Kateřina Aragonská: Pravá královna

Kateřina Aragonská: Pravá královna https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/300458/mid_katerina-aragonska-prava-kralovna-tIG-300458.jpg 5 507 171

Šest tudorovských královen. V prvním ze série zamýšlených románů o šesti tudorovských královnách představuje historička Alison Weirová Kateřinu Aragonskou. Fantasticky živý portrét první ženy Jindřicha VIII. bourá mnohé mýty o této hrdé ženě. Už ji nevykresluje jako jednoznačnou oběť dějinných zvratů. Na stránkách knihy ožívá charismatická, nezlomná a odvážná hrdinka, jež na prahu stáří marně bojuje o lásku manžela a budoucnost své královské dcery. Její tragický příběh nikdy nepřestane fascinovat.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , BB art

Six Tudor Queens: Katherine of Aragon. The True Queen , 2016

katpas76
29.08.2023 5 z 5

Těchto cca 540 stran hustě psaného textu bylo skvělých. A posledních pět, na kterých Kateřina umírá, mi vehnalo slzy do očí. To se už dlouho žádné knize nepovedlo. Nelze proto jinak, než hodnotit plným počtem hvězd.
Příběh Kateřiny jsem znala jen okrajově z filmu Králova přízeň. Kniha Kateřina Aragonská - pravá královna, se ale víc drží historie a je to velké dílo o velké ženě. Její osud byl krutý, ale zemřela v klidu, smířená s Bohem a s čistým svědomím, oč v posledních 10 letech svého života musela hodně bojovat.
Jindřicha jsem v knize uviděla i trochu jinak, než jen jako krutovládce. Autorce se povedlo podat ho jako bezradného muže, který nevěděl, jak naložit s životem bez mužského dědice. Jeho nevybíravé a kruté činy (nejen vůči Kateřině), jsem díky této knize více pochopila.
Děkuji autorce za to, že jsem si po čase přečetla knihu bez rychlých a nečekaných zvratů v ději, kterými je současná světová literatura nasycená. Přesto mě kniha nesmírně bavila, četla jsem hodiny a hodiny vkuse. A na konci jsem obohacená a snad i zase trochu moudřejší.

Tereza0107
25.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Na tuhle tudorovskou ságu jsem se moc těšila a první díl mě nezklamal. Nevím proč jsem měla Kateřinu Aragonskou zafixovanou jako takovou upjatou, "neslanou nemastnou" královnu, která se ploužila po zámku v černém šatu a s křížem na krku. Opak je pravdou - z románu vystoupila silná, zásadová, vášnivá, nezlomná a zbožná plavovlasá Španělka, která si šla za tím, v co věřila a byla rozhodnutá neustoupit ani o píď čemukoliv, co by se příčilo bohu a jejímu svědomí. Až jsem si kolikrát říkala, kolika těžkostí by si ušetřila, kdyby se podvolila a šla Jindřichovi z cesty. A vlastně celkově mě ta nepřízeň Kateřinina osudu, kdy by stačilo, aby se třeba jen jediná věc odehrála odlišně a tím by se nejspíše nikdy nespustilo to nechvalně známé krvavé domino, fascinovala. Zůstal by Jindřich milujícím manželem, kdyby alespoň jeden z jejich narozených synů přežil? Změnila by se i přesto jeho povaha? Přišla by pak na scénu vůbec nějaká Anna Boleynová? A i kdyby přišla, dokázala by u krále takto veřejně získat tak obrovský vliv? A takto bych mohla pokračovat dál a dál.

⭐️"Kate, já nechci být dnes v noci sám," pronesl naříkavě.
Nechtěla ho - ne když byl v myšlenkách u Anny - ale byl to její muž... Dojalo ji, že se na ni obrátil, když potřeboval útěchu. Dnes v noci bude vidět v tom statečném, mocném muži, jenž jí teď v mnoha ohledech připadal cizí, mladého chlapce, nedotčeného životem, jakým býval kdysi.
Ovinula mu paži kolem krku a přitiskla si ho k sobě. A on se k ní přitiskl - ne jako milenec, ale jako ztracená duše. Byl jí tak blízko a přece tak vzdálený, a jí ho bylo hluboce líto - jich obou.

⭐️Odmlčela se, aby popadla dech. Úsilí, jež vynaložila na diktování dopisu bylo takřka nad její síly. Přesto se přiměla jej dokončit. "Uzavři list takto, Elizo: " A nakonec slavnostně prohlašuji, že mé oči po vás touží víc, než o čemkoliv jiném."
Eliza vyhlédla, oči zalité slzami. "Mám vám pomoct s podpisem paní?"
"Ano."

Petrasim
31.07.2023 5 z 5

Kniha byla moc hezká, ale hodně zdlouhavá. Vadily mi neustálé intriky, ale to asi patřilo k té době. Hodně se opakovalo stále totéž.

mataaskorice
27.07.2023 4 z 5

Kniha, která mi změnila zásadně pohled na Jindřichovy manželky. Dosud jsem měla nejraději Annu Boleynovou - která z pohledu alžbětinských děl bývá popisována dost odlišně. Tohle bylo ale skvělé. Pohled Kateřiny zasazený do souvislostí doby, její silná osobnost, zásadovost, důstojnost a morálka mi značně zpřeházely můj postoj k jednotlivým tudorovským královnám. Dobré zpracování psychologie postav pomáhá pochopit a zdůvodnit dějinné události následné - např. striktně prokatolický, přísně protianglikánský postoj budoucí královny Marie. Některé pasáže mě, pravda, tolik nebavily - třeba úvod cca do strany 120 a celkově části, kde se opakovalo stále totéž, nicméně každá stránka textu má své opodstatnění, těžko plně pochopit Kateřinino strádání, kdyby se sfouklo na třech stránkách. Jsem zvědavá na další tituly ze série.

MatBla
26.07.2023 4 z 5

Četlo se trochu pomaleji, ale příběh čtivý, zajímavý.
Už mám objednány další královny.

Lenka_S
20.07.2023 5 z 5

Tak tohle byl skvost. Miluji takovéto knihy a zvlášť pak pokud se příběh drží historických pramenů. Byla jsem okamžitě vtažena do Anglie 16 století a prožívala jsem všechny radosti i strasti s Kate. Sledovat jak se mění Jindřich VIII z mladého nejistého hocha v krále, který si za kazdou cenu prosadí svou byl binus navíc. Už se těším na další díl. V této knize nebyla Anna vykreslena zrovna nejlépe, jsem zvědavá, jak události vnímala ona a zda byla opravdu taková satórie.

uzivatel6305
14.07.2023 5 z 5

Vážení, tak tohle je skvost! Tak úžasně propracované dílo, kde v podstatě každý rok od přestěhování Kateřiny do Anglie je popisován v neskutečných detailech, ale ne nezáživně. Byla to obdivuhodně silná povaha s velmi těžkým osudem a partnerem, který si její lásku opravdu nezasloužil. Slaboch! Jindřich mě zpočátku velmi mile překvapil, ale později se z něj stala naprosto labilní, mstivá hysterka. Jak to Kateřina mohla ustát, to nechápu.

Je to opravdu hodnotná kniha, styl nemá chybu a ta spousta informací o tehdejším životě mocných, Anglii, problémech s papežem a vzniku Anglikánské církve stojí za přečtení. Na konci mi pouze chyběl epilog o tom, co bylo po smrti, ale ani tak neubírám hvězdu. Vřele doporučuji a už se těším na tu potvoru Boleynovou.

Mirka320
09.07.2023 3 z 5

Na tuto historickou sérií knih jsem se těšila dlouho. Až nyní se mi dostala do rukou. Jako první Kateřina Aragonská se mi zamlouvala. Její povahové i charakterové rysy byly obdivuhodné a v dnešní době ojedinelé. Byla to velice silná žena.

MarcoPolo936
03.07.2023 5 z 5

Těšil jsem se na díl o Kateřině Aragonské, hodně jsem o ní četl již dřív a obdivuji tuto královnu. Snad to není tak čtivé a vzrušující jako jiné knihy o tudorovských královnách, snad se ten začátek i po smrti jejího prvního manžela Arthura táhl do sňatku s Jindřichem. Hezká, milovaná (a tady dlouho i Jindřichem), moudrá a neústupná. Ta těhotenství pro ni musela být peklo.. No král chtěl dědice a snažil se proto dělat vše poté pro Annu Boleynovou i stát se hlavou nově založené anglikánské církve.."Vezmi rozum do hrsti Kateřino. Potřebuji syna. Ty mi ho dát nemůžeš, škoda" Tady se z něj začíná stávat bezohledný vladař. Silná kniha.

Princezna22
21.06.2023 5 z 5

Silná a odvážná žena.. Má můj obdiv. Klamin se před ní. Opravdu tohle bych já jako žena nezvládla. Moc krásně napsaná knížka.. U téhle knihy můžu říct, že kapesníky byli potřeba... A ano plakala jsem s ní též... Skvost a dokonalost.

Thalin
04.06.2023 5 z 5

Další skvělý historický román z pera Alison. O manželkách Jindřicha osmého čtu na přeskáčku a Kateřinu jsem měla až skoro jako poslední. Ze všech jeho manželek mi jí ale vždy bylo nejvíc líto. Bylo jí vše upřeno, byla zavrhnutá a až do své smrti se jen musela tahat a dohadovat o svém postavení. Zkrátka k ní osud a její manžel nebyli vůbec fér. Přeci jen, další popravené manželky nebyly tak docela čestné (Anna určitě ne a Howardová byla bohužel naivní a nevěrná a to se neodpouštělo) a ty další rozhodně dožily lépe než Kateřina. Kvůli posedlosti Jindřicha mít mužského dědice a jeho přelétavosti se musela srovnat s poměrně dosti záležitostmi, které jí rozhodně nikdo nemůže závidět.
U téhle knihy jsem dost ocenila, že se rovnou skočilo k její cestě do Anglie a nezabývala se jejím dětstvím. Ne že by to v ostatních knihách nebylo často zajímavé, ale taky to bývalo tak trošku zbytečné a zdlouhavé. Tady jsem vážně ocenila, že se skočilo rovnou k jejímu prvnímu manželství. Kateřina samotná byla popsaná dobře a sympaticky. Jaký byl Jindřich, to všichni víme a být jeho manželkou, hlavně s postupem let, určitě nebylo snadné. Možná bych jen pochybovala o tom, že byla Kateřina opravdu tak čestná a nikdy nikomu nepřála nic špatného, zvlášť po sebrání titulu. A je pravda, že část po jejím sesazení z role královny se docela táhla a víceméně se toho moc nedělo. Ale jinak opět skvělá kniha a pohled do života jedné z královen.

Parwana
03.06.2023 5 z 5

Honosný výpravný ormán o první manželce krále JIndřicha VIII. Tuto velmi statečnou, krásnou, hrdou a zbožnou ženu sledujeme od chvíle, kdy přistála na anglickém břehu jako španělská princezna, až po její smrt v zapomnění. Vyprávění sice dlouhé, ale nesmírně dobře napsané a čtivé, na to, jak velký časový úsek a jak podrobně o Kateřině pojednává. Zamáčknout slzu a jedeme dál, na řadě je Anna Boleynová.

Knihyvsudekolem
22.05.2023 5 z 5

Ať jste na škole byli do dějepisu zapálení či ne, pamatujete si, že by se někdy rozebíraly do detailu manželky velkého Jindřicha VIII.? Já dávala pozor :) a proto mohu s čistým svědomím říct, že látka nám byla předložena takto: 15. - 16.stol. - Anglie - Jindřich VIII. - 6 manželek (2 popravy). A pak už šupky hupky na Bloody Mary a Alžbětu I.
S potěšením jsem se proto pustila do série Šest tudorovských královen a první díl mě nejen blíže seznámil s dobou a prostředím, ve kterém Kateřina Aragonská a její současníci žili, ale také se všemi nesnázemi, které vstoupily původně španělské princezně do cesty.
Navíc musím po přečtení říct, že jsem neuvěřitelně zvědavá na líčení života Anny Boleynové, neb ta si v této knize pochopitelně nezískala mé sympatie.

stanislava9718
12.05.2023 5 z 5

První přečtená kniha z pera Alison Weirové, autorka podrobně rozepsala podložená historická fakta. Královské rody se potýkali s existencí svých království, životy svých potomků, náboženstvím. Kateřina Aragonská byla první manželkou Jindřicha VIII. a dala mu pouze dceru, pro Jindřicha VIII. nedostatečné.

SumýšIrena
02.05.2023 4 z 5

Kniha se mi hodně líbila. Osud Kateřiny byl pospán hodně věrohodně. Spoustu věcí jsem o ní nevěděla, např. jak byla oblíbená mezi lidmi. Obdivuji její odhodlání neustoupit z pozice královny ani za cenu utrpení. Jediné, čemu nemůžu uvěřit, je její zamilovanost do Jindřicha až do posledního dechu. Kniha mi také trochu vysvětlila, proč byla jejich dcera Marie taková, jaká byla.

jopp
25.04.2023 4 z 5

(SPOILER) Historický román převedený do hodně čtivé beletristické formy - je otázkou, kolik z uvedeného byla pravda a kolik jen autorčina fikce. Nicméně ta hlavní linie byla zřejmě historicky věrná. Po přečtení se mi definitivně rozpadla moje ještě dětská představa o noblesnosti a úrovni života princezen :-)
Myslím si, že osud Kateřiny by nechtěl opravdu nikdo. Kdo si dovede představit, že opustí ještě jako dítě rodinu, poté několik let čeká na uzavření manželství v cizím prostředí, poté si užije pár let přízně osudu a pak je až do smrti skoro všechno špatně - manžel na houby, opakované potraty a úmrtí dětí, jediné přeživší dítě fuč (připravovat se na stejně šílený styl života), blízké osoby odcházejí, neustálé intriky, boje o svou pozici, a nakonec už není ani ten majetek, jen samota, nemoci a smrt. Dnes se má úplně každá žena v civilizovaném světě líp než tato královna, ačkoli některé dnešní ženy jí z morálního hlediska nesahají ani po kotníky. Holt jiná doba.

veverkaVv
15.04.2023 5 z 5

Moje první kniha od této autorky, ale musím říct, že jsem jejím vylíčením historických událostí uchvácena. Napsáno čtivě i pro ne úplně znalce historie. Poslední stránky jsou sice trošku ponuré, hlavně vzhledem k nemocem i vývoji vztahu s manželem, ale i tak jsem ráda, že jsem se k této knize dostala. zatím mám v plánu přečíst si další následné díly této série. Doporučuji.

Paulika419
04.04.2023 5 z 5

Od Alison Weirové jsem přečetla všechny knihy.Pro mne nejlépe hodnocená pisatelka historických románů.Jsem ráda že je mám všechny vzorově seřazené ve své knihovně.Uplně nejlepší hodnotím knihuKateřina Hawardová nevěrná královna.

cvaldik
03.04.2023 3 z 5

Poslechnuto v audiotece. Jedna hvězda dolů za černobílé vykreslení hlavní postavy - ani jednou nezapochybovala o své lásce, nikdy nikomu nepřála nic zlého atd. Proto pro mě byla těžko uvěřitelná. Druhá hvězda dolů za to, že především ve třetí části knihy (Pravá královna) se myšlenky hlavní hrdinky často opakovaly a myslím, že byla kniha zbytečně protažena o dvě hodiny poslechu. Jinak zajímavý odpočinkový příběh inspirovaný anglickou královnou s nelehkým osudem čtený příjemným hlasem paní Hudečkové.

sabulicka
02.04.2023 5 z 5

Krásně napsaný historický román, který vás vtáhne do děje a královna vám přiroste k srdci. Během čtení jsem si i některé informace hledala na internetu. A určitě si přečtu i další díly (doufám, že celou sérii o manželkách)