Severská mytologie

Severská mytologie https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/338515/bmid_severska-mytologie-UpD-338515.JPG 4 1478 321

Jak získal Thor své proslavené kladivo Mjölnir? Kolik světů spojuje vždyzelený jasan Yggdrasil? Kdo postavil zeď kolem Ásgardu a co bude následovat po konci světa zvaném Ragnarök? Severská mytologie převyprávěná Neilem Gaimanem nejenže odpovídá na všechny tyto otázky, ale navíc je váže do souvislého, obšírného vyprávění, v němž ožívají bohové i obři, medovina teče proudem, vlci mluví a jabloně rodí jablka nesmrtelnosti. Naprosto nepostradatelná kniha pro všechny milovníky severských mýtů, seriálu Američtí bohové i tvorby Neila Gaimana obecně.... celý text

Literatura světová Mytologie Příběhy
Vydáno: , Argo

Norse Mythology , 2017

sarekaslukova
24.11.2021 4 z 5

Nejspíše jsem od knihy očekávala trošku něco jiného, něco hlubšího. Ale pro rychlou orientaci o koho se jedná, je kniha dostačující.

R.A
24.10.2021 4 z 5

Asi jsem přepálila očekávání. Příběhy jsou krátké, dobře napsané, dle možností na sebe navazují. Vadí mi, že se neumím rozhodnout, jestli je to knížka vhodná pro seznámení se severskou mytologií (na to mi přišla dost "rychlá") nebo na přečtení někým, kdo o tématu už něco ví (na to je zase málo obsáhlá). Nejspíš ji zařadím mezi "náladovky" na toto téma.

("čteno" anglicky, jako audio přímo od autora i jako kniha. Český překlad možná pořídím časem.)

Calwen89
27.09.2021 5 z 5

Tak po tomhle Lokiho miluju ještě víc, ačkoliv je to příšerná krysa :D

teratera
22.09.2021 5 z 5

První setkání se severskou mytologií - skvělé, vyprávění od Neila Gaimana má šťávu, je to spádné, rázné, žádné obkecávky a zdlouhavé popisy a spousta humoru i u těch nejabsurdnějších situací. (čteno v angličtině a nyní znovu poslouchám jako audibook)

elyonka9643
15.09.2021 5 z 5

Severská mytologie je skvělá v jakémkoliv podání. A tohle je navíc od úžasného Neila. Co si přát víc?

wyrda8
06.09.2021 2 z 5

Nikdy jsem před tím od Gaimana nic nečetla a přiznám se, že se mi ani moc nechce číst něco dalšího..Možná jen ze zvědavosti, jestli bude autorská věc lépe napsaná, s hezčí větnou skladbou a slovosledem...? Asi jsem měla velká očekávání a knihy, které jsem četla před přečtením téhle, mě příliš zmlsaly...Nevím. Třeba je to překladem a v angličtině by to znělo líp...? Mám trochu strach to zjišťovat... Ale pro nadšence Gaimana je to určitě příjemná oddechovka, o tom žádná!

Murphy722
18.08.2021 3 z 5

Na severské mýty od Gaimana jsem se dost těšil. Možná, že až příliš. Jak už tady bylo zmiňováno, příběhy mají svoje mouchy, ale pro mne trochu větší, než jsem předpokládal. Na to jak jednotlivé příběhy květnatě začnou, tak ihned skončí bez nějakého dalšího rozuzlení či pokračování a hledání nápravy viníka, nebo hrdiny. Dalším faktem jsou postavy se kterými se čtenář, pokud není zrovna nerd na seveřany a death metal, ne úplně lehce sžívá a po pár stránkách už ani neví jak se jmenují. To je právě ten problém, když jsem knihu dočetl, tak jsem dlouze vzpomínal co jsem četl a jestli mi v té makovici něco utkvělo. Bohužel moc toho nebylo a tento pocit u knížek nemám moc rád.
Každopádně se k této knize určitě vrátím. Buďto sám, nebo ji budu předčítat později svým dětem. Třeba to chytne zase úplně jinačí spád...

Ninjer
14.08.2021 4 z 5

Neil Gaiman, uznávaný autor fantasy, si nastudoval nějaké ty severské mýty a rozhodl se některé z nich převyprávět. Čtenáře čekají příběhy o bozích a dalších nadpřirozených bytostech jsou obři či skřítkové.

Knížka je opravdu pohodové čtení - jsou to v podstatě pohádky. Jen jaksi ty pohádky nemají žádný edukativní prvek, žádné ponaučení na závěr. Hlavní hrdinové jsou bohové, nejčastěji Thor a Loki, které nyní díky Marvelu každý zná. Jak to tak ovšem u původních bohů bývá zvykem, tihle jsou dost sobečtí, náladoví a zlomyslní. Ale je s nimi sranda.

Gaiman nijak zvlášť nevysvětluje kontext a prostě vypráví. V tom se liší od Stephena Frye a jeho moderního vyprávění řeckých mýtů, které je mnohem propracovanější. Zdejší mýty jsou ale podobně bizarní a občas také postrádají logiku. Gaiman nevyužívá tolik své fantazie, spíš se dost zarytě drží originálu (resp. originálů, verzí bylo často víc) a jde mu především o zábavnost.

Čtivé a stručné příběhy, díky kterým zjistíte, co si tak kdysi dávno Vikingové vyprávěli u ohně.

Sedm malicherných bohů z deseti.

HAL
10.08.2021 4 z 5

Velice povedené, ale bohužel také velice krátké.

TaNya_
05.08.2021

Moc se mi to líbilo. Severskou mytologii u nás známe spíš okrajově a tahle čtivá sbírka doplňuje možné mezery. Škoda že nebyla dvakrát tak dlouhá.

janka2000
02.08.2021 5 z 5

Velmi dobře psané příběhy o severském božstvu. Styl psaní mi připomínal Tolkiena. čtivé, zajímavé, informativní a doporučuji

VikyKleinik
25.06.2021 1 z 5

Chtěl jsem nahlédnout do severské mytologie a to jsou nahlédl. Nevím, do jaké míry je Gaimanovo přeříkání zjednodušené, ale příběhy to jsou opravdu banální, nepříliš zajímavé a nezábavné (pobaven jsem byl 2x). Poslouchal jsem to jako audioknihu během vaření a procházek, takže to pro mě bylo snadno stravitelné, ale žádný požitek jsem z toho neměl.

Sharrymt
17.06.2021 5 z 5

Mytologie mě opravdu hodně zajímá, ale že jde napsat takovým poutavým způsobem, jsem opravdu netušila. Knihu jsem musela dát na jeden zátah a jsem moc ráda, že ji mám v knihovně, páč se k ní budu vracet a to moc ráda. Když jsem si pročítala severskou mytologii, před přečtením této knihy (ne moc podrobně), tak jsem si říkala, že ti Vikingové opravdu museli jet na houbičkách, jinak by takový kraviny nevymysleli. Teď si to říkám taky, ale už spíše s obdivem, kolik toho dokázali obhájit. Jednotlivé příběhy ve mně zanechali opravdu velkou stopu a těším se, až (jak sám autor doporučuje) budu vlastním stylem předávat tyto příběhy někde u ohně.
Zájemcům o mytologii doporučuji a těm, kteří mytologii neholdují, přímo vnucuji :)

Korsika
17.06.2021 4 z 5

Jak už bylo řečeno níže, jedná se o soubor severských mýtů a legend převyprávěných tak, že nemají problém příběhy pochopit mladší nebo mytologie neznalí čtenáři. Zpracování se mi líbilo, ale musím říct, že zpracování Heleny Kadečkové - Soumrak bohů mi přišel trošku milejší a vtipnější. Navíc Gaimana prakticky stejným zpracováním severské mytologie předběhla o cca 20 let ;)

666Jitka
24.04.2021 3 z 5

Na knihu jsem se těšila, chtěla jsem si rozšířit obzory, co se severské mytologie týče. Myslím, že se autor snažil shrnout dostupné severské mýty a jednoduchou formou je převyprávět čtenáři. Dle mého názoru jinak ani nelze k této knize přistupovat. Mimo božstva, která mi byla známá, jsem poznala další postavy, místa a kouzelné atributy, jež mi dosud známé nebyly. Severští Bohové, kromě toho, že mají obrovskou sílu, nadpřirozené dary a kouzelné vymoženosti, jsou ve své podstatě stejně nedokonalí jako lidé - intrikují, hádají se, milují se, neustále bojují, kradou a v neposlední řadě přesmíru pijí :-)

LiberX
11.04.2021 2 z 5

Severské mýty převyprávěné moderním jazykem. Zní to skvělé. Na papíře to však už tak skvělé není.

Většina toho, co jsem doposud věděl o severské mytologii, byly jen střípky. Bohužel se ukázalo, že filmy, hry i knihy o vikinzích ze severské mytologie vyzobaly opravdu všechny dobroty. Zbyly báchorky, v nichž se bohové chovají jak děti, které dostaly ty nejlepší hračky a kromě nich samotných už je nic nezajímá. Víte jak nejlépe rozesmát bohy? To vezmete provázek, jeden konec uvážete divokému kozlovi za bradku a druhý k Lokiho...zbytek si domyslíte.

Za náplň severských legend Neil Gaiman samozřejmě nemůže. Jenže se nepředvedl ani jako nápaditý vypravěč. Děj, postavy i jejich motivace jsou ploché a postrádají jakoukoliv hloubku. Možná to byl záměr, zachovat věrnost původnímu znění, ale na mě to zkrátka bylo stručné až moc. Staré řecké báje a pověsti od Eduarda Petišky tak vedle Severské mytologie působí doslova velkolepě.

Jenny46
25.03.2021 5 z 5

Moje první setkání se spisovatelem, ale určitě není poslední. Musím pochválit obálku - nádhera .o) Jsem milovnice řecké i severské mytologie. Nenáročné vyprávění i vtipné, spokojenost. Severské mýty a legendy vyhledávám ráda, díky vnučce jsem fanda Marvelovek a nějaké info navíc je potřeba. Mám i audioknihu určitě si ráda poslechnu, doporučuji 4,5*

velun15
22.03.2021 3 z 5

Těšila jsem se, ale nijak odvařená jsem z knihy nebyla :) Je to takové pěkné pohádkové čtení. Co se mi na knize nejvíce líbilo, tak byla asi finální kapitola Ragnarök, kde se do toho člověk více vžije a zdá se mu, jako kdyby tam se všemi najednou byl přítomný :)

Arkagas
20.03.2021 5 z 5

Když milujete Neila Gaimana a severskou mytologii, je jasné, že budete milovat tuhle knihu. Beletristické zpracování starých germánských textů se Neilovi povedlo na milion procent, protože ne každý se v těchto příbězích orientuje, nebo mám chuť je číst. Někdy je to dost náročné čtení. Neil ale přiblížil díky svému vypravečskému umu a vtipu severskou mytologii barvitě a zábavně i úplným nováčkům, nebo lidem, kteří jsou tímto tématem nepolíbení. Odin, Thor, Loki, Freyja, Haimdall, ale i Lokiho děti, Yggdrasil, obři, skřítci, trpaslíci a Ragnarok zde dostali své kapitoly, které jsou tak čtivé, že kniha se velmi špatně odkládá. Jako člověk, který severskou mytologii zná a neustále se k ní vrací před Neilem smekám, protože tahle kniha prostě musí bavit všechny!S velkým nadšením ji teď po přečtení dám přečíst své 12 leté dceři a věřím že bude stejně nadšená jako já. Díky, díky, díky. Tohle je kniha, kterou rozhodně chci časem ve své knihovně.

Skala317
10.02.2021

Vypočuté ako audiokniha v podaní Pavla Soukupa. Nie som znalec severskej mytológie a v podstate som ku knihe pristupoval ako k čítaniu príbehov. Knihu som neskúmal z "mytologického" hľadiska, ale skôr zo zvedavosti a s potešením rozšírenia si obzorov. Podľa mňa to bolo výborné a aj mierne poučné. Občas som sa nevyhol prirovnaniu napríklad s bohatierskymi príbehmi z Ruska, alebo s našimi rozprávkami /hoci príbehy v tejto knihe za rozprávky nepovažujem/ a poznáte to... V každej tradícii národa sú takéto silné príbehy a práve v nich sa odráža aj mnoho z histórie. Alebo história sa odráža v týchto príbehoch? Dá sa povedať, že tak ako je každý človek iná povaha, tak aj severská mytológia je iná od príbehov Merlina, Kráľa Artuša, druidov, alebo sa odlišuje od gréckej mytológie. Iné sú určite príbehy z Indie, napríklad Ramajána, alebo slovanské príbehy, či rozprávky. Len s rozdielom, že severská mytológia je oveľa viac známejšia a asi sa nevyhla určitému skomerčneniu. Ctím si históriu a tradície, či staré posvätné príbehy, báje i texty každého národa. Určite môže byť táto kniha vhodným začiatkom pre každého, koho to ťahá k vikingom a severským národom.