Seržant

Realita světa obyvatelného lidmi je křehká, síly chaosu, magií živené nestability, nadány vlastní inteligencí číhají na sebemenší příležitost, jak zvrhnout rovnováhu ve svůj prospěch. Zákony lidí jsou neúprosné a ne vždy spravedlivé, vše je podřízeno jedinému: Zachovat svět. Hranice střeží vojáci a ti i přes nejmodernější techniku a nejsofistikovanější válečnou magii umírají často a rychle. Navíc, ne vždy nebezpečí přichází zevnějšku. Nezapomeňte, musíte dobře vědět, co použít – zda meč, zákopnickou lopatku, velkorážnou karabinu nebo svůj mozek. Zmýlit se nesmíte ani jednou, protože v tom případě jste mrtví. Krátký úryvek: Mluvíš jako svalnatí hrdinové ze špatných příběhů, kteří na konci vždy vítězně odcházejí s krásnou dívkou v náručí. Ale já jsem svalnatý hrdina a moc bych si přál, abych odešel se svou dívkou v náručí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/81_/8182/big_serzant-55T-8182.jpg 4.2271

Kniha Seržant

KájaKoxík

(+ SPOILER) Jako wau! Nejsem žádný fanoušek military literatury, ale jako fanda Žambocha, jsem si řekla, že to dám. No a vyplatilo se. Autor silné mužské postavy prostě umí.

Jsem ráda, že jsem četla nejprve Seržanta a pak až trilogii Veterána. V Sežantovi mi přišly jednotlivé aspekty tohoto nového světla vysvětleny mnohem lépe. Taky jsem si zvykla na celou řadu jednání, která (ač je kniha psaná z pohledu první osoby) postava vynechá nebo neprozradí. Sice je to pro čtenáře chvílemi náročné, ale aby nebyla vyzrazena pointa a dostavil se aha efekt, to za to stojí.
Stejně tak, že jsou pro mne popisované bojové situace značně nepřehledné, kvituji nakonec s povděkem, jelikož právě jejich chaotičnost a nepřehlednost Vás vtáhnou do děje tak, jako byste tam byli taky.

No a pak je tady fakt, že celou řadu věcí jako čtenář odhalíte mnohem dříve než na ně přijde postava. Tak například doktor, o kterém nikdo nic neví, cigarety jako předpis od lékaře, důvod úmrtí na statku atd. za tohle nakonec strhávám jednu hvězdu

Taky jste někdo přemýšlel nad tím, jak by to dopadlo, kdyby Lancelot na začátku nepřikázal ošetřit Filla? A jak to, že to s jeho schopnostmi vůbec tak moc schytal?

FraGyver

Četl jsem až po Veteránské trilogii. Je tam vidět ten fakt, že jde o knihu z Žambochových začátků, ale stejně tak je tam mnoho z toho, co se mi na Bronštejnovu dobrodružství tak líbilo. Byť jsem tedy čekal, že příběh bude o něčem jiném, když se v hodnoceních trilogie tak často na Seržanta odkazovalo. Krom zmíněných hlavních hrdinů si vybavuji snad jen ty sopky s vědomím a samozřejmě tanky.
Čte se to každopádně fajn, záležitost na dvě tři odpoledne. Přidávám se ke čtenářům, kteří si víc užili první polovinu knihy, ale i ta druhá nezklamala. Přirovnání tvorby knihy autorem k pejskovi a kočičce vařící dort mi přijde zbytečně kruté, tady výsledek chutná. Je to ale spíš takový předkrm. Rád bych někdy ochutnal i hlavní chod v podobě Lancelotovy výpravy do Pustin. :)

Michal_SK

fantastické. Paradoxne po skoro 20 rokoch vyšli tri výborné pokračovania (veľmi voľné, odohrávajúce sa o dvesto rokov). kde každá kniha je hrubá ako 2x seržant, ale pritom Seržant je... Seržant. Možno menej detailný ako pokračovania, ale prepracovaný a naozaj veľmi dobrý.

tlllk

ten úvod bol slabší a dlho som sa nechytal, ale potom sa to celkom rozbehlo. Pobavilo ma ako prepašoval českú vlajku do príbehu....

Dalibor1980

Tento pribeh bol pre mna velmi specificky a nikdy som sa k nemu nevratil : pacilo sa mi to, ale mal som strasne vela otazok co by mohlo nasledovat. Po 20 rokoch sa mi vyplnilo prianie a Zamboch dopisal rozsiahlu trilogiu, ktora tuto knizku presahuje niekolkonasobne (5x-6x). A tak som sa k nej vratil a uz som aj zabudol, aka naslapana vec to je. Nie je nutne citat pred tou novou trilogiou, ale cloveku tak aspon nic neunikne.

Taurian

Za mě dobrý! :)

JirkaTob

Knížka mi dávala smysl až do momentu, kdy se že Seržanta stal kapitán. Konec me nenadchl a nemám pocit uspokojení z příběhu.

Meda77
30.11.2021

Žamboch je další z autorů scifi na české scéně, který psát umí. Má ovšem takový osobitý styl co se obsahu týče. Mnohokrát si pokládate otázku jaký styl to vlastně čtete, když už se nastavíte na fantasy najednou přejde kniha do scifi, za chvíli po té už jste zase v akčním trháku. Kniha je takový tematický chaos.Čtenářům, kteří jsou úzce žánrově nastavení bude kniha zřejmě dělat potíže. Děj má ovšem spád a akcí zrovna taky nešetří, takže pokud někomu sedne styl bude se bavit.