Ďáblova pečeť

Ďáblova pečeť https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/307636/bmid_dablova-pecet-4Oa-307636.jpg 4 51 17

Sestra Fidelma série

Jak už čtenáři, kteří se pravidelně setkávají s příběhy sestry Fidelmy, zasazenými do Irska sedmého století, vědí, jsou romány anglického autora Petera Tremaynea vyprávěním, v němž se prolíná dobrodružství s pohledem na tehdejší život i spory, jež s sebou přinášelo šířící se křesťanství ve světě, jež si zachovávalo mnohé z pohanských dob. I v románu Ďáblova pečeť stojí Fidelma s Eadulfem před nevysvětlitelnými událostmi a podivnými zločiny, které jako by neměly logiku. Jak pospojovat jednotlivé nitky? Kdo mluví pravdu a kdo se skrývá za lež a proč? A jsou lidé skutečně těmi, za něž se prohlašují? Autor po celý příběh neustále překvapuje nečekanými zvraty a nápady ve spletitém případu zrady a nenávisti, aby se čtenář nemohl dočkat, až otočí na novou stránku.... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi , Historické romány

Vydáno: , Vyšehrad

The Devil's Seal , 2014

hanzmb
25.02.2024 5 z 5

Dostal jsem přesně to, v co jsem doufal. Bezvadný historický příběh z Irska 7. století, plný zajímavých dobových reálií. Navíc okořeněný komplikovanou krimi zápletkou a jejím postupným odhalováním sestrou Fidelmou. Navíc se tentokrát neztrácel čas neustálým cestováním. Tyto irské reálie se mi nikdy neomrzí. A už se těším na příštích 11 dílů ( snad se těch posledních 6 taky přeloží).

Luigi1
25.05.2023 5 z 5

Velice pěkně napsané i s pěknou zápletkou

Eicherik
14.02.2021 5 z 5

Nejprve to negativní. Případ je opět velmi překombinovaný a pachatel postupoval na můj vkus moc komplikovaně. Tentokrát ale pozitiva převládají. Líbí se mi, že se drtivá většina příběhu odehrává na Cashelském hradě a zbytečně se necestuje. Nejlépe hodnotím moment, kdy se na hradě odehraje první vražda a hradní osazenstvo s nervozitou očekává příjezd církevní delegace o jejímž poslání nemají žádné tušení. Velmi jsem si také užil ty náboženské rozpravy, které vždy náležitě ocením. Ďáblovu pečeť považuji za jeden z lepších dílů této série.

konicekbily
07.06.2020 5 z 5

Dostal jsem, co jsem očekával po přečtení úvodních dílů: skvěle popsané historické prostředí, výborná zápletka a dokonalé závěrečné vysvětlení. Složitost názvů a množství míst, kde se příběh odehrává mi nevadí, neboť předpokládám, že tyto souvislosti jsou určeny pro čtenáře z britských ostrovů k prohloubení jejich znalostí. Dávám si za úkol přečíst další knihy této řady.

Aymira
22.02.2019 3 z 5

Ze začátku jsem se horko těžko prokousávala složitými irskými jmény, ale kupodivu to na plynulost čtení nemělo moc vliv. Bavit mě však kniha začala až zhruba v polovině. Potěšil mě fakt, že i přes velké množství mrtvých se příběh nezamotával a dala se krásně držet nit. Rozuzlení jsem rozhodně nečekala, ale postava vraha ve mně nevyvolala žádnou emotivní reakci, proto se uchyluji k průměrnému hodnocení.

wooloong
21.07.2018 4 z 5

Jeden z těch lepších příběhů, kde je hezky na konci odhalen viník a vysvětlena jeho motivace i všechny ostatní záhadné události, které děj provázely. Poněkud mě zaskočilo, že někdo mohl v domku apatykáře v 7. století rozbít v okně skleněnou výplň. Irští skláři zřejmě předběhli dobu o pěkných pár století. Souhlasím s elizabeth_ba, že Fidelmě a Eadulfovi hrozí smrt pádem předmětu z výšky dost často, ale naštěstí už mají ty úskoky stranou dobře nacvičené, a tak se jistě dočkáme dalších pokračování jejich příběhu.

jaja1989
05.03.2018 3 z 5

Podle mě se tato kniha autorovi nepovedla.Mám Fidelmu ráda, ale tady bylo moc náboženských témat, která mi moc neřekla a ani mě nebavila.Prostě umí to i líp.

Hasali
19.07.2017 2 z 5

Moje první - a musím hned napsat že i poslední - setkání s Fidelmou.... mně se knížka četla velmi ztuha, a nakonec jsem ani nebyla nějak moc chtivá zjistit, kdo za všemi vraždami je... zpočátku jsem se těžko prolouskávala jmény, pak místopisem (kdo odkud jel, kam jel, kdo se s kým kde setkal...) a ty politické a náboženské rozpravy - ty jsem už přeskakovala úplně. No, nakonec dočetla, ale... dvě hvězdy: za kousek pro mě nové historie a ta druhá... no úplný propadák to taky není.

čef
27.05.2017 5 z 5

Protože knihu napsal renomovaný historik věřím a žasnu, že ještě více odlehlé Irsko než Čechy mělo kulturu o tolik vyspělejší než byla u nás ještě o staletí později. Příběh má samozřejmě i zajímavou detektivní zápletku s mnoha odhalenými vraždami, tak jak je to u sestry Fidelmy zvykem. Špica pro čtenáře historických detektivek, pokud překonají věty jako "požádal tehdy Cumménea, opata z I-Shony, aby mu poslal opis díla od Mo Sinu maccu Mina z Beannchoiru". Ale nebojte - rčení jako "nam et ipsa scientia potestas est" jsou řádně vysvětleny!

orinka3
28.04.2017 2 z 5

Jelikož se naprosto ztrácím ve jménech a po pár stránkách nevím, kdo je vlastně kdo, je to tam samé Ó a Ú :) ... je to pro mě nestravitelné. Tuto historickou detektivku s radostí přenechám těm šťastným, kdo se ve změti cizích jmen vyznají.

Iki1
30.01.2017 2 z 5

Historická detektivka nás zavádí do Irska. Odehrává se v počátcích křesťanství. Hlavní postavou je advokátka Fidelma, která objasňuje za pomoci svého manžela Eadulfa sérii vražd. Přímo se nabízí srovnání s českým autorem Vlastimilem Vondruškou, i když ten se zabývá středověkem. Osobně historii Irska na rozdíl od českých zemí neznám, proto pro mě byla kniha z větší části nesrozumitelná. Dějová linka vlastního pátrání byla totiž zanesena balastem historických jmen, událostí a zvyků. Na vlastní rozuzlení jsem se tak víceméně těšil. Na čtenáře totiž čeká zhruba na posledních padesáti stranách.

zuzana2599
05.01.2017 5 z 5

Bylo to moje první setkání se sestrou Fidelmou a určitě nikoho nepřekvapí, že jsem si ji hned oblíbila. Je to velmi kvalitní historická detektivka, z knihy je znát, že autor je historik, odborník na irské právo, což zužitkoval v beletrii. První třetinu knihy jsem se trošku musela vypořádat s irskými jmény, ale pak už se detektivka četla "sama". Určitě zase ráda "zabrousím" do starého Irska a přečtu si další případ sestry Fidelmy.

Keddie
24.11.2016 5 z 5

Přece jen trochu netradiční díl. V podstatě až do konce knihy jsem ani netušil, co bylo motivem všech vražd, kterých se tedy odehrálo požehnaně. Teprve v druhé půli se začaly objevovat nejasné náznaky, které Fidelma shrnula v samém závěru knihy. Nejvíc mne ale drtí místopisná jména. Udržet všechny v paměti je pro mě nadlidský výkon. Přesto je kniha opět perfektní a vřele doporučuji.

Selinute
13.11.2016 5 z 5

Luxusní detektivní počtení.
Všichni, kdo si oblíbili sestru Fidelmu a její skvělé dedukční vlastosti stejně jako já, určitě budou opět nanejvýš spokojeni. Tremayne - to je pro mě vždy pohoda, relax a příjemný odpočinek.

Ulala
30.10.2016 5 z 5

Každý další díl příběhu o dálaigh Fidelmě mně uchvacuje víc. Zápletka, kterou autor rozvíjí mi připadá pouze jako stafáž pro historická data o době, ve kterém se příběh odvíjí. Spojení historie a detektivky v podání autora je skvělé. Jsem ráda, že tento díl je zasazen do Caschelu a ukazuje život v zámku krále, život Fidelmy a její rodiny a samozřejmě spory, které se odvíjely při prosazování katolicismu v Irsku. Pevně doufám, že autor bude v příbězích pokračovat. Vřele doporučuji všem, kdo se chce něco o Irsku kolem roku 670 dozvědět a kdo má rád dobré detektivky.

iška
16.10.2016 5 z 5

Sestra Fidelma prostě patří k mým oblíbenkyním. V tomto příběhu je o něco více informací o náboženských sporech dané doby. Ale v žádném případě to nebere na spádu knihy a čtenář má opět o čem přemýšlet.

elizabeth_ba
10.10.2016 5 z 5

Stále stejně napínavé a promyšlené a stále se od toho člověk nedokáže odtrhnout, dokud to nepřečte.

Zajímavé je, že v téměř každém díle Eadulfovi nebo Fidelmě (a dost často oběma) spadne něco na hlavu... Odlišnost od ostatních v dlouhé řadě vyprávění o irské právničce a jejím anglo-saském manželovi nacházím v tom, že tentokrát oba téměř nevytáhli paty z Cashelu... Příběh o delegaci z Říma, kdy ani my (ani zúčastnění v Irsku na Colgúově hradě) až téměř do konce nevíme, co chce a proč přijela, podle mě není úplně jednoduché čtení a už vůbec ne vhodné jako začátek příběhů o dobrodružstvích svéhlavé Irky (to je moje reakce na komentáře čtenářů nade mnou, kteří čtení knih o Fidelmě zabalili, protože začali právě touhle).

Pachatele jsem odhalila přesně v tu chvíli, kdy Fidelma odkryla všechny indície, což znamená celkem pozdě. Ačkoli si v závěru (poté co se různé osoby ne vždy úplně dobrovolně odebraly do rozličných míst - zpátky do Říma, na opuštěné ostrovy ba i do anglosaského nebe) král Colgú, princezna Fidelma i opat Ségdae docela oddechli, dopadlo to (už poněkolikáté) docela blbě, obzvláště, když jsem si po dočtení zběžně proběhla předchozí příběhy (od Eadulfova obvinění ve Fearně) a uvědomila si, kde všude jim pomohl ten, na němž musel Eadulf prokázat své nesporné lékařské umění, aby mu zachránil život (on skutečně není takový trouba, jak se tady někdy objevuje v několika komentářích, naposledy u Rubáš pro arcibiskupa). Radostné události jsme se na konci zase nedočkali, přesto je to zase plný počet a (zřejmě právě proto) napjatě očekávám nové tři příběhy (dva už jsou v Anglii vydané a jeden plánován na rok 2017).

Peter Tremayne (p)
anglická, 1943