Prohnilé město

Prohnilé město https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/367759/bmid_prohnile-mesto-q0O-367759.jpg 5 2102 427

Kazu Brekkerovi a jeho lidem se podařil nevídaný kousek, za který měli přislíbenou tučnou odměnu. Jenže místo toho, aby se o ni rozdělili, čekala na ně zrada. Proto musí napnout všechny své síly, aby získali to, co jim patří. V temných ulicích zkorumpovaného Ketterdamu se mezitím schyluje k válce. Nebezpečná smrtící droga jurda parem se tu stává předmětem boje o moc. Obstojí Kazova prohnanost proti nepřátelům a zůstanou mu jeho lidé vůbec věrni?... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)

Crooked Kingdom , 2016

Nelajza
28.12.2021 5 z 5

N A P R O S T O TO M I L U J I PO D R U H É

Luna7
21.12.2021 5 z 5

Tentokrát zůstáváme v Ketterdamu, takže více poznáváme město. Super je i ta mapa Ketterdamu na začátku knihy. Postavy jsou stále sympatické a celou dobu jim fandím. Setkáme se zde i s pár známými z Grišy, což mě potěšilo. Konec je dobrý až na jednu smutnou věc, kterou jsem nečekala.
Brzy si určitě přečtu Zjizveného krále.

Nemám.jméno
21.12.2021 4 z 5

Mně se teda líbila jednička o něco více... Což o to, zaměření více na romantickou linku mi nevadilo, ba naopak, ale spíš jsem se vůbec nemohla dostat do děje. Taky mi trochu chyběla ta jednotnost (V předchozím díle se "prostě" snažili dostat do Ledového paláce, tady museli splnit několik úkolů, než se dostali k jádru pudla). Avšak kromě těchto menších nedostatků se jedná o propracované dílo, u níž se akcí, zvraty a podrazy nešetří. Postavy mi byly moc sympatické, dokonce jsem celkem začala soucítit s Kazem, a to dělá velkou část výsledného dojmu z knihy. Obzvlášť pokud tato kniha má svižný konec, ve kterém heslo "žádný slzy, žádný funus" získává po kapitole 39/ 40 úplně jiný význam.

rampapa
16.12.2021 5 z 5

Tak tohle bylo super lepší než první díl. Moc jsem se na tuhle knížku těšila a jsem z ní nadšená. Přečtená ani ne za pár hodin. Knížku velmi doporučuji.

Kni-holka
10.12.2021 5 z 5

ODPLATA! ŠVINDL!
Tak by se dalo nazvat pokračování Šesti vran ze série GrishaVerse. Jestli se první díl nesl v duchu "Jeden podvod střídá druhý", tak Prohnilé město je ještě temnější, neboť nic není, jak se zdá, nikdy nevíte, zda to, co vidíte, je skutečné, neboť vše je dopředu promyšlený plán, který má zmást nepřítele i vás. A hlavně, co se může pokazit, to se pokazí.
Šest vran byl oproti Prohnilému městu jednoduchým příběhem s jasnou dějovou linkou. Ovšem druhý díl je tak zamotaný, že vám z toho půjde hlava kolem.

Leigh Bardugo nenazvala druhý díl Prohnilé město jen tak. Ketterdam takovým městem je. Je to místo, kde můžete v záplavách masek, cizinců a hříšných povyraženích snadno zmizet. Kde se proti vám obrátí i vlastní rodina.

Začíná to plánem na osvobození Inej, kterou unesl obchodník a Wylanův otec Jan Van Eck. Nezůstane ovšem jen u toho. Je totiž načase začít splácet dluhy a zjednat spravedlnost. Protože nikdo jiný za ně spravedlnost nezjedná. Splní se sny a plány, které si hrdinové stanovili?

Bohužel i přes šťastný konec se udála jedna tragická událost. Na konci příběhu se musíme rozloučit s jednou postavou, což jsem obrečela. Přišlo mi to nespravedlivé. Protože po tom všem, co prožili v Ledovém paláci, po všech těch úprcích, po tom, co měli tolikrát namále, by člověk myslel, že tahle šestice vran je chráněna kouzlem. Že díky Jasperově střelbě, Kazově rozumu, Ninině důvtipu, Inejinu talentu, Wylanově vynalézavosti a Mathiasově síle jsou nedotknutelní. Mohou trpět, upadnout, ale nakonec měli všichni zůstat naživu. A tak s červenými tulipány na hrudi se se svým společníkem ve zločinu rozloučili
Žádný slzy. Žádnej funus.

Každopádně si knihu určitě přečtěte, ale dejte si pozor na Kaze Brekkera. Je to odporný, bezcitný a nemorální podvodník s reputací černější než podrážky špinavých bot, kterého nikdo nepřechytračí. Ani vy.
5⭐z5

LittleK
09.12.2021 5 z 5

Nemám slov. Z prvního dílu jsem byla nadšená, ale Leigh dokázala nemožné, protože druhý díl byl ještě mnohem lepší. Kazova mysl je naprosto geniální a lehkost s jakou splétá své komploty je pro mě zcela rozumem nepobratelná. Smekám a jsem zvědavá na Grišu.

houdkic
29.11.2021 5 z 5

U kazde knihy od Leigh Bardugo mam problem se zacist a ani Prohnile mesto nebylo vyjimkou. Nicmene jakmile se do toho clovek dostane, tak je tezke se odtrhnout. Knihu jsem si ale opravdu vychutnavalama cetla ji pomalu, protoze tak nejak nechcete, aby skoncila.

Vrany zazivaji obrovskou davku akce, kdy je clovek celou dobu napnuty jako struna, a pak si jen rikate, jak to sakra ten Brekker udelal? Fakt neuveritelne promysleny svet a dej, kdy do sebe vsechno pomalu zapadava a na konci se zacvakne posledni dil puzzle.

Postavy jsou nadherny, maji chyby, jsou lidsky, dokazi milovat, maji sve obavy… Z hlavnich postav je nemozne si nekoho nezamilovat. Strasne se mi libi i vztahy mezi nimi, ta laska, kterou mezi sebou citi.

marek4156
19.11.2021 2 z 5

Z poslední knihy máme děj, postavy a zápletku, můžeme buď začít rozjet epický příběh nebo začít párovat většinu hlavních postav
A kniha se vydala právě tím směrem
Možná je to mnou, nikdy jsem moc nebyl na romantiku a proto pro mě většina toho cukrování byla moc (včetně slavného hodní gangsteři vs. zlá policie)
Plus chudák Mates, takový pěkný rozjezd jako chladný válečník a skončil jako největší simp

Kdyby tam alespoň bylo více těch "Vlastně jsem doopravdy zlý" scének jako na konci (ty se mi velice líbily)
Pokud vám tyto věci tolik nevadí jako mě, tak vás to nejspíše chytne

Linda007
16.11.2021 5 z 5

Super. Moc se mi to líbilo. První díl byl asi o trochu lepší, ale tohle bylo taky dobré. Snad se dočkáme třetího dílu.

rakosnicek333
15.11.2021 4 z 5

(SPOILER) Jednička byla o kapičku lepší než dvojka. Vůbec by mi nevadila trošku podrobnější romantická linka. A kdyby nebylo konce, tak bych pěla samou chválu...ale takhle...
Jinak souhlasím s názory, že postavy rozhodně jednají jako mnohem, mnohem starší. Což mě osobně nevadí, ale trošku k tomu neseděla právě ta romantická linka, protože ta naopak seděla k danému věku, takže mi to trošku nešlo dohromady. Jinak mi ale bude tahle šestka chybět. Byla to jízda! Žádný slzy, žádnej funus!

Spoiler
zabít mi nejoblíbenější postavu, je samo osobě.. nemám slov, ale velký válečník si prostě zasloužil lepší smrt! Nehledě na to, že nedává smysl proč by ho dotyčný nechal odejít... prostě se mi to vůbec nelíbí ten konec a nedokážu to ani po týdnu zpracovat!

katee21
28.10.2021 5 z 5

Mati en sheva yelu. Tento čin zůstane bez ozvěny...

Jedním slovem...wow...
O tolik hlubší a o tolik lepší kniha než první díl. Ke konci jsem si říkala, že se s těmi postavami opravdu rozloučit nechci. Kaz s Inej mi přirostli k srdci jako už dlouho žádné jiné postavy. Všem doporučuji tuto duologii přečíst. Pokud jste nečetli Grišu vůbec to nevadí, já ji taky nečetla a nijak mi v ději nechyběla. Okamžitě se vrhám na Zjizveného krále.

SPOILER!

Scéna na konci, když Inej s Kazem stáli u vody... Tak jsem doufala, že by ten šťastný konec pro ně přece jen mohl nastat.. Tak moc jsem chtěla aby si k sobě našli cestu a vytvořili pár... Ano svým způsobem ji našli, ale chápeme se...
A Matthias? Proč prostě, nechápu proč umřel... zbytečná smrt a hlavně po tom všem co přežili... Slzy ukáply... Jen doufám, že ve Zjizveném králi najde nějaké to štěstí i Nina...

david9690
22.10.2021 5 z 5

Výborná série a tohle pokračování perfektní Vraní šestky bylo fakt bezvadné. Na začátku jsem si říkal že výpravou do Ledového paláce se autorka musela zákonitě vyčerpat a tento díl bude už jen takový dojezd, ale jsem velmi rád, že jsem se totálně mýlil. Bylo to skvělé, promyšlené, propracované, napínavé, nepředvídatelné a geniálně strhující. Místy jsem se už obával nejhoršího, ale způsob jakým z toho autorka ty postavy vysekala byl prostě bomba. Taky mě fascinovalo (a vlastně i šokovalo), jak se spisovatelce opravdu výborně podařilo zachytit myšlení a chování člověka dodlova posedlého touhou po moci a majetku, čeho je takový člověk schopen a kam až je ochotný zajít, aby dosáhl kýženého cíle.
Tahle série byla pro mě velmi příjemným zážitkem a vnímám ji jako opravdovou literární delikatesu. Škoda, že se s vraním gangem musím rozloučit, protože jsem si na ně zvykl a klidně bych si o jejich nějakém dalším dobrodružství ještě něco přečetl.
Těším se na serii Gríša, až se dozvím něco blíže o Ravce a výchově Grišů o těch jejich perfektních schopnostech - jak je objevovali, jak je rozvíjejí a tak. Prostě Mrs. Bardugo se pro mě stala synonymem dobrého čtiva.

ZůzaSomolka
19.10.2021 5 z 5

Zase jsem se nechala od Kaze vodit za nos a opět žasla nad vývojem příběhu a propracovaností Kazova planu a planu B a planu C ... Tuhle particku prostě miluju. Po Šesti vranách jsem musela pokračovat ve čtení okamžitě a zas jsem se nemohla odtrhnout. Bavila mě každá stránka a neotřelost příběhu.

Scathia
01.10.2021 4 z 5

Skvělá odpočinková kniha. Děj byl možná až dost překombinovaný, ale i tak se to četlo skvěle.

WaspSalander
14.09.2021 3 z 5

Nekonalo se takové nadšení jaké jsem očekávala po přečtení recenzí.
Asi jsem měla moc vysoké očekávání.
Nejvíc mi na knize vadil ten nesmyslný věk postav, který jsem musela dělat že nevidím.

Knihomolka_M
12.09.2021 5 z 5

Tahle kniha je pro mě definice dokonalosti. Řádky jsem doslova hltala, žila jsem příběhem, co už se mi dlouho nestalo. Zbožňuju prostředí, realistické a úchvatné postavy (Kaz, Kaz, Kaz) a hlavně psací styl autorky, která je královna ve svém oboru. A říkám bez nadsázky, spolu s Vránami jde pro mě momentálně o nejlepší knihu, kterou jsem kdy četla.

havrad
10.09.2021 5 z 5

Páni, jsem uchvácená. Líbí se mi propracovanost příběhu, kde si můžete být jistí, že když jedna z hlavních postav něco nenápadně zmíní na začátku, tak to v průběhu knihy bude mít dohru a vy pochopíte, jak je to vlastně celé geniálně promyšlené. Skvělé jsou i postavy, kde žádná není čistě kladná, protože se jim Ketterdam dostal pod kůži a už se jich nikdy nepustí. Každá postava má v sobě koktejl dobra a zla, jen u některých má ten koktejl větší grády. (Kdyby byl Kaz Brekker džus s vodkou, všichni dobře víme, že to toho džusu by tam byl jen jeden panák :D) Smekám. Víc takových knih.

Njangu
01.09.2021 5 z 5

Po všech kladných recenzí okolo mě, jsem se do této série pustila. Šest vran asi bylo trošku lepší. Přišlo mně, že tento druhý díl byl zbytečně protahovaný. Nicméně posledních 150 stran byla konečně ta jízda, kterou jsem očekávala. A líbilo se mně propojení s Grišou (i když minimální). Těším se na další sérii od této autorky.

Aaron Lewis
18.08.2021 4 z 5

Dobré to bylo. Určitě budu číst pokračování, jestli bude, ale Šest vran se mi asi líbilo víc. Nevím proč. Nemělo to takové grády. Byla tam překvapení a bylo to jinak, to jo a mělo to happy end, ale nevím:). Jsem asi náročná.

SknihouVrukách
17.08.2021 3 z 5

Kráľovstvo podvodníkov bola jedna z kníh, ktorá mi dlho stála v poličke a nejakým spôsobom som sa k nej nevedela dokopať. Dnes už ju mám však prečítanú.

Milujem sa vracať do Grishaverse universe a Ketterdam je jedno z miest, ktoré ma fascinuje najviac. Spoznávať ho s touto bandou zločincov bolo ešte lepšie. Postavy z tejto duológie milujem a ich charaktery sú extrémne prepracované a milujem ako sa Leigh vyhrala z ich backstory. Veľmi sa mi páčilo striedanie pohľadov a vidieť príbeh z rôznych perspektív bolo zaujímavé. Oceňujem, že aj keď príbeh čítate zo šiestich uhlov pohľadu tak vôbec to nie je zmätená a ľahko sa v tom orientuje. Začiatok mi však prišiel trošku dlhší a trvalo mi dlhšie, kým som sa ním prekúsala, ale potom sa mi už príbeh čítal takmer jedna báseň.

Ale, áno je tu ale. Prvý diel má bavil viac. Neviem, čím to je, ale Vrania Šestka ma proste zaujala o trošku viac. Pri tomto diely som nemala potrebu sa k príbehu vracať a ľahko sa mi od neho odchádzalo. Nedokazal ma jednoducho tak pohltiť. Pritom v príbehu sa vo väčšine prípadov stále niečo dialo a niektoré zo zvratov boli dychberúce. Ja som ich však mala vyspoilerované, ale keby som o nich nevedela bola by som v šoku. Koniec je emocionálna bomba. Na SoC duológii mám rada to, že nie je založená na romantike. Samozrejme sú tu nejaké páry, ale Leigh aj tak založila dej na akcii a tajomstvách.

Štýl písania je zložitejší ako v Shadow & Bone, ale veľmi sa mi páči, že je vidieť, že autorka sa už vypísala. Na záver musím pochváliť celkovú grafiku, pretože tá je jedným slovom dokonalé.

Sériu vám môžem odporúčiť, aj keď nie je moja najobľúbenejšia. Osobne som čítala aj lepšie knihy, ale viem, že táto séria má svojich čitateľov a verných fanúšikov. 3,5/5

napětí intriky tajemství

Leigh Bardugo