Šestá cesta

Šestá cesta https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/8755/sesta-cesta-8755.jpg 4 70 9

Šestá cesta : o havranech, o liliích a o mnohem vzácnější cestě. Planeta Země v prostoru nevisí, ani se nevznáší, ale prostě je. Shora i zdola je obklopena mrazivým kosmem s vakuem. A v tomto černém vzduchoprázdnu pluje náš modrý koráb, osvětlený jak reflektory paprsky Slunce, a z jeho paluby visí girlandy orchidejí, nad kterými se vznášejí motýli a kolibříci. Tato loď překypuje životem. Náš příběh patří do říše pohádek, je čarokrásný, je to nejfantastičtější epická báseň, kterou by bylo možno vymyslet. A přece je to příběh psaný podle skutečných událostí. Na této planetě nám bude dáno potkat Boha, věčně se skrývajícího. Někdy jej můžeme tušit, jindy jako v zrcadle vidíme stopy jeho tvořitelské ruky. V jednom svém díle se však už Bůh nemůže skrýt: v bytosti, která je vrcholem a korunou hmotného stvoření, kterou Boží ruce hnětly z hlíny a která je naplněna nehmotným duchem života. Ústřední myšlenka je prostá: svatý Augustin mluví o dvou knihách, ve kterých se mohu setkat s Bohem. První je Písmo svaté, druhou kniha přírody. Nejkrásnější kapitolou knihy přírody je člověk. Pro muže je korunou stvoření, nejkrásnější bytostí vesmíru žena. V ní mnohem ostřeji než ve stvořené přírodě, spatřuje Boží obraz.... celý text

m.valova
08.04.2023 5 z 5

Každou Orkovu knihu musím číst dvakrát a stále mám pocit,že je to málo,dalo by se o ní přemýšlet stále dokola,pro nás věřící je to o propojení s Bohem,ale i nevěřící,by zde našel spousty informací se kterými se v běžné literatuře třeba nesetká.Neuvěřitelně vzdělaný člověk,skvělý rétor a úžasný kněz

Usměváček
01.12.2020 5 z 5

Skvělý a velmi dojemný. Orko opět nezklamal. Baví mě jeho pohled na svět a jeho vztah k Bohu.

Jarka_rybář
07.10.2020 4 z 5

Velmi dobrá kniha o Bohu, přírodě a lásce. Skvělá syntéza biologie a křesťanství.

Mimir
15.12.2018

Najviac ma udivuje s akou ľahkosťou pán Vácha predkladá v tejto publikácií syntézu kreacionizmu a evolúcie. Nemôžem napísať "pokus o syntézu", pretože teórie splývajú pod perom molekulárneho biológa a kňaza bez toho, aby si vykričali svoje argumenty obmedzeným a unáhleným spôsobom. Výsledný vyrovnaný koncept ponecháva priestor zástancom evolučnej teórie, s ktorou je autor stotožnený a súčasne zostáva priestor aj na "Niečo" naviac. Knihu som čítal bezprostredne po Ernstovi Mayrovi, kde bolo veľmi explicitne možné vnímať, ako moc má Mayr kreacionizmus v zuboch. V tejto knihe nenachádzate žiaden konflikt. Je to jednoducho vnútorne vyznanie autorovej lásky k "Bohu" a zároveň sa v knihe hlásia o slovo aj jeho rozsiahle vedomosti z biológie, ktoré ju obohacujú. Možno by som videl trošku kriticky úvahy o manželstve, ktoré nevychádzajú ani z praxe, ani z teórie, ale skôr takej náboženskej "láskológie", a ktoré by napríklad v párovej terapii rozhodne nefungovali.

Hanka_Bohmova
05.01.2018 5 z 5

Je to hrozná ostuda, ale Šestou cestu jsem měla z knihovny půjčenou rok a půl, než jsem ji začala číst. Takové útlé a zapálené dílko! A na poslední stránce 1Kor 13 (= automaticky plusové body). To si ode mě Orko fakt nezasloužil.

Hned na začátku jsem si vybavila svůj komentář (a doprovodné pocity) u knihy Přátelství je víc než láska, a teď se na něj odvolávám. Kdyby mi tehdy dal někdo do ruky tužku a do hlavy spisovatelské schopnosti, napsala bych Šestou cestu. Nebo aspoň tu její část, ke které není potřeba odborné vzdělání. V Přátelství čišela z některých slov kocovina a ustrašenost, v Šesté cestě je nenajdete, naopak, milostnému vztahu přiznává hodnotu, která mu podle mě po právu patří.

Těžko, přetěžko je být ateistou tváří v tvář milovanému.

LogoloG
08.08.2016 5 z 5

O některých věcech se více řekne mlčením než mluvením. To platí i o této knize. Číst bronz, mluviti stříbro, mlčeti - zlato. Milovati - nebe.

Mánička178
16.09.2015 4 z 5

Obdivuji lidi, kteří dokážou tyto věci nejen vidět, ale i je pojmenovat... Na to musí být člověk opravdu obdařen darem.
Marek Vácha propojuje pohled na viditelné a hmatatelné s neviditelným, Božím... A světe div se, ono to do sebe zapadá a člověk žasne nad tím, co se kolem něj vlastně děje a co předtím neviděl :)

Marek Vácha otvírá oči... a já doufám, že se mi o něco víc pootevřou u jedné z jeho dalších knih... :)

James
21.01.2015 5 z 5

Moc pěkná knížka od Marka Váchy, která prohlubuje vztah člověka k přírodě, k ženě jako Boží bytosti. Kéž bychom opravdu viděli neviditelné skrze viditelné.

„A tak v našem tmavém vesmíru ležíme na suché louce, kolem bublá potok, voní květiny a zpívají ptáci - zkuste si ten obraz představit hodně zdaleka z kosmu - a zrovna říkáme, že kdybychom viděli zázrak, uvěřili bychom. Člověk by skoro řekl, že je to trochu paradoxní.”

PS: Doporučuji jako dárek každému, já tuto knihu dostal od své sestřenky k Vánocům.

Tyyynab
02.02.2013 4 z 5

Orko je mi sympatický tím, že jako kněz se zabývá také vědou, čímž dokazuje, že věda a víra se nevylučují. Opravdu - objevováním krás přírody vzdáváme hold Tomu, kdo to všechno stvořil. A paradoxně čím více toho víme, tím méně tomu rozumíme a potvrzujeme si tak dokonalost Božího záměru. Třeba nám jednou budou všechna tajemství zjevena...