Sever proti Jihu

od:

Sever proti Jihu

Děj knihy nás zavádí do Spojených států amerických v době občanské války v letech 1861-1865. Hlavní postavu příběhu je floridský farmář James Burbank, vlastnící poblíž Jacksonville prosperující plantáž Camdless Bay. Pro své protiotrokářské smýšlemí je Burbank trnem v oku svému otrokářskému okolí. Jeho protivníkem je zejména padouch Texar, který bývá pravidleně podezřelý z účasti na různých zločinech, ale vždy prokáže neotřesitelné alibi....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/33689/sever-proti-jihu-33689.jpg 3.798
Originální název:

Nord contre Sud (1887)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Albatros
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (10)

Přidat komentář
Ivan F
11. března

Pre mňa osobne jedna z najslabších Verneových kníh. Pamätám si, že ako dieťa som sa do nej nevedel začítať. Teraz, ako dávno dospelý som si knihu prečítal, ale dostavilo sa veľké sklamanie. Dej nemá spád, je utopený v balaste opisov, ktoré možno v čase, keď bola kniha napísaná a po svete zneli dozvuky občianskej vojny, mali hodnotu. Tá sa však stratila. Okrem toho, je názov zavádzajúci. Čitateľ očakáva, že bude čítať o vojne medzi Severom a Juhom, ale dostáva len príbeh jednej severskej rodiny žijúcej na Floride, ktorej úhlavným nepriateľom je zástanca juhu. Príbeh trpí rozvláčnosťou, nemá tempo, vojna je opísaná len na pár stranách a nemá žiaden vplyv na dej. Záver je doslova odfláknutý, dve strany a šmitec. Toto sa naozaj Verneovi nepodarilo.

Džerkys
26.12.2017

Pěkně napsaná kniha, sice s avizovaným koncem, trochu kratší děj, ale i tak se líbila.

hroneczek
28.10.2017

Dobrodružné popsání tehdejší americké kultury, politiky, soužití. Líbilo.

tom0579
14.08.2017

Zklamání ? To ani náhodou, krásný příběh :-)

Palorizek85
01.07.2016

Pro všechny fanoušky Verna to může být trochu zklamáním, ale neuškodí přečíst.

mira.l
15.07.2015

Pro mě rozhodně jedna z těch slabších Verneovek. Skoro po celou dobu mi dělalo problém se do toho začíst, přišlo mi, že to nemá žádný spád, nikam se to neposouvá, vlastně to byl víceméně takový třísetpadesátistránkový report o válce Severu proti Jihu.
I když i tady nechybí kladní neohrožení hrdinové pevných charakterů a morálních zásad, tak si myslím, že příběhem s víceméně dá se říct politickým pozadím (válečné události považuju za politiku) se Verne vydal do oblasti, která není zrovna jeho parketou... a koneckonců ani mojí, že nějaká taková válka v USA proběhla, sice vím, ale to je tak všechno, asi i proto mě to až tolik nebralo. I typický prvek Vernových knih, nějaká výprava hlavních hrdinů někam, na záchranu někoho, se tady smrskne na výlet po řece a jezerech Floridy v několika posledních stranách knihy.
Nevím, nevím, mě prostě tohle moc "nejelo", s hodnocením váhám někde mezi 2 a 3 hvězdičkami, no nakonec za tři, že je to Verne, ale myslím, že tento titul už nikdy víc.

Luccy78
14.06.2015

Moc hezká Verneovka. Nepatří sice mezi mé nejoblíbenější, ale přesto nepostrádá to pravé dobrodružství a napínavost s dobrým koncem.

Eigis
22.08.2013

Jedna z prvních Verneovek, které jsem četl a dodnes se mi velice líbí.

tenax
12.08.2013

Klasický dobrodružný román, žádné technické vynálezy, zato spousta zeměpisných detailů a historických podrobností z průběhu války Severu a Jihu. Dalo se číst s jistou nostalgií a vědomím, že jde o Vernea, jinak bych to považoval za ztrátu času.

vitavita
01.04.2012

Čtivý román se šťasným koncem.