Severní Manásulu: Prvovýstup krkonošské expedice

Severní Manásulu: Prvovýstup krkonošské expedice https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/120599/bmid_severni-manasulu-BH3-120599.jpg 4 6 1

První horolezecká výprava z Krkonoš uskutečnila výstup na Severní Manásulu. Správný rok vydání 1986 (uveden na rubu titulního listu a v identifikátoru knihy). V tiráži je 1985. 27-046-86

Péťa1950
Péťa1950
09.06.2020 4 z 5

Kniha podrobně popisuje průběh expedice našich horolezců do Nepálu.Je psaná ze dvou pohledů. Jednu část napsal Jan Štursa z pohledu vědce. Jeho úkol byl zkoumat flóru a faunu po celou dobu expedice, sbírat vzorky a dopravit je do Čech k dalšímu zkoumání. Expedice objevila nový druh orchideje.Druhý pohled byl pohled lékaře výpravy Miroslava Novotného. Podrobně popisuje průběh cesty z různých stran. Obyvatelstvo, životní podmínky, práce šerpů a nosičů, stravování,hygiena, zdravotní stav členů výpravy. Jako hlavní - podmínky a provedení výstupu, který byl jejich cílem a byl dosažen i přes problémy zdravotní, (výšková nemoc, omrzliny, zánět žil a další) i klimatické. Dnes už jde o čtyřicetiletou historii dobývání velehor. Doporučuji zájemcům o dobývání hor našimi horolezci.

vzpomínky cestopisy horolezci horolezecké expedice Manaslu / Kutang (Himálaj)

Autoři knihy

Jan Štursa