Severská mytologie

Severská mytologie https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/338515/bmid_severska-mytologie-UpD-338515.JPG 4 1478 321

Jak získal Thor své proslavené kladivo Mjölnir? Kolik světů spojuje vždyzelený jasan Yggdrasil? Kdo postavil zeď kolem Ásgardu a co bude následovat po konci světa zvaném Ragnarök? Severská mytologie převyprávěná Neilem Gaimanem nejenže odpovídá na všechny tyto otázky, ale navíc je váže do souvislého, obšírného vyprávění, v němž ožívají bohové i obři, medovina teče proudem, vlci mluví a jabloně rodí jablka nesmrtelnosti. Naprosto nepostradatelná kniha pro všechny milovníky severských mýtů, seriálu Američtí bohové i tvorby Neila Gaimana obecně.... celý text

Literatura světová Mytologie Příběhy
Vydáno: , Argo

Norse Mythology , 2017

Lioncz24
11.10.2020 5 z 5

Jelikož miluji severskou mytologie tak jsem byl velmi spokojený. Tato kniha má několik povídek, některý byli veselé jindy byli smutné. Doporučuji všem kdo mají rády sever.

ckamusa
21.09.2020 3 z 5

Příjemné přiblížení severské mytologie. Líbí se mi zpracování, lehce se čte a autor občas prokládá mýty vlastními postřehy. Já jsem se při čtení některých mýtů opravdu pobavila, jiné jsou plné násilí a intrik.

LucinkaPevensi
17.09.2020 5 z 5

Se severskou mytologií jako takovou jsem se zde blíže seznámila poprvé. Kniha se četla sama (za dva dny dočteno) a byla psaná s lehkou ironií a nadhledem. Musím říct, že Ódin, Tór a další mě okouzlili mnohem více než jejich řečtí kolegové. Určitě se k těmto nadčasovým příběhům znovu vrátím.

HerrPilot
13.09.2020 5 z 5

Je skvělé, když se mistři vyprávěči pustí do převyprávění starých děl a mytologií, které tvořily naší civilizaci (a tedy nejen tu naší), no a když je oním autorem takový pan Gaiman, tak to nemůže dopadnout špatně.
A taky to špatně nedopadlo. Ve formátově malé knížce se skvostným přebalem a pěkným obalem najdete výběr těch nejznámějších mýtů, z nichž většina se točí kolem Odina, Thora a Lokiho, který je hybatelem asi 101 % věcí, které se tam stanou (co jsem pak četl, tak součástí severských mýtů jsou snad i ságy o lidských hrdinech, ty zde ale nenajdete, takže kniha je opravdu jen takovým „the best-of“). V knize prakticky prosté popisů také vystupují všichni ti skřítci, hadi, polomrtvé dcery, osminozí koňští synové, magické artefakty, (všechny) vyzbrojené jmény ne nepodobnými lékům na předpis, kterými byl fascinován a inspirován pan Tolkien. A na své si přijdou i milovníci mužů v ženských šatech, či fanoušci příležitostných milostných vztahů bohů a zvířat.

Zajímavé také je, že ačkoliv všechno to jsou povídky, celé to míří k nevyhnutelnému konci a oné slovutné poslední bitvě. Takže čtete vtipnou historku, ale už víte, že ten a ten konec knihy nepřežijou.

Dávám 5 divokých * a doporučuji všem fanouškům Marvelu. Znalcům této mytologie tato knížka asi moc neřekne...

terkabed
29.08.2020 5 z 5

Stejně jako autor jsem se se severskou mytologií seznámila skrze Marvel. Knížka byla skvělá. Gaiman odvedl dobrou práci. Akorát mi občas dělalo problém se dp jednotlivých mýtů začíst.

Padla Hvezda
29.08.2020 5 z 5

To, co Eduard Petiška udělal s řeckou mytologií, udělal Gaiman s tou severskou.

Denitek
27.08.2020 5 z 5

Hodně pohodové čtení. Úsměvné příběhy a dobře zpracovaná fakta v příběhu, který příjemné plyne. Moc se mi kniha líbila. A Lokiho už nikdy,, neuvidím" stejně jako dřív.

Knizectvi
21.08.2020 5 z 5

Co tak napsat k téhle knížce ? Je to severská mytologie a napsal ji Neil Gaiman, to by asi stačilo :D Ne jasně, že je toho víc. Jsou to severské mýty jak je známe, Thor, Odin, Loki a tak dále. Gaiman převypravuje tyhle známe a fascinující mýty, trochu jiným, vtipným a jednoduše Gaimanovským způsobem. Tohle zpracování vás poučí i pobaví ať už severské mýty znáte nebo ne. Klasické příběhy o bozích z Ásgardu, obrech, álfech a mytologických stvořeních, vás v tomhle podání chytí a nepustí. Knížka je určitě povinností pro každého kdo má rád Marvelovské zpracování severských mýtů, protože asi v žádné knize není Loki tak podobný právě tomu Marvelovskému. Bonus je naprosto nádherná obálka.

Cimeřan
20.08.2020 4 z 5

Hodnotím audioknihu čtenou Pavlem Soukupem.

Skvěle napsané i přeložené severské příběhy s typickou brutalitou i humorem a SKVĚLE přečtené panem Soukupem. Doporučuji k poslechu před spaním. Nebo prostě jen tak. Dohromady už jsem to (per partes) slyšel snad pětkrát a pořád mě to hodně baví. Jen těch příběhů mohlo být jěště trochu více... 89 %

ElikaS
18.08.2020 5 z 5

Severská mytologie pro mě není vůbec tak známou jako třeba římská a řecká. Vlastně ji znám jen díky Riordanovi a Marvelu, takže jsem si ráda přečetla, jak to vlastně bylo původně. Zbožňuju mytologie, takže jsem si tuhle knížku moc užila a ani mi nevadilo, že nezabíhala do žádných velkých podrobností. Přííběhy byly jednoduché, jasné, čtivé, takže se mi to moc líbilo.

wezz
14.08.2020 3 z 5

Pěkné jednoduché příběhy. Poměrně krátké. Klidně jich mohlo být více. Úvodní příběh o vzniku jsem moc nepobrala. Přišel mi neúplný, nedovysvětlený.

Karolína2425
08.08.2020 3 z 5

Bylo to zajímavé čtení. Jednotlivé mýty odsýpaly, bylo to čtivé a stručné. Ale i přes slovníček na konci mám v těch bozích pěkný bordel, kdo je čí syn, čí otec a sestřenka z pátého kolene. Je to složitá mytologie, kterou nejde vstřebat a zapamatovat si na jedno přečtení, z jedné knihy. Když knihu zhodnotím ne jako mýty, ale jako povídky, tak mi jednotlivé postavy přišly ploché. Jeden je moudrý, krásný nebo silný a tupý jak poleno. Ale když mám knihu hodnotit jako mýty, tak se mi tenhle jednoduchý způsob představení jednotlivých bohů vlastně líbí. Libilo se mi, jak autor tuhle složitou mytologii shrnul do pár stran a navnadil čtenáře, aby si o ní zjistil něco víc. Nejvíce se mi ale Severské mytologii líbila poslední věta ,,A hra začíná znovu". Chytré a chytlavé zakončení.

Zumaan
07.08.2020 5 z 5

Absolutně geniální a neuvěřitelně propracovaný příběh!!! Miluji legendy a mýty, takže tohle bylo jak se říká to pravé ořechové.

svarnyp
06.08.2020 5 z 5

Nevím, co bych tomu mohl vytknout. Myslím, že to je povedené převyprávění, ač jsem ještě původní Eddu nečetl.

robin9739
04.08.2020 5 z 5

Mám rád jakoukoliv mytologii a ta severská je po řecké moje nejoblíbenější.
Sám jsem se nechal hodně ovlivnit fantasy knihami a seriály. V neposlední řadě také hry i filmy na tom nesou svou zásluhu.
Tak jsem si řekl, že si v tom udělám trochu pořádek a přečtu si něco podrobnějšího o Severské mytologií. Jak Thor přišel k Mjolniru, co je přesně Ragnarok a co bude po něm a spousty dalších zajímavých povídek.
Nebudu tady přesně popisovat děj a různé příběhy je jich v knize vícero, některé jsou lepší, některé horší.
Neil píše knihu čtivě a moderně. Příběhy i když se drží co nejvěrněji mytologické předlohy, jsou pro laika, který si chce rozšířit obzory jednoduše pochopitelné a zábavné. Šlo my o to zjistit, které ty příběhy a prvky jsou pravda a co nám jen servírují nové hry a filmy aby to vypadalo na obrazovkách dobře.
Zjistíme, že severští bohové nejsou žádní svatoušci a že většina příběhu staví na Lokim, který je důležitou součástí většiny z nich.
Za mně mužů tuhle knihu vřele doporučit, bohatě stačí k tomu abychom pochopily severské Bohy a jejich mytologii.
Určitě jsou podrobnější díla a spousty dokumentů, které by nám to vysvětlily lépe, ale určitě by to nebylo tak zábavné a lehce stravitelné. Navíc kniha má jen 256 stránek a krásný přebal, takže upoutá i ne čtenáře kteří se chtějí dozvědět něco navíc.

Ryšava
21.07.2020 3 z 5

První kniha o pověstech ze severu. Je škoda, že se pověsti točí jen kolem Ódina, Tóra a Lokiho. Není to nejlepší kniha od Gaimana.

jsemtady
20.07.2020

Jasné, stručné a čtivé. Díky autore!

Gabriela_K
13.07.2020 5 z 5

Kniha se mi líbila. Byla čtivá a bavila mě.
Bylo fajn si porovnat mýty a filmy. Protože tam bylo dost větších či menších rozdílů.
A ještě musím zmínit nádhernou obálku.
Jednoznačně mohu doporučit.

toni-az
04.07.2020 3 z 5

Poslouchalo se to celkem dobře, akorát mi to připadalo nějaké jakoby zkrácené.

Co se formy týče, Gaiman ukázal, že umí čtivě podat i poměrně nečtivé téma.

Co se týče obsahu, místy to fakt nedávalo smysl, ale to není chyba autora, zjevně se to takto vypráví odjakživa. Vždy jsem si myslel, že hlavní postava severské mytologie je Odin, ale po přečtení této knihy je jasné, že vše dobré i špatné má na svědomí Loki. Zbytek jen tak přicmrdává.

Musím pochválit perfektní přečtení od Pavla Soukupa.

nithiel
03.07.2020 4 z 5

Severská mytologie je neuvěřitelně bizarní a do jisté míry repetetivní, ale zde podána čtivou (v mém případě poslouchatelnou) formou.