Shakespeare: Životopis

Shakespeare: Životopis https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59493/bmid_shakespeare-zivotopis-eXn-59493.jpg 4 7 2

Mohutný tvůrčí zjev anglického básníka, zdaleka nejhranějšího dramatika všech dob, přitahuje pozornost nejen tvorbou, nýbrž i dlouhou řadou otazníků, které nám klade jeho osobnost, počínaje jednoduchou otázkou: Kdo vlastně byl William Shakespeare? V Čechách má Shakespearovo dílo skvělou tradici a je nanejvýš potřebné, aby český čtenář konečně dostal do ruky seriózní, poučené a moderní vypsání toho, co o Shakespearově životě současná věda ví. Kniha anglického profesora Honana vyšla v roce 1998 v nakladatelství Oxford University Press a byla recenzenty jednomyslně oceněna jako odborně vynikající a čtenářsky neobyčejně poutavá práce.... celý text

Literatura naučná , Biografie a memoáry , Historie

Vydáno: , Paseka

Shakespeare: A Life , 1998

Macvosik
27.11.2021 4 z 5

Pri Shakespearovi sa nedá nepracovať s neoverenými informáciami. To platí pre Honana, Greenblatta, Shapira i Wellsa. Nikto netuší aký ten Shakespeare vlastne bol, čo si myslel, čo cítil - dá sa to nanajvýš odvodzovať z jeho hier a to všetci svorne priznávajú. Na Honanovi je však v tomto ohľade zaujímavé to, že na rozdiel od mnohých iných sa snaží k Shakespearovi pristupovať dominantne cez okolité prostredie a historické udalosti a snaží sa obmedziť "neoverené" na minimum. Ťažko na česko-slovenskom knižnom trhu zoženiete exaktnejší "beletrizovaný" a popularizačný prístup k Shakespearovi.

Výsledkom je však potom ťažko lúskateľná hromada informácií naskladaných jedna vedľa druhej. Ak si to chcete (podobne ako ja) otvoriť a čítať večer pred spaním, budete pravdepodobne trpieť. Tu potom skôr ten Greenblatt, Shapiro a Wells - tam je však potom tých "neoverených" interpretácií často veľmi veľa. Na druhej strane je to však pre laických fanatikov veľmi zaujímavý zdroj. Akurát by som tú knihu čítal ako študijný materiál potom, čo ste "vyčerpali" všetky ostatné životopisy a máte chuť si skôr rozšíriť poznanie o mnohé zaujímavé jednotlivosti - napríklad o veľmi plastický obraz dobového Stratfordu a pod.

Belatris
21.07.2013 4 z 5

Velmi podrobný popis Shakespearovy doby může mnohé čtenáře odradit, ale já si naopak tu hutnou podrobnost užila, protože přece jen je to výsledek věděckého bádání, které Honana stálo hodně let života. Mnohé vyzkoumané skutečnosti mi pomohly v uchopení Shakespearova díla a celkově jeho osobnosti jinak, než tomu bylo doposud. Určitě stojí za nahlédnutí.

spisovatelé William Shakespeare, 1564-1616 dramatici

Autorovy knížky