohla říct, že je to čistokrevné fantasy, bude to tento! Doporučuji hlavně milovníkům Tolkiena a trochu starším čtenářům...

MMacicekk
28.10.2016 3 z 5

Bohužel zklamání. Ač nejsem zrovna fanoušek fantasy a Tolkiena jsem nečetla, takže nemohu srovnávat, knihu jsem si moc neužila. Kniha obsahuje zbytečné sáhodlouhé popisné scény, které děj nikam neposouvaly, navíc hlavním hrdinům vše lehce procházelo a z každé nebezpečné situace se až moc jednoduše vyvlíkli. Doporučuji spíše mladším čtenářům.

milunka21
24.10.2016 4 z 5

Je tam podoba s Tolkienem, to ano, ale pořád to má něco do sebe a je to své. Do příběhu jsem se pořádně ponořila, nesrovnávala a knihu si hodně užila. Hodně se těším na pokračování, které má být mnohem lepší. :-)

Alex.Barunka
22.10.2016 3 z 5

Těžko hodnotit knihu, která už jednou napsána byla. Přesto kvalit Tolkiena prostě nedosahuje, ať už se jedná o postavy, či popisy.

myriad6533
24.05.2016 1 z 5

Příběh samotný mě docela bavil, ale kniha je velmi neuměle napsaná a připomíná spíše fan fiction z pera nadšeného grafomana. Stránky jsou plné zbytečných žvástů, neustálého opakování téhož, nelogičností, navíc se hrdinové ze všech potíží dostávají až podezřele snadno, jako kdyby se autorovi nechtělo při psaní příliš přemýšlet. Bez výčitek jsem přeskakovala celé odstavce a některé kapitoly stačilo jen přeletět očima, abych neztratila nit.

"Shea se přestal zabývat myšlenkami na to, kde jsou, a místo toho si prohlížel okolní krajinu. Strohost a pustota plání jej fascinovala. Vše kolem bylo pro něj nové a neobvyklé a Shea se rozhodl, že si musí všechno ze svého putování zapamatovat. Vždyť se mu splnil dávný sen, o kterém spolu s Flickem tajně snili: uskutečnit báječnou cestu a prožít neuvěřitelná dobrodružství. Možná že celá jejich cesta skončí špatně a na jejím konci oba najdou smrt. Nebo se jim ani nepodaří získat meč - ale jediné, co mu nikdo nevezme, budou krásné vzpomínky a zážitky."

Lenka.Vílka
03.03.2016 5 z 5

Můj komentář není klasický komentář. Spíš je to text rozdělený na dvě části. První část (mé hodnocení) je krátká a výstižná. Druhá část obsahuje můj emoční výlev pro většinu populace naprosto zbytečný a nepodstatný.
Část první: hodnocení *****/*****
Část druhá: emoční výlev
Přiznám se. O knize jsem předtím neslyšela. Jestli jsem jí knihovně ignorovala, protože jsem jí neznala, je věc jiná. Prostě jsem si přečetla, že podle nějaké knihy bude nějaký seriál. A pak mi všechno vypadlo z hlavy. Že je nějaký seriál, mi připomnělo až to, když odvysílali jeho první díl. Což mi připomnělo, že jsem si chtěla přečíst nejdřív knihu. Nicméně, já nejdřív viděla ten první díl. Fantasy pro puberťáky? Vysílá Mtv. Všechno bylo barevný a každá postava nebesky krásná a Manu Bennett. Ach, krásná kombinace. Tak si přečtu obsah knihy a komentáře na DK. Hmm, já četla jenom Hobbita, takže o Tolkieovi vím jenom…no asi jenom to, že už je po smrti (protože jeho knihy jsou fakt starý). Takže Shannarův měč je pouze sprosté vykrádání Tolkiena. Ok, z televize mi to tak nepřišlo. O to větší motivace k přečtení. Začala jsem. První strany jsou peklo. Chápu, chápu, má to víc dílů, kniha musí mít úvod, musí se nám vysvětlit, co, jak, proč a za kolik, ale brutus núďo. Knihu jsem odložila, mezitím přečetla pár dalších a vrátila se k ní po měsíci. A bylo to super, naprosto úchvatný. Skvěle napsané, dokonalý příběh a celkově vau efekt. Rozhodně se pustím do dalšího dílu. A taky do seriálu. Jedna silně výstižná recenze mě překecala, že to bude jízda. Tak jdeme do toho…

zdenda75
09.01.2016 2 z 5

je to nepokryté vykrádání Tolkiena, o tom žádná... občas se skutečně dá narazit na úsek, který je poměrně originální a čtivý. přesto jsem měl co dělat, abych knihu vůbec dočetl.

marek1278
12.06.2015 5 z 5

Po dlouhých letech jsem si znovu přečetl tuto knihu a líbila se mě snad ještě víc než předtím. Zkrátka patří určitě do seznamu mých nejoblíbenějších fantasy knih - nádherný epický příběh s dějovými zvraty, kde dobro zvítězí nad zlem a tak to má být :) Rozhodně doporučuji přečíst napřed prequel Shannarův první král, všechny události a postavy pak daleko více zapadly

kozel89
02.05.2015 5 z 5

Kniha se mi velice líbila. Moc pěkný příběh včetně hezky vykreslených postav. Bavilo mě to od začátku do konce bez slabých pasáží. Přesně to, co od fantasy knihy čekám. I přes to, že nemám moc rád, když mí kniha víc jak 500 stránek, musím říct, že tady mi těch 702 nevadilo vůbec. Naopak mne mrzelo, že už kniha končí.

Excalibur73
23.01.2015 odpad!

Autor se nestydatě "inspiroval" u Pána prstenů. Co mi vadí ještě více jsou do oka bijící nelogičnosti. Skupinka prochází podzemím a kouzelník říká, že sfingy zvládne, banshee zvládne, ale pak prý čeká nepřítel, na kterého jeho síly ani náhodou nestačí. Vyleze had, kouzelník ho několika blesky eliminuje. Poté spadne Shea z útesu a skupinka řeší, zda ho jít vylovit nebo pokračovat v cestě. Než se dohodnou, Shea uplave mnoho mil, stačí obeplout hory, doplout na pláně, vylézt na břeh, několik hodin se vyspat, nechat se zajmout skřety a ujít s nimi kus cesty. Dál jsem opravdu nenašel sílu to číst.
Co to je??? Autor nikde nepsal o různě běžícím čase v různých oblastech.
Nejenže autor knihu doslova ukrad, ale ještě předlohu totálně zprznil. Za takto hrůzný čin by měl být naražený na virtuální čtenářský kůl.

notburga
28.12.2013 4 z 5

Dějová podobnost Shannarova meče s Pánem prstenů se popřít nedá. Ale osobně znám několik lidí, kteří si s chutí přečtou "čtivěji přepsaný" Shannarův meč a do originální trilogie se nikdy nebyli schopni pořádně zakousnout. Dílo J.R.R. Tolkiena zkrátka není pro každého. Naopak odlehčená verze v této knize, s (podle mě) o něco lépe propracovanými vedlejšími postavami, dokáže oslovit téměř všechny.
Hledáte-li epická díla s široce rozpracovaným pozadím, světem, legendami a dalšími prvky, nejspíš Shannarův meč jen lehce přelétnete (ale budete si chtít určitě přečíst pokračování). Pokud máte radši jednodušší čtivě příběhy, určitě po knize sáhněte. Ale varuji vás, je to jen malý předskokan podstatně rozsáhlejší série, kterou budete chtít mít doma celou!

Poznámka. U mě mají knihy J.R.R. Tolkiena to nejčestnější místo v knihovně, ale knihy od Terry Brookse jsou hned pod nimi ;-)

Walkyrka
25.09.2013 1 z 5

steppen-wolf: Souhlasím s vámi v jedné věci. Dějová linie je skutečně velice podobná Trilogii Pán Prstenů. Jen hlupák by si myslel, že podobnost je čistě náhodná, ale berme to jako odrazový můstek. Tolkien odstartoval vlnu a Brooks na ní naskočil. O tom jestli je to v pořádku či nikoliv můžeme hodiny polemizovat. Mě také Shannarův meč nebavil a osobně jsem se bála, že kvůli němu nebudu mít chuť si přečíst všechny ostatní knihy, ale řekla jsem si \"Každý nějak začít musí.\" Kromě toho sám Brooks prohlásil "Vzal jsem knihu Pán Prstenu a přepsal ji pro Američany."

Teď můj názor. Kniha sama o sobě je rozvleklá, skoro mi to připomíná jako sepsané \"sešny\" hráčů Dračích doupat ( úmyslně jsem použila Dračí doupě a ne Dungeons and Dragons, protože jak hráči jistě vědí Dračí doupě je skutečně pro naprosté začátečníky) Jinými slovy se tam tři čtvrtiny knihy téměř nic neděje, aby pak chudák čtenář na konci knihy vůbec nestíhal, ale každý spisovatel se vyvíjí a já mu nechci zavírat dveře. Tak možná jednou až nebudu vědět po čem sáhnout si jej opět přečtu.

steppen-wolf
23.03.2013 odpad!

Nerad dávám odpady, razím názor, že skoro na každé knize se dá najít něco pozitivního, ale tohle je takový příklad nakladatelského a autorského hyenismu, že jsem nemohl jinak. Vzít rozsáhlé, propracované dílo psané vzdělaným člověkem, přepsat jej na úroveň šestákového braku a pak si na tomto základě vytvořit literární kariéru, to se jinak než odpad nazvat nedá.
A přesně to udělal Brooks s Pánem prstenů.
Já vím, že podobný postup celá "posttolkienovská" fantasy, ale tady už se nedá ani v nejmenším mluvit o inspiraci, to už je čistý plagiát, včetně konkrétních dějových linií.