Sestavte si rodokmen

Sestavte si rodokmen https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/139579/bmid_sestavte-si-rodokmen-PrA-139579.jpg 5 46 16

Kdo jsme, odkud jsme přišli? Kdo byli naši předkové, čím se živili, jak žili? To jsou otázky, které si v průběhu svého života položí řada lidí, někdy se jedná o otázky řečnické, jindy o otázky, na něž tazatel chce najít odpověď. Tato kniha nabízí pomoc při hledání odpovědí nejen začínajícím rodopiscům, ale všem zájemcům o rodinnou historii a historii obecně. Kniha vysvětluje základní postupy a pojmy, využívané v genealogii, obsahuje popis pramenů, které najdete přímo v archivech, a také materiálů dostupných na internetu. Autorka díky zkušenostem s pátráním po vlastních předcích čtivou formou přibližuje, co obnáší sestavování rodokmenu a psaní rodinné kroniky. Na konkrétních příkladech čtenáři ukazuje, jak při hledání rodinných kořenů postupovat, jaké nástrahy na něj při výzkumu čekají a jak je překonávat.... celý text

Literatura naučná , Hobby , Rodina

Vydáno: , Grada

Filomena1961
23.04.2023 5 z 5

Řekla bych, že se jedná o jednu z nejlepších knih, která se zabývá pátráním po rodinné historii. V knize jsem hlavně našla informace o archivech, matrikách, ale také o písmu a jazyce, který naši předci užívali. Dává nám informace - co obnáší sestavování rodokmenu a psaní rodinné kroniky. Děkuji paní Lednické za publikaci, moc mi pomohla.

jsemvlastovka
29.03.2023 5 z 5

Knížku jsem si vybrala jen proto, že byla dostupná na Bookportu - a byla to skvělá náhoda, protože kniha snad ani nemůže být lepší.
Jsem s pátráním na začátku a je mi mdlo z pomyšlení, kolika chyb bych se dopustila a kolik času bych marně hledala bez ní.

Jenny46
13.11.2022 5 z 5

Jsem začátečník a kniha je úžasný pomocník pro základní postupy a pojmy, využívané v genealogii...
Čtivá forma přibližuje, co obnáší sestavování rodokmenu.

marti7729
21.09.2022 5 z 5

Doporucuji knihu pro zacatecniky i pro pokrocile. Ja si na vse prisla sama, ale stejne se objevilo par zajimavych informaci i pro me. Velky tahak pri budovani rodove linie. Cetla se sama.

Lesní_chodec
11.02.2021 3 z 5

Je to už nějaký pátek, co jsem poprvé virtuálně navštívil digitalizované matriky oblastního archivu. Letos jsem si řekl, že bych s tvorbou rodokmenu mohl koneřčně trochu pokročit a při této příležitosti jsem si zakoupil i tuhle doporučovanou knihu.

Knížka obsahuje řadu praktických rad, které ocení především lidé bez předchozích zkušeností. Sem tam se dozvíte i řadu zajímavostí z života našich předků. Co publikaci musím trochu vytknout je mírná chaotičnost uspořádání témat, která dle mě ne moc logicky navazují a pro úplné začátečníky můžou působit mírným zmatkem. Taktéž i nadměrný výskyt překlepů by si vydavatelství mohlo jistě pohlídat. Přesto asi v našem jazykovém prostředí neexistuje lepší kniha, která by se tomuto tématu věnovala.

martin č.
14.01.2020 5 z 5

Pátrat v matrikách a sestavovat si rodokmen může člověk obstojně i bez této knížky. Je to neuvěřitelně zajímavé dobrodružství, jen časově velmi náročné. Ostatně jsem tak od roku 2012 činil a s přestávkami dále činím a předky mám u sebe a své manželky vypátrané mnohdy před rok 1700 (starší matriky už jsou pro mne fakt nepřehledné). V podstatě jsem v zásadních věcech postupoval podobně jako autorka. Nascanované staré matriky dostupné na internetu jsou opravdu poklad. Doporučuji.
I přes tuto svou zkušenost musím konstatovat, že autorka je odbornicí na slovo vzatá a zatímco já se orientuji jakžtakž pouze v internetových matrikách narozených, oddaných a zemřelých (a mám to štěstí že vše v rámci jednoho-jihomoravského archivu) cca po rok 1760, autorka podrobně popisuje i velké spousty jiných zdrojů a narazil jsem tak díky ní po víc jak 7mi letech od svého prvního pátrání na nové zdroje (perfektní stránka rodopis, kterou jsem neznal) a vůbec jsem se dozvěděl spoustu nového a zajímavého. Díky za to a veliký palec nahoru.

Amneris
02.12.2019 5 z 5

Kniha je velkým přínosem jak pro začínající, tak i pokročilé genealogy. Kniha obsahuje i mnoho zajímavostí ohledně hledání zápisů předků, historických souvislostí, slovníky a další zajímavé přílohy. Za mě jakožto mírně pokročilého genealoga/badatele rozhodně doporučuji.

Effi
09.01.2019 5 z 5

Nepostradatelná příručka pro začátečníky.

Nočnípták
02.10.2018 3 z 5

V této knize se dozví mnoho důležitých informací nejen začínající genealogové. Obsah knihy je zajímavý i pro toho, kdo nechce sestavovat rodokmen, ale chce se poučit o tom, jak to chodí v různých archivech. Co se najde v matrikách, Jak jsou členěny matriční knihy a podobně. Je to pro mne příručka, do které průběžně nahlížím. Čím častěji si v ní listuji, tím větší však mám chuť si ten rodokmen taky sestavit.

pete13
12.07.2018

Základní nepostradatelná pomůcka pro nadšené amatérské genealogy, aneb bez přečtení této knihy do archivů nelez.

PavlínaAlžběta
10.01.2018 4 z 5

O něco lepší publikace pro zájemce o genealogii, kteří se chtějí dozvědět více o svých předcích, v knize je mnoho zajímavostí popsaných ze života předků, ale k pátrání po předcích je tato kniha slabá. Samé základy, několik ukázek, rozhodně tato publikace není tak odbornou, aby jste se ve své bádání po předcích dozvěděli více či i postoupili dál. Je to jen jaká si omáčka, rozhodně pro ty, kteří se chtějí zajímat o toto téma i blíže doporučuji se porozhlédnout po více propracovaných a odbornějších publikací, které jsou také určeny již pro začátečníky.

Alilka
19.08.2016 5 z 5

Perfektní pomůcka pro badatele, hodně mi pomáhá při pátrání po mých předcích.

Atisa
25.09.2014 5 z 5

Tato kniha mi, jakožto naprostému začátečníkovi, velmi pomohla se sestavováním rodokmenu mé rodiny. Dozvěděla jsem se opravdu hodně zajímavých a pro mě úplně nových informací o životě našich předků. Tato kniha ve mně dokázala vzbudit velké nadšení do genealogie. Oceňuji ukázku praktických příkladů, mnoho odkazů na různé internetové stránky a knihy, přílohy v podobě slovníčků, ukázek kurentu atd.

lucie.8
21.06.2014 5 z 5

Pěkná pomůcka pro badatele po předcích.

Air15
03.07.2013 5 z 5

Velice šikovná kniha, která mi moc pomohla seznámit se se základy genealogie. Velké množství rad, tipů a nápadů, které jsou velmi šikovné. Kniha je napsaná věcně a stručně. Neustále do ní nahlížím a už mnohokrát mi pomohla, když jsem si nevěděl rady. Klidně by ale mohla být obsáhlejší. Doporučuji všem zájemcům o genealogii.

Lazka76
12.11.2012 5 z 5

Knížka je moc pěkně napsána, čtivě, vše srozumitelně a v kostce vysvětleno se spoustou detailů a rad, které pomůžou nejen začínajícím badatelům, ale pokročilým, kteří řeší všemožné zádrhely v matrikách a nebo třeba jen momentálně ztratili elán do dalšího bádání po předchozích nezdarech. Za sebe jakožto amatérského geneaologa s devítiletou praxí mohu jen a jen doporučit!

rodokmeny rodopis, genealogie předkové

Blanka Lednická
česká, 1980
2012  92%Sestavte si rodokmen
2013  93%Rodokmen naší rodiny

Kniha Sestavte si rodokmen je v