Kateřina Aragonská: Pravá královna

Kateřina Aragonská: Pravá královna https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/300458/mid_katerina-aragonska-prava-kralovna-tIG-300458.jpg 5 510 171

Šest tudorovských královen. V prvním ze série zamýšlených románů o šesti tudorovských královnách představuje historička Alison Weirová Kateřinu Aragonskou. Fantasticky živý portrét první ženy Jindřicha VIII. bourá mnohé mýty o této hrdé ženě. Už ji nevykresluje jako jednoznačnou oběť dějinných zvratů. Na stránkách knihy ožívá charismatická, nezlomná a odvážná hrdinka, jež na prahu stáří marně bojuje o lásku manžela a budoucnost své královské dcery. Její tragický příběh nikdy nepřestane fascinovat.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , BB art

Six Tudor Queens: Katherine of Aragon. The True Queen , 2016

natynka21
11.03.2022 5 z 5

Kniha se mi líbila, je psaná velmi poutavě, oceňuji, jak popisy prostředí, tak královniných pocitů. Musím říct, že mně kniha nepřišla zbytečně dlouhá, jak uvádějí někteří, když vezmeme v potaz vleklost soudního sporu - Velké věci, odpovídá rozsahem stránkám v knize. Jsem zvědavá, jak budou koncipovány další díly série a těším se, až si je přečtu.

Nestorkea
04.02.2022 4 z 5

Pěkně napsaná kniha, nicméně myslím, že kdyby byla o 50 stran kratší, nic by se nestalo. O manželkách krále Jindřicha jsem zatím nic nečetla, ale tato kniha mě donutila hledat si historická fakta-natolik mě příběh zaujal. Jana Boleynová je vylíčený jako bezcitná mrcha, takže jsem velmi zvědavá na její vyprávění.

evelýny
01.02.2022 3 z 5

,,Ať půjdu kamkoli, zůstávám jeho manželkou a budu se za něj modlit."

Neústupná, ve víře kovaná, fanaticky milující.
Osamělá, královskou korunu těžce odkládající.
Zrazená, však stále hrdá.
Za práva své dcery bez oddychu bojující.
Ubohá Kateřina Aragonská, matka ,,Krvavé Mary," ve jménu víry vraždící...

Velmi podrobně nám anglická historička naservírovala všeobecně známý příběh španělské princezny, první ženy Jindřicha VIII. Tudora, krále Anglie.
Historie všeobecně známá, však nelehký příběh Kateřiny Aragonské se ke konci rozplynul v neskutečné záplavě stále se opakujících popisů, pocitů, slov.
Plášť ze zlatohlavu poprvé, plášť ze zlatohlavu podruhé, plášť ze zlatohlavu po padesáté.
Pro mě moc zdlouhavé, nudné, přesto k zamyšlení.
Kdyby Kateřina Aragonská tušila, jak si povede na anglickém trůnu její dcera Marie I. Tudorovna, možná by se zas až tak nesnažila.

Přesto se chystám číst příběh čtvrté ženy Jindřicha VIII., Anny Klevské. Myslím, že tato ,,vlámská kobyla" konečně na to hovado Jindru vyzrála.

Audiokniha: čte Martina Hudečková, procítěně, poutavě, vytrvalostně.

KnihomolkaKatka
01.02.2022 5 z 5

Pěkně zprcovaná kniha, člověk se z ní dozví hodně informací. Je sice napsaná celkem podrobně a popisně, ale zároveň velice čtivě. Je vidět, že autorka důkladně studovala Tudorovce, jejich dobu i vládu. Miluju to. Těším se na Annu Boleynovou. Ještě štěstí, že mám všechny díly (kromě posledního) v knihovně :) Rozhodně doporučuju. Asi nebude pro každého, ale ten, kdo miluje historii, Tudorovce a plesy, intriky a další - bude určitě spokojen.

ADE138
10.01.2022 5 z 5

Poslouchala jsem audioknihu - skvěle načtené Martinou Hudečkovou, mezi kapitolami krátký hudební (možná dobový?) předěl.
Čtivě napsané, Kateřina byla neobvyklá žena své doby - inteligentní, vzdělaná, schopná, krásná...a i když je známo, jak to s ní dopadlo - i s jejími dětmi - přesto jsem jí celou dobu držela palce. Těším se na další díly

BlueTer
04.01.2022 5 z 5

Já historické romány vůbec nejvyhledávám, mám radši literaturu faktu. Když jsem tedy knihu na vánoce dostala, moc nadšená jsem nebyla (kdyby to byla aspoň Anna Boleynová), přesto jsem dala knize šanci a byla jsem mile překvapená. Je napsaná velmi srozumitelně, i když že se velmi přesně drží historie. Stránky mi rychle ubíhaly a určitě si přečtu i další díly.
To co si myslím o Kateřině je už věc druhá, vždycky mi přišla strašně nudná. Byla krásná, byla velice dobrého původu a stejně se nechala tak ponižovat. Kdyby nebyla tak hrdá, mohla vídat dceru a dožít v klidu. Anna mi jako mrcha nepřišla jediná zrůda, která v tomto příběhu vystupuje je Jindřich, který si podle mě, nevážil ani jedné své manželky.
Možná se mi jen trochu příčí to, jak jde vidět, kdo je autorky oblíbenec. Přitom Anna byla z Jindřichových manželek ta nejdůležitější. Tudíž se velmi těším na její příběh a doufám, že tam nebude vylíčena jako totální čůza.

Wisha
07.12.2021 5 z 5

Už mám od Alison Weir přečteno několik knížek, ale tahle její série je naprosto perfektní. Ačkoli je Kateřina Aragonská první v pořadí, čtu ji jako třetí (předběhla ji Anna Boleynová a Jana Seymourová). A stejně jako u "předchozích", i tahle byla úžasná. Alison obdivuji nejen proto, že má skvělý styl psaní, ale i za to, že se přesně drží historických faktů a neupravuje si historii podle toho, jak se to bude líbit čtenářům.
Už teď se těším na zbylé tři knihy, z nichž dvě už na mě koukají z poličky :-)

Opatov
28.11.2021 5 z 5

Audiokniha.
Nádhera. Jedna z nejlepších audioknih co znám.
Strašně se těším na další díly.

Mája873
16.11.2021 5 z 5

Knížka je ,,za mě,, naprosto perfektní. Je to moje první kniha co se historie faktu týče , ale určitě ne poslední. Už po prvních pár stránkách jsem věděla, že jsem koupila poklad. Příběh Kateřiny Aragonské je napsaný velmi čtivě. Autorka dokázala i z obyčejně nudných pasáží, jako je čekání, udělat zajímavé téma a tak jsem tam, kde čekala hlavní hrdinka napjatě čekala s ní a obdivovala se její vytrvalosti, kterou si udržela do posledního řádku knihy. A přesto že jsem tušila jak příběh dopadne, jsem tajně doufala, že Kateřinina láska o oddanost nezůstane bez odezvy....Škoda, že hvězdiček nemůžu dát víc, protože tahle kniha by si je stoprocentně zasloužila.

ElikaS
16.11.2021 4 z 5

Knížku jsem poslouchala jako audioknihu v rámci audioknižní výzvy od Audiolibrixu v rámci tématu "Audiokniha, která má více než 24 hodin". A opět musím ocenit myšlenku různých knižní či audioknižních výzev, protože se díky nim dostávám ke knihám, které bych si normálně nepřečetla a ochudila bych se o velmi zajímavé knížky.
Knížky z historie jsem obecně zatím nečetla, takže to byla taková moje premiéra a musím říct, že v tom určitě čas od času budu pokračovat.
Příběh Jindřicha VIII je poměrně známý, ať už ze školy a hodin dějepisu nebo angličtiny či z různých filmových zpracování, ale o Kateřině jsem toho zase tolik nevěděla a překvapilo mě, jak zajímavá žena to byla. Přišlo mi, že na tu dobu a na to jak silnou katoličkou byla, se dokázala prosazovat a byla i poměrně pokroková. Samozřejmě ne se vším jsem se ztotožnila, ale i tak.
Většina malých holčiček by si přála alespoň na chvilku být princeznou a v téhle knížce je krásně popsáno, že to vlastně není žádná výhra a život v luxusu může být poměrně tvrdě vykoupen. Kateřinin osud nebyl vůbec jednoduchý, ba právě naopak bylo mi ji opravdu líto.
Autorce se skvěle podařilo spojit historická fakta se čtivostí. Vystavěla krásný, dojemný, smutný, milostný příběh.

NicaCola
14.11.2021 5 z 5

Po strašně dlouhé době jsem narazila na historický román, který mě opravdu bavil od začátku až do konce. A to, že je napsaný historičkou podle skutečné události je krásný bonus navíc:) Už teď se moc těším, až otevřu další díl...

pichova.veru
13.11.2021 5 z 5

ÚÚÚÚÚžasná kniha, moc doporučuji. Číst ji sice budete trochu déle, ale rozhodně se nudit nebudete.

KáťaM.
11.11.2021

Veliké doporučení, pokud vám imponují historické romány.

keselylenka
31.10.2021 5 z 5

Tohle bylo skvělé čtení. Už jsem o Jindřichovi VIII. A jeho ženách četla a viděla mnoho, ale takhle žensky, citlivě ale zároveň silně a hrdě jsem Kateřinu Aragonskou vykreslenou ještě neviděla. Opravdu byla pravá královna.

Pajakub47
28.10.2021 5 z 5

Nádherná kniha... musím říci, že jsem Kateřině neuvěřitelně rozuměla, připomínala mi mé pocity při a po rozpadu dlouhého manželství....velmi mě to zasáhlo... všechno dokonale popsáno....kdyby člověk nevěděl, jak to dopadne, Kateřině by fandil a přál si, ať vyhraje...za svou absolutní věrnost, zásadovost a odvahu by si to zasloužila.... krásná kniha s čestným místem v mé knihovně!

tami1
17.10.2021 4 z 5

Mladičká a naivní princezna Kateřina Aragonská je vržena do dramat dvorského života téměř bez přípravy. Bojuje s láskou, protokolem cizí země, jazykem a intrikami. Její osoba je mnohdy jen figurkou v strategii mocných mužů. Ale i Kateřina má svou hlavu, díky nepřízni osudu se její osobnost vyvinula v hrdou a zbožnou ženu, která není ochotná ustoupit ani o krůček ze svých zásad.

kiraa
14.10.2021 5 z 5

Naprosto fantasticky popsán život z pohledu Kateřiny Aragonské, první manželky Jindřicha VIII. Od počáteční euforie a natěšení ze shledání s princem, který jí byl již od čtyř let předurčen, až po den, kdy vydechla naposledy. Z mýho pohledu byl Káti život boj a jeden nekonečnej smutek. Od patnácti let už nikdy neviděla rodný Španělsko, sourozence ani matku, kterou milovala. Realita byla taková, že vysněný princ Artur vůbec nebyl statným rytířem, nýbrž rachitickým a velmi nemocným šestnáctiletým dítětem. Její druhý manžel a bratr Artura Jindřich VIII. byla jiná liga. Statný, přitažlivý mladík, ale také o šest let mladší než Káťa. Dá se říci, že vše ztroskotalo na skutečnosti, že se nedařilo zplodit syna, následníka trůnu. Káťa neustále rodila bud mrtvé nebo z předčasných porodů slaboučké děti, které záhy nebo po pár týdnech umíraly. Zvládla to šestkrát, ale pouze s jedním přeživším dítětem. Bohužel dcerou. Pro Káťu to znamenalo začátek konce. Jindra se zbláznil do Anny Boleynové, její dvorní dámy (která také záhy skončila bez hlavy) a ze které i proti vůli církve udělal novou královnu Anglie. Káťa byla zapuzena, vykázána na nepříliš fajnovej zámek daleko od dvora a odtržena až do své smrti od svý jediný dcery. V té době již paranoidní Jindřich začal řádit a hlavy Kátiných příznivců lítaly jako pinpongový míčky. Káťa zemřela nemocná, a zlomená. Ani poslední přání na smrtelný posteli, vidět svou dceru Marii, nebylo ze strany šílenýho Jindry vyslyšeno. Konec jsem profrkala do kapesníku a došla ke zjištění, že se ty holky narozený v maštali a s prasetem u jednoho žlabu měly možná přece jen o chlup líp :)

Evkae36
13.10.2021 5 z 5

Tato doba je mi velmi blízká, a tak jsem se trochu bála, že se z knihy nedozvím už nic nového. Omyl. Kniha je to krásná A poutavá , plná detailů, Které celý příběh dovádějí k dokonalosti a ucelenosti.

veruptackova
27.09.2021 5 z 5

Opravdu mě překvapilo, jak je příběh detailní a přitom nenudí. Smekám před autorkou, protože tohle není kniha, kterou by napsala přes noc. Doplnila jsem si spoustu znalostí a moc mě bavilo i pozadí celého života těchto historických osobností. Intriky u dvora, dohodnuté sňatky, pravidla, kterými se řídil život té doby.
Těším se na další díly!

sweeney
24.08.2021 5 z 5

Jako milovník historie nemůžu napsat jinak, nežli skvěle napsaná kniha :) Oceňuji autorčin um spojení historických faktů se schopností zaujmout čtenáře čtivým, zajímavým příběhem. Ačkoli jsem si mnohokrát klepala na čelo, jak vlastně Kateřina mohla být tak naivní a až přehnaně dobrosrdečná, rozdíl několika století je zkrátka rozdíl několika století, a tak nám holt můžou z dnešního pohledu její činy (pocity) připadat v určitých aspektech nepochopitelné. Ale určitě není ani současnému člověku na škodu ponořit se do způsobu myšlení a jednání našich předků.