Šest vran

Šest vran https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345027/bmid_sest-vran-2dL-345027.jpg 5 3190 716

Ketterdam – rušné přístavní město, kde se dá za peníze koupit naprosto cokoliv. Nikdo to neví lépe než Kaz Brekker, fenomenální podvodník a zloděj. Neštítí se žádné špinavé práce a dokáže vybruslit z každé situace. Jednoho dne dostane nabídku, na kterou by kývl jen šílenec. Pohádková odměna však několikanásobně převyšuje všechna nebezpečí, která ze sebevražedné zakázky plynou. Sám to ale nezvládne. Bude potřebovat další pomocníky… Trestance prahnoucího po pomstě. Zázračného střelce se slabostí pro hazardní hry. Černou ovci z prominentní rodiny na útěku z domova. Špiónku pohybující se neslyšně jako stín. Dívku využívající svoji krásu jako smrtící zbraň. Šest nebezpečných psanců se pokusí o nemožné – vloupat se do Ledového paláce, nejstřeženější pevnosti světa. Kdo z nich přežije? Jaká tajemství vyplavou na povrch? Odvrátí nebezpečí, které hrozí světu?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Six of Crows , 2015

Nikei
06.08.2022 5 z 5

Asi tři první kapitoly jsem se moc nechytala, neustále jsem se ztrácela v ději, ale po pár kapitolách se to naštěstí srovnalo. Na knížku jsem se těšila a rozhodně splnila moje očekávání. Autorka vytvořila krásně propracovaný příběh plný nečekaných zvratů. Jediné, co mi vadilo, byl věk hlavních hrdinů, které autorka mohla udělat o pár let starší.

NaturalKiller_c
30.07.2022 4 z 5

K Šesti vranám jsem zpočátku byla skeptická. Chválil je snad každý, koho jsem požádala o doporučení na knížku, a já s příliš opěvovanými knihami nemám moc dobré zkušenosti. Tentokrát jsem však zklamaná nebyla. Je sice pravda, že mi chvíli trvalo, než jsem se začetla, příběh se pořádně rozjel, až když Kaz dal dohromady celý tým, ale potom už jsem celý den Šest vran nemohla odložit. Obvykle začínám pozitivy, tentokrát to ale udělám naopak, protože negativ bylo podstatně méně a budu s nimi rychle hotová.

Hlavní hrdinové jsou až moc mladí a až moc dobří v tom, co dělají. Celé výpravě je mezi 16 (u Wylana možná 15, teď nevím) a 18 lety a jsou to prostě borci největší. SPOILER: A tu výpravu do Ledového paláce vlastně zvládnou takřka bez úhony, pokud nepočítám to, co se stalo Nině, když opustili budovu. KONEC SPOILERU. Tady ale výtky končí, protože s ničím jiným jsem snad větší problém neměla. Takže hurá na pozitiva.

Celý příběh se přemýšlí a plánuje. Budete sledovat hlavní postavy, jak dávají dohromady důmyslný plán, záložní plán pro případ selhání toho prvního, připravují se na různé situace a víte co? Ono to dává smysl. To, jak přemýšlejí, to, co říkají, fakt dává smysl a je krásné o tom číst a přemýšlet spolu s nimi, co by se asi dalo dělat, kdyby se něco pokazilo. A menší spoiler, samozřejmě, že se něco pokazí, takže budete mít příležitost podívat se, jak si výprava poradí s menší improvizací.

K postavám. Zpracovat takhle dobře postavy, které jsou pro všechny ostatní v knize vlastně záporáci, tak, aby si je čtenáři oblíbili, je umění. Nejsou to čistokrevní padouchové, kteří by vraždili koťátka na potkání, ale rozhodně si nehrají na morálně čisté hrdiny. Všichni mají své slabé a silné stránky, dobré i špatné vlastnosti a zkrátka se chovají uvěřitelně, jako lidé. A taky jsou tam dobře vykreslené ty vztahy mezi nimi. SPOILER: Teď nemyslím jenom vztahy mezi těmi dvojicemi, ale celkově, když spolu mluví celá skupina. KONEC SPOILERU.

Kaze jsem zpočátku moc neměla ráda, přišel mi přespříliš sebevědomý, samolibý a vypadalo to, že bere ohled spíš na zisk než na své přátele/spojence, ale to jsem se spletla. I on pochyboval, i on občas potřeboval ujištění od ostatních, že mu věří. Jedním z důvodů, proč mi přijde jako skvěle zpracovaná šedá postava, je ten, že Kaz je sice schopný hrozných věcí, klidně někoho zabije, případně připraví o oko a pak zabije, ale zaprvé to tam není vykreslováno jako něco dobrého (dokonce i někteří z jeho party s ním nesouhlasí), a zadruhé on se takhle chová jen k protivníkům, nepřátelům, lidem, které nemá rád. Svým spojencům a přátelům sice ne vždycky plně důvěřuje, ví, že není dobré jim pokaždé říct všechny informace, ale pořád je vidět, že mu na nich záleží a že by mu nebylo jedno, kdyby se jim něco stalo (a nejen kvůli tomu, že jsou „cennými investicemi“). Zkrátka tam není glorifikované žádné toxické chování k lidem, které má rád.

Ani ostatní postavy nejsou ploché, navíc jsou u všech jasně pochopitelné motivace a důvody, proč dělají to, co dělají. Postavy zkrátka skvěle fungují jak ve skupině, tak samy o sobě a za tohle před autorkou smekám, protože určitě nebylo lehké si s nimi poradit.
Šest vran můžu s čistým svědomím doporučit a už se těším na další díl.

M.C.SMITH
28.07.2022 3 z 5

Abych řekla pravdu, hrozně dlouho jsem se nemohla začíst, nakonec jsem se ale chytla a dobré. Nejvíce mne bavil Kaz a Inej. Ty dva jsem si skutečně zamilovala.
Líbilo se mi, že celý příběh se vlastně odehrává mezi zloději, bylo to zajímavé čtení a autorka skutečně umí psát, to se musí nechat, ale přesto mi tam něco vadilo.

juisi9174
14.07.2022 4 z 5

Občas mne skutečně až udivuje, jak pestrý a příjemný ´´fantasy svět´´ jsou někteří autoři schopní vymyslet. Tady se to povedlo! Postavy jsou sympatické a každý má svůj specifický charakter který vyniká. Děj příjemně "odsejpá" a druhou část jsem doslova hltal očima. Hvězda dolů za možná až moc lehký průběh pro hrdiny, někdy jsem si říkal, že nad nimi muselo bdít při nejmenším 2x tolik Inejinych Svatých. 90%

miskaseverliska
09.07.2022 5 z 5

Ze začátku jsem byla troškou zmatená, ale brzy jsem se do děje dostala. I sérii Griša mám strašně ráda ale tady Bardugo ukázala, že umí vážně psát. Postavy měly skvělý charakter, každého jsem si oblíbila. Děj byl napínavý až do konce, byla jsem nadšená.. “ Žádný slzy, žádnej funus!”

Knihoholka.
09.07.2022 5 z 5

Nevím, jestli kniha předčila mé očekávání, byla fanoušky Grišů vyslána do nebe, ale určitě mě to bavilo, pohltila mě. Rozhodně tady nemá 90% pro nic za nic.

Ze začátku jsem vůbec nevěděla, co se děje. Postavy jsem znala ze seriálu a i díky tomu jsem lépe později chápala děj. Pak se strhla lavina akce a hádek mezi Matthiasem a Ninou, Kaz a Jesper mě bavili od začáku. Autorka mě odzbrojila překvapivými událostmi. Moc se těším na Prohnilé město.

marketa67389
27.06.2022 5 z 5

Kniha nezklamala. Předčila mé očekávání. Měla jsem ji přečtenou hrozně rychle a už se těším až si přečtu Prohnilé město.

jjanca
19.06.2022 3 z 5

Asi pôjdem proti prúdu, ale ja som si z tejto knižky na zadok nesadla. Po prečítaní komentárov som mala príliš veľké očakávania. Je pravda, že príbeh je omnoho lepší, než bola celá Griša séria, ale pravdepodobne mi nesedí štýl písania autorky.
Nápad a svet bol dobrý. Bohužiaľ som sa približne do strany 200 nudila a mala chuť knižku odložiť. Príbeh ma začal zaujímať v momente, keď sa začalo rozpletať to, čo sa stalo medzi Ninou a Matthiasom, čo sú vlastne zač Inej a Kaz.
Čo oceňujem oproti Griši je chovanie hlavných postáv. Pôsobili na 30, nie na 17, nikto tam nefňukal a nesprával sa detinsky.
Druhú knihu si prečítam, ale hlavne z dôvodu, že ma zaujíma čo sa stane s Inej a Kazom a s Ninou a Matthiasom. Konečné hodnotenie je 3,5*

Áža707
17.06.2022 5 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu a rozhodně bych potřebovala, aby druhý díl byl vydán, co nejdříve. Postupně jsem si během poslechu zvykla na lidi, kteří mluvili jednotlivé postavy a tím víc mám spíše chuť poslouchat další díl než číst. Jediný s kým jsem měla problém, tak byl hlas Jaspera - strašně mi k jeho postavě neseděl a přišel mi "starý" a když si vezmeme kolik má být hlavním hrdinům...

Šest vran pro mě bylo první seznámení s autorkou. Příběh se četl dobře a dokázal dobře čtenáře udržet v napětí, protože zrovna když jste se dostali do zajímavé části, tak se změnil vypravěč. Rozhodně to neubíralo na spádu děje a na čtivosti.

Postavy jsem si oblíbila a strašně se mi líbilo vzájemné přátelství a bojování za své nejbližší. Ano, trochu ten pocit kazil Matthias, kterého jsem v podstatě do třičtvrtě knihy neměla vůbec ráda, ale zvrat na konci mě přesvědčit, abych mu věnovala trochu náklonnosti. Samozřejmě nepatří na první příčky, ale rozhodně na něm něco je.

Kazda postava je originální a má svůj vlastní příběh, který částečně odhalujete v průběhu čtení a mě to hodně bavilo! Nejvíc jsem si oblíbila Kaze a Inej a pak mě velmi bavilo špičkovaní Wylana s Jasperem.

Celkově bych řekla, že se v knize vyskytovalo plno vtipných momentů, ale přitom i myšlenek k zamyšlení. "Moje měna je tvrdší. Stud má větší cenu, než kdy budou mít  peníze." - Kaz

Chápu, některé názory, že se zdá děj nereálný a ty "děti" jsou až moc dobří, ale nemá přesně o tom být fantasy? Katniss bylo taky 16 a nesetkala jsem se s tolika komentáři na "nezralost a nedospělost" hlavní hrdinky. Mě rozhodně nevadilo, že jsou postavy mladší a čím vším si ve svém krátkém životě museli projít.

Za sebe mohu knihu jen a jen doporučit, protože je to za mě krásně vymyšlené fantasy s úžasným světem a parádními postavami. Těším se až se pustím do dalšího dílu.

"Žádný slzy, žádnej funus!"

⭐ 5/5

Jaruš7
16.06.2022 4 z 5

Autorka z Hollywoodu je expertka na fantasy podivnosti.
Žít a pracovat tam, musí ovlivnit mysl každého, kdo má fantazii coby lehkonohou vilu v divošském tanci zkrotit.
Zvyknout si je třeba, neboť děj je akční až na doraz a pro svou jistou cudnost
má drama přitažlivost i s těmi živými pa-tvory.
Audiokniha určitě dobrá, ale po knize bych asi nesáhla, taková představivost by asi chtěla komiks.

elizabeth_e
14.06.2022 1 z 5

S davem tentokrát nepůjdu.Od knihy jsem měla velké očekávání,a to byla chyba.Chvíli mi trvalo se zorientovat,ale to by se dalo zvládnout.Ten děj byl hrozně nudný.Ano,pořád se tam něco dělo,ale se mnou to nic neudělalo.Na konci mi už byla jedno co s postavami stane.Knihu jsem dočetla jenom se silou vůle.A ty kapitoly!Děj mě nebavil,a kapitoly měli patnáct stránek.Hodně špatná kombinace, které byl výsledek že jsem knihu pořád odkládala.Hvězdu přidávám za LGBT linku.A taky se mi líbilo že kapitoly byli z různých pohledů.Jinak nudná fantasy,s dobrým nápadem.

Lavina
13.06.2022 5 z 5

Ze začátku mi trvalo se začist, trochu zorientovat, ale pak to dostalo spád. Akce ta akcí moc zajímavá hned jdu na druhý dil

kyticka152
10.06.2022 5 z 5

Z knihy jsem nadšená. Moc se mi líbí charakter postav a postupné odkrývání jejich minulosti během celého děje. Příběh mě několikrát překvapil a některá rozzuzlení jsem ani nepředpokládala. Úplnou třešničkou na dortu byl humor spisovatelky, který se tu a tam objevoval na stránkách knihy. Musím uznat, že věk postav, který spisovatelka několikrát v knize zmínila, nebyl úplně odpovídající. To jsem, však dokázala, díky skvělému ději, přehlédnout. DOPORUČUJI K PŘEČTENÍ!!!

Eleanor-ka
04.06.2022 4 z 5

I když Šest vran je všemi považovaný za lepší, než původní trilogie ze světa Griš, pro mne stává zůstává Alinin příběh srdcovým. Přesto je Šest vran naprostý unikát...

Budu souhlasit s tím, jak je níže uvedeno, že je to vyspělejší, nápaditější. Sledujeme osudy více hlavních postav. Hrdinové se zde chovají jako dospělí, i když nejsou. Jsou stejně staří, jako byla Alina, ale přesto se od ní tak strasne liší. Nejspíš je to jiným prostředím, už nesledujeme dění v Ravce, ale autorka nás nasměrovala do Ketterdamu, který je prohnilý skrz na skrz. Přesto mě však to jejich chování trošku zaráželo, přeci jenom jsou to sedmnáctiletí pubertaci. U Kazze se však není čemu divit.
Kniha je čtivá, vzrušující, ale postrádala jsem v ní větší emoci. Proto mám původní trilogii stále radši.
Na druhý díl se ale vrhnu co nejdříve :)

Hanncha
01.06.2022 4 z 5

Moc se mi kniha líbila. Příběh působil značně vyspěleji než Griša. Co mi ale trochu vadilo bylo to, že ač každá kapitola měla být psaná z pohledu jiné postavy, vůbec to tak nepůsobilo. A je to škoda.
A pak taky ty zázračný úniky, ale to jsou jen drobný vady na kráse.
Je to čtivý a nemohla jsem se od toho odtrhnout, takže hodnotím pozitivně. :)

littlestar
30.05.2022 5 z 5

Pojďme si říci, že příběh nepřináší cosi převratného, objevneho .. stejně tak charakter postav ... nicméně vše v knize do sebe krásně zapadá a jsou to právě osudy hlavních hrdinů, které přitahují pozornost a vytváří hlavni hodnotu knihy. Příběh nenudí, poměrně svižně odsypa a dialogy jsou jeho kořením. Jen mi vyčetl úvod, přišel mi poněkud nepřehledný. Myslím, že by šlo uvést do děje citlivěji. Výsledek: pěkných 85 %.

vaskajiras
30.05.2022 5 z 5

Je fascinující, že ač jsou všichni členové téhleté bandy padouši, kteří se neštítí (každý svým vlastním způsobem) opravdu skoro ničeho, stejně si nemůžete pomoct a fandíte jim nebo si je dokonce oblíbíte...

Kaz představuje to, co je pokroucené a zmrzačené, proměněné k nepoznání léty živenou nenávistí. Ale stejně člověku nedá spát naděje, že pod tou černotou zbyla ještě alespoň kapka lidskosti...

Inej je svědomí celé šestky, plíživé, ale neúprosné. Nesmírná síla v drobném, napohled křehkém těle.

Nina - smrtička - životní síla. Umí si života užívat plnými doušky, ale za krásným zevnějškem se skrývá statečné, nezdolné srdce.

Matthias je příkladem toho, co dokáže udělat hluboce zakořeněná víra ve správnost vlastních činů, navíc od dětství posilovaná a podporovaná. A také toho, jaké úsilí to stojí, ty kořeny vytrhat.

Jesper jako připomínka toho, co se stane, když člověk podlehne své slabosti a sejde z cesty. A také naděje, že z tisíce neomylně mířených střel jedna z nich jednoho dne nalezne ten správný cíl.

A Wylan - ptáče vykopnuté z hnízda, které se musí naučit v tom tvrdém světě přežít a doufat, že z něj docela nevysaje to, co je v něm dobré.

Fiso
27.05.2022 5 z 5

Ze začátku mě to moc nebavilo (jen asi první kapitola), ale od druhé mě kniha chytla, doslova miluju svět, který Leigh Bardugo vymyslela, a ještě víc jsem zbožňovala postavy, po dočtení jsem si musela dát jeden den pauzu, abych mohla všechno vstřebat, ale rozhodně doporučuji.
!MINI SPOILER:
Trochu mi asi vadilo, že když něco potřebovali, až závratnou rychlostí to měli. Díky prozíravosti Kaze Brekkera (samozřejmě).

Teclaireddy
05.05.2022 4 z 5

Napínavá, oddechová četba. Ano, je to spíš YA (což jsem před čtením nějak přehlédla), ale kvalitně napsaná, se zajímavými postavami, střídáním perspektivy a překvapivými momenty.
Na druhou stranu mě kniha v ničem neuchvátila, tematicky nijak zvlášť originální není a nevím, nakolik mi zůstane v paměti.
Často zmiňovaný věk hlavních postav je opravdu přitažený za vlasy, ale upřímně jsem to ani tolik nevnímala, protože v mých představách byl Kaz stejně charismatický čtyřicátník a ostatním bylo mezi dvaceti a třiceti :).
SPOILER:
Spíš mi vadilo, že se všichni vždycky ze všeho zázračně dostali.

6493
27.04.2022 5 z 5

(SPOILER) (SPOILER až v posledním odstavci)
Šest vran bylo mým prvním seznámením s prací Leigh Bardugo. Dlouho jsem přemýšlela, jestli se do toho pustit bez kontextu trilogie Griša a nakonec jsem ráda, že jsem si Šest vran (a Prohnilé město) přečetla jako první.
Celý svět, který Bardugo vytvořila, má v sobě tolik podobností s naším světem a s historickými událostmi 20. století, že mi to až bralo dech. Díky tomu se mi do série velmi lehce začetlo a nebýt teen halvních postav, vůbec bych neměla pocit, že čtu YA literaturu.
Celkové zpracování postav, jejich příběhy a cesta, kterou si prošly zvlášť, i dohromady, fungovalo naprosto skvěle a, i když jsem občas byla na pochybách, že někdo může takový stratég jako Kaz, každá postava ze šestky byla nesmírně reálná a uvěřitelná. Celkový dojem z postav byl podržený i strukturou knihy, kdy jsou jednotlivé kapitoly vyprávěné z PoV jednoho ze "Šestky".

SPOILER
Jediné, co mě vrátilo z možné reality do smyšleného YA světa byl fakt, že celou tu šílenou a veskrze sebevražednou výpravu do Fjerdy všichni přežili bez úhony. Sice by bylo loučení ze "Šestkou" smutné, nicméně za mě vhodnější vzhledem k povaze výpravy, plus "Pětka" je taky hezké číslo.