Prohnilé město

Prohnilé město https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/367759/bmid_prohnile-mesto-q0O-367759.jpg 5 2106 427

Kazu Brekkerovi a jeho lidem se podařil nevídaný kousek, za který měli přislíbenou tučnou odměnu. Jenže místo toho, aby se o ni rozdělili, čekala na ně zrada. Proto musí napnout všechny své síly, aby získali to, co jim patří. V temných ulicích zkorumpovaného Ketterdamu se mezitím schyluje k válce. Nebezpečná smrtící droga jurda parem se tu stává předmětem boje o moc. Obstojí Kazova prohnanost proti nepřátelům a zůstanou mu jeho lidé vůbec věrni?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Crooked Kingdom , 2016

theMarty
31.05.2022 4 z 5

(SPOILER) Noo, hvězda dolů za smrt vy-víte-koho.

Jako by se Bardugo rozhodla, že ona přece nepíše feelgood YA fantasy, ale drsnou dospěláckou četbu, která prostě nemůže mít uplný hepyend. A proto jen tak, bez varování, následků a vysvětlení, na konci odkrouhne jednu postavu. Ale slzavé údolí nečekat, protože ostatní postavy se přes to přenesou hned. Možná bude takhle oběť důležitá pro další série, ale tady to působí náhodně, neodůvodněně.

Teclaireddy
28.05.2022 4 z 5

Druhý díl mi přišel o trochu méně kvalitní než první, konec byl na mě lehce překombinovaný, ale pořád zábavné a poutavé čtení.

Maraiser
07.05.2022 5 z 5

Stejně jako díl předešlý, tak i tento jsem přečetl jedním dechem.
Ale upřímně doznávám - Kaze bych tedy fakt potkat nechtěl!! A asi bych ho ani nechtěk znát.

knizni.taurus
07.05.2022 5 z 5

Když jsem dočetla první díl, měla jsem strach, že druhý díl nebude tak skvělý. ALE pokračování naprosto předčilo mé očekávání.

Jako u prvního dílu jsem se do dvojky začítala o něco pomaleji, ale jakmile jsem se do toho světa zase dostala, už jsem nechtěla pryč. Opět jsem podlehla všem těm neskutečně charismatickým postavám.

Celý druhý díl by se dal shrnout do jednoho slova: AKCE. Tenhle díl byl ještě nabitější než předchozí a já si užívala každou stránku, každý zvrat a každý problém, který museli řešit. Ale jako co ten konec? Nevím jestli jsem s koncem spokojená nebo ne. Každopádně bych to zhodnotila jako konec, u kterého bych klidně byla za nějaké volné pokračování. Nutně potřebuju více!

Podtrženo, sečteno .. ten svět je prostě neskutečný. Autorka má úžasný styl psaní, dar pro reálnost příběhu a napsání úžasných a rozmanitých postav. Stránky téhle duologie ubíhají rychle, ale vy ani nebudete chtít, aby ten příběh skončil.

6493
27.04.2022 5 z 5

Skvělé zakončení příběhu Kaze a jeho party. Obsahově se Prohnilé město značně liší od předchozího dílu, kde byla ústředním tématem dobrodružná výprava a něco jako "útěk z vězení" vibe. Ve dvojce se posouváme od standalone dobrodružství ke komplexnějším intrikám, spekulacím na trhu (v YA dost neobvyklé téma, nicméně potěšilo), vydírání, zákonům, industriální špionáži a vůbec dostaneme ochutnat toho, co to znamená být grázlem v zemi řízené obchodem a penězi. Je to zase úplně jiný příběh a svým způsobem poskytuje mnohem více zvratů, wtf momentů a rozmanitosti, než čeho jsme se dočkali v prvním díle.
Ráda bych na závěr vyzdvihla jednu velkou přednost této knihy. V YA žánru se dost často autor na závěr uchyluje ke klasickému "odcváláme spolu do Slunce západu" klišé, které, ač může být příjemné, je zcela jistě těžce nereálné a bolí z něj zuby. Bardugo dokázala napsat zakončení, kterému jsem dokázala uvěřit. Její svět a předvším Ketterdam samotný, jsou ohromně dark places a každý, kdo tam vyrůstá, musí být notně poškozeným jedincem. A vzhledem k tomu, že na konci knihy je svět a Ketterdam stejně dark jako na začátku, pro "šťastně aý do smrti" tu logicky není místo - každá postava musí bojovat nejen se světem kolem sebe, ale hlavně s démony, co si nosí uvnitř. A tak, i když to vlastně dobře dopadlo, víte, že to nikdy nebude stoprocentně OK, a to je v pořádku.

Kaila146
09.04.2022 5 z 5

Dokonalost, až na překlepy a chybějící uvozovky

Aktenanka
09.04.2022 5 z 5

Naprosto skvělá, ohromující série. Moc mě to bavilo. Postavy mi tak přirostly k srdci, že je mi líto se s nimi rozloučit. Bravo!

Luigi1
28.03.2022 5 z 5

První dil se mi líbil pro jeho spád,ale druhý byl svým způsobem taky zajímavý.

adela4401
06.03.2022 5 z 5

Leigh Bardugo je guilty pleasure YA literatura dobře stravitelná i pro dospělého čtenáře. Má spád, skvěle napsané postavy a napínavý děj.

Martina852
20.02.2022 5 z 5

Proslulá partička z Barellu se vrací a chtějí si vzít to, co jim po právu náleží. Přesně jako v prvním díle, jste nemohli tušit jaká další překvapení si Kaz Brekker vymyslí, aby dosáhl svého. Dočkali jsme se i toho, že Wylan dostal pár vlastních kapitol a dokonce jsme se zase setkali se starými přáteli z Griši. I konec byl pro některé postavy dost strhující a pro mě nečekaný.

jancapen
08.02.2022 5 z 5

Prohnilé město plynule navazuje na Šest vran a opět akce stíhá akci a intrika intriku. Někdy jsem si až říkala, jak to mohl Kaz, potažmo sama autorka, takhle vymyslet :-D. Flashbacky do minulosti opět potěšily a poodkryly další informace o hlavních postavách. Když jsem knihu dočítala, tak mi bylo líto, že už je konec, ale ještě mám aspoň před sebou sérii o Nikolaji Lantsovovi.

Natty1233
06.02.2022 5 z 5

Druhý díl mě nezklamal a už od začátku vtáhl do děje a nepustil. Hltala jsem slovo za slovem, stránku za stránkou. Opět tady máme několik zvratů, odhalení a celá kniha je provázena napětím, co se tak může stát dál. Čtenář si klade otázku, je to, co se děje, součástí plánu, nebo to právě zkazili a plán šel do kytek.? Myslím, že dobrá věc je, že nikdy nevíte. Můžete si říkat "sakra, teď to podělali" nebo "to jde skvěle", a přitom vlastně nic nevíte. Ke konci každá z postav dostane svůj vlastní konec, své vlastní uzavření. Duologii doporučuju, určitě stojí za přečtení a já se k ní některý den velmi ráda vrátím.

musska
06.02.2022 5 z 5

Občas narazím na knížku, která když nečtu, na mě nedočkavě čeká, a tajně "pomrkává" i když jsem třeba v práci. Hrdinové postávaj a čekaj, než se bude moct jejich příběh před mýma očima odehrávat dál.
Za mě rozhodně tato minisérie ještě lepší než Světla, ale když se holky objevily, měla jsem fakt radost :-)

ElikaS
05.02.2022 5 z 5

Druhý díl navazuje přesně tam, kde první skončil, a to nejen v ději, ale i kvalitě příběhu. Autorka nás neustále překvapuje novými zvraty a nutí nás neustále se bát o naše hrdiny.

"Strach je jako fénix. Může tisíckrát shořet a stejně vždycky znovu vstane z popela.“

Musím teda přiznat, že chvilkami už mi to připadalo, že se neustále točíme v kruhu. Kaz vymyslí dokonalý plán a ten selže dřív než začne, ale pak přišla myšlenka "a nenaplánoval to Kaz náhodou přesně takhle?" A to byla vždy nejzajímavější otázka, je to, co se děje součástí plánu nebo ne?

"Ta opravdu zlá strašidla nikdy nevypadají jako strašidla.“

Ať tak či tak hrozně mě bavilo, co vše byl Kaz schopný vymyslet. Kniha je i nadále plná napětí, kdy člověk neví, jak to dopadne. Mnohokrát jsem se o naše hrdiny bála.

„Tvoje slabost není v tom, že neumíš číst. Tvoje slabost je v tom, že se bojíš, aby lidi tvoji slabinu nepoznali. Dovolíš studu, aby rozhodoval o tom, kdo jsi."

Navíc autorka mistrně zvládla uklidnit situaci s tím, že teď už je snad po všem a pak najednou šokující zlom, kdy jsem nestačila zírat.
Závěr je vyloženě dojemný a líbilo se mi, jak autorka zvládla dát všem postavám nějaký konec, i když ne vždy takový, jaký bych si představovala.

„Je jen síla, nebo slabost. O respekt člověk neprosí. Respekt si musí zasloužit.“

Finální kapitola z pohledu Pekky Rollinse byla perfektní. A užila jsem si ji.

„Nenechám se záští unášet. Já si ji hýčkám. Kolébám ji. Živím ji libovými kousky masa a posílám do nejlepších škol. Starostlivě o svou zášť pečuji, Rollinsi.“

No abych to neprodlužovala knížka je parádní a rozhodně doporučuji!

TaLu
28.01.2022 5 z 5

Mé obavy se nenaplnily. Druhý díl série je strhující, plný zvratů, nevydařených plánů, promyšlený, s výborně vytvořeným světem.
Město zběsile se otáčející v rytmu rulety s poskakující kuličkou připomínající tlukot srdce. Všudypřítomný boj o přežití dalšího dne. Město zkažené, pohlcující nevinné. Město vytvářející hrdiny, kterým by nikdo tímto slovem neříkal. Město řídící se zvláštními pravidly obchodu, pletich, lží a polopravd. Město, které zabíjí. A také město, které lze využít k záchraně, když vše ostatní selhalo.
Uprostřed nemocí, špíny, mrtvol a polomrtvých, čtenář vnímá sílící světélko zrozené z přátelství.
Konec je nostalgický. Jedním z důvodů mé nostalgie byl fakt, že je tento nevšední příběh u konce.

Patro
19.01.2022 5 z 5

Dokonalé uzavření dokonalé duologie. Zase jako v minulé knize byla zápletka strašně zajímavá a sledovat postupně rozvíjející se Kazovy plány byl zážitek. Mimo jiné dal konec knihy (téměř) každé z postav krásný unikátní konec, který dával smysl a hezky uzavíral jejich jednotlivé příběhy a charakter archy.
Jediné, co bych mohla vytknout je to, že už nic dalšího s těmito postavami nezažijeme.

Nelly178
07.01.2022 5 z 5

Kniha byla SUPER, příběh rychle ubíhal a někdy jsem se nestíhala divit co všechno se může pokazit :-).
Doporučuji číst první a druhý díl hned po sobě, jinak by v ději měl člověk trochu zmatek. A musím říct, že Leigh Bardugo je úžasná spisovatelka. Vymyslet takhle komplikovaný příběh, kde všechno sedí musí být dost složité. A ona to zvládla na 100 %.
Konec knihy mě trošku překvapil, po griše jsem mohla něco takového čekat, ale stejně...
Kniha určitě stojí za přečtení.

aquaver
31.12.2021 5 z 5

Druhý díl nezklamal, držel se na podobné úrovni jako ten první. Snad se někdy v budoucnu k této duologii vrátím. Můžu jen doporučit.

pipa36
31.12.2021 3 z 5

Tak nevím. Do tří čtvrtin se kniha strašně táhla, řešily se tam jenom vztahy a nejlepšímu zlodějskému gangu v Ketterdamu pod vedením geniálního Kaze nic nevycházelo. Ano, závěr knihy je "strhující" a "napínavý", ale tak nějak to pro mě nevyrovnalo ten uplácaný začátek, kdy se čtenář brodí ve všech vztazích, které jsou strašně komplikované. Ale tak nějak se mi to netrefilo do vkusu, takže dávám jen 3*.

PetraBery
31.12.2021 5 z 5

Skvělé ukončení příběhu neohrožené bandy z Ketterdamu. Nechybělo nic, proč bych měla dát méně hvězd. Přátelství, láska, boje, akce, odplata i zvraty. Jo, tohle fantasy mě hodně mile překvapilo.

napětí intriky tajemství

Leigh Bardugo