Sfinga

Sfinga https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71003/sfinga-71003.jpg 4 218 34

Mladá americká egyptoložka Erika Baronová se při toulkách Káhirou stane svědkem zločinu: tři muži zavraždí majitele starožitnictví a zmizí i s vzácnou sochou faraona Setiho I. Vyděšená Erika se vzápětí seznámí s neznámým mužem, který ji ujistí, že vrahy vypátrá a ukradenou sochu najde. V hotelu ji dokonce navštíví vysoký egyptský vládní úředník a zajímá se o její plány v Egyptě… Po dalších dramatických událostech se Erika přes varování tří mužů, kteří se ucházejí o její přízeň, pustí do pátrání po vzácné soše na vlastní pěst. Podaří se jí uniknout z překupnických a pašeráckých sítí a překonat citový zmatek?... celý text

Literatura světová , Thrillery

Vydáno: , Ikar (ČR)

Sphinx , 1979

ufounek17
08.03.2016 5 z 5

Luxusní čtení...jedním dechem.

alfinha2321
16.03.2015 3 z 5

Příjemná oddechovka na dovolenou, která mnou protekla a nezanechala výraznější stopu.

fear
05.10.2014 2 z 5

Tak tohle mě hrozně nebavilo. Zjišťuji, že pokud se děj knihy neodehrává přímo v nemocničním/vědeckém prostředí, tak až na výjimku Únosné riziko a Invaze z galaxie, je to hodně slabý. Navíc mě neskutečně iritovala hlavní postava - Erika.. nebo přišla tak tupá jenom mně ? Cooka mám moc ráda, ale tohle se nedalo.

kacaaba
21.04.2014 4 z 5

Napínavý příběh s historickými aspekty. Mě se to líbilo.

Bradavička
28.03.2014 4 z 5

Určitě zajímavý námět...

Radza
20.02.2014 4 z 5

Dobry - o archelogozce v Egypte

Oslik
02.10.2013 3 z 5

Je to typické dovolenkové čtení. Trocha romantiky, trocha dobrodružství, přesně to, co přijde vhodn na pláži nebo u bazénu, se sklenkou dobrého pití. Žádná faktografie ani učebnice egyptologie. To snad Cook ani neslibuje. Jen lepší je v angličtině. Bohužel český překladatel vytvořil novou knihu, přičemž překlad není přesný věcně a místy ani obsahově. Celkově dobrý průměr.

Ben Nevis
20.08.2013 2 z 5

To i Dan Brown píše uvěřitelnější příběhy. Robin Cook si nejspíš zajel na dovolenou do Egypta a hned se (jako správný Američan) pasuje na odborníka přes egyptologii.

Máme tu egyptoložku, která si zajede na dovolenou do Egypta v těch největších vedrech, aby si prostudovala něco ke své odbornosti. Jako blbá blondýna z vtipů pobíhá zmateně mezi Káhirou a Luxorem a nevšímá si, že kolem ní prší kulky a pobíhají vražední psychopati. Jakmile se autor dotkne něčeho, co překračuje mez turistické znalosti starověkého Egypta, hrdinka je ve zkoumání násilně přerušena s hláškou "Budu se sem muset vrátit jindy".

Hlavní hrdinka je kapitola sama pro sebe. Víc mi připadala jako hloupý chlap než jako vzdělaná ženská, která chce na vlastní oči vidět objekty svého koníčka. Kolem ní se točí muži, kteří jdou slušně na nervy.
Konec je uspěchaný a stylisticky odbytý.

Závěr: Je to můj první román od Robina Cooka (pokud jsem kdysi něco nečetla a nezapomněla), a tak doufám, že ty lékařské romány jsou povedenější.

benda02
12.08.2013 4 z 5

Jelikož píše pouze romány z lékařského prostřední, tak pro Cookovi příznivce tohle není to co čekali. Já jsem ale hledal dobrodružnou knihu, která nemá s medicinou nic společného a tohle bylo to pravé. Kniha mě nadchla a oslovila.

kika 13
02.03.2013 2 z 5

Podivný děj,ale dočetla jsem ji.

akrab
03.11.2012 4 z 5

Sfingu bych doporučila jako ideální čtení na dovolenou pro ženy. Je v ní nádech romantiky i dobrodružství. Co jsem asi nejvíc ocenila, bylo použití jazyka. Nezaznamenala jsem žádná výraznější klišé, která mě jinak obvykle od čtení "ženské literatury" odradí.

Zuzvil
30.06.2012 2 z 5

Tato kniha mě bohužel vůbec neoslovila. Egyptské téma mě zaujalo a nalákalo, ale nebylo to ono, nechytlo mě to, nezaujalo. Autorovy knihy z lékařského prostředí jsou dle mého názoru mnohem lepší a povedenější. Toto je taková splácanina všeho - romantika, thriller, Egypt, dobrodružství...

Evička
06.03.2012 4 z 5

Úplně souhlasím s Alexis, taky mě tato knížka zklamala i když jinak patří knihy R. Cooka mezi moje oblíbené.

Alexis
02.09.2011 2 z 5

...čekala jsem od tyhle knihy víc, ale bohužel jsem se zklamala!

Egypt

Robin Cook