Setba z vesmíru

Setba z vesmíru https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/67773/setba-z-vesmiru-67773.jpg 4 50 6

Tajemné podzemí v Ekvadoru. Stopy a plány mimozemských civilizací. Autor opět pochybuje o obvyklých vysvětleních tajemných dějů i obrazů.

Literatura světová , Cestopisy a místopisy , Záhady

Vydáno: , Svoboda-Libertas

Aussaat und Kosmos , 1972

LuiCJ
LuiCJ
11.03.2019 3 z 5

Už v poradí tretia kniha od švajčiarskeho spisovateľa Ericha von Dänikena. Opäť ide o iné dielo, než predošlé dve.
V prvých dvoch kapitolách "rozpráva" o svojej expedícii do údajných jaskýň známych pod názvom Cueva de los Tayos v dnešnom Ekvádore a Peru. Mal ho tam zobrať ich objaviteľ, Juan Moricz. Zmieňuje sa o aj obrovskom množstve artefaktov, ktoré tam boli Moriczom nájdené. Kovové platne, amulety, zlaté dosky, sošky, disky atď. Tu však nastáva problém. Von Däniken tiež považuje objav tohto, údajne umelého tunelového systému za najväčší od objavenia Tróje. Tiež tvrdí, že to má nejakú spojitosť s mimozemskými návštevníkmi. V rozprávaní sa tiež spomína Otec Crespi, kňaz "poverený" Vatikánom práve na archeologický výskum a úschovu týchto zlatých predmetov. Ten sa má tiež stretnúť s von Dänikenom. Je však viac než pravdepodobné, že takmer celá kapitola Zlato bohov nie je pravdivá.
Teraz by som rád citoval časť článku z Wikipédie:
Moricz nemeckému týždenníku Der Spiegel neskôr povedal, že sa žiadna expedícia neskutočnila. Všetky opisy predmetov majú pôvod v "dlhej konverzácii". Fotografie v knihe sú udajne tiež podvod. Počas rozhovoru v roku 1974 von Däniken tvrdil, že v tuneloch skutočne videl knižnicu a artefakty, ale prikrášlil niektoré aspekty príbehu, aby bol zaujímavejší. "V nemčine hovoríme, že spisovateľ, ak nepíše čistú vedu, môže používať nejaké dramaturgische Effekte - niektoré divadelné efekty," povedal. "A to presne som urobil." O štyri roky neskôr priznal, že nikdy nebol v Cueva de los Tayos a celé jaskynné dobrodružstvo si vymyslel. Geológ nenašiel žiadny dôkaz umelých tunelov v oblasti. Zlaté artefakty otca Crespiho, podľa archeologického poradcu Der Spiegel, boli väčšinou mosadzné imitácie predávané lokálne ako turistické suveníry.

A teraz, kde je pravda?
V tomto prípade sa prikláňam na "stranu" Wikipédie. Áno, Cueva de los Tayos existuje. Otec Crespi bol tiež skutočný a aj spomínané "artefakty" mohli existovať. Ide tu hlavne o to, ako von Däniken narába s informáciami a s tým čo sa na svojich cestách dozvedel. O týchto ekvádorských jaskyniach sa na internete nedostanete k toľkým dôveryhodným informáciám ako napríklad o spomínanej Tróji. Ak mám byť úprimný, zlaté dosky, predmety, tabule a sošky na fotografiách v knihe mi veľmi nepripadajú ako artefakty nejakej neznámej civilizácie. Síce sa nepodobajú na žiadnu doteraz objavenú kultúru, to ešte neznamená, že v tom musia mať prsty mimozemské bytosti. Je dosť možné, že ich vytvoril človek za účelom zisku, pomiatnutia archeologickej spoločnosti. Do jaskýň ich potom mohol niekto dať a "čakať" kým sa na to nalepí niekto ako Erich von Däniken. Všetko to vyzerá veľmi záhadne, zaujímavo, tajomne. No vôbec to tak nemusí byť. A teda, ako máme veriť von Dänikenovi, že si nevymýšľal aj pri ostatných jeho cestách? Zostáva dúfať. Seek truth.

Ďalej sa v knihe špekuluje o témach ako napríklad vojny vo vesmíre, odkazy v textoch na boje medzi bohmi, pátranie po protokoloch z Bajan Kara Ula či operácia lebky 2000 rokov pred n. l. Súhlasím, že sa treba pozrieť na veci z rôznych pohľadov. No podstatné je hľadať SKUTOČNÚ pravdu. Nenechať sa zmiasť len jedným zdrojom. Keď sa tak nad tým zamyslím, pre nevzdelaného čitateľa je táto kniha celkom nebezpečná. Pýta sa a odpovedá na určité otázky, o ktorých by mal mať človek prehľad aby si vedel vytvoriť vlastný názor.

Zhrnul by som to takto: Kniha je napísaná veľmi pútavou formou. Snaží sa čitateľa úplne vtiahnuť do diania a nepriamo presvedčiť o dávnych návštevách mimozemských bytostí. Veľa informáci je nepravdivých, no aj napriek tomu znejú zaujímavo. Tu je práve to nebezpečie. Človek uverí niečomu čo nie je pravda a s najväčšou pravdepodobnosťou to bude ďalej šíriť. Každý by mal byť opatrný a dozvedieť sa o danej téme čo najviac a z viacerých zdrojov. Utvoriť si celkom vlastný názor nie je vždy ľahké.

ivettfox
ivettfox
13.11.2015 4 z 5

Nejzajimavejsi je pro mne asi konec knihy :)

Terva
Terva
04.06.2015 5 z 5

Tahle kniha se někde zatoulala. V Čechách vyšla pod názvem Setba z Vesmíru. A je to unikátní kniha o všem možném, co kdy v minulosti létalo a to nejen na naší planetě, ale i do vesmíru.

dr.jacoby
dr.jacoby
04.10.2014 3 z 5

V poradí tretia kniha Ericha von Dänikena.

matesatan
matesatan
02.06.2014 5 z 5

naprosto bombový daniken je super mám rád jeho teorie je tohrozně na zamyšlenou a hlvně se toho hodně mohlo stát je to geniální

Dandulka
Dandulka
10.03.2012 5 z 5

Zajímavé čtení, které nutí k zamyšlení.....

záhady

Kniha Setba z vesmíru je v