Sfinga

Sfinga https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/1415/sfinga-1415.jpg 4 218 34

Mladá americká egyptoložka Erika Baronová se při toulkách Káhirou stane svědkem zločinu: tři muži zavraždí majitele starožitnictví a zmizí i s vzácnou sochou faraona Setiho I. Vyděšená Erika se vzápětí seznámí s neznámým mužem, který ji ujistí, že vrahy vypátrá a ukradenou sochu najde. V hotelu ji dokonce navštíví vysoký egyptský vládní úředník a zajímá se o její plány v Egyptě… Po dalších dramatických událostech se Erika přes varování tří mužů, kteří se ucházejí o její přízeň, pustí do pátrání po vzácné soše na vlastní pěst. Podaří se jí uniknout z překupnických a pašeráckých sítí a překonat citový zmatek?... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Knižní klub

Sphinx , 1979

Ivan Kučera
28.01.2024 2 z 5

Špecialista na lekárske trilery Robin Cook napísal dobrodružnú knihu o americkej archeologičke v Egypte a podľa toho to aj dopadlo. Ospalé, únavné tempo bez atmosféry. Niekedy je zaujímavé, ak mužský autor píše o žene a naopak: ak žena vo svojom románe vytvorí ústrednú postavu z muža. U Cooka je to však natoľko smiešne, že už to podľa mňa ženy ani nemôže uraziť. Z mužov vyžaruje elegantná autoritatívnosť a bezstarostný výraz sebavedomej mužnosti, všetci chlapi sú „neuveriteľne príťažliví“ alebo „mocní chlapi“ a samozrejme sa môžu pochváliť „uhrančivým pohľadom“. Hrdinka pre zmenu „medzi stehnami cíti vzrušené chvenie“. Ak uvážime, aké majstrovské ženy King napísal v Dolores a Geraldovej hre, tak toto je ozaj až paródia. Ak by občas nepadali brutálne mená ako Stephanos Markoulis, alebo Evangelos Papparis, tak ani neviem, že sa dej odohráva v Egypte. Na strane druhej, i tento pomerne vysoký stupeň kuriozity sa postaral o to, že je kniha istým spôsobom zábavná, hoc spôsobom, aký Cook neplánoval. Dej je síce plný zrád, vrážd, čierneho obchodu so vzácnymi artefaktmi a zahltený postavami, ale mimo ústrednej Eriky vás asi nikto nezaujme. A i ona vari len z dôvodu, že je očividne pekne nadržaná a rada by si to rozdala hoc aj so stĺpom pouličného osvetlenia, ak by práve nejaký bol po ruke a nikto by sa tri-štyri minúty nepozeral. O čosi viac sa mi páčil film z r. 1981. Už ten nebol žiadny zázrak, ale aspoň sa mohol spoľahnúť na atraktívnu exotickú výpravu a silné herecké mená Frank Langella, John Gielgud, John Rhys-Davies, či Lesley-Anne Dowd. Mimochodom, zaujímavé je, že keď sa objavil v kinách, zaradil sa do vtedajšej vlny archeologických filmov (Dawn of the Mummy, prvý Indiana Jones, The Awakening s Charltonom Hestonom).

katy87
07.07.2023 5 z 5

Četla jsem na doporučení kvůli egyptským reáliím (moje první kniha od Cooka) a mně se to tedy líbilo :-). Při čtení jsem se úplně ocitla u pyramid, na tržišti, u Nilu, představovala jsem si ty krásné teplé noci a do toho poměrně napínavý příběh - za mě doporučuji!

andrii24
20.06.2023 3 z 5

Stíní jí pyramida chamtivých. Nedopadne, padne. Kleopatřino El Dorado, Atlantida ve zlatém. Sošná figura zataví své útroby. Kouzelná flétna Amorových sonát se protne s fugou Morany. A zůstane jen oslnivý, nedostižný opiát v sítích poddolovaných, vzdalujících se komnat. Privilegovaná legenda mytické, nejmagičtější země. Karavana zamotaných sarkofágů, zavátých porcí prachu, písky času. Kulisy siluet. Magnetizující, smaragdové podnebí aromatického, ebenového kontinentu.

m_martina
14.03.2023 3 z 5

Tuto knihu jsem si přečetla už před dávnými lety hlavně proto, že mě Egypt vždycky zajímal. A později jsem se tam podívala i osobně. Ale bohužel tohle se Cookovi zrovna moc nepovedlo, takže nemohu ani při nejlepší vůli hodnotit lépe.

evvva
13.05.2021 2 z 5

To se nepovedlo...

MišusWinner
16.04.2021 3 z 5

Jediné co se mi libilo jak hlavní hrdinka pátrá co se stalo. Ale dění o Káhiře mě nějak neoslovilo. Znovu bych knihu nečetla.

Kontryhelka
01.12.2020 5 z 5

Všechny knihy od pana Cooka jsou čtivé,pěkně napsané a příběh má spád a švih. Přečetla jsem všechny, i když jsou na jedno brdo, ale jsou jako droga. Musela jsem číst další a další a další dokud jsem je všechny nezdolala. Ale nelituji. Bylo to opravdu pěkné čtení. Občas celkem mrazivé a kolikrát jsem si říkala, zda všechno to zlo, mamon a nelidskost a nedůstojnost, těm záškodníkům stojí za to, aby bylo zničeno tolik životů, rodin a dobré pověsti. A svědomí? to zřejmě ti prevíti ani neví, co je. V Cookových knihách je barvitě vše popsáno a bohužel se to děje i v reálném životě a světě. Ne každý ctí lidské hodnoty a bohužel pro spoustu lidí peníze, pohodlný život a kariéra nesmrdí. Bohužel dobří a poctiví lékaři a lidé,kterým lékařská etika něco říká jsou pronásledováni a usiluje se jim o život. Hlavně aby nezhatili plány těm padouchům. Ale milovníkům tohoto žánru není třeba dalších komentářů. Ti sami nejlépe ví, jaká četba je ta pravá.

Jack Bauer
26.11.2020 3 z 5

Egypt mě už od dětství fascinoval a před revolucí jsem si říkal, copak a jakým právem se tam nikdy nepodívám, neuvidím pyramidy...Po revoluci jsem hned projel Egypt od Asuánu až po Káhiru. Od Robina Cooka mám skoro všechny knihy, ale tato útlá knížečka mě moc nenadchla.
Možná tím, že příběh je moc krátký.

georginaa
27.09.2020 3 z 5

Trochu nepravdivé poznání, že by vystrašená archeoložka vypátrala vzácnou sošku na vlastní pěst a v zápětí po ní šli pašeráci, kteří se nezastaví před ničím. Je v hledáčku vládního úředníka, který se zajímá též o její činnost v Egyptě. Jenže to by nebyl zajímavý příběh, kdyby se tam neobjevil muž, který se jí zamíchá do života a zaujme natolik, že se citově angažuje.

ladyfromskye
08.06.2020 4 z 5

Odkdy se hodnotí knížka ne podle toho, co slíbila a splnila, ale podle toho, jaké kvality mají jiné knihy autora, navíc jiného žánru (!), to by mě tedy zajímalo.
Z anotace bylo jasné, že lékařské prostředí se tu nevyskytuje, ale protože si ráda přečtu i historický thriller, šla jsem do toho. A rozhodně nejsem zklamaná. Jasně, žádný Dan Brown to není, ale když si uvědomíme, v jakém roce kniha vyšla a jaká byla tehdy situace na trhu knih, musíme si přiznat, že Robin Cook opět předběhl svou dobu (i když v tomto případně nikoliv na poli vědy, nýbrž na poli literárních žánrů). Zápletka byla nejen zajímavá (Kéž by se tak ještě někde v Egyptě skrýval podobný poklad!), ale i promyšlená a postavy měly zajímavý vývoj, i když milostný čtyřúhelník trošku drhl a výsledek tohoto zápolení mi nebyl sympatický, nicméně – opět vzhledem k době – naprosto logický. Děj sice postupoval pomalu, ale rozhodně se nijak nevlekl; koneckonců se kniha odehrává během pouhých osmi dnů. Přitom si dostatečně vychutnáte i letmá setkání s některými známými i těmi méně známými památkami Egypta. Summa summarum, já jsem spokojená.

anája
17.05.2020 3 z 5

Pro mě nejslabší z prvních děl autora. Lékařské prostředí mě bavilo víc.

karimatka1
01.02.2020 4 z 5

Ke knížce jsem se vrátila, protože právě probíráme dějiny Egypta. Kdyby byla zápletka pravdivá, bylo by to docela zajímavé

cantona
25.11.2019 3 z 5

Tato kniha od Robina Cooka byla něco trochu jiného než je většina čtenářů zvyklá a musím říct, že patřím mezi ně. Samotný příběh měl dobrý námět, ale přišlo mě to trochu málo. Egyptologie není můj šálek kávy i když akce zde byla... Ale přesto mi tam něco chybělo. Konec byl vyloženě divný, ale to je jenom můj názor. Doporučuji všem, kdo mají rádi historii Egypta a vše k tomu patří. Hodnotím průměrem.

adelinka
05.05.2019 4 z 5

Som zvyknutá u Cooka na trochu väčšie napätie, ale aj napriek tomu sa mi čítalo rýchlo. Téma alebo zápletka Egypta, bola tiež dobrá, vždy ma pyramídy fascinovali. Ale egyptologičkou som sa nestala.... Hodnotila by som asi tak tri a pol hviezdičky....

pingu1
08.03.2019 3 z 5

V téhle knize trochu jiné téma než v ostatních Cookových knihách. Zápletka z Egypta docela dobrá, četlo se to pěkně, ale není to úplně ono...

CleoXandra
06.01.2019 1 z 5

Cookovy knihy z lékařského prostředí jsou zajímavé, zejm. proto, že je psal lékař, což jim dodává atraktivní autenticitu. Pokus o tento jakýsi mysteriózní thriller mě však zklamal.

lapagerie
17.09.2018

nedočetla jsem... nuda nuda

monika72131
12.05.2018 4 z 5

tuhle knižku jsem dostala od partnera pod stromeček a byla jsem nadšená

Atanone
09.05.2017 3 z 5

Někdy je dost znát,když se spisovatel muž pokouší líčit jednání,či myšlenkové pochody hlavní hrdinky. Od knihy jsem si hodně slibovala hlavně kvůli tématu a byla jsem trochu namlsaná filmovým zpracováním-které na můj vkus bylo hodně zromantizované. Kniha mi naopak připadala spíš suchopárná.
Přesto jsem ráda,že jsem ji četla a možná se k ní ještě někdy vrátím

mistrikova
19.07.2016 3 z 5

Knihu Sfinga jsem si vybrala, protože je od světoznámého autora, který píše napínavé sci-fi, alespoň tak jsem to pochopila z různých recenzí. Vzhledem k tomu, že pracuji v nemocnici, snažím se nevybírat si knihy s lékařskou tématikou... Aby člověk přišel na jiné myšlenky... Mám tuto knihu rozečtenou a pokaždé se musím přemlouvat k pokračování ve čtení... Hlavní hrdinka, mladá egyptoložka, mi přijde tak naivní, až je to neuvěřitelné. Přitom příběh by mohl mít docela zajímavou zápletku i průběh děje by mohl být napínavý... Ale autor tu knihu pokazil tím, že využívá stereotypní archetypy mužů, kteří se kolem egyptoložky točí: přítel lékař, který neuznává její profesi a podceňuje ji anebo dva machos - Řeka a Francouze... Děj se pak stáčí do takové "červené knihovny", což mě začalo nudit. V některých chvílích jsem si říkala, že hlavní hrdinka by měla konečně na tu svou naivitu nějak doplatit. Strašně mě rozčilovala. Knihu dočtu, ale moc dobré ohodnocení nedám...moje první kniha od Robina Cooka a jsem zklamaná.

Egypt

Robin Cook