Severozápad

Severozápad https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/178909/bmid_severozapad-178909.jpg 3 51 10

Toto je příběh města. Severozápadního cípu města, který je malým babylonem. Všechny odstíny pleti, veškerá možná vyznání. Divoké ulice, v nichž žijí vlivní a mocní i ti, kdo takové výsady postrádají. Lidé, kteří mají bydlení, děti a práci – i jedinci, jimž nic z toho není dopřáno. A mnozí další, pohybující se někde mezi. Spokojený není nikdo. Taková jsou všechna obří města. Umrněné životy v umrněných bytech, natěsnané jeden vedle druhého. Oddělené světy, které se ve vzácných okamžicích propojí – to když přes práh nečekaně přejde cizí osoba a bez varování naruší systém. Jako onoho dubnového odpoledne, kdy na dveře Ley Hanwellové zaklepe neznámá žena, požádá o pomoc, rozbouří klidné vody a přiměje Leu, aby vyšla ze své ulity. Nový román Zadie Smithové sleduje osudy čtyř Londýňanů – Ley, Natalie, Felixe a Nathana –, kteří by si v dospělosti rádi vybudovali novou existenci mimo Caldwell, chudinské sídliště jejich dětství. V soukromých domech i ve veřejných parcích, v práci i při zábavě se jejich Londýn jeví jako složitý organismus, jako krásné i nelítostné místo k životu. Frekventované křižovatky však skrývají křivolaké zadní průchody, a když se člověk vydá po širokém hlavním bulváru, ocitne se občas ve slepé uličce. Jedna z nejvýraznějších britských autorek mladší střední generace bravurně zachycuje typický kvas moderního velkoměsta, v němž se činy protagonistů proplétají do barvité koláže hlasů a osudů tak, že výsledkem je působivý tragikomický celek.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , BB art

NW , 2012

patch
15.02.2019 2 z 5

Poněkud zmatené. Trochu jsem se ztrácela v časových osách, kdy se co stalo. Kniha je poněkud ponurá, vzbuzuje šedé myšlenky.

JanaŠ.051
22.08.2018 5 z 5

Zatiaľ najlepšia kniha Zadie Smith.

Marcela52
03.04.2018 3 z 5

Tuto autorku už znám a její "Bílé zuby" se mi líbily moc, ale v tomto případě jsem se nemohla začíst. Hlavně mě zdeptalo hned od první stránky velmi depresivní líčení chudinských čtvrt dnešního Londýna. Autorka rozhodně píše velmi dobře a sugestivně, ale tentokrát mi přišlo toho negativního trochu moc, takže jsem knihu raději odložila, a našla si něco pozitivnějšího. Nemohu tedy objektivně hodnotit, protože jsem knihu nedočetla.

lentolog
27.07.2017 2 z 5

Slovenský preklad sa nepodaril:-(

teresinha
23.02.2016 4 z 5

Přečíst Severozápad mi trvalo necelý měsíc, což je na mě a moje „soukromé“ čtení docela výkon. Není to tím, že by tahle knížka byla nějak ultračtivá. Jen je zkrátka dobrá a nebudete ji chtít pustit z ruky, i když způsob, kterým je napsaná možná každému nesedne.
V anotaci se píše, že je to příběh města, a lépe se to snad vyjádřit ani nedá. Londýn je tu všudypřítomný, na každé stránce, v každém řádku za každým písmenkem. Některé postavy se v něm možná maličko rozmělní a ztratí jasné obrysy, což byla jedna z věcí, která mi vadila. I přesto, že jsem tuhle knížku četla celkem „v kuse“, občas jsem se ztrácela a chvilku mi trvalo, než jsem si srovnala, kdo, co, kde a proč. Svádí to k spoustě metafor a přirovnání, jako je mozaika charakterů, prolínání sociálních vrstev, pestrobarevná koláž… I obálka sama o sobě něco vyjadřuje, Londýn coby křižovatka osudů, ale to už jsem moc patetická :)
Zadie Smithová píše výborně, neotřele a dynamicky, hraje si s typografií a grafickou stránkou, což textu často dodává na významech, a to mě bavilo. Zkrátka je to skvělé čtení, které můžu jedině doporučit.

Adliczka
09.07.2015 1 z 5

Oproti knize "O krase" taky od stejne autorky me tato kniha zklamala. Nelibil se mi styl, jakym to bylo napsane. Opravdu oproti tamte knize uplne neco jineho.

zuzulique
21.01.2015 3 z 5

Úplne iná Zadie ako tá z románu Bílé zuby. Nie som si istá, či "úplne iná" v dobrom zmysle. Keď som začala knihu čítať, bola som úplne unesená, páčil sa mi štýl, vyjadrovanie, príbeh. Postava meno Lea si ma získala a s nadšením som otáčala stranu za stranou a v duchu som si hovorila, že takú dobrú knihu som dávno nečítala. Lea, prisťahovalkyňa z Írska je vzdelaná žena, ktorá dennodenne vykonáva nudnú prácu, má milujúceho manžela, ktorý túži po deťoch, no ona sama odmieta byť matkou len preto, že to od nej vyžaduje spoločnosť a márne hľadá zmysel života. Stereotyp bežných dní náhle naruší osoba, ktorá zazvoní pri dverách a zápletka je na svete...

Neskôr sa na scéne objaví ďalšia osoba – Felix, môj záujem začal opadávať, ale stále som si hovorila, je to výborné.
No ďalej nasledovali akési denníkové fragmenty zo života ďalšej postavy – kamarátky Ley Natalie, ktorá to napriek svojmu černošskému pôvodu, vďaka svojej húževnatosti a ambicióznosti, dotiahne na úspešnú advokátku. Mala by byť šťastnejšie ako Lea, no je tomu tak? V živote prežíva tiež nudu, ale trochu inú ako Lea a rieši si ju po svojom...

184 krátkych pasáží zabili moju chuť a nadšenie (strácala som sa v nich a opäť nachádzala...) a napriek tomu, že v poslednej časti románu sa opäť stretávame s postavami Ley a Natalie v tom klasickejšom zmysle príbehu. Mohla som sa sústrediť už len ťažko, dočítala som to s odretými ušami.
Veľmi ťažko uchopiteľný príbeh a netradičná forma ma väčšinou na knihách priťahujú, ale v tomto prípade ma to akosi minulo, hlavne uprostred.
Napriek tomu za 2/3 románu dávam 4*, celkovo 3. Snaha o moderný naturalistický román jej tak úplne nevyšla, ale škoda, mohla... Za prečítanie však určite stojí, stratený čas to v žiadnom prípade nebol :-)

Lost Soul
06.12.2014 2 z 5

Velké zklamání, na román jsem se moc těšila, protože předchozí knihy Z. Smith byly skvělé. Nicméně toto byla nuda - nezajímaví hlavní hrdinové, jejich prázdné životy mě nedokázali ničím zaujmout, nezaujali mě ani popisy Londýna.

Clarice
03.03.2014 5 z 5

Tak trochu jiná Anglie. Drsná, syrová, reálná. Odvrácená strana mých dosavadních představ.
Je to první setkání se Z. Smith a zprvu, než jsem si zvykla na styl vyprávění, rytmus, střídání pohledů postav ...., jsem myslela, že ji vůbec nedočtu a litovala vynaložených peněz. Byl to boj a snad desetkrát jsem se sama sebe ptala: "Má cenu číst dál?." No a 5* mluví za vše. Není to "pěkné" čtení, ale stojí za to, a rozhodně se k ní, a jejím jednotlivým zamyšlením, vrátím. Několikrát.

Li@
19.01.2014 4 z 5

Depresivní čtení které ale nutí člověka se zamyslet nad sebou samým. Nemůžete ji odložit, protože vás zajímá, jak dopadne a jinde vás zajímá, jak se stalo to, co víte, že tak dopadlo. Zajímavě napsané. Akorát nálada po přečtení je dost melancholická.

Londýn anglická literatura

Zadie Smith