Seznamka smrti

Seznamka smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/7399/bmid_seznamka-smrti-qRV-7399.jpg 4 94 19

Lewis a Lindsay Thorpeovi byli dokonalý pár: mladí, atraktivní a dokonale k sobě pasovali. Když jsou Thorpeovi nalezeni mrtví ve svém honosném obýváku (poté, co spáchali dvojnásobnou sebevraždu), vyvolá to poplach v kancelářích Eden Incorporated, ultramoderní seznamovací společnosti z Mahnattanu, jejíž závratný úspěch (a absolutní utajení) je solí v očích lidem po celém světě. Ačkoli to ví jen málo lidí, Thorpeovi byli víc než jen dokonale šťastný pár – byl to první dokonalý pár společnosti Eden, tzv. superpár. Christopher Lash, bývalý soudní psycholog FBI záhy dostane od společnosti Eden naléhavou žádost, aby rychle – a nenápadně – prošetřil celou událost. Lashův psychologický rozbor neodhalí nic podezřelého, avšak zcela mimoděk se před ním vynořují vzpomínky na trýznivou osobní tragédii, před níž léta zavíral oči. Situace se náhle změní s úmrtím dalšího páru klientů společnosti Eden – podle všeho i zde šlo o dvojnásobnou sebevraždu. Eden – a hlavně Richard Silver, inteligentní a samotářský zakladatel společnosti – nyní nemá na výběr a musí udělit Lashovi nebývalý přístup k většině svých střežených tajemství, pokud si má uchovat naději, že se podaří zjistit, kde se stala chyba. Skrytý svět, který Lash objeví, je udivující směsicí umělé inteligence, tvůrčího ducha a bludištěm technologie, jež k Lashovu údivu skutečně dokáže plnit slib, jaký svým klientům poskytuje: záruku dokonalého partnera na celý život. Lashova účast ve vyšetřování však je čím dál osobnější a riskantnější, než si na počátku myslel.... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , BB art

Death Match , 2005

Janča1532
14.10.2023 5 z 5

Ze začátku mě kniha moc nebrala,až když sem se začetla,chvíli se ztrácela.A závěr mě úplně překvapil.Umělá inteligence vkráčí i pomalu mezi nás.V budoucnu to nebude nic neobvyklé.

Luigi1
05.09.2023 5 z 5

Tato kniha je skvělá nemohl jsem se od ní odtrhnout

DriftBooks
09.11.2022 2 z 5

Pamětníci si možná pamatují na československý film z roku 1974 „Hodíme se k sobě, miláčku…?“. Při čtení této knihy jsem si na něj vzpomněl a ta vzpomínka mi vykouzlila úsměv na rtu. Okamžitě se mi vybavila další filmová komedie z té doby „Jáchyme, hoď ho do stroje…“. Umělá inteligence nás prostě fascinuje už dlouhá léta. Zároveň se jí bojíme. Když už jsme u filmových příměrů, tak se nabízí film Terminátor a zdivočelý Skynet. Dnes už umělá inteligence pracuje na plné pecky. Učí se pomocí obrovských dat, získaných například z našich mobilů, a postupně proniká do různých oborů lidských činností. Nedávno mě zaujal článek v časopisu Respekt „Nekonečná ozvěna“ autora Pavla Turka. Je o tom, jakým způsobem je dnes umělá inteligence využívaná v hudebním průmyslu. Rozhodně stojí za přečtení.

[…] Zatímco dříve posluchač poslouchal hudbu a reagoval na ni, emocionálně i fyzicky se dostával do nečekaných stavů, dnes hudba za pomoci umělé inteligence poslouchá posluchače. Mění se podle něj. Zkoumá ho a reaguje na něj, vytváří nekonečnou ozvěnu jeho nálad. Předchází si ho. Stará se, aby slyšel jen to, co slyšet chce… (Respekt 25. 4. 2021 / Pavel Turek)

Kniha se zabývá stejným tématem. Umělá inteligence dokáže na základě big dat stvořit dokonalé páry. A kdo by si nepřál najít ideálního partnera. Kdysi jsem byl přesvědčen, že se mi to povedlo i bez nějakých počítačů. Propadl jsem této iluzi natolik, že následný náraz do tvrdé reality byl zdrcující. Má ideální partnerka si našla jiného ideálního partnera.

Stojím dnes na novém začátku. A uvažuji, zda využít umělou inteligenci prostřednictvím moderních digitálních seznamek. Zda vypustit svůj skromný balíček dat do obrovských vod digitálního moře. Uvažuji, zda je opravdu možné díky datům najít ideální partnerku. Možná. Ale základním předpokladem zřejmě bude pravdomluvnost. A ruku na srdce: kdo z nás se nesnaží svůj obraz tu malinko vyretušovat, tu drobátko přikrášlit. Fotografii prohnat přes pár filtrů. Jisté věci si nechat pro sebe. A pokud roboti pracují s chybnými daty, nutně musí dojít k chybnému výsledku. Možná to přeci jen nechám na přirozeném harmonicko-entropickém Vesmíru…

mira399
10.08.2021 3 z 5

Ale jo, dalo se. Na jiné knihy autora, které napsal s D.Prestonem ( Relikvie,Relikviář ...) to nemá o tom žádná. Na vyplnění volného času to však jde.

Darami87
16.02.2021 5 z 5

Skvělá kniha, užila jsem si ji od začátku do konce. Postavy mi byly symaptické a to úplně všechny. Líbilo se mi spojení IT technologií a romantična. Navíc jsem byla opravdu do poslední chvíle napnutá co, kdo, proč. A i když se klubko zdánlivě začalo rozplétat, stejně si člověk nebyl jistý. To se mi líbí, tak to má přesně být. Geniálně zamotaný a dobře promyšlený děj. Tato kniha vám vezme dech i na úplně poslední stránce.

čef
20.10.2020 4 z 5

Celkový dojem se pro mne zhoršil až skoro na posledních stranách této zajímavé knihy, závěrečná scéna s havárií sítě takto technicky prostě nemohla probíhat ani náhodou, natolik elektriku ještě znám. Jinak bylo vše skoro dokonalé, haiko, postupy při hledání ideálního partnera, zneužití IT – to vše je velmi poutavě podáno, opravdu se někdy k armádě všude přítomných počítačů chováme jako Aztékové ke Cortésovi resp. původní obyvatelé Jižní Ameriky ke Španělům a jak ti dopadli, zdecimováni válkami a neznámými chorobami, všichni víme.

Šnek86
30.01.2020 4 z 5

Tak tohle se Childovi vcelku povedlo, sice už brzy začnete tušit, kdo za vraždami superpárů stojí, ale příběh neunavuje a určité napětí si udrží až do konce.UI zase o trošku jinak.Služby Edenu by toužil využít asi každý.

MonikaV
24.05.2019 3 z 5

Ne že by se to docela dobře nečetlo, ale asi nejsem typ na knihy o budoucnosti, kde počítače mají své vědomí. Asi tak.

Romžiry
07.02.2018 4 z 5

Moje první kniha z pera Lincolna Childa a totálně jsem jemu a Douglasu Prestonovi propadla. Fantastické čtení.

lenkavildomcova
29.01.2018 5 z 5

Původně jsem si podle komentářů myslela, že mě kniha nebude bavit, ale je to naopak. Nemohla jsem ji odložit. Je skvělá. Doporučuji.

trudoš
03.07.2017 3 z 5

Lincoln Child je profesionální vypravěč, který ví přesně, jak zkomponovat román od první do poslední stránky. A to tak, aby čtenáře po celou dobu udržel v napětí a zároveň mu pomocí různých faktických poznámek podal drobné informační zajímavosti, jež dělají celý příběh více reálným. Jeho Seznamka smrti je tedy další z mnoha akčních thrillerů nijak nevybočující ze zaběhnutého standardu, jež potěší především čtivostí a taky dobře odvedeným řemeslem. Víc si u oddechového titulu snad ani přát nejde.
Vadou na kráse je bohužel dosti prostinké vyústění zápletky, na které kápnete v okamžiku, kdy se začne mluvit o umělé inteligenci. To, že hlavním postavám to trvá o něco déle (cca dvě stě stran), je pochopitelné, jsou za to přece placené. Ale že se autor snaží čtenáře tímto způsobem utahat na vařenou nudli, navíc xkrát převařenou, už chápu méně. Ovšem pro někoho je obehraný motiv dobrý motiv. Nebo jsem možná až příliš paranoidní já a automaticky hledám vraha na starých osvědčených místech.

muchomurka
16.08.2016 3 z 5

Zajímavý nápad, moc jsem se na příběh těšila. Sice byl celkem čtivý, ale hrozně se to táhlo. Prvních 200 stran se nic moc nedělo, pořád dokola se opakovalo to samé. Navíc mi vadilo, že Lash přecházel různé náznaky a informace (např. co mu řekla před smrtí manželka superpáru dvě). Nebo jsem čekala, že bude řešit problém s bankou a mizející poštou, autor to rozvedl do kapitoly a pak v další nic.
Závěr jsem již trošku tušila, ale nebylo to špatné, příběh dostal spád. Celkově takový lepší průměr.

Hespik
27.08.2013 5 z 5

jak píše Gabkažabka konec mi připadal trochu přitažený za vlasy, jinak celkem dobrá kniha

Gabkažabka
20.04.2013 5 z 5

Nemůžu napsat, že by se mi knížka nelíbila, to ne. Kniha je poutavá jako jiné autorovy knihy. Dobře se četla, akorát konec mi přišel trochu přitažený za vlasy. Malinko mě zakončení tohoto autora zklamalo.

mrgoro
08.04.2013

Kniha je super, jsem zdatným návštěvníkem seznamek a proto jsem si koupil i tuto knihu. Seznamka příběhy je možné např. přečíst na webu http://seznamka.peoplelovepeople.com, mrkněte tam a napište co vy na to.

Jack Bauer
20.01.2013 2 z 5

A.I. mě fascinovala odjakživa a celý velmi čtivě napsaný román se točí kolem ní, ale schází mě více akce a napětí jak je od tohoto autora zvykem.Moc jednoduché, nějak mě to nenadchlo.

Desireus
26.08.2012 5 z 5

Kniha byla velmi čtivá, dobře vymyšlená a napsaná. Co ale nechápu je, proč někdo vyzrazuje vyústění knihy v komentáři, viz příspěvek pode mnou.

Verousek
03.06.2012 3 z 5

(SPOILER) Na tuto knihu jsem narazila náhodou v knihovně, protože mě zaujal obal. Když jsem ji začala číst, tak mě zaujal i děj. Ale na závěr jsem byla trochu zklamaná. Počítač? Čekala jsem spíš zhrzenou osobu, která si vylévá svou zlost z neúspěšných vztahů (byl by to možná klasický závěr, ale proč ne). Ale počítač? Poslední dobou se všechno točí kolem počítačů a narvou se všude opravdu...

Lo_kren
05.02.2012 3 z 5

tak nadejne to zacalo, ale konec mi prisel trochu odflaknuty :(

Lincoln Child
americká, 1957