Prohnilé město

Prohnilé město https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/367759/bmid_prohnile-mesto-q0O-367759.jpg 5 2102 427

Kazu Brekkerovi a jeho lidem se podařil nevídaný kousek, za který měli přislíbenou tučnou odměnu. Jenže místo toho, aby se o ni rozdělili, čekala na ně zrada. Proto musí napnout všechny své síly, aby získali to, co jim patří. V temných ulicích zkorumpovaného Ketterdamu se mezitím schyluje k válce. Nebezpečná smrtící droga jurda parem se tu stává předmětem boje o moc. Obstojí Kazova prohnanost proti nepřátelům a zůstanou mu jeho lidé vůbec věrni?... celý text

Literatura světová , Fantasy , Pro děti a mládež

Vydáno: , Fragment (ČR)

Crooked Kingdom , 2016

Hajana
15.11.2022

Chvilku trvalo, než se to rozjelo, ale opět výborná kniha, autorka prostě umí. Vřele doporučuji.

Vjeerus
06.10.2022 4 z 5

Začátek knihy docela pomalý. Stále nějak bojuji s autorkou, protože mi prostě nesedí to, jak mi předává informace příběhu.
Zároveň je i dle mého nešťastný formát knihy, protože na jedné stránce je dost textu a já mám pak pocit, že děj vůbec neodsýpá (a taky se kniha špatně drží).
Co je rozhodně nádherné, tak je provedení, stejně jako tomu bylo v prvním díle.
Další plus paradoxně vidím v závěru knihy, který není úplně ukázkový sladký happyend, tolik typický pro YA. Spíš jen takové náznaky lepších zítřků, takže to byla příjemná změna.
Stále považuji tuto sérii lepší, než Grišu, i když mi přišlo Šest vran o chlup lepší.

petr_
01.10.2022 4 z 5

Když jsem knihu začal číst, tak jsem měl pocit, že to bude pouhé pokračování Šesti vran, ale další vývoj děje v závěrečné části se mi líbil. Čím více se blížil ke konci tím rychleji se děly jednotlivé události.
Dobré také bylo, že se autor vrátil do minulosti některých členů party a tím vysvětlil jejich motivaci.
Kdybych byl vydavatelem, asi bych vydal obě knihy najednou v jednom kuse, protože oba díly na sebe navazují a tvoří celek.

soupik2012
16.09.2022 3 z 5

Na pokračování jsem si musela počkat dlouhé 4 roky. A tak není divu, že jsem z počátku v ději dost tápala. Nějaké shrnutí či připomenutí předchozí knihy, by rozhodně nebylo na škodu, protože děj na úvodní část přímo navazuje. Začátek mě zklamal. Děj se dost vleče a teprve lehce za půlkou nabere to správné tempo a začne připomínat tu struhující jízdu z prvního dílu. Vyzdvihnout musím poměrně povedený závěr, ale celkově převládá zklamání, protože Šest vran mě bavilo strašně moc a tady jsem se dost často nudila. Audiokniha je velmi povedená. Stejně jako u Šesti vran, každou z postav načetl jiný narátor.

zuzana4291
30.08.2022 3 z 5

Tento druhý díl byl daleko slabší než předchozí. Měla jsem problém se do něj začíst. Neustále se vše točilo dokola, až druhá polovina knihy byla zajímavá a měla konečně spád jako první díl.

Sixtinka144
27.08.2022 5 z 5

Sice stále nechápu jak, ale tenhle díl je ještě lepší než ten předchozí. Celý ten svět, který autorka vymyslela je úžasný, proto jsem ráda, že se rozhodla napsat i další knihy z Griša světa než jen samotnou trilogii Griša. Šest vran jsem četla se zatajeným dechem, u Prohnilého města jsem ani nedýchala. Knihu jsem nemohla odložit, protože mě zajímalo, jak to celé skončí. Inej, stejně tak jako v Šesti vranách, je moje nejoblíbenější postava, i když tady jsem si oblíbila i nové postavy. Všechno to má skvělou atmosféru, která to pozvedá na daleí úroveň. Teď už chápu, proč je u některých jedinců Bardugo nejoblíbenější spisovatelka. Za mě je sice stále královna fantasy Maas, ale na můj seznam oblíbenců se Leigh vyšplhala okamžitě. Mohu vám s čistým svědomím doporučit jak trilogii Griša, tak dualogii Šest vran, která je ještě lepší. Tyto knihy opravdu stojí za to, a už se těším, až se pustím do Zjizveného krále.

LexiS
16.08.2022 5 z 5

*Přemýšlivý výraz*
Po dočtení šesti vran jsem tak docela nechápala ten humbuk kolem. Ano, byla to dobrá kniha, ale začátek se strašně vlekl. Říkala jsem si, že když Kaz posbírá svoje Vrány tak snad se to rozjede a mně spadne čelist. No, rozjelo se to asi jako výtah - pomalu a rozhodně nezrychloval. Nejzajímavější mi přišly backstory postav. Ani útěk z Ledového paláce mě zas tak nenadchl. Nejspíš mi vadilo i příliš mnoho popisných částí. Hodnotila bych 3,5 hvězdami.
Nu a právě z toho důvodu jsem byla hodně skeptická vůči druhému dílu. Nemám tendenci série nedočítat, (to už by musela být sakra špatná). Takže jsem se do něj pustila a byla nadšená. Akce hned od prvních stran, zvrat za zvratem, no prostě pecka. Druhý díl je o tolik lepší, že si rozhodně zaslouží pět hvězd. Finále naprosto dokonalé. Postavy mi budou chybět.

Nikei
06.08.2022 4 z 5

Za mě byl druhý díl slabší než první. Zvratů teda bylo více, ale než se děj rozjel, tak to chvíli trvalo. Nakonec autorka nezklamala a knížku jsem si užila.

NaturalKiller_c
05.08.2022 5 z 5

Druhý díl naprosto předčil má očekávání. Tentokrát mě bavil už od samého začátku a líbil se mi ještě víc než ten první.

Opět musím vyzdvihnout práci s postavami a vztahy mezi nimi, poznáváme další jejich stránky a zjišťujeme víc o jejich minulosti a o tom, proč se stali takovými, jaké je známe, a i když byste je občas nejradši něčím praštili (ahoj, Jespere :D), zkrátka nejde si je neoblíbit. Dělají chyby, mají dobré i špatné vlastnosti, mají své motivace, jak už jsem psala u prvního dílu. Zkrátka opravdu působí jako lidé. Lidé, které byste asi radši nechtěli na ulici potkat, ale ano, působí jako lidé a ne jako ploché postavičky s nanejvýš dvěma vlastnostmi a jedním výraznějším rysem, abychom je od sebe rozpoznali. Dokonce i Kuwej, ze kterého autorka klidně mohla udělat vedlejší, byť důležitou postavu, o které se sice bude mluvit, ale jinak se nebude projevovat, měl svoji osobnost, vážně mi udělalo radost, že to nebylo odfláknuté.

Všechno do sebe skvěle zapadá a dává to smysl. Taky se tu znovu dočkáme další spousty plánovaní a nechybí samozřejmě ani akce, jejichž průběh je výborně popsaný. Jakmile se vám něco zdá nejasné, buďte si jisti, že se později objeví dílek skládačky, který celý ten obraz doplní. Jo a nechybí ani humor.

Líbilo se mi, že naší skupince ne všechno vychází na první dobrou, naráží na mnohem víc komplikací než v prvním díle, díky čemuž je celý příběh jednak realističtější, ale také ještě méně předvídatelný, což mě bavilo. V knize jsem našla asi jen jednu výraznější věc, která mě v negativním slova smyslu fakt zarazila. SPOILER: Inej při prvním souboji s Dunjašou utrpí celkem dost zranění. Má pořezanou ruku a z těla jí trčí celkem šest šurikenů/hvězdic, a to z lýtka, stehna, ramene, paže, holeně a předloktí. Až na to říznutí to nejsou jen povrchová zranění. Inej potom spadne z dvacetipatrové výšky do záchranné sítě, což jí překvapivě ty rány nezhorší nebo to není zmíněné, jeden šuriken ze sebe vyrve a potom se k v klidu plaví lodičkou přes skoro celé město, kde si ty rány s pomocí Niny zaváže, aniž by jí cokoliv bylo. Tohle už mi přišlo trochu moc, na druhou stranu, jak jsem řekla, byla to snad jediná větší věc, co mi neseděla, rozhodně mi to knihu jako celek nezkazilo. KONEC SPOILERU.

I s koncem jsem byla spokojená. Myslím, že byl docela dobře vyvážený. Nekoná se žádný pohádkový happy end, kde by se všichni najednou rozhodli zapomenout na svoji minulost, založit charitu a otevřít si kočičí kavárnu. Dostaneme vesměs dobrý hořkosladký konec, kterému dokážu věřit a zároveň nebudu mít chuť předstírat, že se nestal.

Když jsem tuhle duologii začínala číst, bála jsem se, že to bude další přehypovaná série, ze které budu navzdory jejímu velmi pozitivnímu hodnocení zklamaná. Ani omylem. Nakonec se opravdu zařadila mezi jednu z mých nejoblíbenějších a mileráda ji budu dál doporučovat.

Lucka12345
02.08.2022 5 z 5

Poslední díl nezklmal! Všechny postavy mi přirostly k srdci a o to těžší bylo se s nimi rozloučit. Ke konci jsem si musela v hlavě opakovat citát z knihy: "žádné slzy, žádný funus", protože jinak nedokážu vysvětlit, že mé oči zůstaly suché.

Hanjimka
31.07.2022 4 z 5

První díl byl super, druhý parádní. Dlouhá mezera mezi díly mi sice moc nepomohla, zmatek v postavách, ve jménech, ale i tak se mi příběh moc líbil.

mnohoknih
24.07.2022 5 z 5

Nemám ráda druhé díly. Většinou je to zbytek prvního a příprava na třetí. Ale tohle bylo super! Rozhodně výborné pokračování. Nový příběh, nové zápletky, rozvíjející se charaktery. Co mohlo, to se pokakalo, včetně romantické linky.

_Žanet_
24.07.2022 5 z 5

Hned na začátku musím přiznat, že jsem knihu četla s dost velkým rozestupem od prvního dílu, což byla trochu chyba, protože mi trvalo, než jsem se zorientovala ve vedlejších postavách. Nicméně, jen co jsem se více začetla, čtení ubíhalo velice rychle, protože Bardugo píše prostě čtivě. Stejně jako v prvním díle pro mě bylo příjemné číst kapitoly z vícero pohledů, což mi dopomohlo lépe nalézt své oblíbence, kterými se stali Wylan s Jesperem. Jejich kapitoly mi přišly nejčtivější a zkrátka jsem se naprosto zamilovala do jejich vztahu.
Velký palec nahoru musím dát za nahlédnutí postav do minulosti, které mě neskutečně bavilo číst. Co však bohužel nemůžu pochválit a strhávám za to jednu hvězdičku, je časté přeskakování mezi kapitoly. Chápu, že se autorka vyhýbáním se detailním popisům plánů snažila navodit napjatou atmosféru, což se jí i dařilo, ale já osobně bych si víc užila, kdybych se víc orientovala v dějí místo toho, abych byla napjatá. Tohle byla asi jediná věc, která mi vadila, protože jinak pro mě kniha měla vše co měla mít a samozřejmě jsem si v jejím závěru i pořádně pobrečela.

miskaseverliska
23.07.2022 5 z 5

Jako vždy mě Leigh Bardugo nezklamala, zatím všechny tituly co jsem četla se mi moc líbily. Prohnilé město bylo ještě o něco lepší než Šest vran. Miluju všechny postavy. Bardugo umí skvěle vykreslit charaktery postav, v průběhu knihy hlavní hrdiny poznáte a budete je mít rádi.. U konce jsem brečela ale s tím jsem počítala.

juisi9174
20.07.2022 5 z 5

Musím přiznat, že mě Leigh Bardugo skutečně příjemně překvapila. Málokdy se stává (nebo tedy aspoň mně), že druhý díl je lepším kouskem než první. Na mě to tak rozhodně působí. Kniha je od začátku nabitá akcí, parádní příběh který směřuje k jasnému konci. Narozdíl od prvního dílu se tu již setkáváme i s dávkou neúspěchů a né tak zcela vydařených plánů, na poli se objevují mraky nových postav, ke kterým nemám skoro co vytknout, v popředí je samozřejmě stále úžasný a neohrožený "demjin" Kaz Brekker s jeho partou výborných charakterů. V málokteré knize je tolik podařených postav. Líbily se mi tak moc, že jsem jim odpustil i to jejich zamilované vrkání, které jsem ale nakonec postavám vážně přál. Dostávám se k samotnému závěru, konec jakéhokoliv díla si vždy velmi rád vychutnávám a pokaždé jsem nesmírně zvědav, jak se s ním autoři poperou. Leigh to zvládla dobře a konec jejího díla se mi líbil. Celá kniha na mne trochu působí jako povídání o 6 hrdinech, kteří i přes všechny ty černé myšlenky a činy, jsou vlastně pořád jen dětmi s vlastními sny, za kterými se neúprosně ženou a ono to tak v podstatě i je.:D 95%

zuzule787
14.07.2022 5 z 5

Moc mě tato série překvapila a potěšila. Možná mě trochu mrzí, že jsem předtím nepřečetla sérii Grisa, ale co už. Celá šestice vran mi prirostla k srdci. Genialita Kaze je sice trochu pohádková, ze všech problémů uniknou, protože Kaz počítá prostě se vším. Je mi to ale jedno, protože jsem hltala každé slovo, řádku a stránku a nechtěla aby jejich dobrodružství někdy skončilo.

vaskajiras
12.07.2022 4 z 5

(SPOILER) Nemůžu říct, že bych se nebavila, ale podle mě je druhý díl o něco slabší.

Na jednu stranu je cool, že autorka používá nespolehlivého vypravěče, ale nejsem si jistá, jestli se mi to líbí. Přijde mi totiž, že to dělá hlavně proto, aby pak z ničeho vyčarovala wow efekt. Zamlčuje důležité části Kazových plánů, mlží a nevysvětluje, co je tím a oním myšleno, a nedává tak čtenáři šanci, aby předem odhalil, co se vlastně chystá. Přiznávám, že jsem to asi v půlce vzdala a ani se nesnažila pochopit, jak mají všechny ty plány fungovat, a jen jsem při rozuzlení dělala ono kýžené wow.

Smrt jedné z hlavních postav mi přišla zbytečná a neodůvodněná. Na to, abych uronila nějakou tu slzu, bych tomu musela věřit, ale měla jsem pocit, že to tam bylo prostě jen proto, aby se neřeklo, protože jsme přece v drsně drsným prostředí, takže by bylo divný, kdyby všichni vyvázli živí.

A konec byl dle mého gusta až moc šťastný, ne sice úplně pohádkový, ale i tak, od takovéhle knihy bych čekala něco trochu víc znepokojivého, abych si i po přečtení mohla lámat hlavu nad tím, jak to s našimi milými kriminálníky bude dál. De facto to tak bylo, ale líbilo by se mi, kdyby to bylo trochu ponuřejší, mno.

teriberi424
26.06.2022 5 z 5

Brečela jsem, smála jsem se, místy se i červenala. Po prvním díle jsem byla malinko skeptická a bála se, že druhý díl nebude tak dobrý. Byl ještě lepší! Se vším všudy 5/5 zaslouženě. Kaz je úžasný, Inej neskutečně silná a Jesperův vývoj charakteru se mi hrozně líbil. Ostatní postavy chválím taky, byla to bomba. Autorka neskutečně geniální!

Jonny
22.06.2022 3 z 5

Dobrej čtivej průměr.

Lavina
20.06.2022 5 z 5

Jednoznačně super... Nechápu jak může někdo vymyslet tolik triků, zapletek, překvapení-klobouk dolů před touto spisovatelkou...kazdou stránku jsem hltala, neboť nic se nedalo předvídat... Úžasné napětí až do konce...

napětí intriky tajemství

Leigh Bardugo