Sen v červeném domě II

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Druhý díl románu, velké encyklopedie čínského života a kultury 18. stol. Dalších 40 kapitol klasického čínského románu citlivě sleduje život velkorodiny Süe. Očima Pao-jü, chytrého a jemného mladíka, který je obklopen houfy sestřenic a jejich mladých služek, poznáváme důvěrně rodinné události a vzájemné vztahy, s ním také prožíváme jeho trýznivou lásku ke křehké a náladové sestřence Taj-jü. Jako pod drobnohledem jsou do nejmenšího detailu popsány a komentovány zdánlivě nedůležité okamžiky a rozhovory, které jako mozaika vytvářejí velkolepý obraz Číny a její kultury konce 17. a poč. 18. stol....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/109356/sen-v-cervenem-dome-ii-MQ6-109356.jpg 4.726
Žánr
Literatura světová, Historické romány
Vydáno, Odeon
Orig. název

Chung Lou Meng 红楼梦, 1791

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (6)

Kniha Sen v červeném domě II

Přidat komentář
Andi
04.12.2020

Pěkné. Po roce další díl a příští rok snad přijde na řadu i ten závěrečný. Věřím tomu, že posledních 40 kapitol jsou skutečně nalezené přepisy a překlady originálu, který napsal Cchao. Těším se na to. Jinak tento díl byl zajímavější, postavy se vybarvily. Už nemám ráda ty co jsem měla a na oplátku si oblíbila jiné.

TipsyChipsy
18.02.2018

Je to tradiční národní čínský román a pro mě byla pocta a radost ho číst. Už jen to je jako zázrak, že z takové dálky, z druhého konce světa a z daleké minulosti, v originále napsán čínskými obrázkovými znaky, je zde přeložen do češtiny v moderním stylu. Je psán kouzelným bohatým jazykem. Druhý díl zdánlivě pokračuje poklidným líčením života bohatých rodin Ťia. Ovšem při odkrývání vrchních vrstev se objevují špatné vlastnosti, manipulace a týrání. Ukazuje se, že vládnout armádě služebnictva musí pevná ruka a může se mnohým i záměrně ublížit. Umění zákulisních intrik a psychopatické sklony mohou vítězit. Idilická doba básnící mládeže začíná končit.


wooloong
26.07.2016

V románu vystupuje také několik dívek se svými služebnými. V té době bylo zvykem mrzačit dívkám chodidla do "zlatých lilií", aby měly naději na výhodný sňatek. Také mě zaujalo, že ač byly dívky z dobré rodiny a obklopeny každá několika služebnými, samy si šily a vyšívaly šaty.

Albina
17.01.2016

Knihy otevírají dveře do jiných kultur i jiných časů a za totality to vlastně byl jediný snadno dosažitelný způsob, jak poznat život v jiné zemi. Sen v červeném domě je pro nás dnes sice románem historickým, ale ve skutečnosti autor píše o své současnosti, a tudíž obraz místa a doby je autentický, nikoli rekonstruovaný.
Román jsem četla dávno, dávno, ale dodnes naň vzpomínám. V té době mě zaujala Čína a všechno čínské, a tak jsem se přes čínské kuchařky a Gulikovy detektivky dopracovala až sem. Příběh samotný si už nevybavuju, ale napomohl mi k pochopení mnoha aspektů života v Číně v minulosti i dnes. Za dojem, který ve mně kniha zanechala, plný počet hvězd.

bukiet
19.03.2013

Asi stejný komentář, jako u prvního dílu. Pokud jste se začetli, vydržte a budete odměněni.

vitavita
11.03.2012

Čte se pomalu, ale jeden do sebe vstřebává nezvyklé informace a má smíšené pocity.