Setkání v Telgte

Setkání v Telgte https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/502249/bmid_setkani-v-telgte-nuh-502249.PNG 4 9 4

Děj povídky se odehrává v roce 1647 poblíž Osnabrücku, kde se právě dojednávají podmínky míru, který vešel do dějin jako mír vestfálský. Námětem je fiktivní setkání sedmnácti německých barokních básníků a spisovatelů, kteří jsou představeni skutečnými jmény i díly, ale jež autor vybavil ze své fantazie povahovými rysy, názory a způsoby jednání a dotvořil je do plných, svérázných literárních postav. Básníci předčítají ze svých děl a v diskusích řeší poetologické problémy i osobní spory a animozity, ale posléze nad tím vším u nich převládne téma války a otázka, do jaké míry může, či zda vůbec má literatura — coby pouhé „krásné zdání“ — zasahovat do reálné politiky. Přítomní literáti se o to alespoň pokusí. — Do tohoto historického obrazu se ovšem nenásilně, nenápadně, ale pro Grassovy současníky snadno rozpoznatelně prolíná lehce ironický obraz známé Skupiny 47, jež se poprvé sešla přesně o 300 let později, těsně po konci války, která byla pro Německo i Evropu ještě ničivější než ta třicetiletá. V tomto prolínání Grass znovu prokazuje svou virtuozní schopnost parodie a parafráze i čtenářsky přitažlivé humorně-vážné hry s fatálními událostmi dějin. Díky své nevyčerpatelné fabulační vynalézavosti, ale také díky mimořádně důkladné znalosti dobových reálií zde Günter Grass podal tak živý, plastický a při vší fantazijnosti tak věrohodný obraz barokní doby, pro jaký bychom v německé poválečné literatuře stěží hledali obdobu.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Atlantis

Das Treffen in Telgte , 1979

Kabuky
10.06.2023 5 z 5

Vynikající kniha.

los
27.04.2023 4 z 5

úchvatná novela překypující intertextovými odkazy, dějinnými aluzemi a jinotajnými významy, jemný humor historického vyprávění se převrací v satiru, kritiku i travestii analogické situace v poválečných letech 20. století

Grassovo mistrovství v historické próze jasně dokazuje, že nestačí (třebas dokonalá a obsáhlá) znalost dobových reálií a pojmů, jimiž se v co nejvyšší míře prošpikuje dějová linie, aby vzniklo "literární umění", ne ne, hodnota umění se neváže na fakta a jejich provázání, nýbrž na způsob, jímž jsou vyjadřována

mezi německými veršotepci mě pobavila postava hostinské Libušky z českých Prachatic, alias Kuráže, a hádankovitě maskovaný personální vypravěč (přihlížející účastné já)

vydání Atlantisu obsahuje i autorovy ilustrace: netušil jsem, že Grass uměl tak hezky kreslit!

milan.valden
07.02.2023 3 z 5

Vedle pěti velkých, obsáhlých románů, pro každé desetiletí jeden – Plechový bubínek (1959), Psí roky (1963), Platejs (1977), Potkanka (1986) a Širé pole (1995) –, napsal německý spisovatel Günter Grass (1927–2015), nositel Nobelovy ceny za literaturu (1999), řadu dalších rozsahem kratších románů či novel, jako jsou Kočka a myš (1961), lokální umrtvení (1969), Žabí lamento (1992), Jako rak (2002), nebo soubor próz Mé století (1999) a autobiografické knihy Při loupání cibule (2006) a Příběhy z temné komory (2008), které všechny již vyšly i v češtině. Mezi nimi zaujímá zvláštní postavení dlouhá povídka Setkání v Telgte (1979), která nyní konečně vyšla česky jako 13. svazek Grassových spisů v nakladatelství Atlantis v překladu Jiřího Stromšíka, který již pro tuto edici přeložil šest jiných svazků.
Proč zvláštní postavení? Grass se v tomto dílku vydává hluboko do historie, do doby barokní, do doby sklonku třicetileté války, konkrétně do roku 1647, do městečka Telgte poblíž Osnabrücku, kde se právě dojednávají podmínky míru, který do dějin vzešel jako mír vestfálský a který ukončil třicetiletý krvavý evropský válečný konflikt. Grass se tu ale vydává do světa literatury, válečné hrůzy stejně jako složitá mírová jednání nechává v pozadí a soustředí se na zdánlivě odtažité problémy literární, básnické. Jenže politika samozřejmě proniká i sem…
Nebyl by to ovšem Grass, kdyby v jeho próze nebyl ještě jiný, skrytější druhý plán, kdyby sem nepronikala současnost: totiž lehce ironický obraz známé Skupiny 47, jejímž byl Grass členem a která se poprvé sešla tři sta let po fiktivním setkání básníků v Grassově povídce, a sice v roce 1947. Z iniciativy Hanse Wernera Richtera, jemuž je Setkání v Telgte věnováno, se Skupina 47 scházela každoročně na různých místech Německa i v zahraničí až do roku 1967. Literáti si na setkáních předčítali svá díla, kritizovali je a diskutovali o nich. A přesně tak činí sedmnáct barokních německých básníků v Telgte v roce 1647. Přidají se k nim i dva hudební skladatelé, mezi nimi slavný Heinrich Schütz, a jeden teoretik a filolog. Všichni kromě jednoho zde vystupují pod svými jmény, ale Grass je obdařil i vlastnostmi některých členů Skupiny 47 (například Hans Werner Richter je vyobrazen jako Simon Dach), takže dobová kritika ráda hádala, kdo je kdo v Grassově povídce. Pouze slavný Grimmelshausen, autor pikareskních románů Dobrodružný Simplicius Simplicissimus a Poběhlice Kuráž, zde vystupuje pod jménem Gelnhausen nebo pod přezdívkou Stoffel. Kuráž, to je zase původem česká hostinská Libuška, která se o básníky stará. Ti se přou o poezii, předčítají, hádají se, jedí, pijí a někteří z nich se i nezávazně milují se služkami z hostince.
Celé je to rozkošně napsané, Grass se tentokrát drží na uzdě a není tu jeho obvyklé stylistické a jazykové obžerství, v němž se čtenář někdy ztrácí, naopak, tady je vše přehlednější, poklidnější, doplněno autorovými ilustracemi. Vypravěč je záhadně vševědoucí, ví totiž nejen o tom, co se událo v roce 1647, ale i to, co se děje o tři sta let později („Včera bude to, co zítra už bylo.“).

puml
20.12.2022 4 z 5

Posmoderně laděná povídka nebo spíš novela, nebo spíš protokol-zápis ze schůze jedné rozverné skupinky barokních literátů na konci Třicetileté války. Stylově bravurní a je to taková etuda o psaní a pocta německým barokním autorům s přesahem do současnosti. Tou povídkou-novelou prosvítá i autorova poválečná (po 2. sv. válce) současnost. Ale jak je to stylisticky mistrné, jak jsou ty věty cizelované, plné ironie a humoru, tak se to časem stává dosti monotónním a nudným čtivem. Dávám slabé 4 hvězdy, a to především za skvělý překlad; taky si myslím, že z těch postmoderních literárních experimentů je tohle určitě to lepší. Rafinovaná hra se čtenářem, určitě, ale pro mě hra poněkud upovídaná a trochu moc protokolární, jako zápis z jednání, což ostatně také je. Kdo má rád texty plné aluzí a skrytých náznaků a vyzná se trochu v německé barokní literatuře (a taky v té po roce 1945), tak si určitě přijde na své. Žel takových čtenářů asi moc nebude, ale jinak je to další pěkný příspěvek do téhle skvělé edice spisů GG nakladatelství Atlantis.

německá literatura

Günter Grass