Sestřelen

Sestřelen https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/88302/bmid_sestrelen-nEl-88302.jpg 5 290 48

Tato kniha je první z mnoha proslulých děl generála Františka Fajtla, předního československého válečného stíhače, známého autora literatury faktu a leteckých memoárů. Líčí v ní svůj vlastní dramatický příběh, kdy se mu při bojích nad Francií podařilo s těžce poškozeným spitfirem přistát a za velkých strastí projít okupovanou zemí. Byl zatčen až ve Španělsku, internován v koncentračním táboru, ale ani tam se nevzdal. Kniha obsahuje 16 stran dobových fotografií.... celý text

Winster
09.08.2023 5 z 5

Musím říci, že jsem byl mile překvapen tím, jak poutavě dokázal F.F psát nejen o vzdušných soubojích, ale i o strastiplném putování přes Francii a jeho život v koncentračním táboře ve Španělsku. Osobně jsem byl velice obohacen o informace "jak to vlastně bylo s tím, jak se piloti dostávali zpět do Anglie. Myslel, jsem si že šlo o to utéci Němcům a pak už šlo vše hladce, ale chyba lávky...politikaření a průtahy celou záležitost ještě protahovali. Myslím, si že i F.F měl ještě výhodu, že disponoval dobrými jazykovými znalostmi francouzštiny a angličtiny a že ho sestřelili v hodnosti majora. Knížka je hrozně pěkně čtivá a otvírá nám nové pohledy na utrpení sestřelených letců po celou cestu návratu do Anglie. Trošku mi jen bylo líto, že ostatní se kterými se setkával v průběhu zajetí, neprojevovali takovou radost, že se československému majorovi z RAF podařilo přežít a utéct. Trošku mě mrzelo, že tam to veselí z přežití a návratu není takové, jak jsme ho po letech cítil z knihy já. Děkuji Vám pane Fajtle.

R47
16.01.2023 4 z 5

Tak nevím. Možná mě ten název měl varovat. Ale stejně jsem čekal něco trochu jiného. Čekal jsem popisy leteckých bitev apod. Ale ono je to skutečně o Fajtlově sestřelení a o tom, jak postupně unikal z okupovaných území. Asi díky téhle knize se z Fajtla stala taková legenda. Určitě vás stejně jako mě překvapí, s jakou lehkostí bere hlavní hrdina všechny nesnáze a těžkosti, jako by to byla jen hra. Zapomeňte na nějaké existenciální pocity, strach, vykořeněnost a boj o holý život. Tohle je příběh Jamese Bonda, kde dojde na souboj v oblacích, přestřelky na zemi, útěk, ukrývání, převleky, dobré jídlo a pití. Já se vlastně hrozně bavil jak u skutečně oddychové knížky a musíte si pořád říkat, že je to skutečný příběh a že byla válka a že to asi bylo všechno trošílinku jinak. Každopádně ale dobré čtivo.

PanPredseda
14.11.2022 5 z 5

S trochou nadsázky bych knize mohl dát podtitul Uprchlíkův průvodce po Francii (a Španělsku). Popisů leteckých soubojů v knize není mnoho (ovšem na začátku je ten, který se stal panu Fajtlovi "osudným"), místo tohoto "denního chleba" stíhacího letce pan Fajtl popisuje dobrodružství pro něj nové, útěk před Němci po sestřelení a nouzovém přistání. Střídají se epizody, kdy se čtenář strachuje o jeho osud, kdy doslova prožívá jeho bolest, s epizodami, kdy se mu dostane pomoci od dobrých lidí a dokonce i trochou romantiky. Knihu jsem přečetl za víkend, prostě jsem potřeboval vědět, jak to dopadne (přestože osudy pana Fajtla znám, takže jsem věděl, že dobře).
---
Přečteno v rámci Čtenářské výzvy 2022, téma Kniha, jejíž hlavní hrdina pije kávu. K navázání konverzace se pan Fajtl na útěku ptá, zda mu dají vodu k pití, otázka na kávu se často také objevuje. Příznačné je, že mu ji dají častěji lidé z chudších vrstev (pokud ji mají)...

Doubravka1975
07.11.2022 5 z 5

OBDIVUHODNÉ.....jak člověk, tak události zde popsané.
Doporučuji úplně všem.!!!

jan.para
13.09.2022 5 z 5

Asi ty nejlepší vzpomínky našich vojáků na 2. světovou válku. Naprosto jasné a srozumitelné vypravování Františka Fajtla a jeho neskutečný výkon při útěku po sestřelu přes celou Francii do Španělska a přes Gibraltar zpět do Anglie. Z knihy jsem si odnesl to, že se člověk nemá nikdy vzdávat a vše zlé se nakonec v dobré obrátí.

zdenaR
12.07.2022 4 z 5

Velmi pěkný poslech v podání pana Ornesta - umocnil vlastní obsah knihy.

Svatoboj
28.05.2022 5 z 5

Neuvěřitelné...

slunicko1958
21.03.2022 5 z 5

"Podařil se ti, Frantíku, stejně kousek..." (str. 184). Tak vyslovil své uznání F. Fajtlovi po jeho úspěšném návratu k posádce nadporučík Josef Hybler.
Troufám si říct, že se panu generálovi podařila i tato knížka. Deníkové záznamy událostí, pocitů a postřehů se čtou moc pěkně. Ani chvilku jsem se nenudila. Obdivovala jsem nejen statečnost pouze třicetiletého (!) letce, ale i morální sílu a gentlemanství opravdového muže.

DuncanIdaho
08.01.2022 5 z 5

Tato kniha je o tom, že se nemá nic vzdát. I velké strádání může skončit dobře. V těžkých chvílích potřebuje člověk i trochu toho štěstí a to pan Fajtl měl. Měl štěstí, že většinou narazil na lidi, kteří mu při cestě na svobodu pomohli, alespoň tím, že nic neřekli.

evineckY
06.04.2021

Je mi smutno z toho, jak se u nás provolává sláva všem těm, kteří si to nezaslouží a na opravdové hrdiny, kteří bojovali a umírali za naši zem se plive. Ne, je mi špatně z toho že vrahům a těm, kteří bombardovali domy a továrny se rozdávají medaile. Naši rodiče a prarodiče, kteří zažili válku, už slyšet nebudou a tak pravda zanikne v prachu, který na ní padá a jsou slyšet jen ti, kteří by měli být zticha. Pravda, která má tři úhly pohledu...

Lo3ce
25.03.2021 5 z 5

Zase tak málo hodnocení, tak málo komentářů u knihy, která by měla být "povinnou" četbou. Vždycky, když čtu nebo slyším o hrdinství těchto mladých mužů a uvědomím si, jak pak byli po zásluze "odměněni", chce se mi brečet. Tahle knížka popisuje jen takovou epizodku jednoho letce, člověk ale zírá, co byl ochoten podstoupit pro svůj návrat do boje (skoro jako Bílý Bim, Černé Ucho). A Pan Fajtl má i hezký sloh. Moc pěkně se četlo i o pomoci francouzských civilistů.

Hermiona419
28.02.2021 5 z 5

Nádherná kniha o úžasném a obdivuhodném člověku! Doporučuji!

walin
24.01.2021 4 z 5

Velmi dobrá knížka. Nesmírně obdivuji pana Fajtla a samozřejmě i všechny jeho kolegy. Jeho příběh je vyprávěn poutavě a z každé situace je vidět jak morální člověk to byl. Taky někteří lidé, které po cestě potkal zaslouží obdiv.

Sklíčko
16.12.2020 5 z 5

Jen jsem tiše žasl nad tím,co si museli tito lidé zažít. Dnes už chlapi nemají k...e.

milary
13.11.2020 5 z 5

Trochu jsem se bála, že nebudu moct hodnotit. Odvaha, postoje, charakter a - hvězdičky..? Co s nimi? Co s nimi, pokud ta knížka - a ty my zde "hodnotíme" - se mi nebude zdát dost dobrá? Je špetka lidí, kterým bych vděčně třeba jen "zavázala střevíc". Ale co když ta knížka..?
Nemusela jsem se bát. K tomu VŠEMU pan Fajtl ještě uměl psát. Poutavě, střídmě, nezatrpkle. Níže kdosi trefně vystihl; nebýt to podle skutečnosti, byl by to skvělý dobrodružný román. Nelze než souhlasit.
Četl pan Ornest. Poutavě, střídmě. Noblesně. Hodilo se to.

Tyquick2
30.10.2020 5 z 5

Taky jsem si poslechl jako audioknihu a byla vůbec první, co jsem opravdu vnímal! Hlas pana Ornesta působí velmi mile a "mazácky". Opravdu pěkný poslech krásné knihy. Děkuji!

icewind
10.09.2020 5 z 5

Měl jsem k dispozici jako audioknihu, které zrovna moc nevyhledávám, nedokážu se při poslechu na děj správně soustředit ovšem tohle byla asi nějaká vyjímka....nejspíš kombinace někdy až neuvěřitelně dobrodružného děje, úcty a respektu, který chovám k lidem, kteří byli ochotni opakovaně vsadit svůj život v loterii boje proti zlu a nesvobodě a podání četby hlasem p. Ornesta, způsobila, že jsem tenhle příběh během dvou dnů s velkou chutí doslova zhltnul. Nemám moc co dodat, snad jen dodatečně poděkovat za to, co p. Fajtl a jiní pro naši zem udělali.

mareksevc
04.09.2020 5 z 5

oddychové

Šnek86
12.08.2020 4 z 5

Působivý příběh československého válečného hrdiny a letce RAF po jeho sestřelení ve Francii. Jeho následné putování přes Španělsko zpět do Anglie. Velké poznávání charakterů a povah lidí v období války. Vojenské přátelství, touha po svobodě a spravedlnosti. Čest jeho památce.

Killingjoke
02.06.2020 5 z 5

Českoslovenští váleční stíhači z období 2.SV války pro mne byli odmala skuteční hrdinové, jenž bez přemýšlení obětovali vlastní bezpečnost a vlastně bezpečnost svých blízkých a nasadili svůj život za ideál a lásku k vlasti. Jedním z těchto lidí byl i letecký stíhač, hrdina jak západní tak východní fronty, generálporučík František Fajtl. Jeho jméno jistě netřeba představovat nikomu. Voják z povolání, letec, který před postupujícími hitlerovskými vojsky uprchl přes Polsko a Francii do Británie, aby se zde stal součástí slavné RAF. Zde absolvoval spoustu leteckých soubojů a při jednom takovém byl sestřelen nepřátelským stíhačem. Kniha tak popisuje jeho cestu skrze Francii a španělský koncentrační tábor zpět do Británie. Více než-li o leteckých soubojích je to příběh o přežití na nepřátelském území a studie charakterů civilního obyvatelstva, jejich sklonům k odboji či naopak kolaboraci. Kdo čeká spoustu leteckých soubojů bude zklamán, co ale se ale dá čekat od knížky nazvané „Sestřelen“?

O válečných letcích jsem kdysi díky dědovi četl hodně, ale to už je dávno. Dlouho jsem o válečných pilotech nečetl nic, letos však prožívám osobní renesanci zájmu o válečnou literaturu, tedy i o válečné piloty. Po prvních pár stránkách jsem si byl jist, že jsem tuhle knížku četl už kdysi, ale to vůbec nevadí. Znovu jsem si vychutnal příběh, který psala historie a ruka skutečného válečného stíhače generálporučíka Fajtla, jehož jméno by nemělo být nikdy zapomenuto a mělo by sloužit jako vzor skutečného hrdinství a vlastenectví, oproštěných od politikaření a mocenských zájmů. Ač je styl vyprávění občas trošku faktický a jde poznat, že jej nevypráví romanopisec z povolání, nemám knížce vlastně co vytknout. Bylo to skvělé čtení! Znovu už na tuhle knížku určitě nezapomenu a rád se k ní začas zase vrátím.