Severská mytologie

Severská mytologie https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/338515/bmid_severska-mytologie-UpD-338515.JPG 4 1478 321

Jak získal Thor své proslavené kladivo Mjölnir? Kolik světů spojuje vždyzelený jasan Yggdrasil? Kdo postavil zeď kolem Ásgardu a co bude následovat po konci světa zvaném Ragnarök? Severská mytologie převyprávěná Neilem Gaimanem nejenže odpovídá na všechny tyto otázky, ale navíc je váže do souvislého, obšírného vyprávění, v němž ožívají bohové i obři, medovina teče proudem, vlci mluví a jabloně rodí jablka nesmrtelnosti. Naprosto nepostradatelná kniha pro všechny milovníky severských mýtů, seriálu Američtí bohové i tvorby Neila Gaimana obecně.... celý text

Literatura světová Mytologie Příběhy
Vydáno: , Argo

Norse Mythology , 2017

Christo
23.05.2018 4 z 5

Příjemné snít spolu s Vikingy

ziriant
22.05.2018 3 z 5

Gaiman je můj oblíbenec. Takže vím, že má na víc. Ano, příběhy se dobře četly (zvláště když mám jistý základ z Avengers), ale bylo to spíše formou "neurazí, nenadchne". Protože autora mám ráda a ráda od něj čtu cokoli, je to z významné většiny příjemné čtivo, ale tato kniha nebude z těch nejsrdcovějších.

Jane007
14.05.2018 5 z 5

Tuto báječnou knihu jsem ve výloze obdivovala už od chvíle, kdy vyšla. No, spíš jsem u výlohy slintala... Každopádně jsem ji pak dostala od sestry k narozeninám a mohla jsem si ji patřičně vychutnat. V první řadě knížka úžasně voní, je až neuvěřitelně čtivá a místy vtipná tak, že jsem si málem vzbudila dítě

misowi84
10.05.2018 4 z 5

Kniha je zpracována do jednotlivých příběhů.
Četlo se to celé velmi rychle a pohodově.
Přiznám se, že o nákupu rozhodlo Thórovo kladivo :-)
V tomto podání jsou to vlastně takové povídačky..
Když bych však chtěl něco více profi, rozhodně se podívám po něčem jiném.
Přesto doporučuji, výborná oddychová četba :-)

SimsonaBr
09.05.2018 5 z 5

Knihu jsem přečetla takřka jedním dechem, nutila mě, abych četla pořád dál, ale zároveň jsem ji nechtěla dočíst. Je to kniha, ke které se v budoucnu jistě vrátím. V severské mytologii jsem do této doby měla trochu guláš, ale tahle knížka mi ji dokázala perfektně vysvětlit, díky zábavným historkám ze života bohů jsem se opravdu nenudila. Svůj podíl na mé zábavě měl i Loki, jehož postavu jsem si oblíbila asi nejvíce. Musí se nechat, že Loki měl spoustu triků v rukávu a člověk by se s ním nikdy nenudil, tedy pokud by se zrovna jeho lsti a šibalství neotočily proti němu, být terčem Lokiho "vtípků" určitě nebude nic příjemného.

mart.in
05.05.2018 3 z 5

Čtivé, stručné, nenáročné - ideální před spaním, každý večer jeden příběh. Jak už někdo zmínil, spíš takové pohádky pro dospělé, víc od toho nečekejte.

Burgus
05.05.2018 2 z 5

Možná měl Gaiman pocit, že spolu s narůstajícím marvelovským, prznitelským "konzumem" je potřeba objasnit si mytologii. Tohle ovšem není kvalitní četba. Osobně bych to zařadila do hodně hodně oddechové a populárně naučné literatury. Pro odbornou veřejnost nepoužitelné, nic neřeší do hloubky, o vše se jen okrajově opírá. Za mě možná dobré čtení na klidné večery, kdy se vám nechce se nic moc učit. Doporučila bych to možná tak pro úplné začátečníky - je to pro mě srovnatelné jako dětská literatura typu "Jak se stát vikingem" od Berka Ariho.

Steew
04.05.2018 5 z 5

Takové pohádky pro dospělé.

Finn69
29.04.2018 4 z 5

Myslím si, že touto knížkou chtěl Gaiman říct svým čtenářům něco jako: "Děcka, když budete něco vědět o postavách, daleko víc si Americké bohy užijete." A s tím samozřejmě naplno souhlasím.
Severská mytologie je totiž trošku takový úvodní kurs do této oblast pro čtenáře, kteří znají Thora jenom z komiksů a nebo si myslí, že Odin patří do Svaté trojice spolu s Batmanem a Wonderwoman :) Nicméně, i pokud už máte nějakou povědomost o severském Pantheonu, nenechte si tuhle knížku ujít - sice se moc nového nedozvíte, ale Gaiman převyprávěl severské mýty moc pěkně a s humorem, moc se mi to líbilo a dávám čtyři hvězdičky.

momo01
21.04.2018 5 z 5

Četla jsem ji dětem před spaním a všichni jsme si ji moc užili.

Sweat55
21.04.2018 5 z 5

Velice zábavně napsaná kniha se severskými mýty. Vikingové měli opravdu zvláštní představivost.

Modrina
18.04.2018 5 z 5

Jde o velmi pohodové převyprávění severských pověstí. Skvělá oddechovka.

PandaGirl
10.04.2018 5 z 5

Tak ze začátku jsem si říkala, že by se to mohlo jmenovat "Jak uniknout smrti aneb Lokiho průvodce životem". Doopravdy mě tam Loki bavil a nebyl jediný. Celá kniha je protkaná humorem (tedy skoro celá) a krví. No prostě severský bohové se s nikým nemazlili.
Autor tyto příběhy podal takovým způsobem, že jsem doopravdy měla pocit, že mi to po večerech někdo vyprávěl. Krásně se to četlo. Byla tam pouze jen jedna povídka, která mě nebavila, ale i tak to celek nezkazilo. Prostě... prostě už jste asi pochopili, že se mi to doopravdy líbilo.

Agrenej
08.04.2018 5 z 5

Tuhle knížku jsem si koupil jako "nouzovku" na vlakovém nádraží, když jsem při dlouhé cestě dočetl jinou knihu. Musím uznat, že mě, poměrně neznalce severské mytologie, knížka naprosto dostala. Četla se lehounce (až na spoustu názvů a jmen) a příběhy jsem přímo hltal. Opravdu koupě nelituji.

Aileena
08.04.2018 3 z 5

Tór místo Thora mně zkraje vadil, ale zvykla jsem si. Na co jsem si nezvykla byl styl a jazyk, jakým je kniha napsaná. Pokud autor zamýšlel oslovit svým vyprávěním malé děti, tak budiž, ale o tom dost pochybuji... Hodně jednoduché, místy dost kostrbaté, neustále něco opakující. Hodně zvláštní způsob, jakým oslovit čtenáře.

FireOfFilth
05.04.2018 4 z 5

Pro seznámení se ze severskými mýty skvělá volba, avšak nečekejte žádné hluboké a detailní příběhy. Je to napsáno krásně, čte se to samo, v podstatě taková pohádka pro mladší by se dalo říct.
Kniha mě bavila a dozvěděl jsem se pár zajímavostí, o kterých jsem nevěděl.
Knihu doporučuji lidem, kteří se chtějí něco málo dozvědět o božích Asgardu, nesmí však čekat kompletní encyklopedii či něco podobného.
Celkové hodnocení 70%

lazarus
31.03.2018 3 z 5

Jednoduché, popisné a nijak zvláštní přepsání vikingských bájí. Škoda, že se Gaiman nenechal inspirovat třeba Prométheem od Franze Fühmanna. Ten je totiž vyprávěný krásným jazykem. Takže bych snad jen vyzdvihnul krásnou stylovou obálku knížky.

Symphie
30.03.2018 5 z 5

Dlouho jsem hledala knihu, která by mi odpověděla na otázky ze Severské mytologie. Pokud se chcete dozvědět jak Thor přišel ke svému kladivu nebo jak takový Ragnarök vypadá, tak si určitě tuto knihu přečtěte. :-)

Nifredil
28.03.2018 4 z 5

Tahle knížka musela znamenat hodně hodin studie všech dostupných pramenů, aby vůbec mohla vzniknout. Příběhy jsou podané ucelené a dodržují přes svou dějovou složitost jednoduchou formu vyprávění, kterou většinou mají i originální mýty. Obdiv zaslouží kolik práce musela stát rekonstrukci často fragmentů nebo jen různě rozházených příběhů do jednoho celku. A v tom je možná i kámen úrazu. Od pana Gaimana člověk tak trochu čeká ještě jinak převyprávěné příběhy.
Více literárně pojaté, spíš moderní formu i jazyk a ne něco, co je tak podobné originálním příběhům ve své jednoduchosti. Snad jen to by se dalo knize vytknout. Jinak není vlastně co a všimne si toho pravděpodobně stejně jen ten, kdo má rád Staré řecké báje a pověsti pana Petišky a ví, že se to prostě dá napsat tak zábavně jako jsou ony.

lucie.8
25.03.2018 5 z 5

Hezky převyprávěné příběhy ze severské mytologie - pokud se vám nechce číst Eddu, tak tady se dozvíte to nejpodstatnější. Mohlo to být trošku delší :)