Seržant z bratrstva neohrožených

Podtitul: Vzpomínky na slavnou americkou 101. výsadkovou divizi. Vzpomínky seržanta slavné americké 101. výsadkové divize, který byl po absolvování výcviku v Camp Toccoa ve státě Georgia odeslán do Velké Británie, aby se zúčastnil operace Overlord - invaze přes průliv La Manche do Normandie. V noci na den D seskočil na půdu Francie a za projevenou statečnost v boji byl vyznamenán Bronzovou hvězdou. Pětatřicet dní bojoval v Normandii a poté téměř osmdesát v Holandsku u Arnhemu a devětatřicet dní v bitvě v Ardenáchu Bastogne. Dalších téměř třicet dní byl nasazen u Haugenau ve Francii a v Porúří v Německu. Knížka ukazuje válku viděnou očima dobrodružně založeného mladíka z Oregonu nikoli z bezpečného nadhledu panujícího ve štábech, ale navzdory tomu, že její protagonisté byli doslova shazováni z oblohy, citlivým, ale nesentimentálním pohledem zdola....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/91_/9120/serzant-z-bratrstva-.jpg 4.323
Literatura světová, Válečné, Biografie a memoáry
Vydáno, BB art

Easy Company Soldier: The Legendary Battles of a Sergeant from World War II, 2009

Kniha Seržant z bratrstva neohrožených

MartinezZ
18.05.2013

Jak níže v komentáři uvádí Greg25, nedoporučuji číst knížku jako první, aniž byste před tím viděli nebo znali filmově seriálnové Bratrstvo neohrožených a nečetli minimálně jeho knižní verzi od Stephena Ambroseho:

Dopředu se totiž hodí vědět co se dělo a znát trochu vztahy mezi některými osobami.

Faktem je, že kniha je psaná dost jednoduše (špatně se to popisuje, ale během čtení pochopíte), trochu mi nevyhovovalo uvádění básní, které Donaldovi vyvstávali na mysli, případně až trochu zbytečně místy spílal autorům filmové verze Bratrstva za jejich nedůslednost v převodu skutečnosti na obrazovky (aneb \"takhle se to nestalo\"). Nicméně povídání je to zajímavé, byť Shiftyho válku řadím ještě o stupínek výš.

Don o něco více popisuje onen válečný život, 'Shifty' má zas o trošku "hezčí život člověka".

Greg25
27.06.2012

Knížka především pro ty, které zaujaly příběhy Bratrstva neohrožených. Doporučuji číst až po knížce Ambroseho i Dicka Winterse, protože pak se lépe chápou souvislosti i vztahy mezi jednotlivými členy Easy Company. Rozhodně zajímavá kniha, která je však psána jednoduším jazykem, některé věci jsou zbytečně opakovány znova. Leč příběhy jsou to zajímavé, drsné a autentické, jen ta forma trochu pokulhává. 65%

druhá světová válka (1939-1945)

Autoři knihy

Donald Malarkey