Šest žen Jindřicha VIII.

Šest žen Jindřicha VIII. https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12714/bmid_sest-zen-jindricha-viii-TKf-12714.jpg 5 199 47

Osudy královských manželek jako obecnější výpověď o manželských svazcích, rodině, morálce a postavení žen v tudorovské Anglii. První díl je věnován Kateřině Aragonské, Anně Boleynové a Janě Seymourové. Pestrý obraz života na renesančním dvoře Jindřicha VIII. Pod tradičně zavedeným názvem dostává čtenář do rukou šestisetstránkovou studii, která je založena na zkoumání a výkladu – často objevném – historických dokumentů, avšak přesto je napsána elegantním a hlavně obecně srozumitelným stylem. Kostrou knihy je vývoj Jindřichovy povahy od první renesanční osobnosti na anglickém trůně až po nesnášenlivého tyrana obklopeného cynickými rádci, kteří jsou schopní, ale většinou bohužel i všeho. Zároveň procházíme všemi peripetiemi anglické politiky a reformace a dozvíme se mnohé rovněž o kultuře, justici, diplomacii, válkách, panovnických dvorech, módě i zvycích oné doby. To vše v mezinárodních souvislostech. Autorka se drží pramenů, pro větší bezprostřední účinek je v citátech nechává často promlouvat původní autentickou řečí, nepouští se však do senzacechtivých ani lechtivých spekulací. Její kniha je pro typicky anglickou střízlivou věcnost, kterou autorka uplatňuje při zpracování "věčně přitažlivé" tématiky, poučnou ukázkou historické literatury faktu.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , BB art

The Six Wives of Henry VIII , 1991

Atanone
30.05.2020 5 z 5

Knihy této autorky jsou pro mě vždy zárukou kvalitního čtení a je úplně jedno, jestli jde o román, nebo faktografii

Martass8
14.12.2019

Každý kdo má rád Tudorovce by si ji měl zakoupit :-))

Lucuschka
04.11.2019 3 z 5

Zajímavé historické doplnění života Jindřicha VIII. a jeho (nejen) manželského života. Některé popisované věci mne překvapily svým úhlem pohledu, ale některá fakta mi v knize chyběla, ačkoliv jsou svou podstatou důležitá a poskytují i jiný pohled na realitu v knize zmíněnou. Rozhodně četby knihy nelituji.

Kamila1991
07.10.2019 5 z 5

Velice zajímavá kniha o jednom z nejvýznamnějších panovníků Anglie. Dozvěděla jsem se nové informace a fakta. Doba a vláda Jindřicha VIII. mě nepřestává fascinovat. Doporučuji!

Elixirzivota
26.04.2019 5 z 5

Áno, je to už desať rokov, čo vyšla prvý krát. A otvorila mi dvere do 16. storočia v Anglicku. AW je historička, preto jej diela majú dobrú kvalitu. Škoda, že túto knihu dostať je v podstate nemožné. Odporúčam.

Nazli
20.01.2019 4 z 5

Povinná četba pro milovníky Tudorovců a jejic éry. Já osobně jsem našla spoustu faktu, díky nimž jsem si doplnila vzdělání.

Stani95
11.11.2018 5 z 5

Kdo miluje historii a obzvlaste dobu Tudorovcu, urcite by si mel knihu precist. Me se libila, ze je dobre lehce napsana - 500 stran knizky ubehlo jako nic. Urcite si chci precist dalsi kousky od teto autorky.

ddkk
20.05.2018 5 z 5

Výborná knížka, mne už před mnoha lety přiměla k tomu, abych se více zajímala o historii tohoto období. Opravdu skvělé. U mne za pět a doporučuji.

Morgaine07
12.02.2018 5 z 5

Mám jí doma a nikomu jí nedám, sice mám i starší verzi a dalších 12 knih z dob Jindřicha VIII., ale pro mě je to jako bible.

haki34
24.05.2017 5 z 5

knížku jsem si vypůjčila od kamarádky, protože mě zaujalo téma. Začátek ,resp 1. polovina knihy, mi přišel poněkud zdlouhavý, nezáživný, místy jsem se ztrácela časovými skoky (popsána jedna událost z pohledu Kateřiny Aragonské, následně návrat zpět a to stejné očima Jindřicha...)...nicméně vztah Jindřicha a Kateřiny rozhodně složitý byl, a také trvalo dlouho, než konečně došlo k svatbě, následně peripetie manželství, poté Jindřichova zamilovanost do Anne Boleyn, a zdlouhavé hledání řešení....
s odchodem Kateřiny a příchodem Anne na scénu se to pomalu začlo rozjíždět, a pak již dděj svižně ubíhal.
S postupujícím počtem manželek jsem zpětně ocenila Kateřinin život, snahu a dílo. Ani se nedivím té rakovině srdce, na kterou ve finále zemřela - při jejím těžkém a oprvdu neradostném životě, kdy srdce více trpělo něž jásalo celkem logické vyústění.
Je opravdu šílené, když si uvědomíme postavení žen v 16. století - stroje na rrození dětí.. S úrovní hygieny samozřejmě většina (když už přežila porod) umírala v šestinedělí na horečku omladnic, či případně následky porodu. Dále (z pohledu dnešního o to víc "vytáčející" ) krutá neznalost genetiky, ženy viněny za pohlaví dětí, za schopnost otěhotnět či nikoliv, no hotový hon na čarodejnice. Krátký, těžký život soustředěn jen na to rozmnožení se. Přitom makat, a raději moc nemluvit, aby to pak v budoucnu nebylo šptně interpretováno, na popravišti se totiž končí lehce.

Děti urozených rodin, zejména královské, již jako nemluvňta odstaveny a odstěhovány do "vlastních domácností" do péče chův a učitelů, kde dříve než veselé počítání kuřat na dvorku museli znát filozofy, učence a místo slabikáře louskat zejména knihy zabývající se otázkami víry.
Těžká doba, těžký život. Veselý a charizmatický JIndřich nakonec "sešrotován" svým osudem panovníka země, hnal se za zajištěním následnictví trůnu, žil aktivně, načež aktivita zbržděna následky sportování (migrény po pádu a zranění hlavy, zraněná noha s nehojícím se abscesem ve finále - tato i příčinou jeho smrti..) své manželky jistě i nějkou dobu miloval, postupem času zejména vůči některým krutě otočil....

doporučuji přečíst vše milovníkům historie, a těm co se zajímají o Jindřicha VIII. Líbili se mi portréty všech Jindřichových dam, a také vkusná obálka. za mě ve finále 90%

mauťa28
28.12.2016 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, čtivá. Doporučuji

PriyaTv
09.07.2016 5 z 5

Skvělá kniha o jedné s mých oblíbených osobností. Jindřichova vláda přes všechno byla mezníkem dějin. Kniha je čtivá a plná faktů. Pro milovníky Túdorovců kniha číslo 1.

TheMelorry
22.05.2016 5 z 5

Jedním slovem dokonalá kniha. Tudorovci jsou moje srdeční záležitost, hodně o nich vím, ale i tak jsem se dozvěděla nové informace...
Autorka nezklamala - podle mě je tahle kniha jedna z nejčtivějších na tohle téma a navíc je plná faktů...

lapagerie
19.04.2016 5 z 5

Dobře napsané, velké množství faktů a přesto přehledné. Dobře se čte a pro ty, které zajímá tudorovská Anglie, určitě povinná četba :)

kristynka8396
24.01.2016

Jako milovnice Tudorovců jsem považovala za povinnosti toto přečíst. Bylo to pro mě nejtěžší čtení v životě, ale velice zajímavé. Je to dobře zpracované a autorka si musela dát obrovskou práci všechno sesumarizovat.

achilles
18.08.2015 5 z 5

Velice dobře zpracovaná velmi významná část historie Anglie. Ačkoliv se dílo zaměřuje převážně na ženy Henryho, nevyhýbá se autorka dalším realiím. Kdo má rád i kulisy a chce se lépe vnest do tudorovské Anglie, doporučuji seriál Tudorovci (The Tudors).

NoelHudson
13.06.2015 5 z 5

Doporučuji všem fanatikům do Tudorovců jako jsem já, neboť tahle podrobně napsaná kniha vás o jejich životě naprosto uspokojí. I přesto se však těším na každou jednu knihu, kterou o tomhle slavném královském rodě ještě přečtu ať už faktickou tak románovou

lumydee
08.02.2015 5 z 5

Knihy od Alison Weirové nikdy nezklamou. Další velice dobře napsaná kniha, kterou teda ale doporučuji jen těm, kteří se v této části anglické historie aspoň trošku orientují.

zelenoockaa
21.10.2014 4 z 5

Velmi dobře napsaná kniha která je přeplněna zajímavými informacemi. Je vhodná spíše pro čtenáře kteří se orientují v historii, popřípadě se aspoň trochu zajímají o Tudorovskou éru. Je poměrně náročná na čtení - kvůli množství informací ale když se do ní člověk zakousne tak stojí za tu námahu.

pedi
20.07.2014 5 z 5

Dnes jsem dočetla.Kniha faktů a přitom čtivá.To se často nestává ,ale Alison Weirová opět nezklamala.Četla jsem 5 jejich knížek přeložených do češtiny a četli se krásně všechny.Doporučuji všem co se zajímají o dějiny.