Severně od šedesáté páté

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Dva přátelé jsou odkázáni sami na sebe, ale náhle stojí proti sobě. Proč se člověk tak snadno stává obětí zla, které je v něm stále přítomno a jen čeká na příležitost? Strhující psychologické drama je inspirováno autentickými lidskými charaktery. Dva záchranáři mají vytvořit bezpečné zázemí pro skupinu lidí, kteří pracují v neúprosných podmínkách drsného severu Kanady. Zdánlivě banální konflikt však zničí jejich přátelství a odstartuje řetězec tragických událostí. Autenticita prostředí je umocněna osobní zkušeností autora a rámcem fascinující, dokonalé, ale zároveň i kruté a k lidským osudům netečné přírody....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/244051/big_severne-od-sedesate-pate-244051.jpg 438
Nahrávám...

Komentáře (17)

Kniha Severně od šedesáté páté

lazarus
05.07.2021

Zhruba po stranu 100 velmi dobře vypadající příběh ze zajímavého prostředí se následně překlopí v eskapádu dokonale nesmyslného chování dvou hlavních hrdinů. Jejich, vlastně od počátku kariéry, hodně neprofesionální chování vygraduje v naprosto zbytečnou tragédii. Julie si ovšem taky přihřála svou polívčičku a v očekávání telefonátu od manžela a sháněním čísla na které by se mu dovolala nechá svůj telefon jednoduše doma? Prostě nesmyslné.
Přeživší Žeryk nakonec trochu zachraňuje už tak dost depresivní a pitomý příběh.
Nelíbilo a od poloviny jsem si mohl hlavu ukroutit. Naštěstí existují lepší autoři a mnohem lepší příběhy. Tečka

sirojezkin
20.04.2021

Za mě zajímavý námět, ale horší styl psaní a to mi zkazilo celkový dojem.


RendysStrange
19.09.2019

Knihu jsem si přečetla na doporučení od Zdeňka Hanky. Vyprávěl mi o svém životě a o tom co zažil na řece Mackenzie. Pro Zdeňka jsou typické příběhy s otevřeným koncem.

Lasi808
13.08.2019

Skvělá, napínavá a čtivá knížka se silným příběhem, od které se těžko odchází. Z mého pohledu naprosto reálný příběh o dvou kamarádech, mezi které vstoupí chamtivost, závist a nenávist. Drsné prostředí zimní Kanady je skvěle vykresleno, stejně tak velmi napínavé a dojemné momenty. Jedna z knih, která nutí k zamyšlení nad dnešním světem a která čtenáři nedovolí jen tak ji odložit, ani po přečtení poslední věty :-)

adelinka
16.12.2018

Autor ma nesklamal a pre mňa super čítanie. Aj keď musím priznať, že aj ja som bola dosť vytočená, keď medzi dobrými kamarátmi sa vyskytli nezhody. Sama neviem, ku ktorej pravde som sa mala prikloniť a nevedela som si vybrať tú správnu kladnú postavu.....ale aj tak super rýchle čítanie....

soukroma
21.04.2018

Moc jsem se těšila na příběh z dalekého severu, za Medvědím jezerem, u řeky Mackenzie, na drsnou přírodu a chlapy-drsňáky v ní v současné době - sice s modernějším vybavením než v dávné minulosti (satelitní telefon, vysílačky, silné mašiny či vrtulník), ale v případě nouze stejně odkázanými hlavně na sebe sama, případně na sebe navzájem. Tenhle příběh měl ukazovat práci Extreme Emergency Services - zřejmě povinného doprovodu (jedno, či dvoučlenná posádka paramediků v silném autě, plně vybavené sanitě) všech tamních projektů stavebních aj.
Nicméně ti drsní odolní hoši (plně vyškolení a náležitě placení záchranáři!) se ukázali jako neskutečně nezodpovědná telata, dětinskostí by snad porazili i mateřskou školku, nehleděli na svou práci a povinnosti. Konkurovala jim zdatně jen manželka jednoho z nich, která přitom zůstala doma, pěkně v teple v civilizaci, ale chovala se jako idiot.
Zřejmě schválně autor dovedl svůj příběh do extrému, samozřejmě podpořeném nevyhnutelnou ne jedinou smrtí (zaviněnou nikoli nástrahami přírody ale lidskou hloupostí), ale naneštěstí tu alegorii jsem v celé ironii nějak neskousla (možná je za tím i to, že si dokonce umím představit takové lidi a chování, ale nechci ho v žádném případě potkat zrovna v extrémních podmínkách u záchranářů). Přesto 75%.

pajaroh
13.12.2017

Ono se to chování postav dobře hodnotí a odsuzuje, když není výhra ve vlastní kapse... či přilbě.
Zajímavé drama z mrazivého severu, psychologie postav je přes rychlý děj dobře nastíněna díky vyjádřeným myšlenkám (které čtenáře nutí se vcítit a zamyslet se nad tím, jak by se sám v obou případech zachoval). Hodnotu příběhu zvyšuje přehled a autorova znalost prostředí.
Po několika poetických knihách bylo tohle stručnější, věcně popsané drama vítanou změnou, nicméně bych si čtení více užila, kdybych díky komentářům bez označení "spoiler" předem nevěděla, jak skončí :-(

Jolina
27.01.2017

Čekala jsem rozhodně víc, možná to bylo tím vlkem na obálce, kdy téma vlci a pustina a dva kamarádi a boj o přežití nabízelo lepší uchopení tématu. Stále jsem čekala, kdy se děj rozjede, když se rozjel, jeden zemřel, druhý zemřel a byl konec. Možná to zjednodušuji, ale opravdu mě kniha moc nezasáhla.

1