Šest vran

Šest vran https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345027/bmid_sest-vran-2dL-345027.jpg 5 3190 716

Ketterdam – rušné přístavní město, kde se dá za peníze koupit naprosto cokoliv. Nikdo to neví lépe než Kaz Brekker, fenomenální podvodník a zloděj. Neštítí se žádné špinavé práce a dokáže vybruslit z každé situace. Jednoho dne dostane nabídku, na kterou by kývl jen šílenec. Pohádková odměna však několikanásobně převyšuje všechna nebezpečí, která ze sebevražedné zakázky plynou. Sám to ale nezvládne. Bude potřebovat další pomocníky… Trestance prahnoucího po pomstě. Zázračného střelce se slabostí pro hazardní hry. Černou ovci z prominentní rodiny na útěku z domova. Špiónku pohybující se neslyšně jako stín. Dívku využívající svoji krásu jako smrtící zbraň. Šest nebezpečných psanců se pokusí o nemožné – vloupat se do Ledového paláce, nejstřeženější pevnosti světa. Kdo z nich přežije? Jaká tajemství vyplavou na povrch? Odvrátí nebezpečí, které hrozí světu?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Six of Crows , 2015

Arlienen
08.12.2022 5 z 5

Šest vran jsem začala číst, až po sérii Grišů, kde hlavní hrdinové byli Alina, Mal a Temnyj. Podle recenzí měla být série Šest vran mnohem lepší, akčnější a napínavější. Upřímně, byla jsem překvapená, že je to až o tolik lepší a propracovanější, než příběh Aliny. Kaz byl prostě fenomenální! Kdyby autorka napsala jen knihu o něm, rozhodně by mi to nevadilo.

Verunka926
15.11.2022 4 z 5

Toto byla fakt moc dobrá kniha. Prakticky žádná hluchá místa a pořád se tam něco dělo. Ve svém žánru určitě patří mezi ty lepší a těším se na druhý díl.

Hajana
15.11.2022

Tak tady můžu říct jenom, že jsem si z toho sedla na zadek, výborně propracované.

zuzu8480
06.11.2022 5 z 5

Nikdy jsem nebyla na fantasy a podobne "neskutečné " žánry,ale toto mě tuze bavilo!

Hakate
28.10.2022 3 z 5

YA, které se bohužel nesešlo s mými nároky, ikdyž již nejsem cílovou skupinou pro YA, občas po takové knize sáhnu a často se mi líbí. Bohužel v tomto případě se to úplně nesetkalo a kniha mě ničím zvláštním nezaujala ani neoslovila. Za pár dní bohužel padne v zapomnění.

Doomiiniikaa
26.10.2022 4 z 5

(SPOILER) Musím říct, že svět, kde žijí Grišové mě opravdu uchvátil. Užila jsem si ho mnohem vic v tomto prostředí než třeba v Ravce.
Příběh je založen na šesti postavách, se kterými se osud nemazlil a každý si prožil dobré i špatné období. Právě během plavby lodí je čtenář obeznámen s každým jednotlivým příběhem. Což dává celkový dojem, že cesta lodí opravdu trvala dlouho - dobré využití času.
Během příběhu není ani jedna postava nijak méně ci více zmiňovaná, nebo alespoň mně to tak připadá, což dává čtenáři možnost si vybrat hlavní postavu sám. Ano dalo by se říci, že hlavní postavou je Kaz, ale proč? Protože dal celou bandu dohromady? Osobně je pro mě hlavní postavou Mora, díky, které se tak nějak celý děj hýbe.
Je hezké, že kniha se vrací k hlavním i vedlejším postavám z původní série Griša.
Poslední kapitola byla dost předvídatelná už od chvíle, kdy nebyl dokončen příběh setkání Kaze a Pekky ve vězení, každopádně to nelze brát nijak negativně a bylo to i zajímavé zpestření.
Bohužel kniha má jedno velké negativum a to je Nina a Matias. Jejich příběh je celý dost naivní - sblížení se, Matiasovo moc jednoduché vzdání se víry, zkrocení Bruma Matiasem (Bruma, který má být se všech nejlepší a nakonec ho dostanou takovou prkotinou), Nina a parem ...

Laféeverte
20.10.2022 4 z 5

Tuhle knihu bych označila jako to správné YA, kdy vnímáte takové to neuchopitelne kouzlo vztahové dynamiky, které v dospělých vztazích tak nějak nejde replikovat. Navíc je to celé propracované, jak co do zápletky, tak co do background stories postav, zasazené do promyšleného univerza... Byť se mi zpočátku nikdo moc nelíbil, tak se to brzy změnilo a já byla zvědavá na Kazův plán. No a i když jsou ty dvojice trochu šablonovité, tak na mě to prostě fungovalo.

Terkishead
18.10.2022 5 z 5

Díky knižní výzvě jsem se pustila do čtení žánru, který mě nikdy nelákal a na který jsem se domnívala už nemám správný věk. O to větší překvapení pro mě bylo, že kniha je opravdu dobrá, originální, napínavá. Nakonec jsem si ji dávkovala po kapitolkách, aby mi tak rychle "nedošla". Stejně se to pochopitelně nakonce stalo a tak mi nezbylo než se okamžitě zakousnout do pokračování.

Radium
07.10.2022 3 z 5

Celé je to poměrně přijatelně napsaná šablona zápletky typu quest, s obdobně rozvrženými postavami (love/hate, nenaplněná láska, dvojice s hláškami). Celou dobu jsem čekala, jestli mě něco překvapí a bohužel to byl až konec, kdy se místo uzavření zápletky veškeré dění soustředilo na nasměrování k dalšímu dílu.
U postav mi chybělo větší vybuzení emocí. Kluk se mohl povalovat na hromadě mrtvol a vyznělo to téměř stejně, jako kdyby ležel s kocovinou na pláži.
Na druhou stranu se mi líbil vybudovaný svět, který je hodně neotřelý a zajímavý. Také načtení audioknihy bylo super.

IHT
24.09.2022 5 z 5

Pecka!
Audiokniha doposlouchana, perfektni zpracovani. Pribeh temny, tajuplny, dobre vystaveny. Pasaze z minulosti skvele davkovane a zakomponovane. Postavy vsechny prijemne necernobile, o to sympatictejsi
Uz se tesim na pokracovani

alishek
20.09.2022 4 z 5

Knížka mi přišla ze začátku lehce zmatená, než jsem se pořádně začala orientovat v postavách, jakmile jsem se dostala přes tuhle část, tak super, akční a fandila jsem jim až do konce.

kindlova42
16.09.2022 4 z 5

Před pár měsíci jsem přečetla Grišu a všichni tvrdí, že Šest vran je mnohem lepší. Mě se oba příběhy líbí asi na stejno. Akorát tady mi trvalo déle se začíst a děj plynul pomaleji. To je ale vždycky když je příběh vyprávěn z více pohledů. Postavy byli zajímavé, každá měla svůj smysl a žádná nebyla jen výplňková. Bavili mě tajemství a minulost postav, kterou jsme postupně odhalovali a vztahy mezi nimi. Hodně dobře napsaná byla dynamika mezi Ninou a Matthiasem.
Rozhodně se hned pustím do druhého dílu :)

evilunicorn
05.09.2022 3 z 5

Ani po týdnu od přečtení si nejsem tak docela jist hodnocením.. Pocitově je to na nějakých 70ti procentech, ale vzhledem ke zdejšímu ohodnocení ji trochu šlápnu na krk a dám jen tři hvězdy. Svět samotný je úžasný, tolik magie a možností kolik nabízí, nádhera. I vlastní příběh je zajímavý a samotné akci v Ledovém paláci není v podstatě co vytknout.Jenže.. Já si prostě ani k jedné z postav nedokázal najít cestu nebo nějaký hlubší vztah.Když to přeženu,kdyby tam všichni zemřeli, nic by to se mnou neudělalo..A pak je tu samozřejmě samotný konec, pro mě obrovské zklamání..Víc k tomu asi nemám co dodat. Jestli se pustím do dalších dílů, bude to až po delší době,rozhodně tahle kniha ve mně nevzbudila zájem sáhnout okamžitě po pokračování. A nic na tom nemění ani úžasný obal s černou ořízkou a krásnými mapami.

petr_
31.08.2022 4 z 5

Je to vlastně moje první kniha této autorky a příběh se mi moc líbil. Je dobře napsaný a dějové bohatý se zajímavými postavami i jednotlivými rasami a jejich vztahy.
Co mi na knize vadilo, je naznačený následující děj na konci, který vlastně ruší celou pointu příběhu.

Vjeerus
30.08.2022 4 z 5

Uh, asi půjdu zase trochu proti proudu, ale tak první dvě třetiny bylo utrpení. Díky bohu za tu akci a napětí v té poslední, takže ve výsledku zas tak špatný pocit z knihy nemám.
S rostoucím počtem přečtených knih od autorky zjišťuji, že nemám tak problém se světem grishavers (protože ten je fakt skvělý, včetně hlavních dějových linek), ale právě se samotným autorčiným stylem, kdy mě prostě nedokáže přimět se pořádně začíst a těžce se mi k jejím knihám vrací.
V knize jsem si výjimečně oblíbila snad všechny hrdiny tak, jak jsou napsaní a rozhodně se nedá říct, že bych nikomu nefandila. Žádný hrdina mi nelezl krkem svým nesmyslným a toxickým chováním.
Co rozhodně mohu s čistým svědomím říct, že série Griša je proti Šesti vranám opravdu slabota.

Aivinka
26.08.2022 5 z 5

Nedokážu úplně říct, jestli je to horší nebo lepší než Griša a ani to asi nechci. Bardugo píše skvěle, dokáže nádherně vystínovat postavy i svět tak, aby se do nich čtenář zamiloval na první pohled. Její světy působí povědomě, jako by jste je už někde viděli, nebo o nich četli v jiné knize. Tohle bylo vážně dobré. Nemyslím si, že autorka někdy překoná svou vlastní laťku, kterou nastavila její kniha Devátý spolek, ale v mých očích prostě nikdy neklesne pod plný počet hvězd.

Sixtinka144
21.08.2022 5 z 5

Já jsem věděla, že tohle bude dobrý, ale až takhle? Velmi oceňuji, když je kniha napsaná z více pohledů, tady jich máme rovnou šest, a nemusíte se bát, že by se vám postavy nějak pletly. Autorka umí skvěle psát, a proto i tady výborně popsala všechny postavy dost charakteristicky. Příběh má své temné pozadí, které tomu přidává na čtivosti. Hned jsem si oblíbila Inej, ostatní se mi museli trochu více dostat pod kůži, ale netrvalo to tak dlouho a miluju všechny. Zápletka se mi moc líbila, konec je velmi otevřený, takže se hned vrhnu na druhý díl, protože jsem napnutá, jak to celé skončí. Je to úplně něco jiného než Griša série, takže jsem se trochu bála, ale je to ještě lepší.

SněžnáSova
19.08.2022 4 z 5

Se čtením Šesti vran jsem nějakou dobu otálela a po shlédnutí seriálu (Světlo a stíní) se mi už nějak nechtělo ale kniha mě překvapila a byla velmi zajímavá. Nejvíc se mi líbilo prostředí mezi zloději a podvodníky a taková ta krutost co s knihy dýchala. Pro mě bylo další plus že jsem si ji mohla pustit jako audio a vzít na dovolenou. Oblíbenou postavou byl Kaz a jako ženskou představitelku jsem měla víc ráda Ninu. Jediné co bylo trochu nepředstavitelné byl věk hrdinů. Kniha asi není pro každého ale já doporučuju.

AloneJane
14.08.2022 4 z 5

Chvilku mi to trvalo, než jsem měla čas je dočíst, ale za mě fajn čtení. Pobavilo i zaujalo. Každá postava je svým způsobem svá, za mě asi nejvíc vede Inej. S Grišou bych je ale i přes "stejný svět" nesrovnávala, v každém jde o něco jiného. Uvidíme co předvede druhý díl.

Anylola
08.08.2022 5 z 5

Asi už jsem z young adult žánru vyrostla, ale tenhle příběh mě, na rozdíl od Gryši, opravdu pohltil. Pravda, šestnáctileté děti s téměř nadpřirozenými zlodějskými schopnostmi, moc realisticky nepůsobí. Ale sakra, koho to zajímá?