Sestra Alice

Sestra Alice https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/6789/sestra-alice.jpg 3 17 6

Rodiny vládly galaxii milion let - a pak se Alice, geniální vědkyně z rodiny Chamberlainů, zúčastnila experimentu s vytvořením nové galaxie. Dopustila se však hrozivé chyby a za svou chybu má stanout před soudem. Ještě předtím vyhledá nejmladšího člena rodiny Orda. Jeho schopnosti se teprve rozvíjejí, ale pouze on jediný ze všech obyvatel galaxie zná tajemství, které mu Alice prozradila. Její slova ho přimějí pokusit se splnit poslání, které ho zavede do nezměrných kosmických hlubin. Ord musí objevit svoji skutečnou podstatu a pokusit se obnovit rodinnou čest. Času však není nazbyt…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Epocha (ČR)

Sister Alice , 2003

ludek.n
29.05.2023 3 z 5

Robert Reed nás v románu Sestra Alice zavádí do vzdálené budoucnosti, kdy galaxii vládnou nesmrtelné a téměř všemocné Rodiny. Ale ani tyto bohům podobné superbytosti nejsou neomylné, a tak experiment, který řídí geniální Alice Chamberlainová, se vymkne kontrole a způsobí nepopsatelnou zkázu. Od tohoto bodu se pak odvíjí příběh nejmladšího člena rodiny Chamberlainů Orda, který se snaží obnovit rodinnou čest. Jeho cesta za pochopením příčin a následků je krkolomná a vpravdě bohatýrská. Vesmír je mu malý. Ordo nechodí po zemi, jako obyčejný smrtelník, pohybuje se hvězdnými dálavami, putuje až do těch nejzastrčenějších koutů vesmírů, proniká singularitami, aby se nakonec vydal do zhrouceného Středu galaxie až za horizont událostí a do minulosti, kde chce zabránit Alici v jejím experimentu. Je to mohutné a epické vyprávění, které vás za sebou táhne jako sprostého, přízemního neumětela a hochštaplera, jemuž předvádějí osmý div světa. Jednou nohou stojíte nejistě na zemi, druhou máte kdesi v nekonečných dálavách a po celou dobu se snažíte držet hlavu zpříma a neskácet se do prachu u Reedových nohou. Hrdinové jsou natolik nadpozemští, že je problém k nim něco cítit, nenávidět je, nebo milovat. Jsou v tom emoce, ale jakoby odosobněné. Strach, závist, bolest, radost, nadšení, vše skryté za mlhovitou oponou. Je to bombastické, vizionářské a ohromující, ale nezaryje se to pod kůži. I přes oslepující exploze a ohně požírající celé světy, máte ze Sestry Alice pocit chladu a nedostupnosti.

R47
19.01.2023 3 z 5

Sestra Alice se pouští hodně do budoucnosti, kdy jednotliví lidé jsou schopní přeměňovat planety nebo si hrát s černými dírami. Fantazii si tu Robert Reed pouští hodně na špacír, jenom mě překvapuje, nakolik lidští pořád ty jeho hrdinové jsou. Například v jeho knize Dřeň zachází ještě dál. Lidé jsou tam podobně nesmrtelní, ale díky tomu ta kniha dostává podivně snovou atmosféru. To mi tady chybělo. Taky mi tu vlastně chyběli postlidi, něco ve stylu Johna C. Wrighta ve Zlatém věku. Prostě to není úplně dotažené.

shabazza
31.01.2022 1 z 5

Neskutecne nezazivna knížka, to bylo utrpení tohleto dočíst.

Metla
04.02.2019 3 z 5

Poslední dobou jsem četla knihy tématicky relativně všední, a když se naskytla příležitost vyslat svou mysl na delší cestu, nezaváhala jsem. Zamířila jsem se "Sestrou Alicí", přesněji s jejím mladým příbuzným Ordem, milióny let do budoucnosti a má představivost dostala zabrat, jak už dlouho ne.
Členové tisíce Rodin, elity lidstva dohlížející na Mír, nemají mnoho společného s lidmi, jak je známe dnes. Jsou to bez nadsázky bohové s neomezenými možnostmi. Sanchexové jsou převážně bojovníci, Nuyenové manipulátoři, Chamberlainové terraformátoři, každý z klanů má své silnější stránky, všichni jsou ovšem prakticky nesmrtelní a mohou se svým tělem i myslí podniknout zřejmě cokoliv. Vklouznout do jiné osoby a ovládnout ji? Maličkost. Řítit se vesmírem v podobě vesmírné lodi? Žádný problém. Rozdělit svou osobnost a umístit různé součásti do různých koutů galaxie? Proč ne. Tvořit planety, případně je ničit? Stačí skoro jen lusknout prsty. Takto všemocné bytosti zákonitě hledají výzvy, což se může ošklivě zvrhnout. Na Orda, chlapce z rodu Chamberlainů (pouze padesátiletého v době, kdy jej poznáme) je uvaleno břímě pochopit podstatu provinění starších experimentátorů a pokusit se napravit jejich tragickou chybu.
Střídá se prostor, čas, fyzická forma aktérů, je vhodné se přinejmenším rámcově orientovat v termínech jako Dysonova sféra, Planckova konstanta, mikron sem, boson tam... Zkrátka nečekejte jednoduchou četbu, Reed klade obrovské nároky na imaginaci, snahu porozumět, nedává čtenáři vůbec nic zadarmo: jeho megalomanské vize mě nutily přemýšlet jinak, než jsem zvyklá.
A nebudu předstírat, že jsem vše pochopila. Ne, polovinu času jsem byla fascinovaná a zbylou polovinu naprosto zmatená. Prvních sto stran jsem zhltla na posezení, potom jsem dalších sto tápala, následující stovku stran jsem podlehla iluzi (hurá, začínám tomu rozumět!) a v závěrečné čtvrtině jsem přemítala, zda si z nás pan spisovatel nedělá hýždě. To rozhazování božských figurek po šachovnici vesmíru mi najednou začalo připadat samoúčelné, každý si nabíral schopnosti, loajalitu a náladu podle aktuální potřeby, tahali se králíci z klobouku a ctihodní kmeti s milióny let zkušeností jsou vlastně kreténi, jelikož nejmoudřejší je děcko, které nedospělo ani za sto tisíc let.
Mé dojmy v průběhu čtení kolísaly mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, toužila jsem se přiklonit k vyššímu číslu čistě pro tu obohacující neobvyklost, originalitu. Finále mě bohužel poněkud zklamalo - nikoliv očekávaná pointa, ovšem to popírání nastavených pravidel (přestože zdánlivě žádná nejsou). Samozřejmě existuje vysoká pravděpodobnost, že můj ubohý mozek informace blbě zpracoval.
Pokud nejste schopni opustit konvenční způsob myšlení a vydat se s Bohy do dimenzí, kde nic není nemožné, ruce pryč od "Sestry Alice". Komu knihu doporučit? Možná nerdům, ti by všem těm neskutečným procesům mohli porozumět podstatně lépe... a třeba je odsoudit jako naprosté čipoviny, fakt nevím. Za sebe tu čtvrtou astru vážně dát nemůžu (jakkoliv bych ráda), nejspíš se neodhodlám k románu někdy vrátit. Mea culpa, jsem přízemní zápecník, tudíž pro tento druh monstrózních představ nesprávný druh čtenáře.

Ládja
23.03.2017 5 z 5

Nadšení. Konečně pořádné sci-fi. Nechápu(svým způsobem chápu) tak malé hodnocení zde na databázi. Sestra Alice je hodně specifický druh sci-fi a věřím, že ne každý má fantazii na to, aby si dokázal všechny ty imaginace a vize představit. Mě neskutečně sedla. Knihu řadím mezi své pomyslné top 10 knih. Kdo si myslí, že Neal Asher je složitý a těžko se čte a ten kdo si myslí, že Alastair Barry Reynolds je moc technický, tak skutečně tato kniha není pro něj, ale kdo tyto dva spisovatele má rád, tak je pro něj nutnost sáhnout po Alici. Po dlouhé době kniha, kdy mi bylo skutečně líto, že už končí a že si žádné další dobrodružství nepřečtu i když...Také ne každý dokáže unést poselství a každý v něm najde to své a jiné. Pro mě skutečně kniha, kterou mohu hrdě dát vedle Hyperionu a Duny a dalších skvostů. Milé, velmi milé překvapení a divím se, že jsem se vyhýbal takovou dobu četbě...vřele doporučuji...

RaptoR
03.05.2014 4 z 5

Velmi nevšední dílo, lišící se od zbytku mainstreamu hlavně díky neuchopitelnému ději. Děj se odehrává v daleké budoucnosti, kdy spolešnosti vládnou Rodiny, pozvednuté na úroveň polobohů. Při závažné chybě během tvorby nového vesmíru ale dojde k průniku nového vesmíru do středu naší galaxie a ve vzniklém kataklyzmatu tisíce planet s jejich obyvateli shoří na popel. Z tohoto zločinu se zodpovídá jedna z tvůrkyň projektu - sestra Alice...
Potud je děj jasný. Po zbylé tři čtvrtiny knihy ale sledujeme příběh mladšího klona z rodiny Chamberlainů - Orda. Tomu Alice předá část svých schopností spolu s nelehkým úkolem... A víc neprozradím :) Přes poměrně složitý děj musím konstatovat, že Robert Reed se mi líbí. Vykreslení schopností bytostí, které díky svému stáří dosáhly na úroveň zcela odlišnou od té naší, se mi líbilo. Ale musím připustit, že takto koncipovaná kniha opravdu není pro každého. Autor se čtenáři skutečně nepodbízí a nechává na něm, aby si z celého vyprávění zjistil, co se stalo. Například události na konci knihy jsem pochopil až po jedné kapitole :)

space opera

Robert Reed