Serotonin

Serotonin https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404364/bmid_serotonin-q9U-404364.jpg 4 593 129

Nový román kontroverzního francouzského spisovatele Michela Houellebecqa je životním bilancováním šestačtyřicátníka, který vzpomíná na své bývalé lásky. Nepřekvapí, že tu jsou naturalistické popisy sexuálních aktů, ale zároveň i lyrické, melancholické úvahy nad vztahy obecně, nad pojmem láska, přitažlivost apod. Ve druhé půlce románu vypravěč zjišťuje, že nemůže žít bez Camille, jedné z milenek, a výčitky i sebelítost ho pohání k něčemu, co vypadá jako stalking. Vypravěč se propadá do deprese a hledá útěchu ve víře nebo antidepresivech. „Bůh je průměrný scenárista," poznamenává a je jasné, pro co se rozhodl. Houellebecq má nezaměnitelný, osobitý styl, pracující zejména s nenápadnými, ale promyšlenými asociacemi. Jsou zde i vedlejší linie příběhu jako sportovní střelba nebo vysokoškolské studium na zemědělské fakultě — není to u něj poprvé, co do fiktivního příběhu pronikají autobiografické prvky. Houellebecq opět dokazuje, že každé nové dílo je literární událostí a že se mu stále daří udržovat své čtenáře v očekávání a napětí.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Sérotonine , 2019

ijacek.007
05.10.2021 2 z 5

Za mě tato kniha rozhodně zklamání. Pesimistický příběh o stárnutí a bilancování života nicméně hlavní hrdina dle mého ještě rozhodně nemá věk na skučenou bilanci.

JakeTheDog
28.09.2021 4 z 5

Číst pana Houllebecqa je velice nebezpečné. Po přečtení cítím znatelný pokles serotoninu a nárůst kortizolu (ne, vážně, pokud se cítíte dobře, ale z nějakého důvodu se chcete cítit příšerně, tak je Serotonin jedna z nejlepších možností, super motivační kniha pro sebevrahy ). I přes zjevnou dávku nadsázky, ironie a záměrné kontroverze musím uznat, že kniha s některými svými velmi pesimistickými myšlenkami tne do živého a i ty záměrně přemrštěné mají často alespoň kousek pravdy.

A možná se ze mě stává s blížící se třicítkou zahořklý stařec nadávající na mrak... Nevím, každopádně Serotonin budu nějaký čas vstřebávat.

Houllebecq musí mít se svojí Japonskou přítelkyni vyjímečný vztah.

MarqueeMoon
28.08.2021 5 z 5

Na Houellebecquových knihách mám najradšej tie záblesky krásy, ktorých je málo v kontraste s temnotou, ktorá je vždy extrémne dominantná.
Hlavný hrdina napriek schopnosti milovať a byť šťastný, doplatil na ilúziu nekonečných možností, aj zlému načasovaniu, kedy záchrankyňa prišla do života Florenta priskoro. Keď už začal byť život iba úpadok, kombinácia nostalgie, depresie a Captorixu, znemožňovali autorovi sa opäť odraziť odo dna. Captorix a tým zvýšená produkcia serotonínu síce trošku pomohli zmierniť príznaky depresie, ale definitívny smútok ostal, keď si uvedomil, že život šiel iba okolo. Pritom istý čas žil. Silné libido a vlhká šuška je jedna vec, iná je vlhká šuška ženy, s ktorou je šanca byť šťastný aj na samote u lesa a o ktorej vedel, že aj ona by vedela byť šťastná s ním. Nakoniec neostalo nič, no tak to už býva.
Úprimnosť s akou hrdina rozpráva o svojej úbohosti a apatií, to ako kombinuje rozprávanie o svojom rozpoložení a často rozpoltenosti s prihliadaním k spoločnosti, v ktorej žije, je už autorovým trademarkom. Vždy som ochotný čítať jeho knihy, tretia zo štyroch, ktorá mi prirástla k srdcu, ale nie z nesprávnych dôvovov - nemám chuť sa utápať v melanchólií, nostalgií a apatií, aj keď sa tomu niekedy proste nedá vyhnúť - je to pre mňa čítanie, ktoré ma utvrdzuje, že nakoniec stojí za to žiť a nie iba prihliadať sa životu. Autenticita a tá prchavá, ťažko dostupná a medzi riadkami postrehnuteľná krása a nádej ma nútia vracať sa k tomuto autorovi - okrem toho, že proste vie písať a píše hovadsky dobre. Nie su to žiadne strhujúce príbehy s neviem akou nečakanou a premyslenou pointou, ale taký je život, viac či menej obyčajných ľudí, nežijeme vo filme.
Pokiaľ viem, autor sám bol aj hospitalizovaný na psychiatrií, vie čo je to úzkosť a depresia, jeho vnímavý a depresívnejší pohľad na život môže mnohých vyrušovať, no na jeho textoch je mnoho pravdy, ktorú kombinuje so svojim unikátnym štýlom s patričnou dávkou humoru a preto je to za mňa najlepší autor svojej generácie.

Jana_Hlus
18.08.2021 3 z 5

Marně přemýšlím, co takové dílo čtenáři přinese kromě toho, že upadne do deprese...Ale třeba jen nejsem ta správná cílová skupina.

ujira
26.07.2021 3 z 5

Nejdepresivnější autorovo dílo, které jsem četla. No ale život je někdy těžký, beznadějný a ..o ničem,,.

Vesmich
16.05.2021 5 z 5

(SPOILER) Absolutní dokonalý koncert! Hlavní hrdina se postupně propadá do sebe, život tak nějak ukončil, neví, kam se vrazit a doufá, že by mohl pomoci restart. Sáhneme do minulosti a ono se tam najde cosi zapomenutého, nedokončeného, současně ovšem zakonzervovaného přesně tam, kde to naše vlastní mysl opustila a my tam navážeme. Přesně v duchu - příště lépe. To ovšem nefunguje, protože to tak není nikdy. Jen v knížkách a filmech a proto je sledujeme a hezky si u nich popláčeme. Tudy Houellebecque samozřejmě nejde, byť se mu tentokrát mistrovsky daří klamat a dotáhnout to skoro až k happy endu..Ta část, která se odehrává v Normandii, ještě umocňuje celé to hrdinovo náhlé zastavení a nechuť pokračovat kamkoliv, protože směr se nenabízí.

-markéta-
09.04.2021 2 z 5

Moje úplně první kniha od autora a bohužel musím dát pouze 2 hvězdičky.
Za mě byla kniha jedno velké depresivní dílo. Místy jsem se neorientovala, zda se jedná o současnost či vyprávění. Nevyhovují mi knihy, kde nejsou kapitoly a je to jeden dlouhý text. Je pravda, že když přišlo na vyprávění o Camille, tak jsem se začetla a nemohla přestat, protože mě doopravdy zajímalo, zda se s Camille hlavní postava setká či ne. Celkově mě kniha nezaujala a četla se mi těžce.

elcapitano
23.03.2021 2 z 5

Moje druhá kniha od MH. Sice mu rozumím a chápu, ale neoslovilo mne to, .. vlastně takovéhle knihy ani nechci číst. Jakoby jeden neměl občas svých starostí nad hlavu..
Je to působivá a smutná kniha, bohužel z ní cítím kalkul a exibici. Dočetl jsem jí jen se sebezapřením.

Clara_C
21.03.2021 5 z 5

Není to veselé čtení. Jak by taky mohlo, v podání MH. Naváží se do stylu života Středoevropanů, jeho hrdina se utápí v depresích, bilancujíc svůj dosavadní život. Vzhledem ke stejnému věku, s podobně rozházeným životem dost myšlenek chápu, byť vím, že je nereálné srovnávat život dnešní doby s životem dob dávno minulých. Kromě sexu, ten byl, je a snad i zůstane pořád živočišný :-) Rozhodně mě číst MH nepobuřuje, servíruje nám hodně věcí nutících k zamyšlení.

" Byl jsem šťastný, nikdy jsem nebyl tak šťastný a už nikdy jsem tak šťastný být neměl; přesto jsem nezapomínal na pomíjivost situace. Camille byla v DRAF jen na stáží, nevyhnutelně koncem ledna odjede a bude pokračovat ve studiích v Maisons-Alfort. Nevyhnutelně? Mohl jsem jí navrhnout, aby dala studiu sbohem a stala se ženou v domácnosti, tedy mou ženou, a když na to zpětně myslím ( a myslím na to skoro pořád ), myslím, že by souhlasila. Ale neudělal jsem to a nejspíš jsem to udělat nemohl, nebyl jsem k takovému návrhu naformátován, nebylo to součástí mého SW, byl jsem moderní člověk a stejně jako pro všechny mé současníky pro mě byla kariéra žen něco, co je třeba respektovat na prvním místě, šlo o absolutní kritérium, překonání barbarství, opuštění středověku. "

Obviously
20.03.2021 5 z 5

Kniha, o které jsem slyšela téměř tolik, jako o autorovi, a to ještě dřív, než jsem ji vůbec držela v rukou. Četla jsem ji pomalu a opatrně. Předem jsem věděla, že mám očekávat šokující části, kterých je v knize několik. I když jsem si myslela, že jsem na ně z doslechu připravená, zas a znovu mě překvapilo, jak moc silně na mě zapůsobily. Serotoin je první knihou, kterou jsem od Houellebecqua četla a ačkoliv si nejsem jistá, jak moc je vhodné to říct - tento autor mě baví. Rozhodně mě jeho projev neodradil a ba právě naopak jsem zvědavá na jeho další knihy.

Bandini
23.01.2021 5 z 5

"...lide se proti mne nespolcili, stalo se akorat to, ze se nic nestalo..."
Houellebecquv antihrdina dava az neprijemnej nahled na dnesni realitu, bez omacek a reklamich sloganu o krasnem zivote vam vyvali drzku v blate a necha vas v nem lezet. Tato intelektualne-vulgarni kniha (krasna kombinace) ma u me po dlouhy dobe plnej pocet hvezd. A jsem rad, ze i v dnesni dobe vycházejí tak skvele knihy. Byl jsem uz dost skepticky, ale Houellebecq setsakra umi!

Greenfingers
21.01.2021 1 z 5

Kniha, která soudě dle komentářů zde na DK vyvolává zcela protichůdné reakce. Autor tak potvrdil svou pověst kontroverzního spisovatele.
Nic naplat - svým hodnocením knihy se řadím mezi ty, které (řečeno eufemisticky) příliš neoslovila. "Hrdina příběhu" se doslova utápí v potocích deprese, frustrace a zmatků, do kterých se dostává především vlastní vinou. Nenalézám pochopení a sympatie pro tohoto zkrachovance, jehož osobní život a profesní kariéra představují sérii fatálních nezdarů. Stává se z něj citově deprivovaný jedinec, nihilista se sebevražednými a dokonce i vražednými sklony. Rozpitvává svůj "světabol"na téměř třista stránkách. Ani náznak jakékoliv pozitivní myšlenky - to i McCarthyho dystopický román Cesta vyznívá v porovnání se Serotoninem jako docela optimistické dílo.
Truchlivé vzpomínky našeho "hrdiny" na své zpackané partnerské vztahy autor prokládá obecnými úvahami na toto téma a lehce zabrousí i do politiky, konkrétně té zemědělské, v rámci EU. Všudypřítomný sex, především však popisy zoofilních a pedofilních scén dodávají knize lehký
nádech pornografie. Připadá mě to spíše jako chladný kalkul a úlitba čtenáři (nemravovi?).

boticelli
05.01.2021 4 z 5

Můj první román od tohoto spisovatele. Asi určitě ne poslední. Nejsem ovšem uchvácen ani šokován tak, jak jsem si představoval. Pro vypravěče příběhu jsem nenašel pochopení ani sympatie, tuším ale, že to ani nebylo účelem. Text spíš ukazuje možnou prázdnotu i šílenost současného způsobu života.

ypres.bass
27.12.2020 2 z 5

Půlku knihy jsem si říkal, že "ten chlap je fakt nemocný", třetinu knihy jsem s ním soucítil v tom, že "pokud je on nemocný, tak já taky".
A že vám chybí 16,7% knihy? Některé kapitoly končily v půlce stránky...
Ale teď vážně...

Houellebecq je postmaterialista, "wotymžádná". Umí se nimrat v tom jak může být člověk v kýblu, nimrá se mu v jeho démonech, nimrá se mu jeho touhách. Ale v tom kýblu ho nechá. Nebojí se popisovat věci, které chlapi (a nejspíš i ženské) dnešních dnů můžou pociťovat, nebojí se je nechat rýt držkou v hlíně. Nebojí se vcelku detailně popisovat grupáč Japonky se psy různých ras ani pedofilní hrátky Němce s náhodnou holčičkou.
Ano, místy se mi zvedal kufr, místy z textu, místy ze mne samého...
Asi mi něco chybí, a musím zjistit jestli to není právě ten serotonin...

ajasin
25.12.2020 4 z 5

Audio. Skvěle načteno panem Prachařem. Muž ve středním věku bilancuje, ne příliš kladně, svůj dosavadní život. Nic pro jemné, romantické duše. Pan autor se s ničím moc nemaže a některé aspekty života svého hrdiny popisuje dost naturalisticky. Zajímavá kniha.

osman111
20.11.2020 4 z 5

Za mě zatím nejlepší Hoeullebecqova kniha. Naprosto souhlasím s komentářem Agatte níže, který už vše vystihl. Kromě toho, že to má tu správnou Hoeullebecqovskou atmosféru, cením také skvostnou interakci se čtenářem a mnohé odkazy na historické události a podobně laděná díla.
Co mě trošku zklamalo byl často kostrbatý překlad, kdy se párkrát v textu vyskytl i úplný nesmysl (ale to není samozřejmě chyba Michela, proto to nezohledním v hodnocení hvězdičkami).
Moc doporučuji.

vorenus
11.11.2020 2 z 5

Číst o někom, kdo má všechno a přesto se utápí v depresi? Baví to někoho? Možná by bavilo, když by to mělo příběh nebo cokoliv napínavého, ale tohle je čistá nuda. Nic šokujícího ani nic převratného. Spíš údiv z toho, že tohle někdo vůbec může číst.

Dejvid
31.10.2020 2 z 5

Knihu jsem nakonec přečetl, ale nebavila mě. Nevím, celkově mi přišlo, že se tam nic neděje + díky velmi dlouhým větám se to nečte zrovna nejlépe. Holt tohle nebude můj žánr.

nefernefer
18.10.2020 3 z 5

„… stalo se akorát to, že se nic nestalo, že moje přilnavost k světu, již zkraje omezená, postupně mizela úplně, až už nemohlo nic zabránit sesuvu.“

Jedno se Houellebecqovi musí nechat. Psát umí. Naštěstí. Protože kdyby tenhle depresivní, sebelítostí nacucaný monolog chlápka, který tak nějak neví, co si vlastně počít se životem, byl ještě špatně napsaný, asi bych to nedočetla. Ale takhle nejen že jsem to dočetla, ale dokonce mě to i bavilo. Pár zajímavých úvah, neotřelá slovní spojení (poklona překladateli). Jen jsem nepobrala, jak je možné, že někdo, kdo trpí totální ztrátou libida a impotencí, neustále žvaní o sexu. Když mě něco nezajímá, tak mě ani nenapadne se tím zabývat, nebo ne? Ovšem autor si je nejspíš velmi dobře vědom toho, co od něj jeho čtenáři očekávají a že kdyby tam právě tyhle pasáže chyběly, spousta z nich by byla zklamaná. :o)

Aghatte
12.10.2020 5 z 5

Pro mě tedy naprostá čtenářská lahůdka. To, že občas použije sprosté slovo mi nevadí, prostě to splyne s textem, a mnohdy se tam prostě jiné slovo ani nehodí. Tolik zdůrazňovaná kontroverze je na škodu jeho kvalitám. Když pominete ty "šokující scény", na dvou třech řádcích, zbývá nám milion písmenek zralých, trefných, krásných, přesných, hlubokých... dodejte si tam jaká chcete superlativa.... pojmenování, úvah a asociací. Předlouhá souvětí vystřelující z hrdinovy zničené duše, mě přesvědčila svou upřímností. Jak já mu rozumím. Ta jeho neschopnost už lhát, předstírat, toužit, mít, vlastnit. Černý mrak depresí ho obral o schopnost cítit, noří se do chvil, kdy byl schopen cítit, cokoliv.
Nebo také stručně by se dalo říci:
Zajímavá filozofická, sociologická, generační, genderově socializační, geografická i politická sonda - autor je velmi moudrý a má široký záběr.