Sestry B.

Sestry B. https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/294096/mid_sestry-b-nON-294096.jpg 4 117 40

Novela Sestry B. zachycuje nejen dramatické zvraty života herečky Lídy Baarové včetně jejího vztahu s Josefem Goebbelsem, ale hlavně problém její odpovědnosti a viny za osud mladší sestry Zorky Janů. Ta kvůli Lídě Baarové spáchala v roce 1946 sebevraždu. Zorka neunesla, že ji její herečtí kolegové po druhé světové válce odmítli jakožto „sestru nacistické kolaborantky Baarové“ vpustit do divadla. Kniha zachycuje klíčové okamžiky vztahu obou sester, jejichž osudy se stále více rozcházely, ale i tragický dopad historických událostí na život jednotlivců.... celý text

vladkavl
03.02.2021 5 z 5

Krásný příběh plný naivity, ženskosti. co vše je člověk schopen udělat pro slávu a luxus. V pozadí sestra která žila jen ve stínu.

Starmoon
02.01.2021 5 z 5

Fascinujúci príbeh dvoch sestier, ktoré zničili ich najväčšie slabiny: Lídu príliš vysoké, Zorku príliš nízke sebavedomie. Toto románové podanie je strhujúce, doslova láka otáčať stránku za stránkou, prežívať všetko s hlavnými postavami. Autorka má naozaj talent.

Pre mňa ako veriacu zároveň jeden z milióna dôkazov, že držať sa Boha a Desatora je najlepší návod na šťastie. Škoda, že tieto talentované a sympatické sestry to nevedeli.

ještěrka38
18.05.2020 4 z 5

Příběh jsem znala, ale psáno jako beletrie to bylo taky zajímavé a velmi pěkné čtení. Doporučuji. :-)

akinomV
28.12.2018 4 z 5

Knihu jsem přímo hltala i když v ní bylo jen málo pro mě nového. I tak jsem si ráda přečetla více o sestře Zorce a jak už tu bylo řečeno, škoda, že tam o ní nebylo víc. Po přečtení Miloš Havel - český filmový magnát jsem se ráda vrátila do stejné doby a prostředí a viděla vše zase z jiného úhlu pohledu. Určitě stojí za přečtení.

hanča34
31.12.2017 5 z 5

Velmi působivé. Poznala jsem paní Štráfeldovou osobně a velmi mně zaujala. Budu číst další její knihy.

medlovice
26.09.2017 5 z 5

Výborné , výborné. Energické, čtivé, děj má spád a letí . Jejich osudy znám. vím jak to dopadne ale možná právě proto nemohu přestat číst. Tolik přeju Zorce ještě trochu života, trochu lásky, trochu vzduchu k dýchání, protože snad jiného nic polkla, jen aby byla štíhlá.
Diktatura krásy a znamení doby , opravdu za to všechno mohla jen a jen Lída? To ona řekla Zorce zhubni a nastartovala její anorexii ? A nebo matka ,která si léčila svoje mindráky a nenaplněné sny? Snad otec, tak trochu slaboch ? A budeme jednou i my soudit dnešní herce za to jak podlézají dnešním náckům ? Krásný obal krásná kniha, osud který bolí .

Jana283
30.08.2017 2 z 5

Svezlo se na momentální vlně zájmu a nepřineslo nic nového. Takový kompilát.

Catherine
12.08.2017 5 z 5

Nejsem fanda ani jedné z těchto hereček, přiznám se že ani načteno o nich nic nemám. Ale způsob jakým píše paní Štráfeldová je mi velmi sympatický , jak vám dokáže citlivým a čtivým způsobem podat příběhy je pro mě prostě dokonalý. Žádná její kniha mě zatím nezklamala, ale z této jsem byla opravdu unešena a přečetla jsem jí jedním dechem.

ritz
01.06.2017 5 z 5

Velice pěkně a čtivě napsaný příběh dvou hereckých sester, jejichž osud si s nima oběma bohužel nepěkně zahrál.

zoew
12.05.2017 4 z 5

Smutný příběh nešťastné labilní Zorky a naivní až hloupoučké Lídy. Napsáno velmi čtivě.

kristyna4415
27.04.2017 5 z 5

Krásně napsané

bookcase
21.04.2017 5 z 5

Některé věci jsou vylíčeny přesně jako ve filmu F. Renče, něco nového jsem se i dozvěděla - třeba že F. Kožík byl spolu s dalšími spisovateli a novináři v Katyni. Co se týče sester B. - Lída byla vylíčená jako sobecká a sebestředná, což ji činilo dost nesympatickou, byť mi jí bylo i líto - hloupá, naivní husička. /Nebo ne? ;-)/ Víc sympatií měla určitě Zorka a otec.

kadgam
04.04.2017 3 z 5

Knihu som čítala po filme p. Renča. Žiadne iné vedomosti o sestrách som nemala iba sa teraz rozpamätávam na niektoré staršie filmy, v ktorých jedna z nich hrala. Kniha neide veľmi do hĺbky, popisuje konanie sestier B., ich rodiny. Vyzerá to, že kým Lída bola veľmi silná osobnosť, ktorú príkoria života nezlomili tak ľahko, jej sestra bola jej pravý opak.
Kniha sa dobre čítala, ale trochu mi vadil štýl písania autorky.

lapagerie
24.03.2017 3 z 5

Ztotožnila bych se s komentářem uživatelky Orinka3. O Lídě Baarové se nelze dozvědět nic nového - tedy, pokud o ní čtenář něco ví). Zaujaly mě píše pasáže, týkající se Zorky. Jemná duše, která nemohla přežít.

orinka3
03.02.2017 3 z 5

Respektuji básnickou licenci autorky, kniha se dobře čte a neodporuje ničemu, co jsem se o Lídě Baarové dosud dověděla. Její sestra Zorka byla možná tragičtější postava, než její slavnější sestra.

Nekťa
04.07.2016 5 z 5

Mně se knížka líbila. Paní Štráfeldová píše dobře a příběh obou sester popsala s citem. Je logické, že románové ztvárnění života Lídy a Zorky se bude opírat o již známé zdroje, proto moc nechápu předchozí negativní komentáře. Každé ze sester je věnován přibližně stejný prostor a spoustu věcí se čtenáři dozví i o jejich rodině či přátelích. Autorka nás čtivě provádí životem obou hereček od dob jejich dospívání až do tragického konce každé z nich.

sadlo
12.06.2016

Tato kniha má smůlu, že vyšla před dvěma nedávno promítanými filmy. Od režisérů Třeštíkové a Renče. Na filmu /F.Renč/ mne zaujaly pouze kostýmy. Četla jsem knihu od pana S. Motla, tak mne život a osudy L. Baarové byly známé. Film pana Renče na mne zapůsobil jako líbivá love story. Goebbels může být u mladé generace považován za lidského člověka, u kterého není přece možné, aby byl tak zlý, jak svědčí dějiny.
Ale Sestry mne zaujaly. Kniha je čtivá, zaujme. O Zorce se dozvíme dost, pokud vím, paní Štráfeldová než napíše knihu, bádá v archivech, staví na faktech.Svědčí o tom výborné knihy Guláš pro Masaryka a Trestankyně.

ciele
05.06.2016 3 z 5

Nelze jinak, než souhlasit s předchozími komentáři. Ten, kdo má načtené knihy o Lídě Baarové, bude jistě zklamán. Trochu mě mrzí, že se kniha tak málo zaobírá Zorkou, ač by člověk dle názvu čekal něco jiného.

květáček
28.05.2016 3 z 5

Souhlasím s předešlým komentářem, opravdu opsáno z článků novin, knih a časopisů. Paní Štráfeldovou mám ráda, ale tato kniha mě opravdu velmi zklamala! :(

ClariceL.
18.05.2016 3 z 5

Vyprávění v rychlém sledu přibližuje některé důležité okamžiky ze života Lídy Baarové, ale mně se kniha celkově moc nelíbila.Obsahuje známé citace a pasáže z jiných knih o Baarové , na některých místech se dá pochybovat.Připadá mi hodně chudá.